היועץ המשפטי הכריע: כתב אישום נגד ראש הממשלה

לראשונה בתולדות המדינה צפוי ראש ממשלה להיות מואשם. בני הזוג אלוביץ' נאשמים בשוחד בתיק בזק-וואלה, ונוני מוזס יואשם בהצעת שוחד בתיק 2000. נתניהו: "ניסיון להפיכה שילטונית נגד ראש הממשלה; יש לחקור את החוקרים"
|
(9)
בנימין נתניהו, צילום: קובי גדעון, לע''מ

דרמה פוליטית ומשפטית: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום כי החליט להגיש כתב אישום כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר צפוי להיות מואשם בשוחד מרמה והפרת אמונים. 

תיק 4000 הוא התיק המרכזי נגד נתניהו. נתניהו מואשם בשוחד מרמה והפרת אמונים. נתניהו ע"פ האישום החדש, העניק שוחד לבעלי השליטה בבזק לשעבר, שאול אלוביץ, בדמות הקלות רגולטוריות ובתמורה קיבל מאז 2012 סיקור חיובי ומלטף באתר "וואלה". בכתב האישום נכתב כי "תחום הסיקור התקשורתי היה בעל משמעות רבה עבור נתניהו ובני משפחתו, והוא ייחס לו חשיבות מכרעת בכל הקשור לעתידו הפוליטי. על רקע זה נוצרה בין נתניהו לאלוביץ' מערכת יחסים של "תן וקח", שהתבססה על הבנתם המשותפת כי כל אחד מהם מחזיק באינטרס משמעותי שהצד השני הוא בעל יכולת לקדמו. 

עוד נכתב בכתב האישום, "לאורך התקופה הרלוונטית, כחלק ממערכת היחסים ההדדית של "תן וקח", בני הזוג אלוביץ' נענו, ככלל, לדרישותיו של נתניהו, באשר הן, ועשו כל מאמץ כדי לממשן. בחלק משמעותי מהמקרים השתדלותם עבור נתניהו אף נשאה פרי. נתניהו ידע כי מידת ההתגייסות וההיענות של בני הזוג אלוביץ' לדרישותיו היתה חריגה, משמעותית ונרחבת, וכי היא ניתנה לו בעד ביצוע פעולות הקשורות בתפקידו הציבורי. בני הזוג אלוביץ' נענו לדרישות להתערבות בפרסומים באתר ואף דאגו לוודא שנתניהו יהיה מודע למידת היענותם לדרישותיו.במסגרת מערכת יחסי "תן וקח" שנרקמה בין נתניהו לבין בני הזוג אלוביץ', הפעיל נתניהו את כוחו וסמכויותיו כעובד ציבור כדי לקדם נושאים שאלוביץ' היה מעוניין בקידומם - בעבורו, בעבור בזק או בעבור חברות שונות בקבוצת "יורוקום", שבאמצעותה שלט בבזק וב"וואלה".

בתיק 2000, נתניהו חשוד שדן עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס בעסקת שוחד לכאורה, כאשר נתניהו הציע כי יפעיל להגביל את תפוצת העיתון המתחרה "ישראל היום" ובתמורה מוזס יעניק לו סיקור חיובי. לפי כתב האישום, באחת הפגישות שהתקיימה ב-2014 ולקראת מערכת הבחירות לכנסת העשרים, מוזס הציע לנתניהו שוחד. זאת, בכך שיביא לשינוי ניכר לטובה בקו ובאופן הסיקור של נתניהו ובני משפחתו בכלי התקשורת מקבוצת "ידיעות אחרונות", ולשינוי לרעה באופן הסיקור של יריביו הפוליטיים, עד כדי "רעידת אדמה" ו"סיבוב הספינה", כאמור בשיחתם. מוזס הציע כי יעשה כן באופן שיבטיח את המשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה לאורך זמן, וזאת בתמורה לכך שנתניהו ינצל את השפעתו כראש הממשלה לקדם חקיקה שתטיל מגבלות על "ישראל היום" ותביא להטבות כלכליות משמעותיות למוזס ולעסקיו.

תיק 1000 - נתניהו מואשם במרמה והפרת אמונים. לפי החדש, נתניהו קיבל מאות אלפי שקלים ממספר אנשי עסקים, וברשם ארנון מליצ'ן. נתניהו חשוד כי פעל לקידום האינטרסים של מילצ'ן בתגובה. לפי החשד, בשנים 2014-2013 נתניהו פעל מול גורמי ממשל אמריקנים על מנת שתינתן למילצ'ן אשרת כניסה לארצות הברית. בשנת 2013, נתניהו פנה לשר האוצר דאז, יאיר לפיד, בעניין הארכת משך הפטור מדיווח ותשלום מס הכנסה הניתן לתושבים חוזרים, ממנו נהנה מילצ'ן. בנוסף, בשנת 2015 נתניהו פעל בעצמו והנחה את מנכ"ל משרד התקשורת דאז, שלמה פילבר, לסייע למילצ'ן בעניינים הנוגעים לרגולציה, בקשר לעסקת מיזוג בין חברות התקשורת "רשת" ו"קשת", על מנת שהשקעה אותה בחן מילצ'ן באותה העת, תהיה כדאית עבורו מבחינה כלכלית.

בהחלטתו הערב, אימץ מנדלבליט את המלצת פרקליט המדינה שי ניצן ואת המלצת פרקליטת מחוז תל אביב ליאת בן ארי, שהמליצו בפניו להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות אלה אחרי השימוע שהתקיים לפני פחות מחודשיים.

בתוך כך, מנדלבליט החליט להגיש כתב אישום נגד בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בקבוצת "בזק", בעבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה במסגרת תיק 4000, וכן בעבירות נוספות נגד אלוביץ'. כמו כן, הוחלט להגיש כתב אישום גם נגד בעל השליטה והעורך האחראי של קבוצת "ידיעות אחונות" נוני מוזס, בעבירה של הצעת שוחד בתיק 2000.

נתניהו כינס הערב מסיבת עיתונאים והגיב לאירועים: ""אזרחי ישראל, אני נותן את החיים שלי למען המדינה שלנו. אני נלחמתי בשבילה, נפצעתי בשבילה, נאבק בשבילה בשנים האחרונות, גם בזירות הבינלאומיות וגם כאן כדי להפוך אותנו לכוח עולמי. ממש כך. ואני גאה מאוד בהישגים שלנו".

והוסיף כי "אבל אני חייב להגיד לכם, שזהו יום קשה מאוד ואני יודע שזה קשה להרבה מאוד אנשים שתומכים בי ואוהבים אותי. אני רוצה לומר לכם כמה דברים מלב אל בל. אני מכבד מאוד את רשויות המשפט בישראל. יצא להן שם עולמי ובצדק. אבל אני חושב שצריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה אצל חוקרי המשטרה ואצל אנשי הפרקליטות".

"הערב אנחנו עדים לניסיון של הפיכה שלטונית נגד ר"מ בעלילות שווא ובתהליך חקירות מזוהם ומגמתי. בוודאי שמתם לב שההחלטה של היעומש מתרפסמת דווקא היום, במהירות שיא חסרת תקדים, הייתי אומר בעיתוי הרגיש ביותר של המערכת הפוליטית מאז קום המדינה. ממש כשם שכתב החשדות פורסם גם כן כמה שבועות לפני הכרעת הבוחר, בבחירות הקודמות, בזמן הרגיש ביותר של הכרעת הבוחר. אני חושב שהעובדות הללו ממחישות עד כמה התהליך הזה נגוע בשיקולים זרים"

"הוא נועד להפיל ראש ממשלה מכהן של הימין. הוא נועד להפיל אותי. אותי, שבניגוד לרבים מיריבי בשמאל, ובניגוד לתקשורת המגוייסת, רוצה לראות כאן שוק חופשי לא רק בכלכלה, אלא גם בשוק הדעות בתקשורת. ראש ממשלה שמאמין בישראל חזקה וגדולה, ולא במדינה חלשה, מצומקת ומרכינת ראש. אני פונה היום כאן לא רק לתומכיי. אני גם פונה ליריבים פוליטיים, יריבים פולטים הגונים, שמבינים שכדי שהמדינה שלנו תשגשג, תפרח, כדי שהיא תתקיים, צריך פה שלטון חוק אמין וחסר פניות.

"אתם יודעים, זה כבר נבדק. הציבור איבד בהם אמון, הוא מאבד בהם אמון כל הזמן, בצדק. זה אגב תהליך שחיקה שהתחיל לפני שנים, כשסיכלו את הכהונה של רובי ריבלין ויעקב נאמן כשרי משפטים, כשסיכלו את ככהונתו של גיבור ישראל רפאל איתן לשר המשטרה, כשסיכלו מועמדותו של גל הירש למפכל המשטרה יום לפני המינוי. כשמטייחים וסוגרים את התיק החמור של פרקליטת המחוז רות דוד, שקיבלה מתנות יקרות בתמורה להתערבות בתיקים של מי שנתן אותן, כשמסתכלים על דברי הילה גרסטל שאמרה שהפרקליטות חולה, וכשהעומד בראשה, שי ניצן, לא ראוי לכהן שם. כל אלה אינן סתם תקלות. זו שיטה, זה תהליך מזוהם. וחייבים לשים לזה סוף.

"אני יודע שכל ביקורת שנשמעי, יגידו איך אתה מעז, אתה פוגע בשלטון החוק. על מה אתם מדברים . כשיש רצף כזה, אתם צריכים לדרוש שיחקרו את החוקרים. כי הגיע הזמן שהציבור יקבל תשבות בוררורות לכל המקרים הללו. וגם לגבי החקירות המזוהמות שנוהלו נגדי. בתהליך המזוהם הזה לא חיפשו את האמת, חיפשו אותי.
 
"החוקרים לא לחצו על העדים שיגידו את האמת, הם רמסו אותם בסחיטה באיומים כדי שיגידו שקר. מה שהחוקרים רצו לשמוע, לא מה שהיה. לקחו את ניר חפץ, אחד משני העדים המרכזיים שעליהם בנוי כל תיק 4000 המפוברק והפעילו נגדו סחיטה באיומים כמו בעולם הפשע, אימו עליו, נהרוס לך את המשפחה, ניקח לך את הנכסים, ילדיך לא ידברו איתך.

"אלה לא המצאות, זה בפרוטוקולים. אבל הסתירו את זה מהיועמ"ש ואחר כך הטילו עליה צו איסור פרסום. למה? מה יש להם להסתיר מהציבור? האם הפרקליטה ליאת בן ארי ידעה? האם פרקליט המדינה אישר? התרגיל הפלילי של סחיטה באיומים כדי לחלץ הפללות שווא נודע לנו רק במקרה. פשוט טעות, הכניסו קצת חומר בטעות ואחרת לא היינו יודעים על זה. מה עוד מסתירים מהציבור על האיומים שבאמצעותם גייסו עדי מדינה והדיחו אותם לעדות שקר?
 
"רק אתמול הוטלה פצצה נוספת. שמענו שגם על עד המדינה השני שעליו בנוי תיק 4000 המפוברק, פילבר, גם עליו עשו תרגיל חקירה חסוי וחמור. פורסם שגם פה היה תרגיל סחיטה עברייני. כמובן גם במקרה הזה התרגיל הוסתר מאיתנו. הרי אם זה לא חמור מספיק, זו בדיוק אותה שיטה שראינו גם במקרה של חקירה מזוהמת אחרת שהיתה קשורה בי. חוקר משטרה בכיר איים על עובדת בית במעון רה"מ, סבטלנה גורודצקי, שתתן עדות שקר נגדי ואם לא, היא תלך לכלא. הוא אמר לה: 'תגידי שנתניהו שלח אותך להתלונן'".

נתניהו סיכם את דבריו וטען כי "יש לחקור את החוקרים והפרקליטות".

 

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  ביבי חייב ללכת הוא הורס את המדינה! ובז לשלטון החוק!
  האמיתײַ 21/11/2019 22:42
  הגב לתגובה זו
  2 11
  אם לא ילך יקבל תיק נוסף יותר חמור מכל התיקים תיק הצוללות בו הוא מכר את ביטחון המדינה ובגידה במדינה.! תחשבו על זה כל התומכים בו
  סגור
 • 8.
  מופע האימים של ראש משפחת הפשע נתניהו
  אור לגויים 21/11/2019 22:41
  הגב לתגובה זו
  2 12
  נתניהו יודח בשבוע הבא. מגעיל איזה ראש ממשלה חסר כבוד, מניפולטור ומושחת. כולנו נפעל להדיח אותו בשבוע הבא. נתניהו לא ימשיך להכהן. החוק שמדבר על המשך כהונה של ראש ממשלה מכהן עד לפסק דין חלות, רצה למנוע מצב שהדחת ראש ממשלה מפילה את הממשלה כולה ומביאה את העם לבחירות. היות ואין היום ממשלה, אלא ישראל נמצאת בתהליך לבחירת ממשלה חדשה, שנתניהו הוא ראש ממשלת מעבר זמני, עד שתיכון הממשלה החדשה, והחוק לא נועד למקרה שלו. ומכאן שנתניהו יודח מתפקידו ולא יחזור לפוליטיקה עד אשר יזוכה בבית משפט.
  סגור
 • 7.
  ראש ממשלה כושל, 10 שנות כהונה, מערכת משפט כושלת
  אור לגויים 21/11/2019 22:41
  הגב לתגובה זו
  2 9
  מערכת ביטחון כושלת, משטרה כושלת, בריאות כושלת, שום דבר לא עובד שום דבר לא מתפקד וראש ממשלה מתבסם מהניחוחות שהוא מרעיף על עצמו, ביבי גם אנחנו חושבים שכשלתה בכל דבר ואכן הכל מקולקל ולא עובד, ולכן חייבים להעיף אותך ולהביא ראש ממשלה בעל יכולות שישקם את ההרס שיצרת ותשאיר מאחוריך!!
  סגור
 • 6.
  תפרו לו תיק פלילי מידה כנגד מידה על פלילי לבחורי ישיבה
  הכהן 21/11/2019 22:28
  הגב לתגובה זו
  4 1
  נכנע ללפיד בחוק הגיוס שגרם להפגנת המיליון ולכך שהרב שטיינמן פרץ בבכי.הוא התחרט אבל אולי זה יעזור לו בהמשך
  סגור
 • 5.
  שהמנובל ביבי יפסיק להתבכיין וילך הביתה (ל"ת)
  גלית שחר 21/11/2019 21:26
  הגב לתגובה זו
  0 10
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  הגיע הזמן ..מספיק עם סיסמאות והצהרות שווא ....
  מוטי דנינו 21/11/2019 21:26
  הגב לתגובה זו
  0 6
  האמת צריכה לצאת לאור אין אף אזרח שהוא מעל החוק
  סגור
 • 3.
  שיבדקו איך יוחנן דנינו קיבל משרה במגדל ועכשיו בקנביס
  מתן 21/11/2019 19:52
  הגב לתגובה זו
  6 0
  חברים תזהרו מלהשקיע בטוגדר היושב ראש מושחת למרות היותו השוטר מס' 1 בדימוס ובכלל אני לא מעוניין לראות אנשי ציבור לאחר פרישתם מכהנים כדחצים ומנכ"לים לכלום ושום דבר כולל רמטכ"ל אלופים ותתי אלופים ושוטרים וחברי כנסת מקסימום שיעבדו במערכת החינוך כמורים ואו בבתי חולים נקודה
  סגור
 • 2.
  לא יעזור לשמאל עם ביבי ובלי ביבי אין להם סכוי לנצח
  שלמה 21/11/2019 19:29
  הגב לתגובה זו
  14 3
  רוב העם מסורתי וגם הילודה בימין חרדים גדולה ולכן הסכוי שלהם לשלוט בעתיד נמוך.
  סגור
 • 1.
  להעמיד לדין את ראש הממשלה על מעשים שגם כל קודמיו עשו זה
  הפופוליזם ניצח 21/11/2019 19:26
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מעשה מחפיר, וגרוע מזה מחליפיו הם מליגה נמוכה בהרבה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות