דוח התעסוקה בארה"ב: תוספת של 257 אלף משרות - מעל לכל התחזיות

הכלכלה האמריקנית ממשיכה את המומנטום החיובי בשוק העבודה, מנגד - שיעור האבטלה דווקא עלה ל-5.7%
|
(6)
רחובות ניו יורק, צילום: Bizportal

שוק העבודה האמריקני עושה זאת שוב. טרם פתיחת המסחר (15:30 שעון ישראל), התפרסמו נתוני שוק העבודה של משרד העבודה האמריקני והמשקיעים בוול סטריט קיבלו נתון חזק שיקרב כנראה את המדדים לעבר שיאים חדשים.

דוח התעסוקה הכה את תחזיות הכלכלנים עם תוספת של 257 אלף משרות כאשר הצפי היה לתוספת של 230 אלף משרות חדשות בחודש ינואר. שיעור האבטלה במדינה עלה במעט לשיעור של 5.7% לעומת החודש הקדם בו שיעור האבטלה עמד על 5.6%. כמו כן המשכורות עלו בחודש ינואר בשיעור מרשים של 0.5% לעומת צפי לעלייה מתונה יותר של 0.3%, זאת בניגוד לנתון המפתיע בחודש שעבר שהציג ירידה של 0.2% במשכורת.

שוק העבודה בארה"ב סוגר 51 חודשים רצופים של עליה בכמות המשרות האמריקניות. הדוח שפורסם היום בארה"ב, יכלול 80% מסך כח העבודה במדינה ואינו כולל את המשרות החקלאיות.

בשבועיים האחרונים, התרבו האינדיקציות החיוביות בנוגע להמשך ההתחזקות שוק העבודה האמריקני. לפני שבוע התפרסמו התביעות הראשוניות לאבטלה בארה"ב שהסתכמו ב-267 אלף תביעות בלבד- שפל על עשור. המדד מתפרסם מדי שבוע וגם הנתונים שהתפרסמו אתמול היו טובים יותר מהתחזית.

נתונים אלו ממשיכים את המומנטום החיובי של שוק העבודה בארה"ב, כאשר האחרון הוסיף כ-3 מיליון משרות חדשות בשנת 2014. הנתון הטוב ביותר מאז שנת 2000. הצפי הוא להמשך המומנטום וירידה של שיעור האבטלה עד ל-5.4%, האחוז ההיסטורי של האבטלה בארה"ב בסוף שנת 2015.

לאחרונה, על פי כלכלנים שונים, הירידה במחירי הנפט מאיימת על המשך השיפור בשוק העבודה. ביטול של קידוחי נפט פוטנציאליים בעקבות אי כדאות כלכלית בשל הירידה במחיר, מבטלת גם משרות פוטנציאליות.

האנליסטים של גולדמן זאקס לדוגמא חזו ירידה של שיעור האבטלה במדינה אל 5.5% ועליה של 0.4% במשכורות. כמו כן חזו תוספת של 210 אלף משרות בלבד.

אתמול התפרסם דוח נוסף אשר תומך בדעה זו. חברת צ'אלנג'ר (Challenger) מודדת את התפתחויות בשוק העבודה האמריקני, פרסמה דוח שעל פיו קיימים היום 53 אלף מקומות עבודה בסיכון בכלכלת ארה"ב. עלייה חדה במספר של 63% מחודש דצמבר. 42% מאותן מקומות עבודה בסיכון שייכים למגזר הנפט בארה"ב. שחרור עובדים בשוק הנפט בחודש ינואר היה גבוה יותר מכל שנת 2014.

על פי אנליסטים שונים, הנתון שיכול לחפות על ביטולים הפרויקטים בענף הנפט הוא הצמיחה בכמות העסקה של עובדים בעסקים הקטנים (עסקים של עד 500 עובדים). אלו היו אחראים על העסקה של 1 מיליון מועסקים חדשים בשנת 2014. העליה המשמעותית ביותר מאז שנת 1999. נציין כי המגמה עצמה של העסקת עובדים בעסקים הקטנים נחלשה בחצי השני של 2014.

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הכלכלה בארהב משתפרת או לשמוע בקול השורטיסטים
  תחליטו 06/02/2015 17:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שצועקים גוואעלד . הקריסה הגדולה מתקרבת.
  סגור
 • 3.
  קבלו
  אבי 06/02/2015 17:01
  הגב לתגובה זו
  4 1
  נעזוב רגע בצד את זה שכל העולם קרא לביבי קוקסינל..., קחו עובדות, ביבי הקוקסינל אמר שהוא מכין אותנו לתקוף באירן והוציא 12 מילארד מהכיס שלנו ולא עשה כלום, ביבי חימם את הצפון את האירנים והחיזבאללה וקבר לנו שני חיילים ולא הגיב על זה ומחכים לעקיצה הבאה של החיזבאלה ואירן, ביבי ידע שיש מנהרות התקפיות של החמאס שנים לפני מבצע צוק איתן ולא עשה כלום ותקף מהאוויר שבוע עד שקיבל טיפ טיפה ביצים כדי להכנס טיפ טיפה לעזה כדי לטפל במנהרות ולא סיים את העבודה ורץ למצוץ לסיסי נשיא מצרים שישיג לו הסכם עם חמאס כי העולם צעק גם וסתם קבר לנו 68 חיילים וילד קטן בן 4 ושוב חמאס המשיך לירות עד תל אביב וכמובן ממשיך לשקם מנהרות ולבנות חדשות, ביבי שיחרר 1000 מחבלים תמורת גלעד שליט גם..., וביבי גם מפחד לבוא לעימות עם בוז'י הרצוג בטלוויזיה, ראיתם מזה קוקסינל? זה קוקסינל, וזה גם אומר שמי שבוחר בקוקסינל הוא גם קוקסינל...
  סגור
 • הם גייסו את טרכטנברג למפלגה
  אז לבחור בוזי ציפי? 06/02/2015 17:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טרכטנברג רצה להשתיק את המחאה ושלף מהמגירה תוכנית של גן 3 חינם. כל אנשי המחאה נעלמו רק קיבלו ג'ובים בכנסת. שתקו שהוא נתן להם גן חינם ולקח להם עוד 5% מהרווחים. זה לא גן חינם אלא גן יקר מאוד מאוד מאוד . ומה הם קיבלו בתמורה? ילדים אומללים בני 3 בלי יחס ובלי מקום לישון גננת אחת לא הכי חכמה וסייעת פרימיטיבית שמרביצה. מה הפתרון? עוד מתנדבים שיום יבואו ויום לא. זה רציני? את טרכטנברג צריך להעיף ביחד עם שלי יחימוביץ רוזנטל סתיו שפיר ושמולי . את לפיד כבר ביבי העיף. לפיד הרס והם ימשיכו.
  סגור
 • אז אתה מציע את בוזי הגבר? (ל"ת)
  לימור 06/02/2015 17:47
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  רוצו לקנות את הדולרים המודפסים. רוצים שוק למעלה
  ירון החתול 06/02/2015 15:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רק למעלה למעלה ולמעלה תפנימו!!!! כמה פעמים אפשר להסביר לכם
  סגור
 • 1.
  שוק למעלה אחרי דוח אבטלה, מה יכול להיות? רק למעלה
  ירון החתול 06/02/2015 15:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עכברים עוד חושבים שזה ירד. רק לעכברים אפשר להדפיס כסף, שלבסוף ירוצו לקנות אותו בכסף אמיתי. שוק רק למעלה לא קשור לכלום. תקנו תרוויחו תצטרפו לחתולים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות