לא מאוחדים: בריטניה רוצה החוצה, מה יקרה לליש"ט?

בני אברהם, מנכ"ל קבוצת אופקים, תוהה מה יקרה אם בריטניה אכן תפרוש מהאיחוד האירופי, ומה תהיה ההשלכה על השטרלינג
|

אם לא די בשלל הצרות הנוכחיות בכלכלה הגלובלית ובשוק הפיננסי העולמי, ביוני הקרוב עשויה להתחולל רעידת אדמה נוספת שתטלטל את שוקי העולם, כאשר אזרחי בריטניה ילכו לקלפי כדי להצביע במשאל שבו יחליטו האם להישאר באיחוד האירופי או לפרוש ממנו.

הכול החל במהלך מסע הבחירות בבריטניה בשנת 2015, כאשר מנהיג מפלגת השמרנים, דיוויד קמרון, הבטיח שאם ייבחר יקיים משאל עם על המשך חברותה של בריטניה באיחוד האירופי. קמרון נבחר ועמד במילתו – ואמנם, ב-23 ביוני יצביעו אזרחי בריטניה במשאל עם על הישארות או עזיבת האיחוד האירופי. המהלך אף זכה לכינוי Brexit, שמשמעותו "British exit".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מה הוביל את בריטניה למחשבות על פרישה מהאיחוד?
לבריטניה אמנם יש מטבע עצמאי, אך לעצם חברותה באיחוד האירופי יש השפעה כלכלית רחבה. על רקע הנסיגה של כלכלת אירופה ובשעה שמשבר הפליטים מאיים להציף את אירופה, אזרחי בריטניה תוהים לגבי התמורה שבהמשך חברות באיחוד, ואף מתרעמים על התערבותו של האיחוד האירופי בחייהם היומיומיים.

מעצם חברותה באיחוד האירופי, בריטניה כפופה לחוקים ולתקנות של האיחוד האירופי, וכאן נעוץ שורש התרעומת של הבריטים. כך למשל, אם נאמר שראש ממשלת בריטניה קמרון ירצה להעלות את שכר המינימום ומצד שני להגביל את תנועת המהגרים לבריטניה, הרי שבמצב הנוכחי הוא אינו יכול לעשות זאת, וזאת מאחר שאחד העקרונות העיקריים של האיחוד האירופי הוא "תנועה חופשית", כלומר שלא צריך לקבל ויזה כדי לעבור ולגור באחת ממדיניות האיחוד. בריטניה גם משלמת דמי חברות גבוהים למדי של מיליארדי ליש"ט בשנה. מנגד, בריטניה נהנית מהסכם סחר חופשי עם מדינות האיחוד ומהסכמי הסחר של האיחוד האירופי עם ארצות הברית, סין והודו. פרישה מהאיחוד תביא לביטול כל הסכמי הסחר הללו.

קמרון מבין את התרומה והחשיבות של הישארות של בריטניה באיחוד, ולכן פעל להשגת הסכם הבנות מחודש עם ראשי האיחוד האירופי, שיקנה לבריטניה זכויות מיוחדות. קמרון דרש רפורמות במספר נושאים עיקריים: עצמאות המערכת הפיננסית בבריטניה, בלימה של קצבאות עבודה למהגרים, רגולציה, תנאים סוציאליים ותנועה חופשית. ההסכם הושג לאחר מרתון אינטנסיבי של שיחות ודיונים בינו לבין החברים באיחוד, וייכנס לתוקף באופן מיידי אם אזרחי בריטניה יצביעו על הישארות באיחוד.

אלה הם חלק מהנימוקים בעד ונגד הישארות באיחוד העולים כעת לדיון בשיח הציבורי והפוליטי הסוער בבריטניה. כך או כך, פרישה מהאיחוד תהיה צעד חסר תקדים, מאחר שאף מדינה עוד לא פרשה מהאיחוד, וככזו היא טומנת בחובה פוטנציאל לשורה של תרחישי כדור שלג כלכליים ופיננסיים שיש להביא בחשבון.

השטרלינג נחלש בצל אי הוודאות
אחת האקסיומות הנפוצות בשוק הפיננסי היא "השוק שונא אי ודאות" – וכך בדיוק ניתן לתאר העננה המרחפת מעל ה לירה שטרלינג -0.18% לירה שטרלינג 4.45 -0.18% לירה שטרלינג בסיס:4.45 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: בחודשים האחרונים. על רקע הסקרים הצמודים – כמו גם החופש שניתן לחברי מפלגת השלטון לקדם אג'נדה על פי מצפונם ולא בכפוף למשמעת קואליציונית – השטרלינג נמצא במגמת פיחות חדה מאוד למול המטבעות המובילים בשוק, וצנח למול חלק מהמטבעות לרמות שפל שלא נראו מאז 2008.

למול הדולר, נחלש השטרלינג מאז ה-14 בדצמבר 2015, אז אושר בפרלמנט הבריטי חוק משאל העם, מ-1.525 לשפל של 1.383 ב-29 בפברואר, ירידה של יותר מ-9%. אפילו יותר מעניין לבחון ההשפעה של הסנטימנט הנוכחי על שער החליפין של האירו-שטרלינג באותה תקופה. האירו-שטרלינג טיפס מה-14 בדצמבר משער של 0.719 לשיא ב-7 באפריל של 0.811. כלומר, השטרלינג נחלש בתקופה זו בשיעור של כ-12.7% למול האירו. דינמיקה דומה ראינו גם ב-2014, בחודשים שקדמו למשאל העם שנערך בסקוטלנד בחודש דצמבר על המשך הישארות המדינה כחלק מבריטניה הגדולה.

כאמור, אי ודאות הוא כמעט תמיד גורם המשפיע לשלילה על נכס פיננסי. לפיכך, ככל שנתקרב למועד משאל העם והסקרים ימשיכו להיות צמודים והרוחות במערכת הפוליטית יהיו סוערות, השטרלינג עשוי להמשיך ולהיות נתון ללחץ ולתנודתיות גוברת, כאשר המשקיעים יעדיפו לצמצם את החשיפה שלהם אל השטרלינג על רקע אי הוודאות ולהמתין להתבהרות התמונה. החששות הללו משתקפים גם בשוק האופציות, כאשר האופציות על התנודתיות של השטרלינג-דולר – שנועדו בעצם להגן על סוחרים מפני תנודתיות של המטבע הבריטי – נסחרות ברמות הגבוהות ביותר מאז ספטמבר 2011.

פרישה עלולה להוביל את השטרלינג והכלכלה הבריטית לסחרור מסוכן
אחד הנימוקים המרכזיים של התומכים בהישארו בגוש נוגע להשלכות הכלכליות הרות האסון שעלולות להיות לעזיבת האיחוד. גם בקהילה הכלכלית הבינלאומית נשמעים קולות אזהרה חמורים למדי. יושבת ראש קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד הזהירה כי פרישה מהאיחוד עלולה לפגוע קשות בכלכלות הן של בריטניה והן של גוש האירו. אנליסטים ב-CityGroup וב-HSBSC מתריעים בפני ההשלכות החמורות שעשויות להיות לפרישה מהאיחוד על השטרלינג ועל הכלכלה הבריטית כולה.

הנזק לכלכלה הבריטית בעקבות עזיבה קשור יותר, לפחות בטווח הקצר, להשפעות האפשריות של סחרור פיננסי מאשר לגורמים פונדמנטליים ארוכי טווח – והטריגר לסחרור מסוכן שכזה נעוץ בראש ובראשונה בשטרלינג. על פי חלק מהערכות האנליסטים בשוק, עזיבת האיחוד עלולה להוביל לפיחות של כ-15%-20% בערכו של השטרלינג (השטרלינג-דולר ב-1.1 ומטה). פיחות חד שכזה עלול להוביל לסחרור כלכלי מסוכן – בריחת משקיעים זרים, שימכרו את אחזקותיהם הנקובים בשטרלינג, צניחת הבורסה המקומית, זינוק במחיר הייבוא וכתוצאה מכך עלייה באינפלציה, כאשר חלק מהערכות מדברות על זינוק של לא פחות מ-5% באינפלציה. עלייה כזו באינפלציה תחייב את הבנק המרכזי להעלות ריבית, מה שרק יכביד על כל מגזרי הכלכלה.

הכלכלנים מדברים על כך שעזיבת האיחוד עלולה לגרוע כ-1%-1.5% משיעור הצמיחה ב-2017. יש לציין כי פרישה מהאיחוד עשויה גם לפגוע ביחסי הסחר של בריטניה עם האיחוד האירופי. ב-2014 יותר ממחצית מפעילות הסחר של בריטניה היתה עם מדינות האיחוד האירופי.

ייפרדו כידידים או גירושין רעים?: השפעת הפרישה על הכלכלה הבריטית
זהו כאמור תרחיש אימים. יש לציין כי בקרב אנליסטים וכלכלנים יש כמעט קונצנזוס לגבי ההשפעה השלילית של עזיבת האיחוד על הכלכלה הבריטית, והדעות חלוקות רק על מידת הנזק. עם זאת, יש לציין כי נבואות הזעם הנשמעות מכיוון הקהילה הפיננסית הן גם דרך להפעיל לחץ על דעת הקהל בבריטניה. בסופו של דבר, אם השטרלינג יצליח לשמור על יציבות, ההשפעות קצרות הטווח על הכלכלה הבריטית עשויות להיות מתונות הרבה יותר. 

אם בריטניה תחליט לפרוש מהאיחוד, האתגר המשמעותי שלה יהיה ניהול העזיבה, וההשפעה על הכלכלה תהיה תלויה בתהליך הזה. אם היא תגיע להסכמות מהירות עם האיחוד ותכונן הסכמי סחר חדשים, הדבר עשוי למתן את ההשפעה של המהלך. מנגד, אם היחסים עם האיחוד יעלו על שרטון, הדבר עשוי להחריף את כדור השלג ולהעצים את הפגיעה הכלכלית על בריטניה.

ראלי של אנחת רווחה
אם אזרחי בריטניה יחליטו להישאר באיחוד, אין ספק כי בשוק הפיננסי, וגם בקרב ראשי האיחוד, ינשמו לרווחה, ותחושת ההקלה הזו עשויה להביא לתיקון בערכו של השטרלינג. בסופו של דבר, הפיחות בערך השטרלינג שאנו עדים אליו מגלם תמחור תרחיש של עזיבת האיחוד. אם תרחיש זה יתבדה וירד מהפרק, האמון בשטרלינג ובכלכלה הבריטית צפוי להשתפר והשוק יתקן חלק מאובדן הערך שחווה המטבע הבריטי בחודשים האחרונים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות