המפולת בנפט היא לא בהכרח דבר חיובי - הנה 3 דוגמאות

צחי קלמין, מנהל פעילות קרנות הגידור, MORE בית השקעות, על השפעת ירידת מחירי חבית נפט על כלכלות העולם
|
(1)
בחודשים האחרונים צלל מחירה של חבית הנפט בחדות חסרת תקדים. מאז יוני האחרון, בו עמד מחירה של חבית נפט על 107 דולרים, איבד הזהב השחור למעלה מ-50% מערכו. הסיבות לירידת המחירים מגוונות - יש המייחסים את ירידת מחירי הנפט להתחזקות הדולר מול 6 המטבעות המרכזיים בעולם, ויש הגורסים, כי מחירי הנפט הנוכחיים הינם תוצאה ישירה של קונספירציה אפלה שנרקמה ע"י ממשל אובמה כנגד כלכלת רוסיה.

אמנם, לירידת מחירי הנפט יש השפעה חיובית על השווקים הפיננסים, שכן על פי מחקרים שונים שפורסמו, ירידה של 10 דולר במחיר הנפט תורמת לעלייה של 0.4% בצמיחה העולמית, אך יחד עם זאת, אסור להתעלם מההשלכות השליליות אשר טומנות בחובן.

שוק התעסוקה האמריקני
מגזר הנפט והגז הוא המוביל ביצירת מקומות עבודות במשק האמריקני. למרות שנתוני התעסוקה בארה"ב הציגו לאחרונה שיפור ניכר. אך ללא הגאות בתעשיית הפקת הנפט והגז, יתכן מאוד ששיעור האבטלה היה גדל. לפי הערכות אנליסטים, מעל 15% מתוספת התעסוקה בארה"ב, מאז תחילת 2008 הגיעה מתעשיית האנרגיה, על אף שמועסקים בה פחות מ- 1% מסך העובדים בארה"ב. עתה, כאשר אנו עומדים בפתחו של משבר בתעשיית האנרגיה, שוק התעסוקה האמריקני צפוי לעמוד בפני קשיים חדשים.

שוקי האג"ח
תאגידי האנרגיה, לרבות חברות להפקת נפט מפצלי שמן, מהווים כיום 29% משוק אגרות החוב בתשואה גבוהה (). בשנים האחרונות, לוו חברות אלו כספים בהיקפים עצומים כדי לממן את פעילותן העסקית, אך כעת נוצר חשש כי במידה ומחיר נפט יישארו ברמה זו או ימשיכו לרדת, יהיה זה כמעט בלתי נמנע שחלק מאותן יאבדו את ערכן והתאגידים שהנפיקו אותם יגיעו לחדלות פירעון.

המערכת הבנקאית
בעקבות הירידה החדה במחירי הנפט, גברו חששות המשקיעים מחשיפת המערכת הבנקאית לחברות הפקת נפט אמריקניות, אשר עלולות להיקלע לקשיי נזילות. ייתכן מאוד שתיקי האשראי של בנקים ומוסדות פיננסיים, חשופים יתר על המידה לחובות בתחום האנרגיה. כמו גם קרנות ההשקעה, אשר חיפשו בסביבת נמוכה, ורכשו כמויות גדולות של אג"ח של תאגידי הנפט והגז.

לסיכום, למחיר הנפט השפעה אדירה על השווקים הבינלאומיים. מדינות כמו רוסיה, ונצואלה ואירן הן בחזית הירידה במחירי הנפט. מאידך, במדינות שהן יבואניות נטו, ירידת המחירים דומה להפחתת מס צריכה. קשה מאוד להעריך היכן תיעצר הצניחה במחירי הנפט, ההיסטוריה מלמדת שנבואות לגבי מחיר הנפט הן עניין לשוטים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אני ממתין לנפט בשער 20$ (ל"ת)
  בונצ'ו 21/01/2015 09:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות