יגאל שתיים: "העוני עבר דירה - כבר לא רואים דירות 80 מ"ר שפליטים אפריקאים נדרשים לשלם עליהן 13,000 ש' לחודש"

הפעיל החברתי שייסד את הפרויקט ההומניטרי 'מרק לווינסקי' מספר על חיי האפריקנים חסרי המעמד בדרום ת"א ומעביר ביקורת על הממשלה
 |  (35)
כלכלה שחורה, צילום: גבי בן אברהם
בסוף של שבוע בו התמלאה ישראל באבק כוכבים, בחגיגות נוצצות ובדיבורים על מדינה דיגיטלית ועל המיליארדים שיגיעו מהגז, החלטנו לעצור ולהסתכל על הצד הפחות נוצץ במדינת ישראל - אזור התחנה המרכזית בת"א בו נמצאים אותם עשרות אלפי אנשים, שהגיעו לפה בדרך לא דרך מהיבשת השחורה וחיים בתוכנו ללא מעמד כבר מספר שנים.

קבוצת אנשים זו היא למעשה חסרת הגדרה רשמית והנתונים על חייהם והתנהלותם הכלכלית כמעט ולא קיימים. יש מי שיקרא להם מסתננים, יש מי שיקרא להם פליטים, יש מי שירצה לגרשם ויש מי שיסייע להם כמחווה הומניטרית. מאז הקיץ האחרון זרם בני האדם שהגיע ממקומות כמו אריתריאה ודרפור פסק, בעקבות הקמת גדר הביטחון בגבול הדרומי, ומי שכבר נמצא פה הולך ומתאקלם בחיים החדשים שמתרכזים בעיקר בדרום תל אביב, אך גם במקומות אחרים בארץ.

על מנת להבין קצת יותר מקרוב את מצבם של אותם האנשים, שוחחה כתבת Bizportal עם יגאל שתיים, פעיל חברתי שמוכר לרבים גם מהפייסבוק, שהחליט לפני כ-500 יום לצאת מהבית המוגן והחם שלו במרכז העיר ולהקים את 'מרק לווינסקי', יחד עם אורלי פלדהיים, לאחר שהבין שבמרחק הליכה קופאים בני אדם חסרי כל בחורף התל אביבי. מאז הוא מתייצב בגינת לווינסקי שליד התחנה המרכזית ודואג למחסורם, אוכל, בגדים, נעליים, שמיכות ובעצם כל דבר שמביאים לו ולמתנדביו הרבים ישראלים מכל שכבות העם.

כשאני מסבירה לו כי אני מתעניינת גם בפן הכלכלי, יגאל מבהיר כי הוא לא הולך לדבר על מספרים אבסולוטיים, מאחר ואין כאלה באופן רשמי, אלא הוא מעדיף להתייחס לתופעות כפי שהוא נחשף עליהן, מעצם הקשר הבלתי אמצעי שפיתח עם הקהילה האפריקנית שמהם הוא שומע על חייהם, על הבתים שהם שוכרים, על העבודות בהן הם עובדים ועל האופן שבו הם רואים את החברה הישראלית.

המדינה הכירה - אך הם נותרו חסרי מעמד

"אלו אנשים שהתחילו להגיע לפה לפני כחמש שנים ולדעתי הם צריכים להיחשב כפליטים כי 90% מהם הגיעו מאריתראה, כלומר ברחו מדיקטטורה. למעשה המדינה הכירה בהם כי הם נושאים את אחת משלושת סוגי הויזה שהנפיקה להם מדינת ישראל, לאחר שהתקבלו על ידי שירות בתי הסוהר בבתי המעצר בדרום ושוחררו משם לדרום ת"א. אבל בפועל הם מתנהלים ביננו ללא מעמד, ללא זכויות לשירותי בריאות ורובם גם עובדים ללא תלושי שכר מוסדרים. למעשה בכך שהיא לא נותנת להם מעמד מוסדר, המדינה מעודדת את היווצרותה של הכלכלה השחורה. זו הגדרה נכונה מאחר שמדובר בכסף שעובר ידיים והמדינה לא מקבלת את המס שמגיע לה ובכך היא מפסידה פעמיים."

"לפי המספרים הרשמיים קבוצת האפריקנים מונה מעל ל-60 אלף איש אבל לדעתי מדובר בחצי מהמספר הזה והמספר שפורסם הוא מספר של מי שיש לו אינטרס פוליטי להפחיד ולהבהיל כאילו מדובר בכמות גדולה מאוד של אנשים שונים כל כך מאתנו. חשוב להפריד את הקבוצה הזו מקבוצת העובדים הזרים שמיובאים לארץ בצורה מוסדרת פחות או יותר."

שתיים לא חוסך בביקורת על היחס של הממשלה אל הקהילה השחורה ואל הפתרונות שהיא מציעה, "בגלל המראה השונה, את האפריקאים מאוד קל לקטלג וזה מה שעשתה ממשלת הליכוד. המדיניות המטומטמת שלהם העדיפה להוציא מיליוני שקלים רק כדי לא להכיר בהם. למשל הבנייה של מחנה האוהלים בדרום, שהוקם במהירות בהשקעה של כ-50 מיליון שקל, רק כדי שישמש כתפאורה להצהרות של הממשלה על גירושם. כמובן גם זה שלא מאפשרים להם לעשות ביטוחי בריאות כמו לכל אדם במדינה נורמלית - זה טימטום שעולה למדינה מיליונים מיותרים לגמרי. הממשלה בחרה במדיניות שמשאירה אותם ללא מעמד ויכולת השתלבות באופן חוקי, במקום לקבל אותם כידיים עובדות שיכולות היו להחליף עובדים זרים אחרים שעולים למדינה מיליונים בגלל כל המתווכים שבאמצע".

מדד המנות של 'מרק לווינסקי'

"האפריקנים, שרובם הם גברים צעירים, עובדים 'ביג טיים' ונחשבים בעיני רבים מהמעסיקים כעובדים מצוינים. הם עובדים במגוון רחב של עבודות, זה לא רק בשטיפת כלים במסעדות, זה גם כעובדים של חברות הקבלן של עיריית ת"א, בגיזום, בשטיפת מכוניות, בניקיון, בשיפוצים ובהובלות – בעיקר בעבודות שישראלים לא מוכנים לעשות".

לדברי שתיים, "לפי מדד המנות של 'מרק לווינסקי', במחצית השנה הראשונה של 2012 חילקנו כל יום בין 300-850 מנות ביום וללא ספק היה מדובר אז בעוני גדול מאוד של אנשים שלא מצליחים לעבוד מספיק לפרנסתם, חסרי נעליים וחסרי אוריאנטציה. כיום ירדנו לחלוקה של 3 פעמים בשבוע ואנחנו מחלקים עשירית מהכמות הזו.
קרדיט: אורי ברונפלד
קרדיט: אורי ברונפלד


שכר דירה לפי גולגולת - הגיע גם ל-13,000 שקל בחודש

"כמו כל האנשים בעולם גם הם רוצים לשרוד ולשפר את תנאיהם. כיום אני יכול לומר לך שאין לי ספק שהעוני עבר דירה. מלגור בגינה או בכל מני כוכים שלא ראויים למגורים, או כמו אותה דירה של 80 מטר מרובעים בה גרו בפברואר בשנה שעברה כ-150 איש. זה צולם ותועד במסגרת כתבה בידיעות אחרונות - וזו לא הגזמה. אם את חושבת שזה עלה להם גרושים את טועה, הדירה הזו של 80 מ"ר עלתה להם 13,000 אלף שקל כי המשכיר ניצל את מצבם וגבה שכר דירה לפי גולגולת".

"כיום מצבם השתפר באופן משמעותי וכבר לא רואים דירות כאלה. רבים מהם גרים כבר בדירה של שני חדרים עם כ-10 אנשים, או 6 אנשים שישנים בדירה של 20 מטר ומשלמים כ-2,600 שקל לחודש, זה עדיין מאוד צפוף אבל זה הרבה יותר טוב ממה שהיה.

"לרוב לא מדובר בבתי מגורים רגילים אלא בבניינים שהיו מסחריים והסבו אותם למגורים על ידי חציצה של לוחות גבס וככה גרים מאות אנשם בחדרים קטנים. למרות שזה צפוף, ובלי טיפה של פרטיות לפחות יש להם איפה לשים את הראש, יש להם מים זורמים, יש להם עם מי לדבר. כדי להחזיק דירה שכזו במשכורות שהם מקבלים הם צריכים לעבוד קשה וזה מה שרובם עושים".

"צריך להבין שאחד הדברים שמאפיינים את האפריקאים שנמצאים כאן זה שהם רגילים לעוני ולחיי שיתוף. הם מאוד תומכים אחד בשני. למשל אם אחד קיבל היום מה שהם מכנים צ'יק צ'אק ג'וב, שמביא להם בממוצע 200 שקל ליום עבודה שיכול להימשך גם 12 שעות, הוא יחזור וידאג להביא בסוף היום לשותפיו שלא מצאו היום עבודה – מנה של חומוס".

אסירי תודה, למרות שיש הלנות שכר מחפירות

"אני מכיר עשרות פליטים שגם כשהעלו אותם לאוטובוסים על מנת לגרש אותם הם אמרו תודה והיו אסירי תודה על כך שנתנו להם להיות פה. ככלל אני לא שומע מהם תלונות. הדבר הבולט שמפריע להם אצלנו הישראלים זה שאנחנו חושבים שהם פושעים. אני לא אומר שאין בכלל פשיעה, אבל רוב האנשים הם נורמטיביים, הם לא פונים לבצע שוד מזויין ברגע הראשון שאין להם מה לאכול. אני בעיקר רואה אצלם צניעות וקבלה של מצבם והם עובדים נורא נורא קשה כדי לשרוד פה".

"אל תשכחי שזו אוכלוסייה שקופה שהיא החלשה ביותר בסולם העובדים בישראל ולכן יש רבים מהם שמנוצלים על ידי המעסיקים. מספיק שהמעסיק יגיד לעובד האפריקני שהוא מזמין לו משטרה והוא מרים את הרגליים ובורח. 'קו לעובד' מלאים בבקשות לסיוע משפטי על רקע תלונות שלהם על הלנות שכר מחפירות. את חושבת שהם באמת יכולים להתלונן למישהו על זה שלא שילמו להם בכלל או על שעות נוספות?".

"אבל זה בהחלט לא קורה אצל כל המעסיקים והם גם לומדים מהר אצל מי כדאי לעבוד ואצל מי לא. הם גם מסתדרים כבר יותר טוב עם המנטליות, עם השפה וככל שעובר הזמן זה כמו כוח טבע והדברים הולכים ומסתדרים וגם הישראלים מתרגלים אליהם יותר ויותר ורואים את היכולת שלהם לתרום כעובדים חרוצים וחסונים".

"מאז שהתחלתי בפעילות למען הפליטים גיליתי שמעבר לפוליטיקאים ולמתלהמים והגזענים למיניהם - יש לנו עם מופלא. אתמול למשל אספתי בכיכר המדינה ממישהי שפנתה עלי שמונה שקים של בגדים של הילדים שגדלו. היא פנתה אלי כשזיהתה אותי מהפייסבוק כשהייתי בגינת המשחקים עם הבת שלי.

"בשנה וחצי האחרונות קיבלתי הצעות לתרומה מכל הסוגים והמינים. זה יכול להיות 500 נעלי עור איטלקיות בחיפה, או נעלי הספורט של רצי מרתון תל אביב, או עובדי גוגל ישראל שתרמו לנו 500 ארוחות ממסעדה מזרחית, או מישהי מירושלים שהציעה לנו 100 שמיכות שיוצרו במפעל ויצאו סוג ב' רק בגלל שהדוגמא לא היתה במקום הנכון. ואי אפשר בלי להזכיר את מסעדת 'רק בשר' שכבר 500 יום מכינים לי סיר ענק של 50 ליטר עם מרק בשר וירקות עשיר. עד היום חילקנו כרבע מיליון מנות וקיבלנו סיוע ממאות מתנדבים". בשלב הזה יגאל כבר לא יכול לעצור את דמעות ההתרגשות, וגם אני.

כשאני מבקשת ממנו לשמוע מה הפתרון שלו למצבה של הקהילה האפריקנית הוא אומר "לדעתי פתרון הקסם לכולם יהיה קבלה של הקהילה הזו כלגיטימית על ידי הציבור והמעסיקים הישראלים. בפועל ישראל כבר מעניקה להם מקלט וכל מה שצריך זה שכמו בכל העולם יתנו להם גם היתרי שהייה ועבודה זמניים ויהפכו אותם לעובדים לגיטימיים שתורמים לכלכלת ישראל".

תגובות לכתבה(35):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  יגאל שתיים שלנו מקדש שם שמיים ברבים, צדיק הדור. (ל"ת)
  שפתי כהן 07/02/2015 18:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  תעזור לאחים שלך!!!
  דודו ישראלי 27/06/2013 12:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תעזור לאחים שלך מהעמך מהשכבות החלשות שהם לא פליטים אלא נכים, ניצולי שואה, קשיי יום, פגועי נפש ועוד. הם זקוקים לעזרה הנפלאה שאתה נותן ויכירו לך תודה על כך. חובה לעזור לאנשים בחברה שלנו ולא למסתננים לא חוקיים. זה יותר הומני לעזור לאח שזקוק לעזרה!!!
  סגור
 • 26.
  עם כל הצער שיגרשו אותם.הם תורמים לעליית מחירי השכירויות
  רן ת"א 27/06/2013 10:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ולעליית מחירי הדירות.
  סגור
 • 25.
  בכל מקום רואים אותם לןקחים את מקומות העבודה
  44 23/06/2013 11:42
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בנוסף הדביקו מלא פיליפניות באיידס ואלא מדביקות ישראליות.וכמו כן בתי הבושת.קח אותם שיהיו שכנים שלך.שימררו לך את החיים כמו שעשושים בדרןם העיר.אתה באח מאלה שמלחמה מפגינים בעד שלום.
  סגור
 • 24.
  קניתי שני מחסנים בתחנה בעבר ונהייתי מיליונר כבד..
  תושב דרום ת"א 23/06/2013 10:06
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עשיתי עסקת חיי שני מחסנים בגודל של 56 ו71 מטר הכנסתי שתי מקלחות ושני שרותים עשיתי ימבה של כסף בזכות האפריקאים ממליץ לכולם יש צמיחה בזכותם..אגב בכל מחסן לנים כ50 איש..
  סגור
 • 23.
  שתי מילים: אמנת הפליטים
  ארנון לוי 23/06/2013 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מדינת ישראל חתומה על אמנת נפליטים ולא במקרה. האמנה נכתבה בעקבות טרגדיית הפליטים היהודים במלחמת העולם השנייה. מעמד של מקלט מדיני או פליטות אינו קשור לאזרחות בכלל, זה יהודי ומוסרי לנהוג במסכנים האלה כפי שהיינו רוצים שינהגו בסינו וסבותינו. להתכחש למעמד הפליטים זה להתכחש להסיטוריה של היהודי הנודד.
  סגור
 • 22.
  קח את המסננים האלימים והחולים שלך עם המרק שלך ותעופו
  א.מ 23/06/2013 08:22
  הגב לתגובה זו
  8 1
  לכל הרוחות!
  סגור
 • 21.
  הבעייה היא שכל אפריקה קרסה ועשרותמליונים רק רוצים לברוח
  BPHJ 23/06/2013 06:54
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ןלהגר .אז הפיתרון הוא לא בהרס חייהם של אזרחים תמימים ומסכנים שלא שפר חלקם להתגורר ליד ביתו של האיש הזה שחי בסרט וחושב שהוא אדם נעלה.הוא ודומיו הצבועים יתנגדו לכל פיתרון שהוא פחות מאיזרוח ומתן זכויות עולה למוסלמים .הדור השני שלהם ...יהיה כמו הדור השני והשלישי של המהגרים המוסלמים באירופה.אלים פורק עול ובז לחברה שקלטה אותו.אז לא תודההפתרון הוא בהחזרתם ויהי מה לאפריקה .זה לא רק דרום תלאביב אלא כל ערי הדרום.
  סגור
 • רק שהאריתראים נוצרים (ל"ת)
  סיגל לוי 23/06/2013 08:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 20.
  איפה אתה טועה....
  תחדלו מזה 23/06/2013 03:03
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אנשים בעיר מחכים ל-8 בערב כדי לקנות לחם בורקס וכ"ו בחצי מחיר ואז מופיע כביכול פעיל חברתי ולוקח הכל ובעל הבית חושב שהוא עושה טוב כנותן לעמותה
  סגור
 • 19.
  הפתרון הוא להחזיר אותם חזרה! (ל"ת)
  אייל 22/06/2013 23:40
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • 18.
  גם אני הייתי רוצה להגר למדינה שלווה, מדינה שבה ילדים
  טלי דומיד 22/06/2013 22:54
  הגב לתגובה זו
  13 1
  בני 18 לא נהרגים במלחמות, מדינה שבה כל אחד רשאי לבחור בעצמו את עתידו, מדינה שבה שומרים במאת האחוזים על זכויותיי הסוציאליות. אבל אני, כמו מיליארדים אחרים, לא יכול לעבור בגלל זה לשוויץ, שבדיה או ארה"ב, ואם אעשה זאת, יעלו אותי על המטוס הראשון בחזרה לישראל. אף אחד לא יפגין שם עבורי, ואף אחד לא ינסה להבין אותי. העולם הוא מקום מאוד לא צודק, מאוד לא נעים, מאוד לא שוויוני ומאוד מסוכן. תמיד יהיו מדינות שבהן המצב טוב יותר מישראל, ותמיד יהיו מדינות שבהן המצב גרוע הרבה יותר.
  סגור
 • 17.
  מדינת ישראל קמה כדי להיות ביתו הלאומי של העם היהודי. זה
  זיו רחמני (האח של) 22/06/2013 22:53
  הגב לתגובה זו
  14 1
  לא בושה להגיד את זה ולא צריך להתנצל על כך.
  סגור
 • 16.
  מדינת ישראל השתגעה!
  זיוה רחמני 22/06/2013 22:52
  הגב לתגובה זו
  9 1
  ד"ר מהרן פרהדיאן, רופא ילדים תושב חולון, כתב ב- YNET בתאריך 01.06.12, שמסתננת מאפריקה מקבלת טיפולי פוריות על חשבון המדינה.
  סגור
 • 15.
  הם לא פליטים כי אין לנו גבול משותף עם אריתריאה. כאשר הם
  זיוה רחמני 22/06/2013 22:45
  הגב לתגובה זו
  13 1
  ברחו למצרים הם היו פליטים. כאשר הם הסתננו ארצה ממצרים הם הפכו למסתננים עבריינים. עובדה: הם היו באמת פליטים, היו מתאספים מעבר לגדר עשרות אלפי פליטים. אבל אין שם אף אחד.
  סגור
 • כך טוען מי שלומד מהתקשורת (ל"ת)
  סיגל לוי 23/06/2013 08:42
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • טען עוד
 • 14.
  להחזירם לארץ מוצאם לפתות אותם במענקים כספיים רק שילכו
  אזרח מודאג 22/06/2013 21:00
  הגב לתגובה זו
  19 2
  הישארותם בארץ מסוכנת כל אירופה סובלת מהם תיתעוררו מהר אין פה גיזענות כל היתחשבות בהם תהייה על חשבון אזרחי המדינה ובמיוחד על חשבון החלשים
  סגור
 • 13.
  כל הכבוד !
  ! 22/06/2013 20:14
  הגב לתגובה זו
  2 11
  !
  סגור
 • 12.
  להעיף את המחלה הזו.
  דייר מהקונגרס ת"א 22/06/2013 20:00
  הגב לתגובה זו
  18 1
  פחד מוות לצאת בלילה החוצה!!!!
  סגור
 • אחד כמוך מפחיד אותי יותר אני פוחד לצאת בלילה בגללך... (ל"ת)
  פרופסור לתחורים 22/06/2013 22:28
  הגב לתגובה זו
  1 9
  סגור
 • 11.
  לזרוק את הכושים קיבינימט בחזרה לאפריקה!!!!
  חיפאי מהדר 22/06/2013 20:00
  הגב לתגובה זו
  20 2
  אפריקה זו יבשת מספיק גדולה לקלוט אותם...הם לא פליטים!!..הם מחפשי עבודה זולה.
  סגור
 • 10.
  באותו אופן הגיעו יהודים לאמריקה אנגליה כפליטים חסרי כל.
  אלקיים ציון 22/06/2013 19:26
  הגב לתגובה זו
  2 19
  כל הכבוד ליגאל ולכל האחרים שתורמים מדובר באוכלוסיה חלשה כזו שזקוקה לעזרה..אני מכיר הרבה ישראלים בעלי דירות בדרום תל אביב אשר התעשרו בגדול בזכותם והרבה קבלנים שלא שילמו להם שכר על עבודתם ולקחו לעצמם את הכסף..עוד פעם כל הכבוד ליגאל ולאחרים שעוסקים בעבודת קודש.. ..
  סגור
 • 9.
  חזק ואמץ יגאל (ל"ת)
  שחרזדה 22/06/2013 19:23
  הגב לתגובה זו
  3 11
  סגור
 • 8.
  יש דיור בשפע באפריקה או הצפון תל אביב שיחזרו לשם
  יוסי השפוי 22/06/2013 18:49
  הגב לתגובה זו
  18 3
  מי צריך את הזבל הזה פו כל העבריינים מסודן ובאריתריאה באו לפו באופן לא חוקי משחקים אותה פליטים ומצפים גם לקבל תנאים להחזיר את כולם בחזרה לאפריקה הם בסך הכל מחפשי עבודה ועבריינות . התחנה מרכזיית נראית יותר גרוע מהרלם בתקופות הרעות שלה . כל יום משטרת ישראל מתמודדת עם האשפה הזו השיכורה הזו
  סגור
 • 7.
  להביא עוד סודנים ולגרש את היהודים מפה!
  קליפ 22/06/2013 18:28
  הגב לתגובה זו
  10 1
  אפשר לגרום ליהודים להגר מרצון!....בתמורה לייבא 6 מיליון גולגלת שחורות. מה הרעיון ? מדינה נקייה מיהודים. רק ישראלים ערבים ומסתננים חוקיים
  סגור
 • 6.
  יגאל אתה מוזמן לאחסן אותם אצלך בבית
  צריך להסתכל קדימה 22/06/2013 18:05
  הגב לתגובה זו
  31 3
  האנשים האלה יביאו לחורבן של המדינה תוך מספר שנים, להחזיר את כולם בחזרה למקום ממנו באו... הטיפול בהם בא על חשבון משלם המיסים ועל חשבון השכבות החלשות לא חסר למדינה בעיות של עצמה. אנחנו נלחמנו, נלחמים ונלחם על זכות הקיום שלנו פה. פליטים החוצה ויפה שעה אחת קודם !!!! שבוע טוב ישראל
  סגור
 • אם עושים חשבון
  סיגל לוי 22/06/2013 22:56
  הגב לתגובה זו
  1 10
  אז 60,000 פליטים ביחס ל 8 מיליון תושבים זה משהו כמו 0.008 אז מה הקשקושים האלה על כיבוש וערעור הרוב היהודי?
  סגור
 • 5.
  אבי מר - כל הכבוד יגאל , מצדיע לך מחיפה
  כריש פטיש 22/06/2013 17:30
  הגב לתגובה זו
  3 24
  הלוואי ותגיע לכנסת , צריכים אנשים כמוך ,ישרי דרך וחפים ממניירות תקשורתיות - עלה והצלח!!!
  סגור
 • כריש למה לא תיקח אותם אליך לחיפה? למה
  עוד חוכמולוג 22/06/2013 18:36
  הגב לתגובה זו
  17 2
  רק להצדיע מרחוק על חשבון תושבי השכונה הסובלים?
  סגור
 • 4.
  למה לא כותבים היכן אפשר למסור תרומות/בגדים וכו'.? (ל"ת)
  אני ולא אחר 22/06/2013 17:17
  הגב לתגובה זו
  3 18
  סגור
 • אצלך בבית. רק תגיד את הכתובת ונשלח אותם אליך. (ל"ת)
  זיוה רחמני 22/06/2013 22:47
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • אצל שכונות עולים חדשים, יש חיה כזו ,והם אפילו משרתים
  עוד חוכמולוג 22/06/2013 18:37
  הגב לתגובה זו
  8 0
  בצבא, משלמים מיסים ומאפשרים טיפול רפואי לכול העולם השלישי.
  סגור
 • 3.
  מצטערים אבל עניי עירך קודמים, יש מספיק מובטלים/לות
  אייל 22/06/2013 16:42
  הגב לתגובה זו
  31 2
  יהודים שמוכנים לעבוד רק תתנו להם, אז לא צריך לדאוג לכול מהגרי העבודה של העולם השלישי שמתנקזים לפה כי כאן טוב. מי שרוצה לעזור להם שיעשה זאת על חשבונו בלבד ולא על חשבוני.
  סגור
 • 2.
  אתה הוא הגזעני.
  פנחס 22/06/2013 16:35
  הגב לתגובה זו
  24 3
  בחסות מילים יפות אתה רוצה להציפנו באפריקנים ולעשותנו מיעוט בארצנו. אתה אנטי יהודי ורוצה לגזול את ארצנו לאפריקנים אתה רוצה לבוללנו
  סגור
 • 1.
  גם אני ריחמתי עליהם עד שסידרו לאחת מהם עבודת ניקיון
  אפרת 22/06/2013 16:32
  הגב לתגובה זו
  32 2
  במוסד שאני עובדת בו. היא חצופה שמתחבאה כול היום ומעשנת ומזלזלת בעבודה וכשמעירים לה מתלוננת על גזענות! אז אם זה החומר, שיחזרו לאיפה שבאו. מספיק חודשים פה אנחנו מחכים לתור לניתוח ולפיזיותרפיה והם עוד רוצים שירותי בריאות?
  סגור