מה גורם לסוחרים בשוק ההון להסתער על התוכנה הזאת?

|
(1)
optima, צילום: optima

"אופטימה פותחת דלת לכולנו לעולם המסחר הרובוטי"
סוחר פרטי בשוק ההון שאין לו ידע או זיקה לשפות תכנות צריך לגייס סכום כסף גבוה לפיתוח האסטרטגיה האוטומטית למסחר ובדיקתה אחורה על נתונים היסטוריים. ולמעשה כאן הפיתוח לא מסתיים, כל שינוי באסטרטגיה שנובע מתוך בחינת הנתונים ההיסטוריים ידרוש המשך פיתוח ועלויות נוספות.
ניתן למצוא בעולם ובישראל שלל רחב של חברות המציעות שירותים לפיתוח אסטרטגיות למסחר אוטומטי, הדורשות סכומים שמצטברים לעשרות אלפי שקלים על מנת לפתח אלגוריתמים למסחר אוטומטי המבוססים על אסטרטגיות מאוד בסיסיות.
כיום ניתן למצוא פתרונות יותר נוחים, שיכולים לחסוך את כל עלות הפיתוח של אסטרטגיה אוטומטית למסחר. אופטימה היא מערכת שמביאה את אחד הפתרונות המהפכניים בתחום. המערכת מאפשרת יצירת אסטרטגיה המורכבת משילוב אוסף של אלגוריתמים, מתוך מאגר עצום של אלגוריתמים קיימים. הדבר דומה ללגו שחיבור של לבנים שונות ובצירופים שונים יוצר מבנה מורכב מאוד. כך שלמעשה מגוון האפשרויות  ליצירת האסטרטגיות במערכת הוא כמעט אינסופי. אופטימה מאפשרת לכל אדם ללא ידע בתכנות  ליצור אסטרטגיה למסחר אוטומטי עם כניסה ויציאה מעסקה המתבצעת ע"י תוכנת מחשב ללא מגע יד אדם.

מסחר רובוטי להמונים
אופטימה מציעה מאגר אדיר של תנאים ואפשרויות שבצורה ויזואלית ניתן להרכיב מהם אסטרטגיה מורכבת מאוד. השילוב הוויזואלי והפשטות מאפשרים לסוחר המשתמש במערכת לבסס את שיטת המסחר שלו ולהתאים אותה למסחר אוטומטי ללא צורך בידע בתכנות.
המערכת מספקת סורק מניות עוצמתי במיוחד, המכיל עשרות סורקים שונים הסורקים את שוק המניות האמריקאי. אופטימה תומכת בסריקת הבורסות הראשיות בארה"ב כמו בורסת נאסד"ק, בורסת המניות של ניו – יורק, בנוסף לכך מציעה גישה גם לשווקים המשניים כמו OTC – מניות שנסחרות "מעבר לדלפק" ומסחר במניות פני.
מעבר ליכולות הסריקה העוצמתית, המערכת מציעה שלל טריגרים אותם ניתן להטמיע באסטרטגיות המסחר. טריגר הוא אלגוריתם שמבוסס על תנאי מסוים ונקודתי, ברגע שהתנאי מתקיים באופן נקודתי המערכת מודיעה כאיתות למשתמש או באופן אוטומטי באמצעות כניסה מיידית לעסקה בחשבון המסחר. לדוגמא סוחר יכול להגדיר כטריגר מתי המניה פורצת את המחיר הגבוה של המניה בשלושת חודשי המסחר האחרונים. כמו שסוחר יכול לבצע אסטרטגיה כזו בצורה די פשוטה אם הוא מסתכל על מניה אחת או אפילו על חמש מניות במקביל אך אם אנו מדברים על שוק המניות האמריקאי יש לקחת בחשבון שנסחרות אלפי חברות ואת זה כבר לא ניתן לבצע בצורה ידנית. באמצעות מערכת אוטומטית כמו אופטימה ניתן להגדיר בדיוק אילו מניות מעניינות אותנו למסחר על ידי סורק המניות ולהגדיר למערכת איזה טריגר יכניס אותנו לעסקה.
המערכת עוקבת במקביל אחר כל המניות בשוק וברגע שמאתרת מניה שתואמת לתנאים שהוגדרו מראש, המערכת שולחת פקודה בצורה מידית בזמנים של שברירי שניה מרגע איתור המניה עד לשיגור העסקה. הסוחר הפרטי מקבל יתרון אדיר שהיה נגיש עד היום רק לחברות אלגו או למתכנתים ולאנשים שהשקיעו סכומי כסף גבוהים מאוד בפיתוח מערכות שכאלו.
אופטימה למעשה מנגישה את עולם האלגו והמסחר האוטומטי לכל מי שלא נחשף אליו עד היום, ולכל מי שחשב שללא ידע בתכנות או בסכומים של כסף בפיתוח לא ניתן להיות חלק מהעולם הזה.

 
-מסחר רובוטי או מסחר אנושי מה עדיף?
המון אסטרטגיות שמבוססות על זיהוי דפוס או תבניות מסויימות בשוק וכאשר חלון הזדמנויות לביצוע העסקה נפתח יש לו תוקף מסויים.
במסחר ידני מתבצעת רוטינה של חיפוש ידני וסיזיפי לאיתור תבנית מסוימת הנגזרת מאסטרטגית המסחר, לרוב התבנית נגזרת ממחיר המניה או מדוחות החברה. ברגע שהסוחר מאתר את התנאים האידאליים לעסקה הוא שולח פקודת כניסה לעסקה דרך תוכנת המסחר.
מערכות אלגו-טריידינג מקלות על הסוחר בחיפוש אחר התנאים בכך שהן יכולות לעקוב במקביל אחר מספר מניות גבוה בהרבה מיכולת הסוחר האנושי והיכולת לבחון מספר רחב של נתונים במקביל. 
מה קורה לאחר שנכנסים לעסקה? גם כאן יש הבדל בין ניהול עסקה על ידי סוחר אנושי לבין ניהול עסקה באמצעות מערכת אוטומטית. סוחרים רבים מעידים על כך שברגע שנכנסו לעסקה וראו את מד הרווח וההפסד שמוצג בתוכנת המסחר, ההשפעה עליהם גבוהה בקבלת ההחלטות גם אם העסקה הולכת לכיוון הרצוי והם נמצאים בעמדת רווח. שלא נדבר על מצב של הפסד שההשפעה היא הרבה יותר משמעותית אמוציונלית וגורמת לסוחרים להגיב באימפולסיביות בניהול העסקה.
הרבה סוחרים מודים שאם הייתה להם האפשרות להתנהג כמו מכונה ללא אמוציות, ביצועי המסחר שלהם היו טובים יותר. רובוט מסחר או תוכנות למסחר אוטומטי מנטרלות את הפן האמוציונלי מרגע הכניסה ולאורך ניהול העסקה. הדבר נעשה בכך שהסוחר מגדיר באפיון האסטרטגיה נתונים מוגדרים לניהול העסקה כמו מהם יעדי הרווח, מה מקסימום ההפסד לכל עסקה, זמני יציאה מעסקה ועוד אלמנטים שונים. מרגע שיגור העסקה במסחר אוטומטי לחלוטין אין לסוחר כל נגיעה על קבלת ההחלטות והכל מתבצע בהתאם לחישוב "קר" על ידי תוכנת המסחר.

 
לא רק מסחר רובוטי גם חיסכון בזמן וגם עליה בזיהוי הזדמנויות
מסחר באמצעות תוכנות המאפשרות מסחר אוטומטי כמו אופטימה מאפשרות לסוחר להגדיר מראש את הנתונים לאיתור המניות ואת מאפייני העסקה. מרגע שהסוחר מצא אסטרטגיה שעובדת עבורו למעשה אין הכרח לשבת מול המסך ולעקוב אחר השווקים על מנת לאתר הזדמנויות.
כמובן שמי שאוהב לעשות את זה ולא מוכן לוותר על כך יש אפשרות לעבוד בצורה של מסחר חצי אוטומטי בצורה הזו הסוחר מגדיר למערכת רק את תנאי הכניסה לעסקה וברגע שהמערכת פותחת עסקה חדשה הסוחר מנהל אותה בצורה ידנית. בצורה כזו הסוחר נהנה מהיתרון של המעקב של המערכת אחר אלפי מניות במקביל ומעקב אחר המון נתונים, טריגרים והתראות שונות. ברגע שנמצאו התנאים לכניסה לעסקה המערכת נכנסת בצורה מיידית לעסקה ומרגע זה הסוחר ממשיך לנהל את העסקה וקובע מתי הוא רוצה לצאת מהעסקה.
לקבלת שבועיים ניסיון וסדנת היכרות עם המערכת במתנה הקליקו ->

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מעניין..
  חי 16/01/2019 00:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנוסף לפיתוח של התוכנה נראה לי שצריך גם במקביל לתקן את השוק עצמו... יותר מאוזן...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות