כך הצליח דראגי להפוך הודעה דרמטית על צמצום הרכישות - לראלי ענק בדאקס

הדאקס הגרמני טס ביומיים האחרונים לשיא בזמן שהאירו נחתך בחדות - "האיש אמן בהתנהלות תקשורתית"
 | 
(5)
מאקרו ושווקים
ביום חמישי האחרון יצא הבנק המרכזי האירופי (ECB) בהודעה דרמטית לפיה החל מינואר הקרוב יפחת היקף רכישות האג"ח החודשי מ-60 מיליארד אירו ל-30 מיליארד אירו בלבד. אבל הנגיד האירופי דראגי גם סיפק סוכריה בדמות המשך תכנית הרכישות עד ספטמבר 2018. תגובה השווקים הייתה אגרסיבית. האירו צלל 1.35% מול הדולר ביום חמישי ואיבד עוד 0.43% ביום שישי. בהתאם, מדד הדאקס טס 1.4% ביום שישי והוסיף עוד 0.64% ביום שישי לשיא כל הזמנים.    
אורי גרינפלד מפסגות כתב היום כך: "הודעת ה-ECB ובעיקר מסיבת העיתונאים עם מריו דראגי לאחריה הראו שוב עד כמה נגיד הבנק המרכזי האירופי הוא אמן בהתנהלות תקשורתית. מצד אחד, ה-ECB חייב לצמצם את היקף רכישות האג"ח החודשי הן בגלל הלחצים הפוליטיים מגרמניה ובעיקר בגלל שאוטוטו היצע האג"ח הגרמניות שעומד למכירה מסתיים. מצד שני, בלון הניסיון שנועד לקשר בין צמצום הרכישות לשיפור הכלכלי בגוש האירו התפוצץ ל-ECB בפרצוף והוביל לתיסוף דו ספרתי של האירו. אז מה עושים? מסבירים לשוק שעדיף לקנות פחות כל חודש אבל לשמור על מדיניות מוניטארית מרחיבה לזמן ארוך יותר. בכך דראגי הצליח למעשה להפוך את הצמצום המוניטארי להרחבה, מה שבא לידי ביטוי בהיחלשות האירו ובירידה בתשואות האג"ח כתוצאה מההודעה".
פרטי התוכנית החדשה עם הערות של פסגות בסוגריים:
- היקף הרכישות החודשי ירד, החל מינואר 2018, מ-60 מיליארד אירו ל-30 מיליארד אירו. (צעד זה מאפשר ל-ECB להרוויח זמן מכיוון שבקצב של 30 מיליארד בחודש היצע האג"ח הגרמניות צפוי להספיק עד מחצית 2019. ללא הצמצום, ההיצע צפוי היה להסתיים באמצע השנה הבאה)
- הרכישות ימשיכו בהיקף זה לפחות עד ספטמבר 2018 והתוכנית תוארך אם יהיה צורך בכך. (משום מה זה היה המשפט שצוין בתקשורת כזה שהביא לתגובה החיובית בשווקים, מה מותיר אותנו עם אחת משתי מסקנות אפשריות: או שהמשקיעים לא מתוחכמים מספיק או שבתקשורת נוטים לחשוב שזה המצב. הרי ברור שבמידת הצורך ההרחבה הכמותית תימשך. יתרה מכך, זוהי ברירת המחדל. על מנת שההרחבה הכמותית תסתיים הציפיות של דראגי וחבריו לכך שהאינפלציה תתכנס לטווח היעד צריכות להתגשם. אם זה לא יקרה ובוודאי שאם תורגש הרעה בסביבה הכלכלית, לא תהיה ל-ECB שום בעיה להמשיך עם ההרחבה עוד זמן ארוך)
- ה-ECB יחל לרכוש מחדש אג"ח שמגיעות לפדיון. (גם צעד זה צוין כצעד שהתקבל באופן חיובי על ידי השווקים על אף שמדובר על צעד צפוי לחלוטין. הסיבה היחידה שלא דובר על צעד זה עד עכשיו היא שעדיין לא היו ל-ECB אג"ח שמגיעות לפדיון שכן ההרחבה הכמותית בגוש האירו החלה רק ב-2015)
- דראגי הבטיח שהריבית לא תועלה גם הרבה אחרי שיסתיים. (למרות שלא מדובר שינוי מהודעות קודמות, זהו המשפט החשוב ביותר בהודעה. משפט זה למעשה מבטיח שללא זינוק משמעותי באינפלציה, הריבית בגוש האירו תוותר ברמתה לפחות עד אמצע 2019 וכנראה שגם לאחר מכן)
בשורה תחתונה כותב גרינפלד כך: "דראגי בעיקר שידר לשווקים שאין לו שום כוונות לשנות את כיוון המדיניות המוניטארית בגוש האירו עד שהוא ירגיש מספיק בטוח לעשות את זה. אם בתחילת השנה מישהו חשש מההערות הניציות של דראגי אז ניתן בהחלט להירגע, סופר מריו איתנו לעוד זמן רב."
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  כותשים אותנו (ל"ת)
  מאיור 29/10/2017 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אין קשר לדברים.העליות בזכותusaבלבד שם עולה אז בכל העולם (ל"ת)
  נ 29/10/2017 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  דראגי
  רופא 29/10/2017 11:40
  הגב לתגובה זו
  12 6
  הינו איש חלש ולא אמין. הוא לא מעריך את את עצמו ואת דבריו ומשדר לארופאים חולשה אדירה וחוסר אמון מוחלט בדבריו והחלטותיו.
  סגור
 • טראגי הוא שרץ קטן וטיפש
  גיספן 29/10/2017 14:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ספרד ודומיה ימשיכו את עליבותו עליבות אירופה.
  סגור
 • 1.
  יורו יורד דאקס עולה משחק סכום אפס.
  אנונימי 29/10/2017 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 4
  על איזה ראלי מדובר.
  סגור