מניות הבנקים בחולשה בולטת הערב, רמז להמשך?

בעוד סקטור הטכנולוגיה מזנק ומוביל את המדדים לעליות של עד 1.7%, סקטור הבנקאות מציג חולשה בולטת שעשויה לרמז על הצפי של המשקיעים לתקופה הקרובה
 |  (3)
בנק אוף אמריקה, צילום: גטי אימג'ס
המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים הערב בעליות שערים חדות של עד 1.7%, כאשר מדד ה-VIX המכונה מדד הפחד נופל לרמה של 14 נק' בלבד. יחד עם זאת, מורגש שוני רב בין הסקטורים השונים: סקטור הטכנולוגיה מזנק הערב בהובלת נטפליקס (סימול:NFLX) וטוויטר (סימול:TWTR), אך סקטור הבנקאות האמריקני חלש במיוחד, כאשר את החולשה מוביל גולדמן זאקס (סימול:GS) שפרסם מוקדם יותר הערב את תוצאותיו לרבעון הראשון של 2018 ומאבד בשעה זו עד 1.7%.  תעודת הסל העוקבת אחר סקטור הבנקאות (סימול:XLF) נסחרת ביציבות (כאשר המדדים מזנקים).
הסיבה העיקרית לחולשה בסקטור היא התנודות בשוקי האג"ח, וקריסת עקומת האג"ח האמריקנית שנמשכת גם הערב, דבר שצפוי להעיב על רווחי הבנקים ברבעונים הקרובים.
אחת הדרכים המקובלות לבטא בצורה גרפית את השתנות תשואות האג"ח ביחס לטווח לפדיון היא באמצעות עקום התשואות. בעקום נורמאלי, העולה משמאל לימין, התשואה עולה ככל שהטווח לפדיון מתארך, כיוון שהסיכון הגלום בהשקעה לזמן ארוך גבוה מהסיכון בהשקעה לטווח קצר. במצב זה, מצפים המשקיעים לקבל פיצוי על כך. על פי צורת העקום ומידת תלילותו, ניתן להעריך מהן ציפיות המשקיעים לגבי הריבית העתידית במשק, ומהי המדיניות שצפוי הבנק המרכזי לנקוט.
שיפועו של העקום ומידת תלילותו מעידים על ציפיות המשקיעים באשר לצמיחה, לריבית המוניטארית ולאינפלציה. כאשר עקום התשואות עולה בהתאם להתארכות משך הזמן, ניתן לומר כי המשקיעים צופים צמיחה במשק ותוואי של ריבית עולה בהמשך הדרך. כאשר העקום משתטח או מתהפך הדבר מרמז כי המשקיעים מצפים לחולשה כלכלית, שתחייב את הבנק לסיים את מתווה הריבית העולה.
 
בחודשים האחרונים אנו רואים השתטחות של עקום התשואה, תהליך שמגיע הערב לשיא כאשר התשואות לטווחים קצרים ממשיכות לטפס לרמות הגבוהות ביותר מאז ספטמבר 2008, והתשואות הארוכות (10-30 שנה) יורדות.
נציין כי האינדקטור הנ"ל הופיע בכל 7 הפעמים האחרונות זמן קצר לפני שהמשק האמריקני נכנס למיתון.
ההפרש בין תשואות האג"ח ל-10 שנים לתשואות האג"ח לשנתיים.

השתטחות התשואות פוגעת בעיקר במגזר הפיננסי, שכן שולי הרווח נופלים עבור חברות הלווות מזומנים בטווח הקצר ומלוות לטווח הארוך. כמו כן, קרנות גידור נאלצות לעיתים לקחת על עצמם סיכון מוגבר על מנת להשיג את הרמה תשואה הרצויה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  רק לפני יומיים הפקיד בבנק היציע לקנות תעודת סל של בנקים
  דוד הגנן 17/04/2018 22:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  רק לפני יומיים הפקיד בבנק הציע לי המלצה חמה לקנות תעודת סל של הבנקים בארה"ב !!
  סגור
 • 2.
  ממשיכים להפחיד
  שולמן 17/04/2018 22:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שנו כיוון, תפסיקו לחפש פסימיות ולזרוע פחד זה כבר לא תופס
  סגור
 • 1.
  ראלי חודש וחצי
  רונן 17/04/2018 21:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עדיין לא. כפי שכתבתי כבר בשבוע שעבר. אנו הולכים לראלי של חודש וחצי. תפסיקו לזרוע פחד בקרב הקוראים. עדיין יש זמן עם עקום התשואה. יהיה רלוונטי ברגע שהריבית לאגח לטווח הקצר תהיה זהה לזו של 10 שנים ואילך. עדיין רחוק משם.
  סגור