הסדר החוב בדלק נדל"ן מגיע לדד-ליין; גאון ויתרה על אייס דיפו

רוס קרוטקין, מיובנק קרנות נאמנות, סוקר את תחום האג"ח מהשבוע שחלף וצופה מה יביא לנו השבוע שיבוא
 | 
(4)
שוק האג"ח:
למרות החוזק היחסי שהציגו מדדי התל בונד ביום האחרון של השבוע החולף, בו נרשמו עליות חדות של עד 0.5%, בסיכום השבועי שוק אגרות החוב הקונצרניות רשם שבוע חלש נוסף. מדד תל בונד 20 סיים את השבוע ללא שינוי, מדד תל בונד 40 רשם ירידה של כ-0.2% ומדד תל בונד 60 נחלש בכ-0.1%. נראה כי האופטימיות ששלטה בשווקים בשבועות האחרונים מתחילה להתפוגג, והבעיות המוכרות והזכורות לכולם בחברות חוזרות לסיבוב נוסף.

דלק נדל"ן מתחמקת

אחת החברות שבלטו השבוע במהלך המסחר הייתה {דלק נדלן}. כזכור, בשבוע שעבר דיווחנו על הכינוס הצפוי של אסיפת מחזיקי אגרות החוב של החברה. באסיפה קיבלו המשקיעים דיווח על הסדר החוב המתגבש עם בעל השליטה, איש העסקים יצחק תשובה. על פי ההסדר, שעד האסיפה היה מקובל גם על בעלי החברה וגם על מחזיקי אגרות החוב מסדרות ד' וה', צפוי היה תשובה להזרים הון של כ-500 מיליון ש' לחברה ולהציב בטחונות לחובות בשווי של כ-400 מיליון נוספים. בתמורה, החוב של החברה על סך 2.1 מיליארד ש' אמור להימחק, ובמקומו תונפק סידרה או שתיים חדשות בשווי של כ-1.5 מיליארד ש' עם לוח סילוקין חדש.

גם מחזיקי סדרה כה' הביעו הסכמה עקרונית למהלך, והיה נראה כי הצדדים יעמדו בלוח זמנים שנקבע מראש, על פיו יגיעו להסכמה עד סוף החודש הנוכחי. אולם בסוף השבוע נודע, כי תשובה שוב הביע הסתייגות מההסדר המוצע והצדדים ישובו למשא ומתן בשבוע הקרוב. מהחברה הגיעו ידיעות סותרות לגבי הסכמה על ההסדר, וככל הנראה בשבוע הקרוב נראה התפתחויות מעניינות לגביו.

לעומת זאת, המשקיעים בשבוע החולף הביעו ביטחון שבא לידי ביטוי בריצה לאג"ח של החברה. במהלך השבוע האחרון אגרות החוב של דלק נדל"ן רשמו עליות נאות כאשר הסדרות ד' וכה' התחזקו ב-10%. סדרה ה' טיפסה בכ-15%.

אייס - מחפשת משקיע

חברה נוספת שהייתה בכותרות השבוע היא {אייס דיפו}. בשבוע שעבר דיווחה החברה על כך כי הושגה הסכמה עם בעל השליטה על הזרמת מזומנים לצורך מימון צו הקפאת הליכים על פיו פועלת החברה כיום. כזכור, גאון אחזקות 0% גאון אחזקות 40.4 0% גאון אחזקות בסיס:40.4 פתיחה:40.4 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , שהינה בעלת השליטה בחברה, התחייבה באמצעות כתב התחייבות כי תזרים לחברה 20 מיליון ש' על מנת להוציא לפועל תהליך התייעלות וחזרה למסלול של צמיחה.

מסיבה כלשהי העברת הכסף לא בוצעה בחודש האחרון, וגאון אחזקות ניסתה להתנער מהתחייבות זו בכל דרך אפשרית. נראה כי חברת האם ויתרה על השליטה באייס ובכך בעצם מסמנת דרך למשקיעים פוטנציאליים להיכנס להשקעה ברשת. בעקבות התנהלות זו נכנסה אייס לבעיה תזרימית והחברה נאלצה לפנות לבית משפט להוצאת צו להקפאת הליכים. כיום החברה מתנהלת תחת הפיקוח של הנאמן ותחת האיום של פירוק.

הנציגות של מחזיקי אגרות החוב של החברה טענה כי ניתן להחזיר את החברה למסלול של צמיחה באמצעות סגירת סניפים שאינם רווחיים, ובכך למעשה לצמצם את היקף ההוצאות התפעוליות שמעיקות על החברה כיום ומונעות ממנה לרשום רווח בשורה התחתונה. מתחילת החודש אגרת החוב של החברה מסדרה א' רשמה שלילית של כ-40% ונסחרת כיום בשער של 28 אגורות.

הפתעה בריבית

בשבוע שעבר הודיע הנגיד סטנלי פישר על הורדת הריבית במשק לחודש פברואר ב-0.25%. ההחלטה די הפתיעה את הכלכלנים בשוק שציפו שגם החודש פישר ימנע מלבצע שינויים בריבית. לדעתנו, ההסבר שסיפק להחלטה לא היה משכנע מספיק, מכיוון שלמעשה לא סיפק מידע חדש שלא היה ידוע עד כה וחייב את ההורדה.

נזכיר, כי האינפלציה עדיין לא מאיימת על המשק בישראל, אך נמצאת כבר במרכז היעד על פי התחזית של בנק ישראל. המדד המשולב עדיין רשם עלייה גם בחודש דצמבר האחרון, נתוני הייצוא מראים התאוששות קלה, הגרעון בתקציב הממשלה לשנת 2011 חרג ב-0.3% בלבד מהיעד, ולכן ההחלטה להוריד את הריבית הייתה הפתעה גמורה. אבל כידוע פישר נוהג להפתיע את המשקיעים מידי פעם ובהחלטה האחרונה בחר להתייחס לירידה בייצור ענפי התעשייה ובהאטה המתמשכת בכלכלות מעבר לגבולות ישראל.

אז מה מצפה לנו השבוע?

בשלישי הקרוב (31.01) מצפה לנו פרסום הנתון של הביקוש לדירות החדשות לחודש דצמבר 2011. בעקבות המחאה החברתית והמדיניות המשותפת שנוקטים משרד האוצר, משרד השיכון ובנק ישראל חלה ירידה חדה בביקוש לדירות החדשות. הנתון האחרון שפורסם לחודש נובמבר הצביע על ירידה משמעותית של כ-20% בביקוש לדירות החדשות בחודשים אוגוסט - נובמבר 2011, לעומת אפריל - יולי 2011 וצניחה של 24% לעומת אותה תקופה בשנת 2010.על פי התרשים שפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ניתן לעקוב אחר ירידה מגמתית בביקוש לדירות מתחילת 2011. נכון להיום הביקוש נמצא ברמת שפל של שלוש שנים. להערכתנו, הירידה בביקוש לדירות החדשות צפויה להיבלם, הן בגלל הריבית שממשיכה לרדת וככל הנראה תמשיך לרדת גם בעתיד הקרוב כפי שהבטיח הנגיד בסוף שבוע האחרון, והן בגלל מחנק האשראי שקיים כבר היום בענף נדל"ן, כאשר הקבלנים מתקשים לקבל הלוואות מהבנקים לצורכי בנייה.

אספות בשבוע הקרוב

ביום שלישי הקרוב 31.01 צפויות להתקיים שתי אספות בעלות חשיבות רבה. אחת האספות היא בחברת האם של אייס, גאון אחזקות, שבה צפויים מחזיקי אגרות החוב להתעדכן לגבי מצבה של החברה, ודרכי טיפול בחוב של חברת הבת אייס. נציין כי גאון היא חברת אחזקות המתמקדת בשלושה תחומי פעילות עיקריים:

- קמעונאות וסחר: החברה משווקת מוצרי אופנה, מוצרים לבית ולרכב באמצעות החזקה באייס, תשומות לחקלאות, מוצרי קוסמטיקה ותוצרת חקלאית.
- גאון אגרו: במסגרת פעילות זו החברה מייצרת ומשווקת מוצרים לתשתיות המים, הגז והביוב באמצעות החזקה בחברה צינורות מזרח התיכון.
- מתן שירותים פיננסים, כאשר במסגרת פעילות זו החברה יש לה החזקה בבית השקעות מיטב המעניקה שירותים פיננסיים, כגון ניהול קופות גמל וקרנות נאמנות, מתן שירותי חיתום ושירותי ניהול נכסים פיננסיים.

כאמור, הבעלים התחייבו בעבר להזרים כסף לחברת הבת, הכושלת - אייס, למטרת שיקום החברה ונסוגו לאחרונה מהתחייבות זו, מה שצפוי לשפר במעט את מצבם של מחזיקי אגרות החוב של חברת האם.

באותו תאריך צפויה להתקיים אסיפה נוספת של מחזיקי אגרות החוב בחברת גלובל כנפיים. החברה עוסקת ברכישה של מטוסי נוסעים מסחריים ומטוסי מטען, מימונם והחכרתם לחברות תעופה במדינות שונות בעולם, וכן במכירתם בסוף תקופת ההשכרה. לפני כחודשיים, החברה הודיעה כי הלקוח המהותי שלה, חברת AMR שהיא חברת האם של אמריקן איירליינס, נקלע לקשיי נזילות והחל בתהליך של הגנה מפני הנושים. למרות מצבו הקשה של הלקוח בארה"ב, החוזה של החכרת המטוסים לא נפסק, אך הוכנסו בו שינויים בעיקר בסעיף התשלום החודשי עבור השימוש במטוסים.

גלובל כנפיים הסכימה לוותר על הכנסה של כמעט 50% מהחכרת המטוסים אלו בתמורה לאי הפסקה בחוזה. את מחזיקי , המצב הנוכחי לא שכנע והם דרשו לזמן אסיפה, כאשר הנושא המרכזי שלה יהיה העמדה לפירעון מיידי של החוב, אלא אם החברה תסכים לקבל את התנאים שהנציגות הולכת להציב לה תוך 14 ימי עסקים והם:
- שהחברה לא תחלק דיבידנדים ללא הסכמה של מחזיקי האג"ח.
- החברה לא תבצע שום עסקה עם צדדים קשורים ללא אישורם של מחזיקי האג"ח
- החברה לא תבצע שום תשלום לגופים פיננסיים אחרים מלבד מחזיקי האג"ח
- החברה תפתח חשבון על שם ובו יופקדו שני תשלומי הקרן הקרובים על מנת לחזק את ביטחונם של מחזיקי האג"ח.


** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  להעמיד לדין את שלמה זבידה על מציצת שכ" ד מופקע (ל"ת)
  פעולות בעלי ענין 30/01/2012 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  דלק נדלן
  הנה לא ינום ולא ישן 30/01/2012 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בשקט בשקט הנייר חוזר בשלב מסויים הוא יעלה באש זהירות נייר שעומד להתפוצץ למעלה..............
  סגור
 • 2.
  דלק נדלן(זה רק אדי הדלק)
  הנה לא ינום ולא ישן 30/01/2012 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא נעים לי לומר:" אמרתי לכם" לא להתרגש מהעליה השערים עדין ברצפה
  סגור
 • 1.
  מידע על השקעה באייס
  מאמין באייס 30/01/2012 10:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מישהו יודע על איזה סכומים מדובר?
  סגור