מיהי ווקסיל אשר מוזגה לתוך שלדנקו ומתרכזת בטיפולים לסרטן?

החברה של ד"ר ליאור כרמון, בכיר בכת"ב לשעבר השלימה את תהליך המיזוג בימים האחרונים. החברה עוסקת בחיסונים טיפוליים ומקווה להגיע לשוק המיאלומה עד 2019
|
(7)
פוקוס על מניה

חברת הביומד ווקסיל היא עוד חברה אשר מנסה להיכנס למודעות הציבור לאחר תהליך של מיזוג עם שלד בורסאי. המיזוג עם {שלדונקו} הושלם בסוף השבוע שעבר, שם המניה צפוי להשתנות בקרוב. Bizportal הלך לפגוש את מנהלי ומקימי החברה.

ווקסיל נוסדה בשנת 2006 ועוסקת בתחום החם של החיסונים הטיפוליים למחלות הסרטן וגם למחלות שאין להן חיסון קיים, כמו שחפת, זאת בעזרת טכנולוגית ה-VaxHit שפיתחה. בראיון על פעילות החברה התמקדמו בעיקר על החיסונים למחלת הסרטן.

בניגוד לחיסונים רגילים חיסונים אלו ניתנים לאנשים חולים דווקא בכדי להפעיל את מערכת החיסון ולגרום להבראתם. היתרונות הם ברורים - שימוש בגוף עצמו לריפוי במקום מולקולה סינטטית וגם הפעלת הזיכרון החיסוני בכדי שהגוף יזהה את התא הסרטני כל עוד יש תאי זיכרון.

איך איך זה מתבצע? ראשית קצת רקע. ה-MHC היא קבוצת גנים מקודדת חלבונים בעלת חשיבות עליונה למערכת החיסון. חלבוני ה-MHC מקשרים בין התא בו הם נמצאים ובין תאי T - סוג של תאי דם לבנים השייכים למערכת החיסון. תפקידם הוא ללכוד חלבונים זרים נקראים אנטיגנים להוציאם לעבר קרום התא (Cell membrane) בכדי לאפשר לתאי T לזהות פלישה של פתוגן שהוא מחולל מחלות אל הגוף.



החלום: פיתוח חיסון למחלת הסרטן

הסוג הספציפי של האנטיגן בו מתמקדת החברה הוא MUC1 - סמן ידוע בספרות אשר מתבטא על הרבה סוגי סרטן. "במחקר שפורסם לאחרונה והתבסס על 20-30 פרמטרים נבחר ה-MUC1 כאחד הסמנים היותר אטרקטיביים (מקום שני) אותו יש ללמד את מערכת החיסון לתקוף. בימים אלו הרבה חוקרים עובדים על הסמן הזה וגם אנחנו התמקדנו בו”, אמר ל-Bizportal ד"ר ליאור כרמון, מייסד ומנכ"ל החברה. כרמון הוא ד"ר לאימונולוגיה ממכון ויצמן ובכיר לשעבר בכלל ביוטכנולוגיה. כרמון מציין עוד כי האנטיגן MUC1 מופיע גם על תאי גזע סרטניים (Cancer stem cells), שהינם מרכיב דומיננטי ביצירת גרורות.

ImMucin הוא מוצר הדגל לסרטן של החברה - מולקולה ייחודית של - 21 חומצות אמינו מתוך ה-MUC1 שהיא בעלת יכולת להפעיל את תאי T, תאים של מערכת החיסון מסוג +CD4 ו- +CD8.

בנוסף ל-ImMucin יתרונות נוספים מלבד זה שהוא מייצר אינטרקציה חזקה ומפעיל תאים רבים של מערכת החיסון: ראשית מדובר ברצף קצר שהופך את החיסון ליותר ספציפי המתואם לכל מערכת חיסון בהתאמה אישית ושנית חלק מתאי הסרטן 'מתחמקים' ומסירים ומסתירים את מולקולה MHC אך את ה-ImMucin הם לא מסירים וניתן להגיע אליהם במנגנון חלופי (TAP).

ניסויים קליניים

החברה מבצעת כעת ניסוי שלב I/II להערכת טיפול בחיסון פפטיד (ImMucin) בקרב חולי מיאלומה נפוצה גרורתית שהיא סוג של סרטן דם המבטאת אנטיגן MUC-1. בניסוי יכללו עד 15 חולים, מתוכם גוייסו עד כה 13 חולים בבתי החולים הדסה ורמב"ם. מולקולת ה-ImMucin הוכיחה ולידציה בשלב הפרה קליני ומודלים בחיות הראו שהטיפול מפעיל את מערכת החיסון ומעריך את אורך החיים. נצפה פוטנציאל אנטי סרטני.

באשר לתוצאות בבני אדם, תוצאות דו"ח הביניים מחודש אפריל 2011 המתייחסות לשבעה חולים שסיימו את הטיפול בחיסון ImMucin הצביעו על רמת בטיחות גבוהה מאוד עם תופעות לוואי מועטות מאוד ושוליות שחלפו תוך 24 שעות.

מעבר לכך, בתוצאות נצפתה סטבליזציה או ירידה בסימני המחלה. “חזינו בירידה בסמנים שנמצאו בדם. שלושה מתוך 7 החולים הראו הפוגה מלאה – כביכול ללא מחלה. החולים הגיעו ל-6 או 12 זריקות כל שבועיים זריקה", מספרים בחברה. בנוסף לתוכנית לפיתוח חיסון טיפולי- מניעתי לטיפול בשחפת, הנמצא בשלב ניסויים בחיות.

הדרך עוד ארוכה

הצעד הבא של החברה היה המשך הניסויים הקליניים כאשר לטווח הרחוק החברה תרצה גם לקרוץ לתחומי סרטן אחרים – סרטנים סולידיים, מוצקים. “כל ארבעת הסרטנים הגדולים: ריאות, שד, מעי גס וערמונית מבטאים אנטיגן MUC-1. יותר קל לענות על השאלה מהן הסרטנים שאין לנו בשלב זה פוטנציאל בהם - הסימן לא מתבטא רק במלנומה (סרטן עור) וסרטנים שמקורם במוח”, אמר ג'וליין לוי, נשיא וסמנכ"ל הכספים של החברה. לוי מציין עוד שימושים – טיפול תחזוקתי, טיפול בודד או משולב עם עוד טיפולים, וטיפול בסרטן שלא רואים undetectable cancer.

מבחינה עסקית הצפי להגעה לשוק המיאלומה הוא סוף 2018 תחילת 2019. על- פי הערכות מעודכנות של האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן בשנת 2012 צפויים להתגלות כ- 21,700 מקרים חדשים של מיאלומה בארה"ב ועל פי הסטטיסטיקה כ-10,710 אנשים צפויים למות מהמחלה. נכון לחודש ינואר, 2008 היו קיימים כ- 64,615 חולי מיאלומה נפוצה בארה"ב. באיחוד האירופי, התגלו בשנת 2008 כ- 32,000 מקרים חדשים וכ- 20,900 אנשים מתו מהמחלה.

כל כך הרבה חברות התחילו במחקר ואת החברות שהצליחו לקבל FDA אפשר לספור על יד אחת, מדוע דווקא אתם תצליחו? "אנחנו פונים לשוק אדיר של מיליארדי דולרים לטיפול במחלה שבאופן הסתברותי מכה בכל אחד משניים-שלושה אנשים באוכלוסיה. תחום החיסונים הטיפוליים יוצר סביבו בז גדול כאשר הקונספט 'תפס' ומוצרים כאלה מתחילים להגיע לשוק ונותנים תקווה למוצרים חדשים. הטיפול שלנו מפעיל מערכת קיימת, מערכת החיסון. הפוטנציאל הוא רחב ויכול לכלול גם יישומים לשחפת עם פוטנציאל לשימוש גם בתחום הדיאגנוסטיקה - זיהוי נכון של סרטן ומחלות זיהומיות. התקווה שלנו היא להפוך את הסרטן למחלה כרונית", עונים כרמון ולוי.

עוד בנושא הדיאגנוסטיקה של הסרטן, החברה פרסמה מאמר מדעי בעיתון Experimental and Therapeutic Medicine בו הדגימה תוצאות המרמזות על פוטנציאל השימוש בטכנולוגית ה-VAXHIT של החברה למטרה זו. הממצאים במאמר מלמדים על קיומם של נוגדנים עצמיים כנגד איזור ייחודי המכונה SP בסמן 1MUC בדם של חולי המיאלומה הנפוצה אך לא בדם של פרטים בריאים. בחברה סבורים כי מכיוון שההסמן MUC1 מתבטא במגוון רחב של סוגי סרטן, מדידת רמות הנוגדנים הטבעיים בדם של פרטים בריאים כנגד האיזור הייחודי בסמן זה יכולה לסייע באבחון מוקדם של מחלת הסרטן. עם זאת מדובר בשלב מקדמי ולפיכך אין בידי החברה להעריך את ההשפעות וההיתכנות.

צפי לגיוס ולדילול

לשלד הבורסאי אליו מתמזגת החברה - שלדונקו אין כסף והמניה נמצאת בשימור (נסחרת רק בשלב הפתיחה בבוקר). האסטרטגיה העסקית היא חיפוש של שיתופי פעולה בשלבים המאוחרים של הניסויים כשבינתיים ההערכות הן שהחברה תצא לגיוס, ככל הנראה בהנפקה פרטית בה יגוייסו מיליוני שקלים בודדים.

במסגרת השלמת עסקת המיזוג הקצתה החברה עשרות אלפי כתבי או מניות לאפסווינג של ירון ייני, לפורטופינו ולנותני שירותים ו/או יועצים שונים. הון החברה עומד כיום על 4,445,536 מניות המשקף לחברה של 13.5 מיליון שקלים. עם זאת, בכפוף לאבני דרך, תקצה החברה לבעלי המניות בחברה וליועצים עוד 4.1 מיליון מניות, מה שיוביל לדילול משמעותי של בעלי המניות מהציבור.

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אני תמיד שמח לקרוא על חברות שפונות לתחום כל כך ענק
  א 24/07/2012 20:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וחשוב כמו סרטן. בינתיים שיהיה להם בהצלחה שם
  סגור
 • 5.
  חברה יחידה בתחום זה ב-TASE
  יותם 24/07/2012 17:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקריאה באתר החברה, קיימים מגוון יתרונות שמשתקפים במוצרים. הגישה נראית שונה ומבטיחה!! יש להמתין ולקוות.
  סגור
 • 4.
  מעניין
  רמי 24/07/2012 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שימו לב שווי לא גבוהה בכלל תחום החיסונים לסרטן בעולם הוא בתהליך אדיר של צמיחה עם חברה כזאת היתה בנאסדק זה שווי של פי 10
  סגור
 • 3.
  פעם הקודמת שעלתה כתבה כזו על בונוס
  קיבלנו 700% 24/07/2012 09:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכנסים לשלד בשפל - מריצים - ומטיסים - מדללים - בית ספר לשלדים של ירון י.
  סגור
 • שימו לב לשלד עילוי פננסי
  נפתלי 24/07/2012 09:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  גם מתחיל לזוז מחפשים לו חברה להכניס לו שווי שוק של 4 מליון בלבד
  סגור
 • 2.
  הדרך ארוכה מאוד מאוד - עוד 10 שנים אולי יהיה משהו (ל"ת)
  תומר 24/07/2012 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מה עם ביוקנסל ?
  לרקפת, 24/07/2012 08:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מתי תוצאות שלב 2 ? מה הצפי ? כלל ביו משתלטת עליה ו "אין עשן בלי אש" והמבין יבין.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות