האם יבשת אירופה עוברת "יפניזציה" ומה צריך לעשות?

צחי ליבוביץ', מנהל השקעות ראשי באימפקט בית השקעות, על התהליכים של כלכלת גוש האירו
|
(5)
ההרחבה הכמותית באירופה, מהלך עליו התבשרנו לאחרונה שאומץ על ידי הבנק המרכזי האירופי, גורמת לירידות חדות בתשואות האג"חים הממשלתיות באירופה. לאחרונה, ירדו התשואות על ממשלת גרמניה ל- 10 שנים (0.3%) מתחת לתשואות אג"ח ממשלת יפן לאותה התקופה (0.35%). החשש הגדול הוא כרגע שאירופה תעבור "יפניזציה".

אג"ח ממשלת יפן נסחרות שנים רבות בתשואות אפסיות, כאשר הריבית ביפן עומדת בטמפרטורת האפס כבר עשרות שנים וירידת התשואות בגרמניה מתחת לתשואות ביפן היא בעלת משמעות רבה. נציין כי ביפן יש מורשת של משברי אשראי שהובילו לשנים ארוכות של צמיחה איטית והעדר .

יפן שרויה במיתון ארוך ודפלציה כבר יותר משני עשורים, כאשר הבנק המרכזי היפני, במטרה לחלץ את הכלכלה היפנית מהקיפאון, הודיע באפריל אשתקד כי יגדיל בשיעור חד את תוכנית רכישות האג"ח השנתיות ל-700 מיליארד דולר בשנה - כ-60 מיליארד דולר בחודש לעומת 3 מיליארד דולר בחודש עפ"י התוכנית אותה ביצע עד כה. הבנק הסביר כי תוכנית רכישת האג"ח החוזרת תימשך עד שנכסי הבנק יגיעו לכ-3 טריליון דולר בסוף 2014, כאשר הרכישות יהיו של אגרות חוב עם (משך חיים ממוצע) של כ-7 שנים.

גרמניה כיום מובילה את השוק המרכזי באירופה, ולכן מטבע הדברים היא מושכת את רוב תשומת הלב, אך גם השווקים האחרים בגוש האירו מציגים תשואות אפסיות על האג"ח הממשלתיות. כך לדוגמא אג"ח ממשלת צרפת ל- 10 שנים נסחרות בתשואה של 0.54% ואפילו האג"חים של המדינות הבעייתיות בגוש האירו נסחרות בתשואות נמוכות: איטליה 1.6%, ספרד 1.45% ופורטוגל, מדינה הנמצאת על סף פשיטת רגל, תשואות אג"ח ממשלה עומדות על 2.64%.

לאחרונה, מתבררת תמונה עגומה לא פחות המעידה על המצב קיצוני ביותר הטמון באג"ח ממשלת שוויץ, שעברה תהפוכות מטבע גדולות לאחרונה, שלילית של 0.2%. כלומר כדי לקנות אג"ח של ממשלת שוויץ ל- 10 שנים צריך לשלם קנס. מצב אבסורדי זה גורם למשקיעי האג"ח לחפש אלטרנטיבות במקומות אחרים בעולם. זו הסיבה שהתשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב יורדות חזרה לכיוון רמות השפל של כל הזמנים, דווקא בתקופה בה הבנק המרכזי בארה"ב מתעקש על כך כי במהלך 2015 הריבית המרכזית תתחיל לעלות מרמתה האפסית בה היא נמצאת תקופה ממושכת.

כל אלה מביאים להתחזקות הדולר בעולם. כדי לקנות את אותן אג"חים אמריקניות, שיחסית לתשואות באירופה, מניבות תשואות גבוהות (1.7%) על האג"ח ל-10 שנים צריך למעשה לקנות את המטבע המקומי. אנו מעריכים כי בטווח הקרוב, לנוכח ירידת התשואות החדה באירופה, נמשיך לראות את המגמה הזו של ירידת תשואות גם באג"ח האמריקניות והתחזקות שער הדולר לעומת יתר המטבעות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  גם ישראל צריכה לעבור יפניזציה, שראש הממשלה יבצע חרקירי (ל"ת)
  יום טוב 08/02/2015 15:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  לא יכולתי לנסח את הדברים טוב יותר (ל"ת)
  נעמן 07/02/2015 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  סוף סוף כתבה לעניין (ל"ת)
  משה 05/02/2015 16:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  לא יפניזציה אלא טמבליזציה
  astern 04/02/2015 16:44
  הגב לתגובה זו
  4 1
  שטראוס קאהן צעק עליהם שהאיחוד יקרוס, אבל הם התעלמו. מאז, שטראוס קאהן הסתבך בפלילים, והאירופאים ממשיכים לשקוע בביצה. אבל בלי קשר, המאמר כתוב יפה ומוסבר היטב.
  סגור
 • 1.
  "האם" ? עכשיו אתה בא אחרי שזו עובדה ברורה? (ל"ת)
  א 04/02/2015 15:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות