הנה האשמים האמיתיים בקרוסלת הנדל"ן - ולא, אלה לא הפולטיקאים

אסף אנגל, מנכ"ל משותף ב"אנגל-שביט" המייעצת ומלווה קהילות עירוניות בתהליך רכישה מיזמים, על התנהלות הציבור אל מול הצהרות הפוליטיקאים הנכנסים בכלל ומה כחלון בפרט
|
(20)

אני קורא ושומע בימים האחרונים איך כולם מלמדים את שר האוצר הנכנס כיצד עליו לנהוג, "מה מחכה לו" שהוא עוד לא מודע וכיוצא בזה, כאילו היה טירון פוליטי שזה עתה הצטרף לראשונה בחייו לכנסת ישראל ולממשלה. מבלי לבדוק יותר מדי, אני מניח שגם אני חטאתי בטרמינולוגיה זו בסיטואציות שונות. ככל שמעמיקים בפרטי ההסכם הקואלציוני שנחתם בין הליכוד למפלגת כולנו, אפשר לראות שר אוצר שיודע בדיוק מה מחכה לו ומה בדיוק הוא רוצה להשיג במהלך כהונתו.

<

אז מה לי ולטור שאינו ביקורתי?
זהו, שלא בדיוק, הדבר העיקרי שאני חושש שמתפספס הוא תפישת אנשי המקצוע והציבור הכללי את כחלון. כולם מנתחים אותו תחת הכותרת "כחלוניזם" ואווירת דריסת הטייקונים הגדולים במשק. דרך משקפיים אלו ובניסיון לציירו כחד ממדי, כאילו אותו 'כחלוניזם' שנטמע כמושג, הוא הכלי היחידי שהוא מכיר, ובסך הכל בא לנסות ולשכפל אותה גם בתחומים אחרים, כמו גם במקרה שלנו, ענף הדיור.

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

שמעתי את משה כחלון מצהיר כי הוא בא לשנות אבל לא שמעתי אותו טוען, לפחות לאחר הבחירות האחרונות, כי הוא רוצה לשנות "כמו בסלולר". הוא בהחלט מבין כי סביבת מחירי הדיור רגישה עשרות מונים מניפוץ מחירי הסלולר. היא תלויה בגורמים רבים ומשפיעה על רבים אחרים, מלבד המחירים הישירים.

<

בדיוק מהמקום הזה אני מנסה לקרוא את נספח ההסכם הקואליציוני לטיפול במצוקת מחירי הדיור ולהקשיב קשב רב לדבריו. באופן אירוני כמעט, אחרי שנים ארוכות, לא מדובר בשר אוצר שעולה על שרפרף וצעק לכל עבר כי הוא עתיד להוריד את מחירי הדיור ב-18%, 25% או כל מספר אחר שמתחשק לשר כזה או אחר לזרוק לאוויר. הקולות הנשמעים ממנו וממקורביו הם קולות של בחינה שפויה של כל המרכיבים המשפיעים על מחירי הדיור, ובדרך זו התנהל בעת המשא ומתן הקואליציוני כאשר דרש לאגד תחתיו כמה שיותר מהגורמים המשפיעים האלו.

<

אין לי ספק שהוא מודע לאותם עשרות אלפים שרכשו דירות בשנים האחרונות במחירים גבוהים, ואם ינסה לרסק את המחירים, יפגע בהם מיידית, בעודם, לצורך הדוגמא, משלמים משכנתא של 1.5 מיליון על נכס ששוויו ירד לפתע ב-20%. אין לי ספק שהוא מודע כי כל מהלך שינסה לגרום להורדה חדה מדי במחירי הדיור יקים עליו את חומתו הבצורה והאיתנה של בנק ישראל והמפקח על הבנקים בהיותם אבירי השמירה על המערכת הבנקאית התלויה במחירי הנכסים שנמכרו באמצעות משכנתאות.

<

אז איפה הבעיה?
הבעיה היא בנו - האזרחים - ששמעו שכחלון מתעתד להעלות את מס הרכישה לדירה שנייה מ-5% ל-15%-25%, ואצו רצו השבוע לקנות דירות שניה ושלישית כדי לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים של מיסוי. 

<

הבעיה היא בנו - הזוגות הצעירים - ששוב מפתחים תקוות, כפי שהיה לפני במהלך סאגת חוק מע"מ 0%, לכך שהנה, יבוא הכחלוניזם ויאפשר לנו לקנות דירה, יעצרו את תכניתם לרכוש דירה לשנה או שנתיים ויגלו לבסוף כי התייקרות אפשרית במהלך ההמתנה תהיה שקולה להנחה שהם אמורים לקבל. פלוס שנתיים שכירות שהמתינו והתגוררו אצל ההורים.

<

ההאשמה היא ביזמים, שבעצמם נכנסו למגננה כבר לפני יותר משבועיים ומאיימים בקטסטרופות מאקרו כלכליות. וכשהם עושים את זה כך, הם נותנים לרוכשים שצופים בהם סיבה מצוינת לחשוד שיש דברים בגו.

אני מניח שמה שנראה בתקופה הקרובה יהיה נסיון של משה כחלון להתחיל בפעולות לעצירת עליות המחירים שעדיין נמשכות, ובמקביל שוק נדל"ן על כל צדדיו שמפרש זאת כאילו מחר בבוקר מחירי הדיור עומדים להתרסק ע"י הכחלוניזם. לא מעט מהמקומות שהשוק ילך אליהם תלויים, כמו בשוק המניות, בפסיכולוגיה של הקונים והמוכרים.

<

אם נעצור לרגע ונבחן את הדברים בצורה ראציונלית, אני מרשה לעצמי להעריך שמחירי הדיור יפסיקו לעלות ואולי אף נראה ירידה קלה במחירי הדירות. יחד עם זאת, לא נראה ירידת מחירים דראסטית, מערכת בנקאית מתרסקת על מזבח מחירי הדיור או אנשים פרטיים משלמים משכנתאות מופקעות על נכסים ששווים צנח. אפשר לחזור לשגרה. שגרה נוחה יותר, אבל שגרה.

תגובות לכתבה(20):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 17.
  ניסיון להוריד מחירים
  סיוון 12/05/2015 10:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתחום הכלכלי יוצאים בתכניות חדשות, הדברים לא כל כך פשוטים. ענף הבניין מגלגל מעל 100 מיליארד שקל בשנה, אבל הקבלנים והיזמים ברווח קטן מכל זה כך היה מדווח ב t,v ובעיתונות הכלכלית.כל ניסיון להוריד מחירים בצורה דרסטית רק יביא נזק, וכל זה בחשבון אחרון לרעתנו - האזרחים
  סגור
 • 16.
  מה ישאר מהתקציב
  שמוליק בן הרוש 11/05/2015 13:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנתיים שולפים ציפורניים כשרואים את התקציב ושאל תגידו שזה לא קטע פוליטי!!! שר האוצר יקירנו מחכה בצד לראות מה ישאר לו
  סגור
 • 15.
  האם עליה של 90% זה בסדר וירידה של 50% לא ,למה לא??? (ל"ת)
  כלכלן בכיר 10/05/2015 14:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 14.
  נגיד שהמחירים ירדו ב 20%
  אני רק שאלה 10/05/2015 12:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני חושב שהם ירדו יותר, נגיד 30%, אבל יאללה, נזרום איתך. אם הדירה שקנה הזוג שלנו עם המשכנתא שווה 20% פחות למה זה צריך להפריע למישהו? הזוג ימשיך לעבוד ולשלם את המשכנתא שלקח (ויש לו יכולת כי הבנק בדק אותם היטב) וגם אם יאלץ למכור את הדירה (נגיד שיתגרשו, זה קורה לשליש מהאנשים) אז נמחק להם חלק מהונם העצמי. לא נעים אבל לא שונה בעצם ממי שקנה אוטו יקר ב 200 אלף שקל לפני עשור והיום שווה עשירית. מי שרוצה לצמצם את הנזק העתידי שפשוט לא יסכם לשלם על הדירה את מה שמבקשים (יד 1 או 2, לא משנה), וידרוש מהמוכר הורדה במחיר של כמה מאות אלפי שקלים. תשובה למשל מכר לפני כמה חודשים בפרוייקט חדש וגדול במזרח ת"א ליד הפארק דירות 3 חדרים ב 1.2 מיליון והדירות נמכרו היטב, ועכשיו מבקש 1.5 והמכירות תקועות. למה ביקש עוד 20%? ככה. אין סיבה. אם אנשים יתעקשו לשלם 1.2 על הדירה בת"א אז הוא ימכור במחיר הזה, ולא סתם ירוויח עוד 300 אלף שקל, בלי שקרה בעצם שום שינוי. לא יקרה שום דבר אם דירות בישראל יעלו 300 אלף שקל פחות ממה שמבקשים עליהן כיום. רק לקונים יהיה קל יותר.
  סגור
 • 13.
  נוגע לכולנו
  א. 10/05/2015 06:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחד הקבלנים החזקים במשק והוא גם יזם וגם דואג לנו הזוגות הצעירים חסרי הדיור: "צריך רפורמה שלא רק תוזיל את המחיר אלא תטפל בזוגות הצעירים, בפתרון דירות להשכרה, צריך שיהיה אופק – אסור לרסק את המחירים, צריך לרסן אותם. " אהבתי את הציטוט הזה.
  סגור
 • טען עוד
 • 12.
  מה יקרה אם המחירים בשוק הנדל"ן באמת ירדו
  נעמי ישי 09/05/2015 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה יקרה אם שר האוצר יצליח והמחירים באמת ירדו?יכול להיות שתהיה מהומה ואיבוד עשתונות. בעצם קשה לחזות אתכל התגובות ואת כל המהלכים בשוק הנדל"ן. אין כלכלן מומחה שיכול לתת את כל התחזית.כל השערות פתוחות ואפשריות...
  סגור
 • 11.
  מתאים יותר לכותרת במקום קרוסלת הנדל"ן - נדנדת הנדל"ן (ל"ת)
  רוני 09/05/2015 18:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אולי זיג - זג הנדלן? (ל"ת)
  שילה 10/05/2015 06:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אולי זיג זג (ל"ת)
  איציק 11/05/2015 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  עוד על שר האוצר החדש
  שבתאי 09/05/2015 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא בטוח כלל וכלל שהתוכנית של שר האוצר הנכנס משה כחלון להורדת מחירי הדיור במרכז ובאיזורי הביקוש אכן תצליח. וגם אם תצליח יצוצו בעיות חדשות של נפילת מחירים ואולי אפילו מיתון. כך שהשמחה לא במקומה.
  סגור
 • 9.
  שר האוצר החדש משה כחלון
  נועה 09/05/2015 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שר האוצר החדש משה כחלון רק הגיע לתפקידו וכבר אנחנו שומעים על כל יום תוכניותיו להוזלת מחירי הדירות – החל מהטלת מס רכישה של עד 25% על דירות להשקעה ועד יישום תכנית מחיר מטרה על כלל מכרזי הנדל"ן . נראה מה הולך להתגשם - ואם הכל לטובתנו
  סגור
 • 8.
  ניתוח אמיתי ויפה
  חנניה שילוח 08/05/2015 09:51
  הגב לתגובה זו
  1 3
  שלא זורק את האחריות על הממשלה. האחריות לתיקון גם בידיים שלנו
  סגור
 • אהבתי
  ליאת 08/05/2015 14:15
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה אנחנו יכולים לעשות בעיקר בהתארגנות משותפת וגם בעזרה הדדית פעם היה דבר כזה (אצל סבתא)
  סגור
 • 7.
  המחירים לא יעלו יותר, פשוט כי הריבית לא יכולה לרדת יותר
  כחלון לא חשוב 07/05/2015 08:44
  הגב לתגובה זו
  9 1
  כבר 3.5 שנים שהריבית הולכת ויורדת בישראל, והנה הגענו לתחתית. כל הורדת ריבית דוחפת עוד משקיעים לשוק, ובמקביל מסייעת לצעירים לעמוד במשכנתאות יותר ויותר גדולות. ההון העצמי הדרוש גם עלה? החסכונות של ההורים והילדים נמצאים בקופות גמל, השתלמות ופנסיה, ולכן מושקעות במניות ואגרות חוב. ערכן של אלו זינק בשנים האחרונות כך שלציבור יש הרבה יותר חסכונות ולכן עדיין הוא מצליח לרכוש דירות. אבל כל זה נגמר, כי המנוע שהיה מאחורי הקלעים, מנוע הריבית, הגיע למיצוי. המחירים יתייצבו, ואז הפסיכולוגיה תשתנה. אם אין צפי יותר להמשך העליות, למה לקנות להשקעה? בשביל לשלם 2% ריבית משכנתא ולהרוויח 3% משכר דירה? זה עלוב. ומה עם הצעירים? עד היום הם העדיפו לקנות ביוקר כי היו משוכנעים שמחר יהיה יותר יקר. אבל אם המחיר לא "בורח", אז מה הלחץ? מה שאני מתאר פה זו ירידה בביקושים. וכשהיא תתרחש נראה גם ירידות מחירים קלות. אבל היום כל כך זול לשבת על הגדר ולשלם 3% שכר דירה, שאפילו ירידות מחירים קלות של 4% בשנה מצדיקות כלכלית הימנעות מקניה. וכשאנשים יקלטו שפראייר מי שקונה, הם לא ירכשו יותר ותהיה מפולת מחירים.
  סגור
 • 6.
  מן העיתונות
  ruth 06/05/2015 22:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קראתי שבמסגרת הסכם בין הליכוד לכולנו, התחייבו הצדדים להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה מ-5%-10% ל-20%-25%. עוד הוסכם שהחברות המשכנות של משרד הבינוי יבנו כל שנה 700 דירות ציבוריות חדשות ועל שיווק
  סגור
 • 5.
  להתחכם ולקנות לפני שכחלון...הוא עד לרגע זה לא הסכים
  יואל 06/05/2015 22:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  להכנס למשרד שר האוצר ואני רואה שהבעיה היא בנו -כששמענו שכחלון מתכוון להעלות את המס לדירה שניה מיד מהרנו לקנותו דירה שניה ואפילו שלישית כדי לחסוך עשרות ומאות אלפי שקל.
  סגור
 • 4.
  כחלוניזם?
  ליאת 06/05/2015 21:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה היא בנו - הזוגות הצעירים - ששוב מפתחים תקוות, כפי שהיה לפני, במהלך סאגת חוק מע"מ 0%, לכך שהנה, יבוא הכחלוניזם ויאפשר לנו לקנות דירה,
  סגור
 • 3.
  בקיצור אתה רוצה שנבוא ונקנה אצלך דירה? מה אתה רוצה?
  ק 06/05/2015 18:41
  הגב לתגובה זו
  10 0
  כלום לא טוב לכם , הרי ברור שאף פעם לא רציתם לראות את המחירים יורדים- רק שעכשיו אין לכם ברירה.
  סגור
 • 2.
  כחלון
  יונית 06/05/2015 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר לראות שר אוצר שיודע בדיוק מה מחכה לו ומה בדיוק הוא רוצה להשיג במהלך כהונתו. הבעיה שעד שיכנס ויקבל o.k להמשך עבודתו כשר האוצר לא ישאר לו תקציב להמשך רעיונותיו ומשאלותיו - משאלותינו...
  סגור
 • 1.
  איך לא הפוליטיקאים ואנחנו שומעים בוקר ו..
  יואל 06/05/2015 15:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וערב כחלון בפנים כחלון בחוץ הוא יביא לנו את הבשורה והנחלה - והוא בא כנציג הפוליטיקאים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות