על רעידת האדמה באיטליה ועל בגדי המלך החדשים של תמ"א 38

יועץ התקשורת עמית דובקין חושב שהמלך הוא עירום, ושרעידת האדמה באיטליה היא ההוכחה הטובה לכך
|
(5)

רעידת האדמה השלישית ברציפות שפקדה הבוקר את איטליה, מזכירה לכולנו את סיפור "בגדי המלך החדשים" של הסופר הדני האנס כריסטיאן אנדרסן. ובכן, סיפור המעשה הינו על צמד חייטים נוכלים ששכנעו את המלך ויועציו שהם מכינים לו בגדים חדשים, זאת שעה שלא הכינו דבר וחצי דבר. סוף המעשה בכך שהמלך צעד בתהלוכה החגיגית לעיני כל עירום כביום היוולדו, כולם הריעו לו והיו סבורים, כל אחד לחוד, שרק הם אינם רואים את בגדיו, זאת עד שנער צעיר זעק "המלך הוא עירום", ואחריו החרו, החזיקו כולם.

זה המשל. והנמשל הינו סיפור "בגדי המלך החדשים" של תמ"א 38. למי שאינו זוכר: התמא נוצרה ב-2005 למטרה מאוד מסוימת: למגן מאות אלפי בניינים בישראל כנגד רעידות אדמה. מטרתה לא היתה, אדגיש, להוסיף שתיים או שלוש קומות למבנים קיימים, לא להוסיף מעליות, לוביים וחניות, אלא להתכונן לאפשרות, הסבירה מאוד לדעת כל המומחים, שבמהלך השנים הקרובות תפקוד רעידת אדמה קטלנית את מדינת ישראל.

בדומה לאיטליה, מדינה שבעת רעידות אדמה ורבבות הרוגים במהלך השנים, גם ההיסטוריה שלנו רצופה ברעידות שכאלה. סטטיסטית מידי 100 שנה לערך התרחשה רעידת אדמה קטלנית כוללת, זאת במהלך 2000 השנה שרעידות שכאלה מתועדות. האחרונה שבהן היתה ב-1927, שעה שבארץ ישראל המנדטורית התגוררו כרבע מיליון תושבים בלבד ותל אביב היתה עיירה קטנה ושלווה. היו אז מאות הרוגים, בעיקר בערים ותיקות דוגמת טבריה, לוד ורמלה.

לא צריך לדמיין הרבה מה יקרה, חלילה, אם בשנים הקרובות תפגע רעידת אדמה שכזו בתשעה-עשרה מיליוני תושבים, רובם הגדול במטרופולינים הצפופים של גוש דן, חיפה וירושלים. התרחישים מדברים, במקרה הטוב, על אלפים, הגרוע על רבבות נפגעים, שלא לדבר על הנזקים האדירים האפשריים ברכוש ותשתיות. מיליארדים? עשרות מיליארדים? פגיעה אנושה בכלכלה הישראלית? לא, אין אלו כלל ועיקר תרחישים אפוקליפטיים.

אולם, ובניגוד גמור לתרחישים אלה, עוצמים אצלנו מקבלי ההחלטות את העיניים, והמתייחסים לתמא 38, רחמנא ליצלן, כאל מכשיר נוסף להגדלת מלאי הדיור במדינת ישראל. חילוקי הדיעות שהיו לאחרונה בין מטה הדיור לבין העיריות, נסב סביב פוטנציאל הרחבת הזכויות של התמא. איש לא התייחס למטרה האמיתית שלה – מיגון מיליוני אזרחי ישראל בפני רעידת אדמה.

הבעייה חמורה שבעתיים, זאת משום שדווקא אותם אלפי בניינים שכן בוצעה בהם תמא במהלך העשור האחרון, ממוקמים רובם ככולם דווקא באזורים המועדים פחות לרעידת אדמה, ולאו דווקא באיזור המסוכן של השבר הסורי אפריקני_טבריה, צפת, בית שאן, קרית שמונה וכו'), בו ערכי הקרקע המאוד נמוכים אינם כדאיים כלל ועיקר ליזמים. ובמילים אחרות: התושבים שם מופקרים לחלוטין לרעידת האדמה הבאה!

לכן, ולפני שיהיה מאוחר מידי, ודווקא לאור הנסיון האיטלקי המר, יש להעלות מידית על המדוכה את נושא מיגון אזרחי ישראל, המשמעות הקריטית שלו מבחינה לאומית, כלכלית ובטחונית, ולייצר מכשיר שיאפשר קידום מיידי של מיגון רבבות ובמידת הצורך מאות אלפי בניינים, כולל איזור השבר הסורי אפריקני. במידה ונושא זה לא יקודם לאלתר, נזכה לצערנו לצפות בשידור חי ומצמרר בתהלוכת בגדי המלך החדשים.
נכון לעכשיו -  המלך הוא עירום!

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מספיק לעכב את תמ"א 38.
  חסר דירה 31/10/2016 12:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לבנות ומהר
  סגור
 • 4.
  זה עונש על מה שעשו לפשטונים שבאפגניסטן!
  זה עונש על מה שעשו ל 31/10/2016 08:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה עונש על מה שעשו לפשטונים שבאפגניסטן!
  סגור
 • 3.
  המלך אינו עירום
  תמא 38 30/10/2016 16:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמה שצודק כותב המייל, מי שעירום הם הפוליטיקאים וראש הממשלה קודם כל, המכסים עיניהם וטומנים ראשם בחול
  סגור
 • 2.
  תמא 38 1 פשע
  ט 30/10/2016 13:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תמא 38 1=מחוקקים מנוולים+''יזמים סוחים ומאיימים בחסות החוק+בעלי דירות שברובם לא יודעים על מה הם חותמים והם נסחטים ומאוימים. ברעש הכי קטן ייצור הכלאיים הנורא יקרום יהרוג חפים מפשע והפושעים האמיתיים כרגיל יחייכו ויפתח עיני עגל.... להקיא..
  סגור
 • 1.
  רצוי כי לתמ"א 38 יהיו 4 מטרות: 1. רעידות אדמה
  ארבע מטרות 30/10/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  8 0
  2. מיגון נגד טילים. 3. התחדשות עירונית 4. הגדלת היצע הדירות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות