למה כחלון היה צריך לשגר הודעה בהולה בעניין מחיר למשתכן?

על ההתנהלות של כחלון בעניין 'מחיר למתחנן'
 |  (7)
ההכרזה הבהולה אתמול ששיגר שר האוצר משה כחלון בפייסבוק רק משקפת את רוח הדברים בקרב מקבלי ההחלטות. יום לאחר שבג"צ סתם את הגולל באופן סופי על היוזמה של כחלון למיסוי דירה שלישית, השר יוצא בהצהרת נגד בפייסבוק. כחלון הודיע שיקדים בכמה ימים את תוצאות ההגרלה למחיר למשתכן (להיום) והשיק הגרלה נוספת, לא לפני שהאשים את כל בעלי האינטרס ברצון לתדלק את מחירי הדיור.
ראשית, הפנייה בפייסבוק יש בה משהו בהול. אמנם כחלון עוקף בכך את אמצעי התקשורת באומרו 'אני לא צריך אותם', והפנייה הישירה לציבור יכולה אף לרגש את הקהל הצעיר, אבל עולה השאלה - מה הלחץ? כלומר, כחלון הקדים בשבוע את מועד ההכרזה שלו חיכו הצעירים במשך שנים. הם בהחלט יוכלו לחכות עוד שבוע. זה נראה לא טוב. הדרך בה נעשים דברים, כמו: כינוס מסיבת עיתונאים בהולה וההכרזה על עוד הגרלה, נראית כמו שליפה מהמותן. זה נראה כאילו קבלת ההחלטות מאחורי הקלעים נעשית בפזיזות או כנקמנות על קבירת היוזמה למיסוי דירה שלישית, כאילו כל הגרלה היא כדור במחסנית שנורה במסגרת המלחמה על הזכות הבסיסית לדיור בר השגה.
בכלל, בלי קשר להתנהלות כחלון, אנשים הורגלו לחשוב שדיור, שמהווה מוצר בסיסי אנושי, הופך לבלתי מושג ונופל לחסדי הגרלות למיניהם של 'מחיר למתחנן'. אם פעם אנשים היו מצפים לשיחת טלפון מאראלה, היום הם מחכים לכחלון. בלי לפקפק בכוונותיו של כחלון נראה שלא נלמד הלקח מסאגת מיסוי דירה שלישית שנקבר על רקע הטענה כי התקבל בחופזה, או במלים פחות יפות: כ'שכונה'. 
שנית, אין מה להאשים את בעלי האינטרס (כמו: הקבלנים, הבנקים וכו') על כך שהם רוצים שמחירי הדיור יישארו גבוהים. הרי הם דואגים לכסף שלהם. קל להאשים אותם. מנגד, יותר קשה לקחת אחריות. מי שכן יכול לעמוד מולם זה שר האוצר. והנה, אותו שר שמלין בפייסבוק על כישלון של יוזמה שמלכתחילה עברה באווירה של 'שכונה', דווקא כן לוקח אחריות ויוצא כנגד בעלי האינטרס ומשיק עוד כלים והגרלות. למרות שלהלחם במחירי הדיור ולנסות להעביר תקנות באופן לא שכונתי בקואליציה שסועה, משול למאבק במפלצת עם נוצה, קשה שלא להעריך את כוונותיו של כחלון.
אבל למה לשלוף מהמותן? דווקא בימים בהם ראש הממשלה עסוק במיני פרשות, זה הזמן של משה לעמוד איתן, לא להיכנס לפאניקה ולהוביל את עם ישראל במדבר הדיור. בצל האווירה הציבורית-פוליטית, כחלון עדיין יכול להתפאר בכמה הישגים ועדיף שימשיך לעבוד בדרך שאופיינית לו, בשקט וצנעה, עד אשר יעמוד ביעד שהציב להוריד את מחירי הדיור. בינתיים נראה שהוא מצליח להזיז משהו בשוק עם קיפאון במחירים, אז מה הלחץ?
אגב, רק אתמול יצא דו"ח של האוצר שאומר שיוקר המחיה בארץ מעיב על העלייה ברמת החיים ובהשוואה בינלאומית די יקר פה. נראה שתמיד היה פה יקר. תזמון מוזר.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כחלון פופוליסט שנכשל
  יש ר א לי 09/08/2017 08:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תכנית מחיר למסתכן גרועה, הזוכה לא יודע במה זכה, איזה דירה? מחיר? סטנדרט? מתי תתקבל? אז לצי טובה התכנית? לעשירים בלבד! אלה שיקנו את הדירות הכי יקרות שפ יש את ההנחה הכי גדולה, הם שיכולים לשלם משכנתא וגם שכירות ולהמתין 5 שנים הם ירוויחו. אלה שבקושי מגרדים את ההון העצמי ולא מסוגלים לשלם גם שכירות וגם משכנתא- להם כחלון לא דואג. פופוליסט מסוכן שדואג לחבריו-ראה התנהגותו בסוגיית הגז בגלל חברו קובי מימון כחלון כשלון.
  סגור
 • 5.
  ההגרלות הינם השפלה למשתתפים. באיזה מדינה מישהו
  מחיר למסכן 08/08/2017 18:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קונה דירה בהגרלה. במקום שמכתיבים לו . במחיר שמכתיבים לו ובשאריות שנותנים לו. עצם ההשתתפות בביזיון הזה היא השפלה
  סגור
 • 4.
  כחלון דואג היום ליום הבחירות.
  דרור 08/08/2017 16:56
  הגב לתגובה זו
  5 0
  יש עשרות נושאים אם לא יותר ההתמקדות בושא אחד בעיקר מעידה על חוסר יכולת לראות את התמונה הגדולה. מה שקרה בסלולר לא יקרה בדירות ..שתי קטגוריות שונות..חבילה ב100שח או 40 אינה דוגמה לצורך בהון עצמי גבוהה במשכורת גבוהה אחרי הכל יש הוצאות מעבר למשכנתה..גנים ,חשמל, מים ,שכד של 4 שנים עד לקבלת מפתח במחיר למישתכן..וכן יוקר מחייה מ ט ו ר ף .
  סגור
 • 3.
  כחלון כישלון. משחק בקקה
  oudi535 08/08/2017 16:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הפוך גוטה הפוך !! - טפל בפער המיסוי בין משקעי נדל'ן ומתדלקי מחירי שוק הדירות, לבין הפריירים שמשקעים בשוק ההון עי הפחתת\ביטול מס רווח הון למשקיעי נ"ע . במקום מס לא אפקטיבי נוסף..
  סגור
 • 2.
  "מחיר למתחנן" - אתה מנסה להשפיל את הזוגות הצעירים? (ל"ת)
  זה עיתון זה? 08/08/2017 16:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • הצעירים כבר מושפלים, זו ביקורת. תתמודדו (ל"ת)
  רן 08/08/2017 16:23
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  וגם מדבר לעניין... הוא פנוי? (ל"ת)
  איזה כתב חתיך 08/08/2017 13:51
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור