המבחן הגדול של טראמפ והפד' השבוע בוול סטריט

משרד האוצר האמריקני צפוי לגייס השבוע יותר מרבע טריליון דולר, השאלה הגדולה: איך הפד' יגיב? לפי התחזית המוקדמת מאזן הפד' צפוי לרדת בשבועיים הקרובים
|
(5)
המבחן הגדול של טראמפ והפד' השבוע בוול סטריט
ברקע לזינוק בתשואות האג"ח בחודש האחרון ולתנודתיות בשווקים, השבוע צפוי להתרחש מבחן גדול לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ומבחן גדול עוד יותר ליו"ר הפד' החדש, ג'רום פאואל. משרד האוצר האמריקני צפוי לגייס השבוע 258 מיליארד דולר במספר הנפקות אג"ח, דבר שיגדיל את החוב האמריקני בכ-137 מיליארד דולר נוספים. השאלה הגדולה לגבי השבוע: האם השווקים יספקו ביקושים, וכיצד הפד' יתנהל לאור הבטחותיו בנוגע לצמצום המאזן?
טראמפ כזכור פרסם בשבוע שעבר את הצעת התקציב לשנה הקרובה. הכותרת העיקרית מהצעת התקציב שפורסמה היא הגידול האדיר בגירעון הממשלתי: התקציב יסתכם ב-4.4 טריליון דולר, כאשר הגרעון צפוי לעמוד על קרוב לטריליון דולר. החל מ-2019 הגירעון צפוי לעמוד על מעל טריליון דולר בכל שנה.
ובמילים פשוטות: החוב הלאומי של ארה"ב צפוי לגדול  בטריליון דולר בכל שנה בתקופה של פריחה כלכלית, מה יקרה חס ושלום אם ארה"ב תכנס למיתון (דבר שצפוי שיקרה מבחינה מחזורית)?
רוב הגיוס השבוע צפוי להתרחש ביום שלישי. אם גיוס החוב הנוכחי של ארה"ב יעבור בהצלחה (ללא זינוק מיוחד בתשואות) העידן של גירעונות גדולים יתפשט ככל הנראה במהירות למדינות נוספות, ויעניק רוח גבית למדדים המובילים, וכמובן להיפך.
נושא נוסף שצריך להיבחן השבוע הוא המדיניות של הפד' בגיוס החוב הקרוב. כפי שפרסמנו ביום שישי האחרון, גורם שתרם רבות לתיקון החד בשווקים בשבוע האחרון היה גידול משמעותי במאזן הפד' (לכתבה המלאה).
מאזן הפד' מול המדדים בחודש האחרון: התנודות במאזן משפיעות על כלל השוק
חשוב להבין כי בניגוד לתוכנית הרכישות שביצע הפד' בעבר, תוכנית צמצום המאזן איננה עובדת באופן סימטרי. הפד' איננו מוכר את האג"ח שברשותו, אלא מקטין את ההשקעות מחדש שהוא מבצע על הפידיונות- צמצום המאזן מתרחש רק כאשר יש פדיונות של אג"ח ארה"ב. למעשה צמצום הפד' עובד בצורה של "צעדים קדימה, אחד אחורה". מאזן הפד' עלה בשבוע החולף בכ-11 מיליארד דולר, שוב בגלל "טעות" בחישוב של הפדיונות. אם הפד' יפעל לפי התוכנית המקורית, מאזן הפד' צפוי לרדת בכ-31 מיליארד דולר בשבועיים הקרובים, כאשר עיקר הפידיונות צפויים להתחיל מ-25 לחודש.
כ-121 מיליארד דולר מהחוב שהממשל מבקש לגייס השבוע הוא על אג"חים ישנים שנפדים השבוע, והשאלה המעניינת היא האם נראה בדו"ח השבועי (שיפורסם בשישי הקרוב) כי הפד' הקטין את מאזנו לפי התוכניות הראשוניות, או שבחר לסגת מהתוכנית בפועל. כמובן שלכל החלטה של הפד' תיהיה השפעה חדה מאוד על השווקים.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  המפולת תחזור ביום ג ד ה ו (ל"ת)
  עודד 19/02/2018 19:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אתם תיראו ירידות חדות כבר מחר . (ל"ת)
  רוני כהן 19/02/2018 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  הפד ילך עם הנשיא. אין לו ברירה! הכל פוליטיקה (ל"ת)
  יונתן 19/02/2018 08:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  GAME US OVER
  דן 18/02/2018 20:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האם אתם מוכנים ?
  סגור
 • 1.
  נו מה נראה לכם הפד יעשה
  ציגלה 18/02/2018 18:37
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אם שבוע שעבר קיבלו פיק ברכיים מהירידות ומיד תמכו בשוק.... ימשיכו במלאכת המלאכותי... מוכן לשים על זה טריליון דולר אמריקאי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות