"הגיעה השעה לתקן את העיוות שיצרה תוכנית הדיור של השר כחלון"

נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק מגיב להתקפות שר האוצר על הקבלנים: "לא פעם מנע פרסומים של מידע; יש לייצר מדדים אחידים, פשוטים ושקופים"

 |  (5)
מימין חיים קראדי מנכל אשי פרשקובסקי יוסי פרשקובסקי מנכל החברה ושר האוצר משה כחלון, צילום: נטעלי אלמוג
בוועידת הנדל"ן המתקיימת בגני התערוכה, התייחס היום (ד') נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, למתקפות שר האוצר משה כחלון על הקבלנים. "לא פעם ולא פעמיים בשנה האחרונה, שר האוצר התערב ומנע פרסומים של מידע, שהסתרתו מסכנת עשרות אלפי רוכשי דירות וקבלנים", אמר.
לדבריו, "שר האוצר גם תוקף את מי שמפרסם מידע עדכני, אם המידע לא מתאים לאג'נדה שלו. השר רוצה שאני אסכן עשרות או מאות מיליוני שקלים מכיסי, בלי שום מידע מקדים על רמת הסיכון שלי – יש מישהו שהיה מוכן לנהל ככה עסק? הרי השר עצמו ניהל פעם עסק פרטי ואני בטוח שהוא היה סוגר אותו, אם היו כופים עליו התנהלות כזו".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
עוד הוסיף כי "שר האוצר ואחרים בסביבתו מתייחסים לדירות כאילו הן מוצר ממשלתי, אבל את הסיכון בבנייה הם משאירים למישהו אחר, לנו, היזמים והקבלנים. הם שכחו שהמיסים, ההיטלים ומחירי הקרקע שהם השולטים בהם, היו ונשארו הסיבה המרכזית לעלויות הדיור המטורפות פה. אחר כך עוד יש להם את העוז לצאת ולקרוא לנו בשמות גנאי".
לפי בריק, בשנתיים האחרונות קיבלה הממשלה הרבה יותר מידי החלטות שנכפו על ענף הבנייה, "החלטות שמסכנות את העסקים שלנו ואת המשק כולו. הממשלה כופה עלינו כבר שנתיים מחיר רכש קרקע לבנייה ומחיר מכירת דירות, בלי שנדע מהי באמת רמת הסיכון ברכישה הזו. כל מי שניהל עסק בחייו יודע שלפני כל פעילות עסקית מצליחה, הוכנה תוכנית שהתבססה על נתונים ומידע אמיתי ועדכני. מידע שהצביע על הסיכונים מול הסיכויים להצלחה".
"אני בטוח שלא אפתיע אף אחד, אם אספר שכאשר אנחנו היזמים בוחנים כניסה לפרויקט חדש, אנחנו תמיד לומדים את השטח, את הקהל, את העלויות הישירות וההוצאות הנלוות וכמובן – לומדים לעומק את מצב השוק. אי אפשר בלי זה. רק שבממשלת ישראל יש כאלה שחושבים שאפשר לבנות בלי מידע אמיתי ועוסקים בלהסית ולהסתיר נתונים".
לסיכומו של דבר, טען בריק כי "הגיעה השעה לייצר כאן ארבעה מדדים אחידים, פשוטים ושקופים של היקף הבנייה, עלויות בנייה, עלות התשתיות ומחירי הדיור.  אחרי שזה יקרה, יתברר גם לאלה שעדיין לא הבינו זאת, שהגיעה השעה לתקן את העיוות שיצרה תוכנית הדיור של השר כחלון. הגיע השעה להודות שתוכנית מחיר למשתכן צריכה לעבור שינוי דרמטי, ולאפשר לכל מי שצריך דירה ליהנות מהקרקע של המדינה. אם שר האוצר לא יקשיב לשטח, הרי שביום שאחרי כהונתו הוא ישלם את המחיר יחד איתנו, קבלנים, יזמים וציבור רוכשי הדירות".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  המחירים ימשיכו לעלות עד שלא יתחילו לבנות יותר
  על הגדר 25/04/2018 20:18
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אין קסמים! תתחילו לבנות ומהר בינתיים התחלות הבניה נמצאות בשפל של 5 שנים! אם היום התחלות הבניה בשפל היסטורי זה יתבטא בקדנציה הבאה הוא ישאיר לשר האוצר הבא בעיה שיהיה מאוד קשה לפתור!
  סגור
 • 4.
  בזמן שכחלון בממשלה!
  בנתיים המחירים עלו 25/04/2018 17:12
  הגב לתגובה זו
  5 3
  עצוב
  סגור
 • 3.
  דירה
  דירה 25/04/2018 16:14
  הגב לתגובה זו
  4 2
  הנה כל הקבלנים והספקים התחילו לבכות... שכחתם את ה10 השנים האחרונות שהכיסיים שלכם התמלאו בשקלים של זוגות צעירים לא חשבתם לרגע על זוג צעיר רק על הכיס שלכם והנה הגיע שר אוצר כחוןל ונכנס לכם לכיס ומונע ממכם לגזול זוגות צעירים תבישו לכם גזלנים
  סגור
 • 2.
  כחלון בן אדם מבריק
  nav 25/04/2018 15:55
  הגב לתגובה זו
  6 3
  מכיר את כל השטיקים של הקבלנים ולכן יוצאים נגדו
  סגור
 • 1.
  אמת לאמיתה. כחלון מסתיר נתוני אמת ומשקר במצח נחושה.
  יש ר א לי 25/04/2018 12:47
  הגב לתגובה זו
  6 7
  כחלון כשלון. לא מאמין יותר למילה היוצאת מפיו.
  סגור