מג'וזף פריי למצב רוחם של אזרחי העולם: השקעה בקקאו

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס למקורו של הקקאו בעולם, מצבו כעת, הכדאיות ודרכי ההשקעה בו
 | 
מחיר הקקאו עלה בשבוע האחרון ב-5.72% לערכו הגבוה ביותר בחמשת השבועות האחרונים. העלייה בשבוע שעבר הייתה הגדולה ביותר מבין כל הסחורות. הצמיחה באה לאחר שהקקאו השלים ירידה בשיעור של 43% ממחירו הגבוה ביותר ב-36 השנים האחרונות, 3,775 דולר לטון, שנרשם במארס 2011, ל-2,148 דולר ב-27 ליוני השנה. מאז כבר טיפס מחיר הקקאו ב-10%, ונסגר ביום שישי האחרון במחיר של 2,364 דולר לטון.

ההתחזקות האחרונה במחיר הקקאו באה בעקבות גידול בצריכת הקקאו העולמית ברבעון האחרון. צריכת בארצות הברית, קנדה ומקסיקו ברבעון השני של השנה צמחה ב-12% בהשוואה לשנה הקודמת והגיעה ל-126,044 טון. אנליסטים ציפו לעלייה בצריכה בשיעור של 4.4% בלבד. עלייה בעיבוד הקקאו ליצור שוקולד נרשמה גם באירופה ובאסיה. גורמים בענף מייחסים את הגידול בצריכת הקקאו לשיפור במצב הכלכלי העולמי - ככל שהמצב הכלכלי טוב יותר אנשים אוכלים יותר שוקולד.

כשני שליש מיבול הקקאו העולמי משמשים להכנת שוקולד, והשאר להכנת אבקת קקאו. לא ידוע מי המציא את השוקולד, אבל את השוקולד הראשון למאכל מכרו באנגליה ג'וזף פריי ובניו בשנת 1847 ושנתיים אחר כך משפחת קדבריי. בשנת 1876 המציא השוויצרי ווליאם פיטר את שוקולד החלב. הטעם האהוב של שוקולד החלב, הורדת המכסים, השיפור בדרכי ההובלה והפרסום המודרני הביאו לגידול מהיר בצריכת השוקולד בעולם.

השוקולד מיוצר כיום בארצות רבות ונאכל בכל רחבי כדור הארץ: יותר מ-7 מיליון טון שוקולד נצרכים מדי שנה בעולם כולו. ארצות צפון אמריקה ואירופה צורכות כשני שליש מהתצרוכת העולמית; בלגיה, יצרנית השוקולד המפורסמת, צורכת את הכמות הממוצעת של קקאו לאדם הגדולה בעולם, כ-5.5 ק"ג לשנה, אחריה באות צרפת, בריטניה וגרמניה הצורכות כ-3.5 ק"ג קקאו לאדם לשנה.

מקורו של הקקאו ביבשת אמריקה - לפולי הקקאו היה חלק חשוב בתרבות הדרום אמריקנית הקדומה. בני המאיה ייצרו משקה מפולי קקאו טחונים ותבלינים נוספים לצורכי פולחן. את המשקה נהגו לשתות בטקסי נישואים, וזהו הקשר הראשון הידוע בין שוקולד לרומנטיקה. פולי הקקאו שימשו גם ככסף בתרבויות הדרום אמריקניות ונצרכו רק לאחר שנשחקו.

קולומבוס גילה את הקקאו רק במסעו הרביעי בשנת 1502, אך לא חשב לסחור בו. קורטס, כובש מקסיקו, היה הראשון שהביא פולי קקאו לאירופה בשנת 1528, לאחר שהתוודע לצמח בשנת 1519, כשחיפש את הזהב והכסף של מונטסומה, נוכח לתדהמתו שחלק הארי של האוצר שבארמון הוא פולי קקאו.

הקקאו יצא מספרד לראשונה בשנת 1615, כשנישאה הנסיכה אן, בתו של מלך ספרד, ללואי ה-13, מלך צרפת, והביאה אותו לחצר המלוכה. רק משהגיע לצרפת יצאו למשקה מוניטין של מעורר תאווה, וייתכן שמשום כך עד שנת 1700 נפוץ בכל מערב אירופה. לבסוף הביאו הספרדים את הקקאו גם למערב הודו ולפיליפינים.

כיום, ארצות מערב אפריקה הן המגדלות העיקריות של קקאו בעולם (כ-70% מכלל הגידול העולמי), דרום אמריקה תורמת רק כ-10% מהיבול העולמי. ברזיל, שהייתה בעבר יצרנית הקקאו המובילה בעולם, מספקת כיום רק 4.6% מהייצור העולמי. לגידול הקקאו הייתה השפעה גדולה על החברה ועל התרבות הברזילאית בעבר, כמו שהיה יכול להיווכח מי שקרא את ספריו של ג'ורג' אמאדו על ארץ ?ֵרות הזהב, מדינת באהיה שבברזיל.

עץ הקקאו גדל באזורים טרופיים בטווח של כ-20 מעלות מקו המשווה והוא זקוק לחמש שנים עד שייתן את הפולים הראשונים. מספר החקלאים המגדלים קקאו בעולם עומד על 6-5 מיליון, ו-50-40 מיליון איש בעולם תלויים בקקאו לפרנסתם. הראשון שנתן שם לעץ הקקאו היה המדען השבדי קרל פון לינה (1778-1707), הוא כינה אותו "Theobroma cacao" או "מאכל האלים".

לאחר שבעונות הגידול 2011 ו-2012 (עונות הגידול מסתיימות ב-30 בספטמבר בכל שנה) נרשם עודף יצור על הצריכה בשיעור של 325 אלף טון ב-2011 ו-84 אלף טון ב-2012,. בעונת הגידול הנוכחית צפוי מחסור בשיעור של 60 אלף טון. מלאי הקקאו העולמי צפוי לרדת השנה ל-1,773 טון בהשוואה למלאי של 1,833 טון בסוף עונת הגידול הקודמת, ויחס המלאי העולמי לצריכה צפוי לרדת ל-44.5% בהשוואה ל-46.4% בסוף 2012 ו-50.4 בסוף 2011.

גורמים העוסקים במסחר בקקאו מעריכים שבעקבות הגידול בביקוש לקקאו והירידה במלאי הקקאו העולמי, צפויה עלייה במחירו בתקופה הקרובה, לאחר שמחיר הקקאו רשם כבר תחתית.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר עליות. מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס/ג'פריס, עלה בסיכום שבועי ב-1.49%. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בקקאו?
קרן הסל iPath DJ-AIG Cocoa ETN נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול NIB, הקרן עוקבת אחרי מחירי החוזים העתידיים לקקאו בבורסת ICE, דמי הניהול 0.75% לשנה.

קרן הסל לקקאו ETFS Cocoa נסחרת בבורסת לונדון ובבורסות אירופיות נוספות מספטמבר 2006 וסימולה COCO, דמי הניהול הם 0.49% לשנה, וצוברת המחושבת על בסיס יומי. קרן הסל ETFS Short Cocoa נסחרת בסימול SCOC, ומתאימה למי שצופה שמחיר הקקאו ירד. קרן הסל ETFS Leveraged Cocoa נסחרת בסימול LCOC, התשואה של קרן סל זו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הקקאו, ופונה למי שצופה שמחיר הקקאו יעלה ושואף למנף את רווחיו.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il.
**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של קקאו או כל סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה