הבורסה מחזרת אחרי ההיי טק הישראלי - יוצאת בשורה של הקלות לחב' הטכנולוגיה

 |  (3)
שמואל האוזר, צילום: אסף לב; יח"צ
ועדת הכספים של הכנסת, בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום נוסח תקנות הכוללות סדרה של הקלות לחברות בענפי הביומד והטכנולוגיה שיסחרו במדד ת"א טק עילית. תקנות אלה משלימות את ההסדרה לאחר שהצעת החוק לקידום השקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום הטכנולוגיה העילית (היי-טק) אושרה בכנסת בחודש דצמבר 2015. 
על פי סקירה של הרשות לניירות ערך למעלה מ-95% מחברות ההיי טק הישראליות נמכרות למשקיעים זרים ומבצעות אקזיט. בכדי לממן את הפעילות שלהן בשלב הפיתוח, החברות משתמשות בקרנות הון וסיכון מקומיות. כלומר האחרון מדירות רגליהן מהבורסה המקומית ואינן מוצאות אותה ככלי המתאים לגיוס כספים לתמיכה בחברה. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
משנת 2010 החלה מגמה של ירידה משמעותית בהיקפי המסחר בשוק המניות בבורסה בתל אביב. חבירה של ענף ההייטק אל תוך הבורסה המקומית תוכל להוציא את האחרונה אל דרך חדשה. 
בתוך כך מסקנות וועדת הכספים כוללות שורה של פתרונות אפשריים למימון חברות היי-טק באמצעות הבורסה לניירות ערך בתל אביב. פתרונות אלה כוללים עידוד הנפקות ראשונות לציבור של חברות היי-טק גדולות יחסית, עידוד הקמת קרנות הון סיכון סחירות וקידום פתרונות מימון חוץ בנקאיים כדוגמת מימון המונים. במסגרת התקנות נקבעו התאמות והקלות שונות שיינתנו לחברות טכנולוגיה עילית בדרישות הגילוי והדיווח השוטף החלות עליהם מכוח חוק ניירות ערך. זאת, לנוכח מאפייניהם הייחודים של חברות אלה, כגון: חוסר בשלות עסקית, מספר עובדים והיקף משאבים מצומצם, חלון הזדמנויות קצר לגיוס והיקפי גיוס קטנים. 
ההקלות שנקבעו כוללות, בין היתר, את האפשרות של חברות הטכנולוגיה העילית לדווח בשפה האנגלית כמו גם לערוך את דוחותיהן הכספיים לפי כללי חשבונאות אמריקאים. בנוסף, התקנות כוללות הקלות בפרטים השוואתיים בעריכת הדוחות הכספיים וכן ניתנת לחברות הללו האפשרות ליישם למשך 5 שנים ממועד ההנפקה הראשונה לציבור את ההקלות של חברות קטנות, גם אם הן אינן עונות להגדרה של תאגיד קטן, כגון: פטור מדרישות ה-ISOX ועוד. התקנות ייכנסו לתוקף עם פרסומן ברשומות.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  האוזר...
  Z 29/02/2016 20:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרס בצורה כל כך קלה... עכשיו קשה להחזיר...
  סגור
 • 2.
  טמטום... מה עם חברות קטנות
  סמי 29/02/2016 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי ישמע, כל החברות הישראליות הם חברות ענק... תנו לחברות סטארט אפ לגייס הון בבורסה, תפסיקו לשמור רק על הגדולים
  סגור
 • 1.
  אף אחד לא ישתתף בקזינו האוזר - הכל הרצות בבורסה ומווסת (ל"ת)
  דני 29/02/2016 17:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור