האטה כלכלית ידועה מראש - ככה לא מנהלים מדינה

בקרוב - הרעה בנתונים הכלכליים, העלאת מסים, ביטול הפטור ממס על שכר דירה ועלייה במחירי הדירות; ההנהגה שלנו לא מתפקדת ואנחנו נשלם על זה ביוקר

|
(52)

הכתובת רשומה על הקיר, שחור על גבי לבן – הכלכלה החזקה שלנו נחלשת. נגיד בנק ישראל אומר את זה כבר כמה חודשים, ובשבוע האחרון הוא גם סיפק נתונים לא פשוטים לעיכול – בקצב הנוכחי הגירעון עלול לעלות על 4.5% בעוד חמש שנים; בקצב הנוכחי החוב יגדל ל-75% מהתוצר, לעומת 61% כיום. הפתרון אליבא דנגיד – הגדלת הכנסות, צמצום הוצאות.

האם יבוטל הפטור על שכר דירה?
הגדלת הכנסות יכולה להגיע מהעלאת מסים. הנגיד אומר במפורש שבשלב הראשון צריך לבטל את הפטורים שיוצרים עיוותים. הוא מתכוון ככל הנראה לפטור על הכנסות משכר דירה, פטור שיוצר עיוות בעולם ההשקעות – בעוד שעל רווחים בבורסה (גם רווחים מהשקעות סולידיות, לרבות רווחים על ריבית) משלמים מס, על רווחים/הכנסות משכר דירה בפועל כמעט שלא משלמים. זה לא צודק, וככל שיתוקן העיוות הזה, כך עדיף. אגב, מאוד ייתכן שהתיקון צריך להיות הפוך – החזרת הפטור על רווחים בבורסה. זה יגביר את הגיוסים בבורסה, את העניין ואת המסחר בבורסה, את כל הפעילות הפיננסית סביב הבורסה ואת ההשקעות במשק. זה דווקא עשוי להיות הפתרון למשבר או להאטה המתקרבים. אבל צריך להיות חזקים ואמיצים כדי להחליט על החזר הפטור. לא בטוח שאם וכאשר תקום ממשלה, היא תורכב מהחומר הזה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

אז פרופ' ירון אמיר מדבר על ביטול פטורים והעלאת מסים. זה הצד של ההכנסות. אבל זה לא מספיק. לגישתו, צריך לעבוד גם על הצד של ההוצאות, להתייעל ולצמצם בהוצאות. הוא כמובן צודק. כל עסק, ומדינה זה עסק, צריך לשאוף תמיד לעבודה רזה ויעילה. אבל כאן יש בעיה – המטיף לצמצומים הוא בעצמו אחד הגופים הכי בזבזנים ולא יעילים במערכת. בנק ישראל הפך להיות דוגמה קלאסית לגוף ציבורי שמן ולא יעיל. זה מתבטא בכמות העובדים, זה מתבטא בשכר. פרופ' ירון צריך להתחיל בבית – סוג של דוגמה אישית, וזה יספק תוקף חזק יותר, אמת, רצינות ואמינות למהלכיו ולגישתו. אז נכון - מדובר על הסכמים קודמים ויש עוד הרבה תירוצים למה אי אפשר לצמצם. אבל הנגיד יכול. אם הוא רוצה הוא יכול.

לצמצם את המגזר הציבורי
בנק ישראל הוא דוגמה, אבל הגופים הציבוריים אצלנו מלאים בעובדים לא יעילים (ובכל זאת ממורמרים), בעובדים שמגיעים לעבודה, אבל לא באמת עובדים. האבטלה הסמויה חוגגת, ואנחנו משלמים את החשבון. זה מזכיר לי את ביבי במיטבו. ביבי כשר אוצר דיבר והמחיש את האיש הרזה שמרים על כתפיו את האיש השמן –"האיש הרזה הוא המגזר הפרטי שמרים את המגזר הציבורי השמן" – אל תתפסו אותי במילה, אבל זה היה המוטו של ביבי. הוא צדק, וזה נכון עד היום.

המגזר הציבורי השמן צריך להיות הראשון לשלם את המחיר על המחדלים של הממשלות האחרונות, ובעיקר על המחדל שעוד יילמד בספרי ההיסטוריה – בחירות שלישיות, ולכו תדעו איפה זה ייגמר.

השיתוק של ההנהגה בתקופה כזו הוא אולי מובן – הם הרי מתעסקים בבחירות, אבל הוא לא צריך להתקבל בשלווה. יש כאן מדינה לנהל, יש כאן עסק. האם הנהלת טבע יכולה להיעלם לכמה חודשים? טוב, אולי זו לא הדוגמה הכי טובה. אם טבע היתה ללא ההנהלה הקודמת שלה – המנכ"ל ארז ויגודמן וסמנכ"ל הכספים אייל דשא, היא כנראה לא היתה מגיעה למצב הנוראי שבו היא נמצאת כיום, אבל הרעיון ברור – אי אפשר (לרוב) לנהל עסק, במיוחד עסק גדול, בלי הנהלה. שר האוצר, מנהל האוצר, האיש שאחראי על הכסף שלנו, כבר לא באמת שר אוצר במשך תקופה ארוכה. שר הכלכלה - לא יודע בדיוק מה הוא עשה ומה הא עושה בחודשים האחרונים, אבל בלי לפגוע, לא נראה לי שסקר של המשרד על המחירים הנמוכים ברשת Be לעומת רשת סופרפארם זה הישג מאוד חשוב.

ומה עם שרת השיכון והבינוי? כתבתי משהו ומיד מחקתי, כי באמת באמת שהיא לא אשמה. היא קיבלה איכשהו את התפקיד היוקרתי הזה, רק כדי להחזיק בו כמה חודשים וזה פשוט מתגלגל בינתיים לתקופה יותר ממושכת, בגלל הבחירות החוזרות.

ומה עם היתר? ראש הממשלה ויתר השרים עסוקים מאוד בלהיבחר מחדש, אין להם זמן לדאוג לאזרחים, אין להם יכולת להעביר רפורמות, החלטות. ועדת הכספים משותקת. הכל משותק ויוצר נזק כלכלי עצום.

הנהגה בשיתוק – מה יקרה ביום שאחרי?
הנזק למשק הוא לא רק ימי השבתון המיועדים להצבעה בקלפי - זה כסף קטן. הנזק הגדול הוא בקיפאון, בפרויקטים תקועים, בחוסר יכולת לקבל החלטות, לנהל, ליישם. פקידי האוצר הבכירים מתריעים על זה בחודשים האחרונים. הם צודקים. מתפתח משבר שאנחנו במו ידינו יצרנו אותו. אנחנו מתגלגלים במודע לגירעון גדול יותר, אנחנו מתגלגלים במודע לחוב גדול יותר. אנחנו פשוט לא מתפנים לזה עכשיו. מה זה אנחנו? נכון, זה הם, הפוליטיקאים, המנהיגים, אבל הם שלנו. אנחנו בחרנו בהם, והמשבר הכלכלי שיהיה – הוא 100% שלנו.

שוק הדירות הוא דוגמה טובה למצב הקפוא ולמשבר המתפתח. מספרים לכם בחודשים האחרונים שהמחירים לא עולים. זה לא ממש נכון, זה יותר מהכל אמירה פוליטית של השרים האחראים. בפועל, יש מקומות שהמחירים בהם לא עולים בגלל ההשלכות של תוכנית מחיר למשתכן, בעיקר הצפת אזורים שמלכתחילה לא היו אזורי ביקוש, באלפי דירות. נו, מה אפשר לצפות? כשמציפים את השוק, זה מה שקורה, אבל זו לא המטרה. המטרה היא להילחם במגמת עליית מחירי הדירות, ולא להוריד מחירים בנהריה, בעכו ובאופקים. המטרה היא לספק ל-כ-ו-ל-ם יכולת לרכוש דירה, לא לצעירים עם מזל שזכו לדירה בהנחה משמעותית.

אם כבר אני ואתם מממנים את תוכנית מחיר למשתכן (כן זה מכספי המסים שלנו) בסכום לא נתפס של 6-7 מיליארד שקל, אז לפחות שיחלקו את זה כמו שצריך – לכולם, לכל מי שצריך דירה; ואם הממשלה בכל זאת מחליטה לחלק לצעירים, אז ניחא, למרות הבעייתיות. אבל יש גם צעירים שלא צריכים. איך אני יודע? זוגות צעירים קיבלו במסגרת מחיר למשתכן (וזו רק דוגמה אחת) דירות בהרצליה היקרה ב-2 מיליון שקל במקום ב-2.7-2.8 מיליון שקל. אם יש להם 2 מיליון שקל לדירה, הם לא צריכים את מחיר למשתכן. התוכנית לא נועדה לספק דירות יקרות בזול ולהעשיר את העשירים. היא נועדה לספק יכולת לקנות לדירה למי שאין לו, אז מלכתחילה היה צריך ללכת על עסקאות במחירים נמוכים יותר.

וזו לא הבעיה היחידה של תוכנית מחיר למשתכן, שרק בגלל הקיפאון הפוליטי, הממשלה האריכה אותה. אתם מבינים? כולם יודעים שהיא צריכה להיקבר, אבל אין משהו אחר, אין זמן להתעסק עם משהו אחר, כולם משחקים בפוליטיקה, אז הם עשו מעשה – החליטו להאריך בשנה את התוכנית ודבררו את זה כאילו מדובר בהחלטה הרת גורל. בפועל, זה פשוט כי אין זמן למשהו אחר, אז מגלגלים את הבעיה לממשלה הבאה. שמישהו אחר כבר ישבור את הראש.

הבעיה היא שבפועל, למרות הסיסמאות שנזרקות לאוויר כשמנתחים את הנתונים על שוק הדירות, מקבלים תמונה ברורה – מחירי הדירות לא יורדים. ההיפך – יש מגמה של עלייה (איטית) במחירים. אבל מה שמפחיד יותר, ובזה אין מי שיטפל – כמות העסקאות גדלה (מה לעשות, אנשים צריכים דירות), והיצע הדירות יורד. כן, היצע הדירות יורד, ואם תוסיפו לכך את קצב הבנייה הבינוני בחודשים האחרונים – כי גם הקבלנים קצת מחכים, תקבלו שמול ביקוש קבוע בעתיד, צפוי מחסור בדירות. הביקוש ממשיך להיות מעל ההיצע, ובגלל הקיפאון של החצי שנה-שנה האחרונה, בהמשך הפער הזה יגדל. כשהפער הזה גדל – כשהביקושים עולים משמעותית על ההיצע, המחירים עולים.

הנזק הזה – כולו – נזקף לחובת הפוליטיקאים שלנו. כשיחקרו בעוד כמה שנים למה המחירים עולים, תחזירו אותם לשנה הזו, שנה שבה נוצר היסוד לפער בין הביקוש להיצע. אגב, זה קרה גם מספר פעמים בעבר במתכונת אחרת. זוכרים את תוכנית מע"מ אפס של שר האוצר דאז יאיר לפיד. לפיד הקפיא את שוק הנדל"ן במשך תקופה ממושכת – הוא זרק רעיון וגלגל אותו באוצר ובכנסת, והציבור המתין על הגדר: למה לקנות אם המע"מ יירד? בהתאמה הקבלנים חיכו ולא בנו דירות. ככה נוצר מחסור, ואז התוכנית נקברה, הציבור חזר בגדול לשוק הדירות, והמחירים זינקו. כאשר מקפיאים את שוק הדיור, כאשר יוצרים מחסור מאולץ בשוק הדיור, סובלים בהמשך מעליות מחירים.

הנזקים האלו - הגירעון בתקציב והעלייה במחירי הדירות משפיעים בעיקר על הצעירים. הם אלו שיצטרכו לסגור את הגירעון בתקציב, הם אלו שיסבלו מעליית מסים, הם אלו שסובלים מעליית מחירי הדירות (הרחבה - צעירים יקרים, המבוגרים עובדים עליכם). 

אבל יש תקווה. באמת בלי ציניות. יש שתי סיבות שיעזרו למנוע עליית מחירים בשוק הדירות. הסיבה הראשונה היא חוסר יכולת של הציבור לקנות דירות במחירים כאלו. אומנם הציבור מתגלה בכל תקופה מחדש כ"ציבור עשיר" ואיכשהו ממשיך לקנות דירות גם כשהן מתייקרות, אך היכולת שלו על פני זמן יורדת. יותר משכנתא, יותר מההורים, אבל גם לזה יש סוף.

והסיבה השנייה היא פשוט "נס משמיים". אם הנגיד צודק, והנגיד שלנו לא רק חכם (כל הנגידים חכמים), אלא גם לא מפחד להגיד את האמת שלו, אז הכלכלה הולכת להאטה, אפילו האטה משמעותית, ואז מחירי הדירות יתקשו לעלות. האטה משמע פחות הכנסה, יותר אבטלה, פחות משכנתאות (הבנקים זהירים יותר), ופחות ביקוש לדירות. כן, יכול להיות שהמשבר שנוצר על ידי הפוליטיקאים עוד יעזור להם להכריז בעוד כמה שנים שהם ניצחו את העליות בשוק הדירות.

ויש עוד גורם שעשוי לשנות את התמונה - אקזיטים. אקזיטים עוזרים להעשיר את קופת המדינה ממסים. היקף האקזיטים עולה בשנים האחרונות, ומספיק כמה אקזיטים גדולים בשנה כדי לשנות לגמרי את התמונה.
 
בשורה התחתונה – אני לא מתיימר להיות נביא. אף אחד כמובן לא יודע מה הולך להיות בשוק הדירות. יש סימנים מדאיגים, אבל מה שהכי מדאיג אלו הנתונים הכלכליים החלשים שמצטברים. זה לא צחוק, ניהול מדינה זה עסק רציני, ומישהו צריך לצעוק, אחרת כבר יהיה מאוחר מדי.

תגובות לכתבה(52):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 39.
  מחירי הדירות עומדים בפני צניחה חופשית .
  הנהגה חסרת אחריות 28/12/2019 04:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  3 פעמים בחירות בשנה ,לא ישאר לנו כסף לאוכל!!
  סגור
 • 38.
  תהיה ירידה במחירי הדירות ,לא עלייה
  דוש 28/12/2019 04:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העלאת מיסים לא ישאיר לאזרח גרוש לנשום. כמה דירות אפשר לקנות ? וחוץ מזה מי שיעלה את המס על הדירות ייקר את השכירות לצעירים ,ולאנשים החלשים,כי השכירות תעלה . אבל זה לא יקרה.
  סגור
 • 37.
  במרכז
  אנחנו 24/12/2019 12:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הדמוקטטורות!אירן הדיקטטורית מחסלת 1500 אזרחים מהר,בדמוקטטורה שלנו החיסול איטי ומתמשך!
  סגור
 • 36.
  הגדלת המס
  כלכלן 24/12/2019 03:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במצב הזה יהיו קורבנות וזה אותם אנשים חלשים כלכלית כשאפשר לקנות וילה בעולם ב300000 שח ובישראל ב 30 מליון זה ריקבון הילת המס יפגע קודם במשכירים גם היום התשואה על דירה 2 עד 3 אחוז טמטום
  סגור
 • 35.
  להעיף את ממשלת הגועל נפש
  אזרחי 23/12/2019 23:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אחיזת עיניים של הממשלה שנתנה לאזרחים הרגשה טובה בטווח הקצר אבל כולנו נשלם בטווח הארוך ומקבלי ההחלטות כבר דאגו לעצמם
  סגור
 • טען עוד
 • 34.
  הכת של ביבי
  די לביביזם 23/12/2019 12:13
  הגב לתגובה זו
  2 1
  נכון שיש כת מאמנים על עיוור עבורך! אתה אומר חושך בחוץ ויש אור יום ,אבל מאמינך רואים רק חושך... הכת הזו כמו מנהיג של כתות אחרות לא מבינים מה נכון ומה לא נכון. בעולם, כתות שפורקו רק בדיעבד מאמיניו השבויים הבינו את חומרת מעשיו של "המנהיג" שלהם . ביבי תן דוגמא, תתעלה על האופי המגעיל שיש בך, לך הביתה לקסריה. על מנת שמדינת ישראל תחזור למשפט ואהבת לרעך כמוך!!
  סגור
 • 33.
  הליכוד מתכנן לעלות לנו מיסים
  רוחה 23/12/2019 10:28
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הכל בגלל ביבי וכחלון העלו לעצמם את המשכורות מימיון המפלגה גוזלים את כספנו רימו אותנו שהכל טוב ועכשיו נשלם כל מבוטחי מבטחים שרוצים לגזול מהם כסף לא להצביע ליכוד ולהפגין
  סגור
 • מבוטחי מבטחים
  לא מבוטח 23/12/2019 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 2
  נכבדי...פעם אחת שילמתי מלא מיסים להציל אותכם. ההסתדרות חילקה וחילקה הקופה התרוקנה ואני שילמתי ושילמתי. די מספיק. עכשיו תקוצצו
  סגור
 • עוד שקרים ותעתועים מבית השמאל (ל"ת)
  אלי 23/12/2019 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 32.
  הורדת דירוג האשראי של ישראל מעבר לפינה
  שגיא 23/12/2019 10:16
  הגב לתגובה זו
  9 1
  חברות דירוג האשראי כבר הודיעו שאם הכאוס הפוליטי יימשך ואם הגירעון לא יצטמצם, הם יורידו את דירוג האשראי של ישראל. וכשזה יקרה, כלכלת ישראל תחזור 20 שנה אחורה, בועת השקל החזק תתפוצץ ויחד איתה תתפוצץ גם בועת הנדל"ן.
  סגור
 • 31.
  ההאטה בכלכלה תגיע ישר אחרי התצונאמי המדי (ל"ת)
  אהוד ברק 23/12/2019 00:49
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 30.
  לצמצם את המגזר הציבורי
  חחח 23/12/2019 00:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הם ממורמרים בגלל הפנסיות התקציביות שלהם אי אפשר לצמצם אותם.אני הולך להעלות לשוטרים את שכר הדירה בדיוק בגובה המיסים שיטיל עלי הפרופסור הנכבד מהשרות הציבורי
  סגור
 • 29.
  זה תלוי מי יהיה בראשות הממשלה. אצל נתניהו זה לא יקרה. (ל"ת)
  אורי... . 22/12/2019 23:23
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 28.
  מעולם לא היתה פה כלכלה איתנה
  לבדוק 22/12/2019 19:11
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מי שיעשה חשבון פשוט יגלה שמברוטו נשאר לו פנוי אחרי הוצאות בסיסות של ארנונה מים חשמל סופר ודלק אולי 10 אחוז.
  סגור
 • 27.
  מיסוי
  מתעניין 22/12/2019 18:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להוריד מס רכישה של דירה שניה מ - 8% ל - 5%. להטיל מס על שכר דירה הגבוה מ - 3500 ש"ח ( 10 או 15 אחוזים) להוריד מס רווחי הון בבורסה מ - 25% ל - 15%. צעדים אלו יגרמו לכך שהמדינה תקבל מיסים ואולי אפילו יותר בגלל העלאת הפעילות במשק. גם האזרחים ייהנו מכך, יחזרו להשקיע בדירות ובחברות (דרך הבורסה) והפעילות במשק תתרחב.
  סגור
 • 26.
  העיקר שיהיה עוד סיבובי בחירות תמשיכו להצביע רק ליכוד (ל"ת)
  סובלימציה 22/12/2019 18:06
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 25.
  רק מפלגת הליברלים החדשה
  מומחה לקנוניות 22/12/2019 17:07
  הגב לתגובה זו
  3 3
  ממשלה קטנה רגולציה נמוכה,בלי סובסידיות ופחות מיסים
  סגור
 • 24.
  הכתבה לא מחוברת למציאות (ל"ת)
  זוג צעיר 22/12/2019 16:29
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • תסביר לנו למה לא ? - איש חכם או בוט חכם (ל"ת)
  רונן 23/12/2019 04:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  אני בוחר במי שמזיין אותי הכי הרבה! (ל"ת)
  רק ביבי! 22/12/2019 14:41
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
 • 22.
  מבקר המדינה חי בסרט עליזה בארץ הפלאות.
  אשר 22/12/2019 12:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הוא מארגן יום לא יום הולדת חחחח
  סגור
 • למחבר הספר היה אוטיזם ,הוא היה גאון מתמטי וגם סופר
  בא 22/12/2019 13:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מדהים ,לואיס קרול . תפקיד האוטיסטים להילחם בפסיכופתים ,ראו את אלן טורינג ואיינשטיין ששיכנע את רוזבאלד לעשות את פרוייקט מנהטן,נגד היטלר והזבלים ביפן .
  סגור
 • נראלי שזה ביבי ,יום אחד יהיה יום הולדת והוא יקבל מתנה
  בא 22/12/2019 13:12
  הגב לתגובה זו
  3 4
  לא מה שהוא רוצה ביכלל ביכלל , קופסה מלאה באין כלום כי לא היה כלום , כמה פעמים כתבתי שאסור להיות מושחת ,אבל ביבי יודע יותר טוב.
  סגור
 • 21.
  שבת קדוש עלבונה תתבע
  עבד ה' 22/12/2019 11:32
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ואין לכם בית עוד ולא אחוזה כי הבורסה וחומת המושיע הערל ממוטט על ראש בכירי הפד.
  סגור
 • עוד מושחת שיושב על צוואר האדם העובד והישר ,יש לעבוד 6
  בא 22/12/2019 13:19
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ימים כדי לקיים שבת .לא תראה את גן עדן.
  סגור
 • אסור לפרש את המפורש כמו עשרת הדיברות ,ושם לא כתוב שאסור
  בא 22/12/2019 13:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לנסוע באוטו בשבת ,כן כתוב לא תעשה תמונות של רבנים ,וכן כתוב תעבוד 6 ימים .
  סגור
 • 20.
  שבת קודש ביטוח מקיף חובה, בני ברק מאבק בתאונות דרכים
  עם ישראל צדיקים אוהב 22/12/2019 11:30
  הגב לתגובה זו
  1 2
  צאו לרחובות תבעו עלבונה של שבת קדוש כי שריך הגנבים ינוסו עירומים ומדממים על ההרים ואין מושיע בקרבך.
  סגור
 • 19.
  קריסה אלימה
  המהפכן 22/12/2019 11:29
  הגב לתגובה זו
  12 0
  כפי שאמרנו במלאת הדיור מחזור הירידות ינועו בין30% ל70% תלוי באיזור.
  סגור
 • 18.
  הצטרפו כעת למאבק העדה החרדית למען שבת קדוש
  עם ישראל צדיקים אוהב 22/12/2019 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 6
  חוסו על צאצאיך ופן זרעך יכרת ואבד לעד . תבעו עלבונה של השבת קדוש בכל ערי ישראל כי שרופות המה ו7 חודש אין קובר בשר נבלותיך
  סגור
 • 17.
  מסכים , אך למה אין התיחסות להכנסה העתידית מהגז? (ל"ת)
  קצת מציאות 22/12/2019 11:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • את הכסף מהגז
  חזי 23/12/2019 00:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אי אפשר לחלק לפנסיות של המגזר הציבורי . זה כסף צבוע והוא הולך לקרן העושר כמו בנורבגיה
  סגור
 • 16.
  כתבה נכונה (ל"ת)
  רמי 22/12/2019 10:39
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 15.
  את ה'בקרוב מיתון של שמאלנים' שמענו 10 שנים, יצא ההפך... (ל"ת)
  כלכלן 22/12/2019 10:30
  הגב לתגובה זו
  7 3
  סגור
 • 14.
  כחלון
  דוד 22/12/2019 10:25
  הגב לתגובה זו
  4 4
  הבעיה הזו נובעת כולה מניהול כושל של שר אוצר פופוליסטי חסר אחריות
  סגור
 • שר האוצר
  אוזן 24/12/2019 03:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להאמין שאיש כזה הוא שר האוצר הכחבון הזה
  סגור
 • למה, כי הוא מזרחי ולא אשכנופלוץ? (ל"ת)
  ז 22/12/2019 11:14
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • אני אשכנזי תומך כחלון. תמשיך להסית נגד אשכנזים. (ל"ת)
  אשכנא"ץ 23/12/2019 00:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 13.
  האשמים הם ניצן ומנדלבליט,בגללם יש כבר שנה ממשלה זמנית
  זה היה עשור מפואר 22/12/2019 10:05
  הגב לתגובה זו
  14 5
  ואותה הם מסרסים יותר ממה שהחוק באמת דורש
  סגור
 • 12.
  עד עכשיו ביבי טיפח בועת נדלן בממשלה מתפקדת לחלוטין ,זה
  בא 22/12/2019 09:42
  הגב לתגובה זו
  3 6
  מה שגרם לנפילה במספר המנדטים לליכוד מ45 ל 30 .כמו שצפיתי מיזמן .עכשיו הליכוד יפול עוד בגלל כיתבי האישום ,נמאס לעם מבחירות כול יום , הם ילכו שמאלה לצערי הרב , כמו שכתבתי ביבי הוא האויב הכי גדול של ביבי .השתולל יותר מידי ולכן קיים איום קיומי למדינה מעלית השמאל שכן הם שפוטים של המפלגה הדמוקרטית האמריקה שרוצה ,מאוד ,להתגרש מאיתנו .
  סגור
 • 11.
  ביבי וכחלון
  ביבהו 22/12/2019 09:41
  הגב לתגובה זו
  3 6
  איך המילים בשיר " כמו שני מטומטמים"
  סגור
 • 10.
  אין ממשלה
  מאיר 22/12/2019 09:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אז ממני אתה מצפה שיתפקד?
  סגור
 • 9.
  הכל על חשבוננו ושכחת לכתוב על השכר שהם מקבלים בזמן הזה
  איציק ר 22/12/2019 09:28
  הגב לתגובה זו
  11 1
  44 אלף שקל ויש להם העלאה ל-46 אלף שקל, והם לא עושים את העבודה
  סגור
 • 8.
  נגיד בדיחה
  כריש 22/12/2019 09:20
  הגב לתגובה זו
  4 2
  הנגיד הזה ופלוג הם כלום ושום דבר הם מייצגים את מה שרע במשק הישראלי מגזר ציבורי מנופח חסר תועלת ששואב מיסים ללא הפסקה
  סגור
 • 7.
  חיפשתם תמונה כדי להגחיך את ראש הממשלה (ל"ת)
  פלטפורמת בחירות 22/12/2019 09:19
  הגב לתגובה זו
  5 6
  סגור
 • 6.
  בדירה להשכרה משלמים יותר מס
  שגב 22/12/2019 08:30
  הגב לתגובה זו
  9 8
  ברור שהכותב הוא בניגוד עניינים. קרי שוכר דירה ומשקיע בשוק ההון. בקניית דירה משלמים 8 אחוז מס שבקניית מניות לא משלמים. תחזירו למשקיעים את המס ששילמו ואז תמס דירות להשכרה
  סגור
 • שיבוא מי שקנה ב8% מס ויתקזז
  מנחם 22/12/2019 13:25
  הגב לתגובה זו
  0 4
  תכלס הרוב קנו ב5% גג וצתחשבנים אחכ במס שבח שאין להם לשלםקאט דה בולשיט
  סגור
 • יש מס על הבורסה, אין מס פרקטי על שכר דירה (ל"ת)
  שטויות 22/12/2019 09:28
  הגב לתגובה זו
  15 4
  סגור
 • 5.
  החמוצים (ל"ת)
  (:< 22/12/2019 08:28
  הגב לתגובה זו
  9 5
  סגור
 • 4.
  מה שקורה במדינה מסוכן כלכלית וחברתית (ל"ת)
  שרה 22/12/2019 08:24
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • 3.
  ממשלת ישראל אלופה בלהבריח מפה משקיעים
  אקזיט 22/12/2019 08:17
  הגב לתגובה זו
  5 8
  הבריחו את משקיעי הגז. הבריחו את פוטאש ללא סיבה . כאילו חסר בעולם גז או אשלג . והכל בגלל טרנד הבולשביקים ההזוי שפשט במדינה והממשלה שהעדיפה שקט ולא טובת הציבור המדינה הפסידה הון ממיסים וכעת מחכים לאקזיט . על שגיאות משלמים וכעת העם ישלם .
  סגור
 • 2.
  למה בזמן אמת אף אחד לא התריע כולם מחאו לכחלון כף
  מחיר למשתכן 22/12/2019 08:13
  הגב לתגובה זו
  6 2
  זה היה ברור לכל טמבל מצוי שאין מתנות חינם והכל יתגלגל על הציבור. וכעת ביבי וחבריו יחלמו לקבל ממני מס לממן את הישרדות ביבי בשלטון ולהשתיק את ההמונים המטופשים . ציבור שממשיך להצביע לנציגי מחאת הקוטג שלא עשו כלום חוץ מלסגור את המינוס ולחפש דרכים להישאר בכנסת בבחירות הבאות עוד עשויים להצביע לשפיר לסגנית ראש הממשלה
  סגור
 • 1.
  הנגיד הזה כמו קודמתו בתפקיד לא מתפקדים כראוי וחולמים רק
  הנגיד והמיסוי 22/12/2019 08:09
  הגב לתגובה זו
  4 3
  על העלאת מיסים. בתירוץ של השוואת מס רוצים כעת לחייב מס על שכ"ד . שכחו לציין שעל דירות יש הוצאות גדולות כגון תיקונים, תחזוקה לרכוש הפרטי והמשותף. יש גם מס רכישה גבוה מה השלב הבא כדי להשוות מס בין שוק ההון לדירות יעלו את עמלת רכישת המניות? אם כבר שיורידו מס על שוק ההון החבוט. תמיד האזרח צריך לשלם על כשלון ממשלתי וכחלון הרס את המדינה . מי שבחר בו שרק הוא ישלם על הנזקים שהוא עשה לכולנו . ולא הפסיק גם בסוף כהונתו העלה שכר לחברי הכנסת ולזקנים שהם הורינו וסבינו נתן 6 שח. אפילו פלאפל עולה יותר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות