מיטב דש הכי גדולים; הראל הכי מגייסים; אי.בי.אי הכי...

שנת 2019 היתה טובה למשקיעים וגם לרוב מנהלי קרנות הנאמנות - ילין לפידות, אלטשולר שחם, מור וקסם גדלו משמעותית; אי.בי.אי מובילה בפדיונות - איבדה  20% מהיקף הנכסים

|
(6)
רפי ניב, מנכ"ל מיטב דש קרנות נאמנות, צילום: רמי זרנגר

שנת 2019 האירה פנים למשקיעים באפיקי ההשקעה המרכזיים, וזאת לאחר סיום צורם במיוחד של שנת 2018 ברקע לנפילות שערים ובהלה בקרב המשקיעים שהדירו רגליהם מהקרנות. עתה, התהפכה המגמה וניכר כי הציבור מזרים כספים לתעשייה שממשיכה לגדול. 

בסך הכל, חודש דצמבר היה חודש מוצלח מאוד בשווקים והסתיים עם גיוסים בקרנות המסורתיות והמחקות. במקביל, שנת 2019 התאפיינה בעליות שערים שתודלקו על ידי הפחתות ריבית ותמריצים של בנקים מרכזיים ברחבי העולם.

מי מובילה את התעשייה?
בבחינת ביצועי הקרנות בשנה החולפת, בית ההשקעות מיטב דש ממשיך להוביל את התעשייה עם היקף נכסים כולל של 59 מיליארד שקל, אם כי חודש דצמבר לא היה מוצלח עבור מיטב שסיכמה אותו בתחתית הדירוג של קרנות הנאמנות המסורתיות עם פדיונות של 166 מיליון שקל לצד פדיונות של 150 מיליון שקל בקרנות הכספיות.

בנטרול הקרנות המחקות וקרנות הסל, פסגות היא המגייסת הגדולה עם סכום של כ-5.9 מיליארד שקל. אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות מסביר כי "ככל שפוטנציאל הרווח ירד באג"ח מדינה ראינו שהמשקיעים בוחרים להתמקד במוצרים שמתמקדים בעיקר באגרות חוב בדירוגים גבוהים, בנוסף ראינו העדפה לקרנות מנייתיות בחול שמתמקדות בארה"ב.

"גם בהסתכלות ל-2020 אנחנו מאמינים שיש עדיפות לשילוב רכיב גבוה של אגח קונצרני באיכות גבוהה על פני אגח מדינה, אפיק שהתשואה הגלומה שלו בשפל היסטורי, בגזרת המניות אנו מאמינים שמשקיעים שרוצים להפחית סיכון באפיק המניות מבלי לוותר על פוטנציאל הרווח צריכים לצמצם חשיפה למניות בארץ ולהגדיל חשיפה למניות בארה"ב".

בהסתכלות על חודש דצמבר, קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם מובילות בגיוסים, כמו גם בחודשים האחרונים עם היקף גיוסים של 583 מיליון שקל. "2019 אופיינה בתשואות גבוהות במרבית אפיקי ההשקעה. ענף קרנות הנאמנות הושפע מהמגמות והמשקיעים נהנו מתשואות יפות. התאם למחזוריות המקובלת, עם התשואות הגיעו גיוסי כספים חדשים", מסביר שי ירון, מנכ"ל קרנות הנאמנות באלטשולר שחם.

"לא נתנבא לגבי תוצאות 2020, אך המשך הריביות הנמוכות בעולם מותירים את שוק ההון כאלטרנטיבה מרכזית. נקווה שבשונה מסופה של 2018, התנודתיות תגרום לפחות פדיונות, כך שהמשקיעים ייהנו מפירות ההתמדה", הוסיף.

במקום השני, נמצאות קרנות הנאמנות של הראל עם גיוסים של 300 מיליון שקל בדצמבר. בכך שומרת הראל על מקום טוב בדירוג לאורך השנה כשבחודשיים מסוימים היא אף עמדה בראש. לדבריו של ירון דייגי, מנכ"ל הראל קרנות נאמנות, "העלייה בדירוגי קרנות הראל במערכות הדירוג והצמיחה של בית ההשקעות בשנה האחרונה, הן תוצאה של תהליך ממושך. אחרי הרבה שנים ששוק המניות הישראלי הניב ביצועי חסר ביחס לשוקי המניות בעולם, בשנתיים האחרונות שמנו דגש מיוחד על הפוטנציאל הגדול שיש בשוק המניות בישראל - לשמחתנו היום יותר ויותר משקיעים רואים את מה שראינו אז. ברכיב האג"ח לא נלחצנו מהירידות של סוף 2018 ולא נכנסנו לבונקר, להיפך. ניצלנו את העובדה שהריבית בישראל מאוד נמוכה, עקום האג"ח תלול ביחס לעולם ומצב החברות טוב. ההחלטה הזו תרמה בצורה משמעותית לקרנות

"קרנות הנאמנות הן מוצר השקעה מעולה לכלל המשקיעים. איכות תעשיית הקרנות הישראלית נמצאת בשיאה בהיבטים של שקיפות, פיקוח, איכות ניהול ההשקעות ואיכות ייעוץ ההשקעות בבנקים. עכשיו המטרה המרכזית היא להפוך את קרן הנאמנות לאפיק ההשקעה המרכזי של המשקיעים בישראל".

גיל קורן, מנכ"ל אפסילון קרנות נאמנות: "שנת 2019 התאפיינה בהיקף גיוסים משמעותי בענף קרנות הנאמנות, בעיקר לקרנות סולידיות ובמיוחד לקרנות כספיות. הרוב המכריע של הגיוסים התרכז במנהלי הקרנות הגדולים בענף".

תעשיית קרנות הסל
בחודש דצמבר יושמה ההנחיה של רשות שוק ההון בדבר אחזקה של קרנות סל על ידי קופות גמל ופנסיה של אותו בית, שתרמה להמשך יציאת כספים מהתעשייה שהסתכמה בכ-4 מיליארד שקל בחודש זה, אך ברמת התעשייה כולה לא נרשמה השפעה דרמטית מבחינת הגופים השונים.

סיכום כולל
תעשיית הקרנות גדלה בשנה האחרונה גם מסיבה "טכנית" - איחוד חברות קרנות הסל וקרנות הנאמנות. ולכן, יש לבחון את הגיוסים והפדיונות בהיבט כולל - קרנות מסורתיות, כספיות, מחקות וסל ביחד.  במבחן הזה - הראל מובילה את היקף הגיוסים עם כ-6 מיליארד שקל. ילין לפידות מובילה את הגיוסים בקרנות המסורתיות, ומנגד אי.בי אי בתחתית הטבלה. ילין לפידות גייסה 3.4 מיליארד שקל והיקף הקרנות של החברה הוא 28.1 מיליארד שקל. אי.בי.אי איבדה 2.5 מיליארד שקל - 20% מהיקף הקרנות להיקף של 10 מיליארד שקל.

הנתונים המלאים לפניכם -


תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  למה המוסדים לא משקיעים בליוויתן,ממי מפחדים? (ל"ת)
  אלי בובליל ר"ג 16/01/2020 21:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ילין לפידות הכי מקצועיים ,הכי טובים והכי בטוחים,
  חיים 14/01/2020 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל השאר חובבנים ובלתי צפויים.
  סגור
 • 3.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 02/01/2020 12:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  דירה = קורת גג
  סגור
 • 2.
  מה קורה באילים - אולי תזנק השנה ?
  לקוח בדימוס 02/01/2020 08:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צוות מקצועי , בעלים ותיק מאוד בענף
  סגור
 • פחחח (ל"ת)
  גולש קבוע 02/01/2020 17:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  על הסוס
  אנונימי 01/01/2020 19:38
  הגב לתגובה זו
  4 3
  ילין על הסוס כבר שנים. אלטשולר בלעו את הקרנות של מנורה. פדו את כל הכסף ומתחילים לגייס מחדש אחרי למעלה משנתיים שלא היה להם מה להציע.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות