משכנתא לבעלי מוגבלויות - דגשים שכדאי לדעת

|
משכנתא, צילום: יח"צ
בחודש נובמבר 2017 וועדת הכספים פנתה למשרד האוצר ובנק ישראל בבקשה המיועדת למציאת פתרון סביר עבור נכים ובעלי מוגבלויות, אשר עומדים מול סירובים בקבלת משכנתאות מול הבנקים השונים. אפליית הנכים מהדהדת היטב באוויר בחודשים האחרונים ואנו עדים להפגנות וחסימת כבישים מצדם, כאות מחאה על אפלייתם החברתית. נכון לימים אלה, מנסים למצוא פתרון לנכים בוועדות הכנסת עבור מסורבי ביטוח על מנת שלא יתקלו בקשיים בקבלת משכנתא.
רק לסבר את האוזן, כ- 9.5% מכלל הנכים בדרגה חמורה אשר אינם יכולים לתפקד בשגרת יומם באופן מיטבי יכולים לקבל סבסוד משמעותי במשכנתא דרך משרד השיכון, וזאת רק לאחר הגשת אישורים מרובים מהרשויות כגון מביטוח לאומי, משרד הביטחון (עבור נכי צה"ל) או ממשרד הבריאות. בעלי מוגבלות ונכים שאינם עומדים בתנאי הסף לקבלת משכנתא יתקשו לממן את רכישת הדירה שכן עדיין סכום הזכאות אינו יספיק לקנות את הדירה הנחוצה להם. בהרבה מקרים יש בעיה בקבלת המשכנתא, שכן חברת הביטוח מסרבת לבטח את הנכה מחשש לתוחלת חייהם, וביטוח חיים הוא התנאי ההכרחי לקבלת משכנתא.
דגשים שכדאי לדעת בנושא
במקרים חריגים הבנק מאפשר קבלת פטור מביטוח חיים במקרה שמדובר על לקוח שסורב על ידי חברת הביטוח. אולם חשוב לדעת כי במקרה של פטירה חלילה, המשכנתא לא תכוסה.
לעיתים הבנקים אינם מכירים בהכנסה מקצבאות שונות, כדוגמת קצבת ביטוח לאומי ואז יכולה להיות בעיה בחישוב יחס ההחזר וההכנסות לצורך האישור של המשכנתא. לרוב החזר חודשי צריך להיות עד שליש מההכנסה. 
בנושא של מחזור משכנתא, עלולה להיות בעיה. במידה והנכות נוצרה לאחר קבלת המשכנתא, במקרה של רצון למחזר את המשכנתא עלולה להיות בעיה בעת חידוש ביטוח החיים, או שפרמיית הביטוח תהיה יקרה מה שיגרום לכך שלא ניתן יהיה למחזר או שלא יהיה כדאי.
בעלי מוגבלויות כגון עיוורים או חרשים, כדאי שישקלו להיעזר בשירותיה של חברת  ייעוץ משכנתאות, משום שהם עלולים לא להבין על מה הם חותמים. יועץ משכנתאות יוכל להסביר להם בסבלנות את תנאי המשכנתא כמו גם לסייע להם להיעזר בכלים כגון מחשבון משכנתא בכדי לחשב את ההחזרים החודשיים והריביות.  
נכה או בעל מוגבלות שאינו כשיר לחתימה על המשכנתא (כגון אוטיסט וכו') צריך אפוטרופוס ואישור מבית משפט לרכישת הדירה וחתימה של האפוטרופוס על המשכנתא. חשוב לדעת שהליך זה יכול לקחת זמן ולעכב את ביצוע העסקה.
להיעזר ביועץ משכנתאות 
תהליך קבלת משכנתא הוא אינו פשוט ודורש קבלת מידע רב, ובפרט כאשר מדובר על נכים ובעלי מוגבלויות, שאז הדבר נעשה מורכב יותר. קבלת סיוע מיועץ משכנתאות פרטי יוכל לתרום רבות ואף לקצר את ההליך. חשוב לדעת כי ישנן הטבות רבות להם זכאים נכים ובעלי מוגבלויות בעת רכישת דירה וקבלת משכנתא, ולכן יועץ משכנתאות יוכל לוות אתכם יד ביד ולהגיש את כל הניירת הנחוצה לצורך קבלת ההטבות. כמו כן, ניתן למצוא פתרונות מסוימים מול הבנק בעניין הביטוח כדי להגביר את הסיכוי לקבלת משכנתא. 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות