שוק הסלולר בצומת דרכים: מי תיעלם, מי תישאר ומי תצטרף?

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר Sell Side בפסגות, על ההחלטות האחרונות של משרד התקשורת בנוגע לשוק הסלולר - כיצד יגיב הסקטור ומה יהיה עתידו?
|
(3)

חרושת השמועות לגבי פוטנציאל למיזוגים ורכישות גרמה לתיקון חד במניות חברות הסלולר, אך לא היה בכוחה לעצור לחלוטין את הדימום. פרץ האופטימיות שהגיח לאחר התבטאות מנכ"ל משרד התקשורת בחודש יולי הוביל לעלייה של עשרות אחוזים במניות חברות הסלולר מרמות השפל אליהן הגיעו לפני פחות משלושה חודשים. האופטימיות שאפיינה את חודש אוגוסט, התחלפה במנה גדושה של הססנות מהולה בפסימיות, שליוותה את מניות הסלולר לאורך חודש ספטמבר, והיא ממשיכה ללוות אותן לתוך חודש אוקטובר.

הססנות זו, מן הסתם, קשורה להמשך המבצעים שמכווצים את ההכנסה ממנוי לחברות, אך מונעת להערכתנו בעיקר מהפוטנציאל המוגבל שטמון כרגע בצמצום מספר השחקניות בשוק. אם ננסח זאת בעדינות, כנראה שהמשקיעים בשוק ההון נמצאים כרגע בעמדת המתנה לגבי ההתפתחויות העתידיות שצפויות לשנות את גורל החברות.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

ניתן להכריז כי הבעיה המרכזית בשוק הסלולר הוליד, לא פחות ולא יותר, הביא מכרז התדרים לדור 4. אותו מכרז שאמור היה להוביל לשיפור קצבי הגלישה באופן מהותי וגביית תשלום עודף מצרכני הדור הרביעי. אך במקום זאת, מכרז התדרים הוליד מתחרה פוטנציאלי נוסף - חברת אקספון מובייל, בבעלותו של חזי בצלאל, שזכתה ברצועת תדרים המקנה לה גם במקביל רישיון של מפעיל. אין לנו כמעט צל של ספק שהמכרז היה כנראה מתנהל באופן שונה אילו היה מתקיים היום.

חוסר הרציונאליות של השוק מעמיקה עוד יותר במידה ואקספון תחליט לממש את הזכות להיכנס לשוק כשחקן שישי. מאידך קיימת אפשרות נוספת שהינה כניסתה של אקספון לשוק באמצעות רכישת חברה קיימת. במצב זה, מספר השחקנים הקיים כיום צפוי להישמר ולשמר את חוסר שיווי המשקל והרציונלית שהשוק כל כך התרגל אליהם בשנים האחרונות. תהליך של מיזוגים ורכישות בסיטואציה הקיימת זה דבר מבורך ויתרה מזו מאוד נחוץ. נשאלות אם כך שתי שאלות מרכזיות: שאלת הקונסטלציה ושאלת העיתוי.

התובנות שלי, על אף הפסימיות של השוק, נובעות משינוי עמדה של משרד התקשורת. נראה כי בסופו של דבר השוק יתכווץ ל-4 שחקנים. מחד, כניסה של אקספון מובייל כשחקן שישי לשוק ברמת התעריפים הנוכחית אפשרית לנוכח קצבי הנטישה, אך בעייתית. צרכן אשר מונע רק ממחיר רואה לנגד עיניו חברות המשווקות מוצר בסיסי, זהה שאינו מבודל, ממשיך לסובב את הדלתות בעוצמה על ציר המחיר בלבד.


מאידך, רכישת חברה קיימת מצד אקספון דורשת לא מעט מזומן. הבנקים שנכוו במימון של עסקאות בשוק הסלולר בעבר לא צפויים להיות חלק מהמשחק. הגופים המוסדיים, אף הם, למודי ניסיון בהסדרי חוב של השנים האחרונות, עשויים להתקשות ללבצע את הפעולה. סיטואציה זו יכולה בקלות לשרת את האג'נדה החדשה של משרד התקשורת ולפתור את אקספון מרצועת התדרים שרכשה באמצעות השבת הכסף.

במידה ואכן תרחיש זה יתממש אנו חוזרים לנקודת ההתחלה - שוק לא רציונאלי בו חמישה שחקנים ופוטנציאל מיזוג אחד. משרד התקשורת, שרואה לנגד עיניו ירידה בהשקעות והפחתת דירוגה של ישראל בתשתיות מבין מדינות ה-OECD, לצד חוסר הרציונאליות המאיים על החברות בשוק, יאפשר מיזוג בכל הכוח. כל תרחיש אפשרי של מיזוג יוביל להכנסת רציונאליות לשוק, הפחתת המבצעים, התחלה של העלאת המחירים וגבייה של פרמיה על שירותים עודפים.

איך שלא נסובב את הקובייה בסופו של דבר,  בכל פאה ישנם רק  4 קודקודים ו- 4 צלעות. 

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  האנליסטית ששנים ממליצה למכור את בזק
  עדו 13/10/2015 23:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובכל נשנים הנל, בזק היא המניה הטובה בבורסה
  סגור
 • 2.
  מה היא אמרה
  לא מובן 13/10/2015 18:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאמר מיותר, שום דבר לא הוסבר.עכשיו אני יודע כמו לפני שקראתי.
  סגור
 • 1.
  בשורה תחתונה: מי נשאר ומי נעלם? אין תשובה!!!!!! (ל"ת)
  מאיר 13/10/2015 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות