סכנה לצמיחה: 82% מעתודות המזומן בעולם מוחזקות ע"י 32% מהחברות

על-פי מחקר של S&P, אם החברות הללו היו משקיעות את ההון - בשנתיים האחרונות היו נוספים 900 מיליארד דולר בהשקעות.
|
שטרות דולר
על-פי מחקר שפורסם אתמול ע"י חברת הייעוץ דלוייט, כ-82% מעתודות המזומנים בעולם מוחזק על-ידי 32% מהחברות הלא-פיננסיות הגדולות. מאז תחילת המשבר הפיננסי בשנת 2008 החלו החברות לאגור את המזומנים והן ממעטות לעשות בו שימוש. החשש הוא כי הכסף הזה, שיכול לעודד צמיחה בשוק, יפגע בצמיחה אם יישאר הכספות.

מנתוני המחקר עולה כי מאגר המזומנים של החברות הלא-פיננסיות ברחבי העולם נעמד בכ-2.8 טריליון דולר. כ-1.72 טריליון דולר מוחזק על-ידי מספר בודד של חברות. כך, חברת אפל (AAPL) יושבת על מאגר מזומנים ענק של 150 מיליארד דולר, המהווה 5% מסך עתודת ההון בעולם.

מדובר במאגר המזומנים הגדול ביותר מאז תחילת שנות ה-2000 ולנתון הזה עשוייה להיות השפעה רבה על כיוון הכלכלה העולמי בשנת 2014. איאן מקמילן, חוקר בכיר בדלויט, אמר אתמול ל'פיננשיאל טיימס' כי "במבט קדימה, גל המזומנים שרבים מחכים כי יגיע לשוק בשנה הקרובה תלוי למעשה בהחלטת מעטים ולא בשוק הרחב".

בימים אלו מתגברות מצד המשקיעים הקריאות לחברות לאמץ מדיניות של השקעות הון. מחקר של בנק BofA שנעשה לאחרונה הראה כי כמעט 60% מהמשקיעים מעוניינים לראות את החברות הללו מזרימות כספים לשוק.

בשל תנאי השוק והריבית האפסית בארה"ב, החברות הגדולות מעדיפות ללוות מהבנקים לצרכי השקעה מאשר להשתמש בהון העצמי שצברו. ממחקר של S&P עולה כי אם החברות הללו היו נוקטות במדיניות שונה בשנים 2012-2013, השוק היה נהנה מזרימה של 900 מיליארד דולר מהחברות הללו לתוך מגזר החברות הלא-פיננסיות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות