: "אימוץ הפרשנות המוצעת ע"י דלק נדל"ן - אפלייה של ממש"

בזמן שחברי כנסת הציגו את "חוק הקלון הכלכלי", מומחה הסדרי החוב אדוארד קלר פנה לראש רשות לני"ע בבקשה להגביר את האקטיביזם מצד שומרי הסף לקראת הגשת עמדת הרשות מחר לשופטת אלשייך
|
(3)
יצחק תשובה (צילום: בוצ'צ'ו)
"אימוץ הפרשנות המוצעת על ידי {דלק נדלן} ונאמן הסדרה הארוכה, יוצר אפלייה של ממש בין אדם מהיישוב שבחר לרכוש אגרת חוב בעצמו, לבין שכנו, אשר הגוף המוסדי המנהל את כספי הפנסיה שלו, בחר להשקיע כספים אלו באותה אגרת חוב ממש", כך טוען מומחה הסדרי החוב, אדוארד קלר, בפנייתו לשמואל האוזר, ראש הרשות לני"ע, לקראת הגשת עמדת הרשות מחר לשופטת אלשייך.

קלר שנחשב לאיש החזק בשוק הסדרי החוב (תשובה, מימן, בן דב, לבייב ועוד) יוצא מהצללים ועולה להתקפה ומבקש מהאוזר במכתב אישי לפעול להגברת האקטיביזם מצד שומרי הסף בכל הקשור להגנה על זכויות המחזיקים," זו ההזדמנות שלך ליישם את מה שאמרת. זהו מבחן מנהיגות מקצועי, אתה חייב להיות הקול של המחזיקים הפרטיים למול המוסדיים בכדי להעביר מסר תקיף לטייקונים בכלל ולתשובה בפרט".

לדבריו, "הצורך באקטיביזם שכזה, התגלה במלוא עוזו בדיון שנערך ביום א' האחרון בבית המשפט המחוזי בת"א, בעת הדיון בעניין דלק נדל"ן. אני משמש כנציגות מקצועית של סדרת אגרות החוב כ"ה של דלק נדל"ן - סדרת האג"ח הקצרה אשר היא היחידה עד כה, אשר החברה כשלה בביצוע תשלום קרן למחזיקיה. מהלך הדיון האמור ותוצאותיו, מצביעים על צורך דחוף (ויתכן אף הזדמנות), להוציא את דבריך מהכח אל הפועל. להפוך את החזון למציאות ולפעולות של ממש להגנת המשקיעים בכלל, וזכויות המשקיעים הפרטיים בפרט."

במהלך הדיון בבקשת החברה לכנס אסיפת נושים אחת לשם דיון בהסדר, התברר כי לפי עמדת החברה, אשר נתמכת גם על ידי אגרות החוב הארוכות (מסדרה ה'), באסיפה שתכונס בהתאם לסעיף 350 לחוק החברות, יספרו אך ורק קולותיהם של מחזיקי אגרות החוב אשר יגיעו בעצמם או באמצעות מיופה כח, וישתתפו באופן פעיל באסיפה.

קלר מסביר כי סדרת אגרות החוב הארוכה של דלק נדל"ן (סדרה ה'), מוחזקת בעיקרה על ידי הגופים המוסדיים הגדולים במשק, ונציגי שניים מהם - הראל ומנורה - אף משמשים כנציגות הסדרה הארוכה. לעומת זאת, מרבית ההחזקות בסדרה הקצרה (סדרה כ"ה), מוחזקות בידי מחזיקים פרטיים. מטבע הדברים, לאור העובדה שמחזיקים פרטיים רבים מחזיקים כמויות זניחות יחסית של אגרות חוב, ממילא מעורבותם בתהליך ונוכחותם באסיפות נמוכה יחסית.

סדרה כ"ה, עומדת על כ-580 מליון שקל, המהווים כ-28% מסך החובות למחזיקי אגרות החוב. כפועל יוצא מכך, בכל הצבעה משותפת על ידי הנאמן באסיפה (ככל וכאשר תכונס) לאישור הסדר לפי סעיף 350 לחוק, יהיה בידיו "גוש חוסם" היות וסעיף 350 מחייב רוב של 75% לאישור הסדר כלשהו.
אימוץ פרשנות זו - תפגע בזכויות הבסיסיות והיסודיות של המחזיקים.

חוק הקלון הכלכלי

בתוך כך, היום הציג יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, כרמל שאמה את הצעת "חוק הקלון הכלכלי" שתועלה להצבעה בקריאה הטרומית בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת בחודש מאי 2012. לדבריו, "קליקת שוק ההון ובראשם הטייקונים איבדו את הבושה. הצעת החוק הזו מידתית ומרגע שהיא תאושר, תפסק החגיגה של תספורות חינם. היום מאוד אופנתי לשאול איפה הכסף? אנו יודעים איפה הכסף ומטרתנו היא להגן על הכסף".

על הצעת החוק שאותה יזמה התנועה לאיכות השלטון חתמו גם הח"כים מאיר שטרית (קדימה), ואריה אלדד (האיחוד הלאומי). וגם ח"כ איתן כבל (עבודה) הודיע היום על הצטרפותו להצעת החוק.

במסגרת הצעת החוק מציעים המגישים אותה להטיל קלון כלכלי על בעלי שליטה שלא עמדו בהתחייבויותיהם. בנוסף מוצע בחוק לאסור על רכישת של חברות שביצעו "תספורת" חוב באמצעות כספי קופות גמל וקרנות פנסיה, מרגע שלא עמדו בהתחייבות לפירעון, ובמקרה של הגעה להסדר חוב - במשך 10 שנים לאחר התספורת ותחילת ההסדר.

כמו כן אישור הסדר חוב שיכלול תספורת של 20% ומעלה למחזיקי האג"ח תוביל להעברת השליטה בחברה מבעל השליטה לנושים של החברה. סעיף נוסף בהצעת החוק מתייחס לאפשרות לשעבד את חלקו של בעל השליטה בדיבידנדים שתחלק החברה או חברות אחרות שבהחזקתו לטובת הנושים, במיקרה של אי עמידה בהחזר החוב.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  שתשובה ישלם החובות במלואם מריווחי הגז ! נוכל (ל"ת)
  קובי 28/02/2012 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לאסור מימון המוסדיים ללווים שלא פורעים חובות
  יעקב 28/02/2012 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאסור בחוק מהמוסדיים לרכוש אגחים של בעלי שליטה שהניהול הגרוע של החברה הביא אותם לכך שלא פורעים חובותיהם. ראה יצחק תשובה וחבר יועציו שתמורת שכר טירחה ראוי יעשקו את ציבור החוסכים ובצורה מתרפסת יצדיקו את בעלי החברות הכל תמורת שכ" ט ראוי.
  סגור
 • 1.
  בושה וחרפה,לא מחזירים חובות ואינם נענשים. (ל"ת)
  hux 28/02/2012 14:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות