"מחיר מטרה זה התאבדות לקבלנים - איכות הבנייה תרד דרמטית"

תגובות להצעת מחיר המטרה: "יש לחזור למתכונת של שנות העלייה הגדולה ולהתחייבות רכישה של דירות על-ידי המדינה"
|
(14)
בנייה, צילום: Buzportal
מחר בצהריים צפוי קבינט הדיור, בראשותו של שר האוצר יאיר לפיד, לאשר את תוכנית מע"מ 0% לזוגות צעירים שזו דירתם הראשונה, זאת לאחר סאגה שלמה של התנגדויות בקרב פקידי האוצר וראש הממשלה בנימין נתניהו. בסוף סוכם שהדיון במחיר המטרה, לפיו המדינה מסבסדת את מחיר הקרקע וקובעת מה יהיה המחיר הסופי של הדירות, יידון בהמשך .

"הצעת 'מחיר המטרה' של ראש הממשלה הינה צעד חיובי שמטפל גם בצד ההיצע", אומר שי עזר, הנדל"ן של IBI בית השקעות . "אך בעיית הדיור לא תיפתר ללא חבילת פתרונות מלאה שתכלול שיווק ופיתוח מהיר של מסה קריטית של קרקעות והקלה דרמטית של הבירוקרטיה בענף.
ההצעה ללא ספק עדיפה ואפקטיבית יותר מהצעת ביטול המע"מ לדירה ראשונה של שר האוצר".

"ההשפעה על מחירי הדירות לא תהיה מיידית"
עזר טוען כי יש לשים לב לשני חסרונות מרכזיים: הראשון הוא שההשפעה על מחירי הדיור לא תהיה מיידית. "לטעמנו בעניין זה אין 'פתרון קסם' ועדיף פתרון טוב שייקח זמן מאשר פתרון 'בזק אך סרק'. החיסרון השני הינו לגבי איכות הבנייה שנראה כי תרד, צריך לזכור שחלק מעליית מחירי הדיור נובעת מעלייה באיכות הבנייה או כפי שנהוג לומר "עליה במפרט הסטנדרט של הקבלן".

אלי אביסרור, מנכ"ל חברת אביסרור משה , אמר: "איני רואה שום אפשרות למחיר מטרה. אם רוצים מחיר מטרה – יש לבטל את המכרז על מחיר הקרקע. אין אפשרות למכור את הקרקע למציע ההצעה הזולה ביותר – מדובר בסיסמאות בלבד והדבר אינו בר ביצוע. במידה והמדינה באמת רוצה מחיר סופי לדירה - יש לחזור למתכונת של שנות העלייה הגדולה ולהתחייבות רכישה של דירות על-ידי המדינה. אני מברך את שר האוצר על הצעד האמיץ לביטול המע"מ, ובטוח שזאת האפשרות היחידה להוזלת מחירי הדירות לזוגות צעירים באופן מיידי."

"הקבלנים לא יכולים לגלגל את פטור המע"מ מהדיירים"
עפרה חדד, סמנכ"ל חברת ישראל , אמרה: "מכרזי מחיר מטרה זו התאבדות לקבלנים. ממתי נעשינו נביאים שנוכל לדעת מה הצפי של עלויות הבניה מראש לעוד שנתיים? מי יכול לדעת כשיחליט לבנות אם תשומות הבניה לא יעלו? אגרות שונות והיתרי בניה לא יעלו? אני בטוחה שמשרד הבינוי והשיכון ירצה לבדוק את מחירי המכירה ולאשר אותם כמו שהיה במקרה של המחיר למשתכן. הפרוצדורה הזו לוקחת חודשים וזה מעכב את הוצאת היתרי הבניה. הקבלנים לא יכולים לגלגל את פטור המע"מ מהדיירים כי ייתכן שלא תהיינה דירות במחיר שהשמאי הממשלתי עשוי לטעון שהן ימכרו בו".

ד"ר אלדד פרי מבעלי קבוצת אלדד פרי , מסר: "מחיר מטרה יפגע בקבלנים אשר רכשו קרקעות בשנים עברו ועד היום במחירים גבוהים בהרבה ממחירי המטרה, ויאלצו למכור דירות במחיר של הפסד כדי לא להיתקע עם מלאי. לקבלנים הגדולים לא תהיה בעיה לשרוד את תקופת המעבר בה מצד אחד יהיו פרויקטים על קרקע שנקנתה במנהל לכל המרבה במחיר ומצד שני פרויקטים במחיר מפוקח. לטעמי, מדובר בחוק שאינו ריאלי כיוון שאף יזם לא ייקח חלק במכרזים בתנאים כאלה היוצרים חוסר וודאות בכל פרמטר אפשרי וחוסר יכולת להרוויח. במקום שהמדינה תרתם לעזור באופן ממשי לזוגות הצעירים ותכניס את היד לכיס, היא מעדיפה לאמץ פתרונות קלים אשר יחולו על המגזר העסקי, למרות שהכנסות מהקרקעות גם השנה היו בשיא".

עו"ד ענת לוי, המתמחה בליווי עסקאות נדל"ן , אמרה: "לא ברור לי מדוע צריך לקשור בין שני הפתרונות. הרעיון של מחיר מטרה אינו חף מקשיים, שכן קביעת מחיר מטרה לשיווקה של הדירה, עלול לגרום לכך שרמת הבניה תפגע, כדי לאפשר לקבלנים רווח גבוה. יתכן שצריך לשקול סובסידיה לנצרך ולא סובסידיה למצרך. בכל מקרה, כל סובסידיה לטובת קהל מטרה כלשהו, שזהותו ומאפייניו יוגדרו על ידי הממשלה, חייבת להשתלב עם טיפול משמעותי בהגדלת היצע הדירות באמצעות טיפול בחסמי התכנון, שהם הגורם העיקרי הפוגע בהגדלת ההיצע."


תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  אין כבר מה לעשות-רק הפיכה (ל"ת)
  jnmfg 24/03/2014 12:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 13.
  שוב מבלבלים את הציבור, ישבו על הגדר ואז ירוצו לקנות
  צביקה דורון יועץנדלן 24/03/2014 08:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בינתיים לא יהיו עסקאות
  סגור
 • 12.
  איכות הבניה גם כך ירודה ,נזילות בצנרת וחומרים מאיכות יר
  בדבכט 23/03/2014 22:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ודה במיוחד בריצוף ובמטבח
  סגור
 • 11.
  הכתובת על הקיר: אין לצעירים הון עצמי לקנות דירה!!!
  Motiat1 23/03/2014 22:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זאת הבעיה לא מע״מ ולא שטויות...
  סגור
 • 10.
  כך מעלים את מחירי הדיור
  יוסי 23/03/2014 20:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ריבית נמוכה מעלה את מחירי הדיור זה ידוע ירידת ה מע"מ יעלה את הביקוש והמחירים חוק זה נועד לכישלון מפני שהציבור ימשיך לעודד את הבועה
  סגור
 • 9.
  אני קורא לממשלה להתחיל להביא קבלנים מחו"ל
  נמאס מקבלנים 23/03/2014 18:30
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הקבלנים המקומיים נוקטים בכל תכסיס אפשרי כדי למנוע ממחירי הדיור לרדת. האם לא מוכניפ לוותר על הרווחים החזיריים להם התרגלו בעשור האחרון. בנוסף , הם גם מחפפים באיכות הבניה, וכבר ראינו אינספור מקרים של ליקויים חמורים בבניינים חדשים: מרפסות נופלות, סדקים, רטיבות . קבלנים זרים עכשיו!
  סגור
 • 8.
  כל האינטרסנטים שמרוויחים ממחירים גבוהים נגד מחיר מטרה
  אחד 23/03/2014 18:03
  הגב לתגובה זו
  6 1
  תביאו קבלנים מארופה ומסין, ולעזאזל עם הקבלנים הישראלים החזירים. קבלים מארופה ומסין יסתפקו ברווח סביר בעוד הקבלנים המקומיים התרגלו לרווח חזירי ואינם מוכנים לחזור לימים שפויים יותר
  סגור
 • 7.
  סתם דמגוגיה זולה איכות בניה מובטחת בכל בנייה פיקוח
  ציון 23/03/2014 17:46
  הגב לתגובה זו
  3 3
  והוראות בנייה לפי תכנית מהנדס וקונסטרוקטור מה שיכול להישתנות סוג ריצוף כיסוי בניין חוץ בחומר אקרילי במקום שיש אלומיניום חלונות ללא בידודית ארונות מטבח סטדרטים מיז לא מתים ומיזה לא נופלים בנינים יש לי ניסיון רב בענף
  סגור
 • 6.
  והיום איכות הבניה גבוהה ?? אם כך איך קורה שמרפסות נופלו
  אביב 23/03/2014 17:28
  הגב לתגובה זו
  5 3
  ת ?? איך קורה שבנינים חוטפים סדקים שפד לעמוד לידם ...שלא לדבר על לגור שם ....וזה עם כל הביקורת ....אם בוץ היה מחזיק כמה קומות אז הקבלנים היו יורדים גם לרמה הזאת ..מדינה שהחוקים והתקן עשויים מגומי אז למי בכלל איכפת ...ואם קרס בנין למי יפנו ?? לקבלן ? הוא כבר מעביר את זה ליד הבאה ....משפט יקח עשר שנים ויגמר בחרטא ....אז קבלנים מחרבנים על כולם ואת הקופון השמן שלהם יגזרו בכל מקרה ,,,למה ?? תושבי המדינה הזאת הפכו לכלי ביד היוצר כמו הממשלה ככה כל הדרגים מתחתיה ,,,,והעם "סקר" שואב את כל ה"חרא" ושותק ,,,
  סגור
 • 5.
  ברור שהרמה תהיה נמוכה, יהיה כמו דירות דיכון. אבל למי
  דביר 23/03/2014 17:28
  הגב לתגובה זו
  2 2
  שאין כסף יש ברירה? לא יעזור גם להכניס מפרט טכני. אם לא משתלם לא יבנו. נקודה.
  סגור
 • 4.
  יש לאיכות הבנייה עוד לאן לרדת??? (ל"ת)
  אנונימי 23/03/2014 17:27
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 3.
  האיכות פתירה - התחייבות קבלן לאיכות ומפרט לדירות
  אבי ר 23/03/2014 17:20
  הגב לתגובה זו
  5 1
  עם פיצוי דרקוני. הבדיקה: מפרט בקניית הקבלן ולפני טופס 106 (לא לשחרר בניין שלא נבנה בראוי). הממשלה טוב ברגולציה...
  סגור
 • 2.
  אז תתאבדו, דברו איתי אם אתם צריכים עזרה. (ל"ת)
  דני 23/03/2014 17:07
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 1.
  להכניס גם מפרט טכני במיכרז למשתכן שלא יהיו הפתעות!!
  לזניה 23/03/2014 17:03
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לעשות עבודה יסודית לפני שמוצאים מכרז ואז לא יהיו הפתעות פלוס ערביות כספייות לבניה ולמפרט!!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות