ה'ברקזיט' גרם לטלטלה בשווקים - ומה צפוי בנפט?

ייהונתן שוחט, אנליסט אנרגיה ואגרוכימיה בלידר שוקי הון, על הסקטור היחידי שכנראה לא יזדעזע בעקבות עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי

 | 
(4)
בטווח הקצר, ל-Brexit צפויה להיות השפעה שלילית (עקיפה) על מחירי הסחורות בכלל ועל מחיר הנפט בפרט. השפעה ישירה ומתמשכת על מחיר הנפט עלולה להתרחש במקרה בו ההשפעות הכלכליות של ה-Brexit יהיו חריפות ויגלשו אל מעבר לתחומי הגוש.
כיצד הגיב הנפט ביום שישי עם היוודע תוצאות המשאל? לאחר שהתקבלו תוצאות המשאל, נסחר הנפט בירידות חדשות של כ-5%. הגרף הבא מציג את התנהגות הנפט מתחילת השנה וביום שישי (מוקף באדום).

השינוי במחיר הנפט הגולמי מתחילת השנה


מקור: בלומברג ונתוני לידר שוקי הון
נפט גולמי מסוג Brent ירד ב-4.91% למחיר 48.41$ לחבית. במהלך המסחר נרשמו ירידות חדות יותר והברנט אף נסחר בירידות של כ-6.5%. נפט גולמי מסוג WTI ירד ב-4.92% למחיר 47.64$ לחבית. במהלך המסחר נרשמו ירידות חדות יותר וה-WTI אף הגיע למחיר של 46.7$ לחבית.
מהו הקשר שבין שער הדולר למחיר הנפט? נהוג לחשוב שלמחיר הנפט קשר הפוך לדולר, ואכן ניתן לראות לאורך השנים כי דולר חלש הוא לעיתים חיובי למחיר הנפט הגולמי והתחזקות הדולר יכולה להשפיע לשלילה על מחיר הנפט. התרשים הבא מציג את אינדקס הדולר ביחס למחיר ה-Brent בעשר השנים האחרונות.
אינדקס הדולר לעומת ה-Brent


מקור: בלומברג

מלבד הקשר ההפוך, מהגרף ניתן לראות כי הקורלציה מתחזקת בייחוד כשהמגמה נמשכת לתקופה ארוכה יותר. אנו מעריכים כי את הירידה החדה במחיר הנפט בסוף השבוע יש לייחס ל-Brexit ולעליות המשמעותיות במחיר הנפט מהשפל של תחילת השנה, כמו גם התחזקותו של הדולר וכי בטווח הקצר, להתחזקות הדולר יחד עם העלייה הצפויה בתנודתיות צפויה להיות השפעה שלילית על ההשפעה על הנפט. בכדי להמחיש את הנושא: התחזקות הדולר בו נקובה מחיר חבית מובילה להתייקרות החבית במונחי מטבעות אחרים, ולכן אותו סכום שהיה קונה כמות מסוימת של נפט לפני התחזקות הדולר, יוכל כעת לרכוש פחות נפט. האם אכן זהו המצב בפועל?

מה עוד יכול להשפיע לשלילה על הנפט בטווח הקצר?
להערכתנו ה-Brexit יגרום להתרחקות מסיכון של סוחרים או Flight to Safety. בעבר, כשהשוק היה במצב של Sell-Off, הנפט נטה להיזנח לטובת נכסים אחרים כמו זהב. עם זאת, בטווח הבינוני-ארוך לא הדולר יקבע את כיוונו של הנפט, אלא כצפוי, מאזני היצע וביקוש בשוק העולמי ובפרט תפוקות הנפט של ארה"ב ושל OPEC, שבסביבת עודף ההיצע הנוכחי ומחיר הנפט הנוכחי יהיו אלו שצפויים לקבוע את הטון.

אנגליה, אינה צרכנית נפט משמעותית. למרות שבאנגליה למעלה מ-60 מיליון תושבים, צריכת הנפט שלה מוערכת בכ-1.6 מיליון חביות נפט ליום בלבד, לעומת צריכה של כ-20 מיליון חביות ליום בארה"ב, צרכנית הנפט הגדולה בעולם כיום.
צריכת נפט ב-U.K (אלפי חביות ליום)


מקור: נתוני BP לשנת 2015

בהסתכלות רחבה יותר, ל-Brexit עלולות להיות השלכות שליליות על שיעורי הצמיחה באירופה, אולם הביקוש לנפט ביבשת נמצא בירידה בעשור האחרון ותחזיות הגידול לביקוש הגיעו בעיקר מהודו ומסין. עם זאת, במידה ול-Brexit יהיו השלכות כלכליות מהותיות שיגלשו מחוץ לאירופה, יתכן ונראה היחלשות נוספת של הנפט כתוצאה מירידה עולמית בביקוש.

בשורה התחתונה, בטווח הקצר ה-Brexit וגורמים כמו התחזקות הדולר ו-Flight to Safety עלולים להוביל לירידה מסוימת במחיר הנפט. בתרחיש קיצון, בו התפרקות הגוש תוביל למיתון של כלכלות נוספות, סביר שהנפט יתקשה להתאושש. אולם, מה שימשיך לקבוע את התנהגות מחיר הנפט בטווח הבינוני-ארוך הוא מאזני ההיצע והביקוש עם דגש על תחזיות הצמיחה של הודו וסין בצד ההיצע וקצבי הפקת הנפט של מדינות אופ"ק וארה"ב.* יהונתן שוחט הוא אנליסט אנרגיה ואגרוכימיה בלידר שוקי הון
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אלופי (ל"ת)
  chemp 29/06/2016 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  שועל אמיתי
  אחד שיודע 27/06/2016 14:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שועל אמיתי ממש עבודה של מקצוען. אחד האנליסטים התותחים בשוק
  סגור
 • 2.
  מעניין מאוד
  חובב נפט 27/06/2016 14:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני בדיוק מנסה להבין מה ההשלכות של יום שישי על מחיר הנפט ועשית לי הרבה סדר!!
  סגור
 • 1.
  יפה (ל"ת)
  מהשוק 27/06/2016 14:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור