הסכם בתעשייה האווירית: 800 עובדים יפוטרו, מנהלים יקוצצו

 |  (6)
יוסי וייס, צילום: התע"א
מאבקים רבים התרחשו לאחרונה בין עובדי התעשייה האווירית לבין ההנהלה, שכללו בין היתר איומים אגרסיביים של ההנהלה על "צעדי התייעלות חד צדדיים", וההנהלה דרשה קיצוצי שכר אצל העובדים. היום הגיעו הצדדים להסכם שצפוי לחסוך מאות מיליוני שקלים בשנים הקרובות, לפי ההערכות.
הסעיף הראשון והמשמעותי ביותר בהסכם מדבר על פיטורי 800 עובדים מהתעשייה האוירית והחברות הבנות. עם זאת, סוכם שהפיטורין לא יחלו באופן מיידי אלא לפי לוח זמנים שהצדדים ייקבעו, שאמור להתפרש על פני 18 חודשים. על אף שרצון ההנהלה היה שבעלי השכר הגבוה יותר יפוטרו, סוכם שהמפוטרים יהיו אלה שתרומתם לחברה היא הפחותה ביותר.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
כאמור, העובדים זכו לנצחון קטן ולא יהיו קיצוצי שכר, אך זה מגיע בתמורה לכך שהם הסכימו שלא להיכלל בהסכם הקיבוצי שנחתם במשך שלוש השנים הקרובות, משמע שהם מוותרים על תוספת השכר הכלולה בו. בין הוויתורים הנוספים של עובדי התע"א: שני ימי חופש בשנה ותשלום חלקי מדמי ההשתלמות שהם זכאים להם. הוויתורים אינם חד צדדיים, והוסכם מצד ההנהלה כי יקוצצו כמחצית מהמנהלים הבכירים והסמנכ"לים בחברה, וכן תרד תדירות הטסת משלחות לחו"ל. כמו כן, תצומצם העסקת חברות יעוץ חיצוניות.
פרט לוויתורים ישנם גם חידושים: ההנהלה תקים יחד עם ועד העובדים מערך לניוד עובדים בחברה (ובחברות הבת), ויוגבו מאמצי השיווק לשירותי ומוצקי החברה. בנוסף תוקם ועדת פיקוח ומעקב משותפת ליישום מסקנות ההסכם.
הסיבה לקיצוצים?
בתוך כך, התעשיה האווירית פרסמה היום את דו"חותיה לשנת 2015, שמציגים נתונים לא מחמיאים, וירידות בלא מעט תחומים חשובים. שנת 2015 נסתיימה עם מכירות בהיקף של 3.7 מיליארד דולר, מול 3.82 מיליארד דולר בשנת 2014 - ירידה של 3%. כמו כן, ישנה צניחה של 67% ברווח הנקי, שמסתכם ב-8 מיליון דולר בלבד, לעומת 27 מיליון דולר ב-2014.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  משהו שם לא עובד כמו שצריך
  אורן 27/03/2016 08:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גוף כזה צריך לסיים עם רווח נקי של מאות מיליוני שקלים, ובפועל חלק גדול מהחטיבות סיימו בהפסד תפעולי או ברווח קטן מאוד. ההנחה שלי היא שכמו בלא מעט משרדים ממשלתיים, יש שם מאות עובדים עם תפקידים מיותרים שמרוויחים שכר מופרז אבל יש להם קביעות אז אי אפשר להעיף אותם. הידעתם שבאלתא יש ססמנכ"ל? סגן סמנכ"ל? הידעתם שיש מנהל חדר דיונים שכל תפקידו זה לנהל חדר ישיבות? יש בארץ המוני בוגרים של מקצועות ההנדסה שלא יכולים להשתלב בתעשייה האווירית כי אין תקנים, וזה מפני שהתקנים שייכים לכל מיני תפקידים בזויים כמו אלה, ואז מופתעים שאין רווחים... אני באמת מקווה שבסבב הפיטורים הזה יעיפו את כל הססמנכ"לים ולא את המהנדסים הצעירים שבאמת צריכים להיות שם.
  סגור
 • 5.
  רוווח נמוך מאוד ביחס למחזור המכירות
  אגריפס 26/03/2016 23:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא הגיוני שחברה שמוכרת ב 3.7 מיליארד דולר בשנה מרוויחה רק 8 מיליון דולר... תמוהה מאוד, זה גוף שחייב לעבור ארגון מחדש!!!!
  סגור
 • 4.
  חיים יסדר
  צב השעה 26/03/2016 18:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חיים כץ, שר הרווחה, הוא הבוחש מאחורי הקלעים. מעט מידי, מאוחר מידי, אבל בכל זאת אולי יהיה הסכם שיוכל לייעל מעט את התע"א - חברה עם עובדים טובים, תחת הנהלה שבויה בידיו של חיים כץ.
  סגור
 • 3.
  עושה רושם שזו רק הסנונית הראשונה
  susu 25/03/2016 22:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאחר הקיצוצים גם חברות אחרות תקצצנה בכח האדם . המצב מתדרדר והפעם רבים עוצמים עיניים.
  סגור
 • 2.
  המדינה מרוויחה
  גדעון 25/03/2016 08:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  דרך מיסוי השכר, המשפחות של עובדי תעש"א איכותיות משכילות ומאיישות תפקידים בכירים בחברה בתחום המדע והטכנולוגיה, כולם מרוויחים מהניהול הנוכחי כל שינוי עתידי ינקז את הרווח לקבוצה מצומצמת והמדינה תצטרך להחזיר את כספי המיסים לעובדי תעש"א שיהיו אוכלוסייה חלשה,
  סגור
 • 1.
  חברה בבעייה קשה,מנכ"ל חלש,יו"ר מעופף ומיותר,עודף עובדים (ל"ת)
  מתי 24/03/2016 15:33
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור