המחסור המלאכותי שהזניק את מחירי הדירות בישראל

מדיניות המיסוי בארץ מרחיקה את הזוגות הצעירים מדירה. הפטור ממס לו זוכים בעלי הדירות מהווה תמריץ להשקעה - ועקב כך לגרום ל"מחסור מלאכותי" 

 |  (50)
בניין מגורים, צילום: מורן ישעיהו
מספר המשכורות הממוצעות לרכישת דירה בישראל של שנת 2018 הינו מעל 160. מספר זה חריג יחסית לשאר העולם ובכללו חריג ביחס למדינות ה-OECD אליהן אנו נוהגים להשוות עצמנו בדרך כלל - בגוש זה אגב דרושות כיום בממוצע כ-80 משכורות ממוצעות בלבד. האם זו גזירת גורל?!
רבות ושונות הסיבות שנמנו כדי להצדיק את יוקר הדירות בישראל, בהן: סביבת ריבית, קרקע, רגולציה, מיסים והיטלים למיניהם ועוד. חלק מהסיבות אכן משפיעות במידה זו או אחרת על מחירי הדירות ואחרות השפעתן שולית. במאמר זה נעלה על נס סיבה משמעותית ביותר אבל משום מה גם מוצנעת ביותר.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
אין קרקעות?
בדרך כלל הטענות הן כלפיי גורמים שאינם פתירים, רוצה לומר אין מה לעשות - "פורס מז'ור". הדוגמה הבולטת ביותר היא הטענה המגוחכת כי "אין קרקעות" אבל כאשר מביטים במקומות צפופים פי כמה עדיין לא מוצאים קשר ישיר לרמות מחירי דיור (בועות נדל"ן כיום דווקא בקנדה ובאוסטרליה הדלילות).
ומה לגבי הריבית הנמוכה?
רוב המדינות בעולם הושפעו בצורה כזו ואחרת ממנה. למעשה המחיר הממוצע של דירה עלה מ-60 משכורות ל-80 משכורות ב-OECD, ובישראל מ-90 משכורות למעל ל-160 בעשור האחרון - רבות הודות לריבית. ועדיין, גם לפני כעשור מחירי הדירות בישראל היו כמעט כפולים מאשר ב-OECD!
הריבית היא אכן גורם משמעותי אבל למרות שהיא משפיעה בצורה ניכרת על רובן המכריע של מדינות ה-OECD, היא עדיין חתומה שם על לכל היותר עלייה בסדר גודל של כ-33%, אבל בארץ המחירים עלו מאז בכ-80%(!!) 
מחסור פיזי בדירות?
רבבות דירות המדף ורבבות דירות הרפאים מעידות שלא. ספסרות המדינה בקרקעות? גם זו סיבה אגב ש"מחיר למשתכן" באה לתת לה מענה. אציג גורם שהינו שורשי גם לסיבה זו.
אי אז בשנת 1990, זמן קצר לאחר התפוררות ברה"מ לשעבר החלה עלייה המונית משם אשר "תפסה" את מדינת ישראל מופתעת ולא ערוכה. דירות לוקח זמן לתכנן ולבנות, כל שכן עבור מיליון עולים שזרמו לכאן באותו עשור(!). על מנת לענות על הצורך המיידי בדירות למגורים הוחלט בזמנו בהוראת שעה לפטור ממס למי שישכיר דירות ובכך יתרום להיצע המדולדל במגורים אל מול נחשול הביקוש (באופן משלים הפרוצדורה הושלמה על ידי בנייה מהירה ורחבה בסדר גודל חסר תקדים).
את המשבר עברה המדינה בהצלחה והתקופה חלפה עברה לה - הוראת השעה מכל מקום נותרה על כנה. אחרי אי אלו גלגולים, כיום קיים פטור מלא על הכנסת שכ"ד של עד כ-5,000 שקל, מס בשיעור של 10% לסכומים מעל לכ-10,000 שקל ומס מדורג בין לבין (ניתן לחילופין לבחור מסלול עם ניכויים בשיעור 25%).
מה משמעות אותו פטור ממס כיום?! מסתבר, לא ממש במפתיע, כי כאשר עסק מסוים ממוסה פחות מאחרים הוא מהווה אבן שואבת לכניסת עוסקים חדשים בתחום ותחום הנדל"ן אינו יוצא דופן.
שנת 2008 כנקודת מפנה בנדל"ן בישראל
המחסור הפיזי בדירות בשנות ה-90 שנענה בבנייה אדירה הפך לבסוף לעודף שגרם לשקיעת מחירי הנדל"ן שנמשכה עשור שלם בו ירדו המחירים ריאלית בכ-30%. שנת  2008 שנת התפוצצות בועת הסאב פריים בארה"ב היתה גם שנת המפנה בנדל"ן בישראל. החל מהעלאת מס הבורסה בשנת 2011 ו-4 שנים של 13 הורדות ריבית רצופות החל מאותה שנה ועד שנת 2015 - אלו הביאו להתפוגגות כל אופציית השקעה פאסיבית - זולת הנדל"ן שכאמור מתועדף מבחינה מיסויית.
בסך הכל מדובר באופצית השקעה, פנסיה וכדומה, אז מה נורא כל כך? נתחיל בדוגמה מעצם ימים אלה – משחק הכדורגל בין ארגנטינה לישראל (שבוטל מאז). מחסור בכרטיסים מסיבות כאלה ואחרות הביא לתופעת ספסרות בכרטיסים שמחירם האמיר לכדי 1,000 שקל ויותר לכרטיס.
עוד בהקשר זה, סופר על מקרה שבו מקורביו של עולה חדש מארגנטינה בארץ שידעו כי ציפה למשחק זה ניסו לרכוש עבורו כרטיס, אך כשהתברר לו מחירו המופקע בשוק הספסרות שעלה יותר מ-1,000 שקל הפציר בהם להימנע מכך. באותה עת טען כי "הוא עלה מארגנטינה בין השאר כי קץ בשחיתות שם והוא לא מעוניין לתמוך בשחיתות כאן, גם לא במחיר המשחק". הארץ רעשה והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, תבע חקירה משטרתית בנושא ספסרות הכרטיסים וכולם הנהנו בראשם בהסכמה.
קניית דירות כ"בטוחה כלכלית"
תופעת קניית דירות שלא למטרות מגורים אלא כשימוש כ"בטוחה כלכלית" אינה טובה מהתופעה לעיל! ולו רק מפני שדירה היא מוצר בסיסי שקצב ייצורו איטי מאוד, ודי בכך כדי לספק קרקע פורייה לספסרות. מלאי הדירות שהספיק עד לפני כעשור למגורים נתקל לפתע בעדר שועט מוכוון מדיניות ממשלה (אחוז בעלי דירה שנייה ומעלה עלה בעשור האחרון משעור של 2.5% מהאוכלוסייה ל-10%!!).
המלאי החל לאזול במהירות על ידי כאלה שראו בדירות "בטוחות" ארוכות טווח ולא ששו כלל למוכרם (אלא תמורת מחיר חסר פרופורציה כמובן) מלאי הדירות לרכישה בשוק הלך והצטמצם יותר יותר ויצר מעין "מחסור מלאכותי" בהן וכמו במעגל קסמים גורם עקב כך למחירם להאמיר ולפיכך למשוך עוד ועוד כאלה שרואים בכך הזדמנות להשקעה (כמובן עם יכולת מינוף ומימון נהדרת) וחוזר חלילה.
מה לגבי מי שזקוק לדירה לשם מגורים בלבד?
בדיוק מה שקרה עם אותם חובבי כדורגל שניסו לקושש בשוק הספסרים כרטיס מופקע מחיר לרפואה. וזה רע כי כשאין הלכה למעשה מס אז אין גם רשם שכירויות והתחום פרוץ לחלוטין ומהווה קרקע פורייה לפעילות עבריינית מהארץ ומחו"ל של הלבנת הון שחור (ראו ציטוט מדו"ח מבקר המדינה בנידון).
זה רע בגלל שאנשים צעירים פושטי מדי הסדיר ולובשי מדי המילואים מאבדים את הרגשת השותפות שלהם במדינה, מרגישים נבגדים, ורבים וטובים מהם הולכים לרעות בשדות זרים. זה רע למשק כי הון שמשמש לחיסכון ולפנסיה במקום לקדם את המשק הישראלי, בעיקר משמש כדרך להעביר עוד הון מכיסי אחד לכיסי האחר מבלי לייצר שום מוצר בר קיימא. זה רע למשק והרבה יותר גרוע כי זה גורם לשסע חברתי בישראל השברירית.
בועות נדל"ן היו בהיסטוריה, ממשלות ניסו להלחם בהן או היו אדישות אליהן וכדרכן של בועות בפקיעתן התגלה החור השחור לכלכלות בהן נוצרו. אבל ממשלה שמזינה אותה על ידי תעדוף מס? זה כבר דבר יוצא דופן.
עד כמה תיעדוף המס משפיע על מחירי הדירות?
במידה ניכרת. מחירי הדירות התחילו בירידתם כבר לפני מספר חודשים והם ימשיכו בכך. השאלה היא עד מתי והתשובה לשאלה זו נעוצה בעיקר מתי המסה הקריטית של מרובי הדירות תחליט שהגיעה העת להפסיק ל"זרוק סחורה" והגיע הזמן דווקא לשמור על המלאי ואף להרחיבו.
כמו בהרבה "מכשירים פיננסים" אחרים ערך דירת מגורים מורכב מהדיבידנד הקבוע (השכ"ד) ומחיר הבסיס (מחיר דירה) וכאשר מחיר הבסיס יורד וממשיך לרדת הדיבידנד יחסית אליו גדל, כלומר תשואת השכירות עולה (למרות שהדיבידנד עצמו לא זז או תאורטית אפילו ירד!). תשואה זו היא מה שגורם לעצירת ההתדרדרות בשוק יורד (זה למעשה השלב בו מתחילים "להרים סחורה" כי המחיר שלה כבר ירד מספיק והדיבידנד היחסי שלה כבר מתחיל לפצות על הפסדי מחיר הבסיס).
העניין הוא שכאשר מוצר למעשה פטור ממס בשיעור X אז מחיר הבסיס שלו אוטומטית שואף גם הוא לעלות ב-X. לדוגמה: נניח שהזרז ל"הרים סחורה" הוא כאשר תשואת השכירות היא נטו 8% ונניח שזו התשואה כעת. אזי, בשוק לא ממוסה זה היה מסמן את תחתית המחיר אליו הגענו אבל בשוק שכירות שנניח היה ממוסה ב-25% התשואה נטו באותו זמן היתה 6% בלבד. על מנת להגיע לתשואה נטו זהה (כלומר 8%) בה תימצא התחתית לירידת המחירים, "מחיר הדירות" (מחיר הבסיס) צריך לרדת בעוד 25%(!).
למעשה התנהגות דירות דומה מאד להתנהגות אג"חים ממשלתיים. הקופון (שכ"ד) נטו המופק מהם על פיו נקבע מחיר הבסיס.
במילים אחרות, הפטור ממס לו זוכים משום מה מרובי הדירות מהווה תמריץ עבורם להרבות בהן ועקב כך לגרום ל"מחסור מלאכותי" בדירות למגורים ולהאמרת מחירי נכסיהם. זאת כאשר את המחיר במלואו משלמים הדור הצעיר וחסרי הדיור באשר הם. אבל זה ממש לא מסתיים רק בהם – רוב הציבור בישראל שהוא בעל דירת מגורים בודדת אשר בבעלותו, קורס תחת העומס בעזרה לדור הבנים וזה ממש לא עוזר לו אם מחיר הקירות בביתו עלה או ירד.
אין כאן קסמים, לא נוצר כאן שום ערך מוסף. עבור כל הון שהרוויח בעל דירה, קיים זוג צעיר שהפסיד אותו. ומדיניות המיסוי היא גורם משמעותי במיזם העברת הון זו.
אם עדיין לא נמצא לנכון לתמרץ על ידי הטבות מס עיסוקים כגון: חוקרי סרטן, מטפלים סיעודיים, יזמי אנרגיה ירוקה וכו', עיסוקים בעלי ערכים חברתיים וכלכליים, על אחת כמה וכמה אין סיבה לתמרץ פעילות שכל הישגיה הם העשרת קבוצה אחת על חשבון האחרת על ידי השתלטות על מוצר הבסיסי לה לקיום.
נכון, המחירים החלו לרדת. אבל חשוב לדעת שמחירי הדירות בישראל יקרים באופו בסיסי מאשר בשאר המקומות בעולם גם בשיא וגם בשפל עקב פעילות מכוונת הן מצד הרשות המחוקקת והן מצד הרשות השופטת שכנראה חרטו על דגלם לעשות יותר לביתם והרבה פחות עבור עתיד המדינה כלכלתה והמרקם החברתי בה בהקשר זה לפחות.  
עוולות אלה לא נסתרו כלל ועיקר גם מעיני מבקר המדינה. עד שנגרום לשינוי - לא קונים דירה במחיר בועה!
קטע מתוך מבקר המדינה:
 
הכותב הוא עופר מנדל, אקטיביסט חברתי וחבר בהתאחדות קוני הארץ
המאמר משקף את דעתו של הכותב, ולא את דעת מערכת Bizportal
תגובות לכתבה(50):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 41.
  מסכים לגמרי (ל"ת)
  רז 24/06/2018 20:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 40.
  אמת המצב כבר בלתי הפיך
  שוורצינגר 22/06/2018 17:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מי שפשט רגל יודע, שנגמר האשראי בבנק הולכים להלוואות חוץ בנקאיות בתקווה שהעסק יתגלגל. העודף העצום של הדירות החדשות בשוק הגיע ל60.000 ממוצע כל דירה שווה 1.5M זה כפול זה שווה 900 מיליארד...ועוד שלוש שנים יתווספו 160K דירות חדשות...לא צריך להיות מדען בפיזיקה גרעינית כדי להבין איזה אסון כלכלי עומד לנחות עלינו. לא רק שזה יתפוצץ הפיצוץ יהיה כלכך קטלני שתוך שנתיים שלוש יהיה בשוק 250K שימכרו בבאסטות כמו פירות וירקות אוהב אותכם עם ישראל החזיקו חזק:)
  סגור
 • 39.
  נשמע מאוד מעניין. תודה על הכתבה (ל"ת)
  אזרח 22/06/2018 15:40
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 38.
  כל הכבוד לביזפורטל שמפרסם גם כתבות שלא ממומנות ע"' אינט
  בוריס 22/06/2018 11:57
  הגב לתגובה זו
  8 0
  כל הכבוד לביזפורטל שבניגוד לאתרים אחרים מפרסם גם כתבות שלא ממומנות ע"י גורמים אינטרסנטים
  סגור
 • 37.
  לא חסר קרקע במדינת ישראל.
  מוטי אפרים 21/06/2018 16:12
  הגב לתגובה זו
  11 0
  על מה אתם מדברים. מתוך אינטרסים צרים אישים אתם לא רוצים להוריד את מחירי הדיור. אין ביקוש, ביקוש לא נוצר יש מאיין. מה הגיעו עולים חדשים ולא ידענו? מספר צעדים ואין בעייה. 1. מס על שכ"ד. 2. דירות המשמשות למשרדים. לא מכיר לשוכר בהוצאה. 3. כל מבנה בהתיישבות מושבים וקיבוצים מאשר הפיכתו לדירה להשכרה לפרק זמן קצוב.בסופו של יום המצב חוזר לקדמותו. 4. דירות רפאים מתחיל לחפש אותם אבל באמת. מי שלא גר בדירה משלם ארנונה משולשת. מכרתי קרקע למגורים לא למוזיאון. 5. מוריד את המס על הבורסה. עד לגובה מסויים. 6. נותן ליברות קופות הפנסיה אג"ח מדינה בריבית סבירה. הנה צעדים קלים. בתוך מחצית השנה יש 150,000 דירות מבלי לבנות מטר. אין ביקוש. כח אין לאנשים כסף. אני פוגש משפחות שפשוט אין להם כסף. אבל מפחד משתעבדים לשלושים שנה.
  סגור
 • 36.
  כתבה טובה ומכוונת לאמת (ל"ת)
  סוף סוף 21/06/2018 14:37
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • 35.
  חשוב לזכור שיש גם בידינו כוח
  אנדי 21/06/2018 14:31
  הגב לתגובה זו
  12 0
  הכוח היחידי שלנו הוא ממספרים, אנחנו רבים מאוד. חשוב להתארגן כולם ביחד ולהקפיא את השוק. אם כל אחד יהיה לעצמו כולנו נפסיד הרבה כסף. המשוואה היא פשוטה אין ביקוש = המחירים יורדים
  סגור
 • 34.
  הכל ידוע ומפורסם לכל
  איתן 21/06/2018 14:17
  הגב לתגובה זו
  9 1
  זה שאספני הדירות מכחישים את העובדה שהם אלו שגרמו למשבר ולזינוק במחירים- זהו השקר והרמיה הגדולים.
  סגור
 • 33.
  שאפו! מתאים לעמוד הראשי במעריב
  הגיע הזמן לשינוי! 21/06/2018 14:09
  הגב לתגובה זו
  6 1
  יישר כוח לכותב על הניתוח המבריק
  סגור
 • 32.
  אין לציבור כח קנייה- הכל מבוסס על פירמידה של הלוואות ..
  כוכי 21/06/2018 14:07
  הגב לתגובה זו
  10 1
  שוק לא יכול להתקיים על לקוחות שאין להם כסף בכיס לקנות
  סגור
 • 31.
  מחירי דיור מטורפים
  יאיר 21/06/2018 14:03
  הגב לתגובה זו
  7 0
  טרוף . מחירי הדיור בשמים , מחירי השכירות בחלל העמוק. מי מנהל את המדינה ? היכן לעזאזל הממשלה ? ממשלת נתניהו נכשלה בגדול בתחום הדיור .
  סגור
 • 30.
  כנראה שכחלון אסון כתב את הכתבה. . במקום לבנות דיור
  hguy 21/06/2018 13:37
  הגב לתגובה זו
  1 2
  להשכרה לזוגות צעירים. ומענקים לנזקקים. מנסה לכופפף את כל שוק הדיור והתוצאה הפוכה.מה איכפת לכחלון אם מליונר קונה ב5 מ או 4 מ שידאג לצעירים והנזקקים .
  סגור
 • סתם שטויות- אינטרסנט כותב לפי האינטרסים שלו
  משה משה 30/06/2018 22:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תוציא קיטור. זה בריא. ועוד מאה אנשים יגידו לך כל הכבוד... אבל כל מה שכתבת-לא רציני.. תמשיך לכתוב - זה בריא...
  סגור
 • 29.
  לא נשכח ולא נסלח לבוזי ויאיר לפיד ביטול חוק דירה שלישית
  אני 21/06/2018 13:26
  הגב לתגובה זו
  7 1
  את עושק הדור הצעיר לטובת בעלי הדירות
  סגור
 • 28.
  כתבה חכמה פי 10 מכתבות הנדלן הרגילות. התאחדות קוני הארץ
  כל הכבוד 21/06/2018 12:56
  הגב לתגובה זו
  22 2
  זו קבוצת פייסבוק שהתחלתי לקרוא קבוע, על מנת לקבל את המידע שהקבלנים שמתראיינים לתקשורת אוהבים להסתיר. תודה על סקירה מאלפת של תופעת בועות הנדלן בעולם והעיוות הישראלי בפרט
  סגור
 • 27.
  כל כך נכון עד שזה כואב! (ל"ת)
  גל 21/06/2018 12:49
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • טען עוד
 • 26.
  פיתרונות בפנים
  סימפל 21/06/2018 12:21
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מאחר ולרוב חברי הכנסת יש יותר מדירה אחת, וכך גם לשופטים בעליון שמקבלים תביעות נגד מיסים שהמדינה מעוניינת כביכול להטיל על נדל"ן, הסיכוי לראות משם ישועה הוא נמוך. כל המהלכים שלהם בנושא הם למראית עין. לכן הפתרונות הם: 1) הממשלה יכולה לנסות לדחוף ליצירת פתרונות תעסוקה בפריפריה, איפה שהמחירים נמוכים יחסית למרכז. 2) אותו פיתרון עתיק יומין שהיה תקף כבר ב-2008 אבל דורש משמעת, אחידות וסבלנות: לא קונים עד שהמחירים יורדים. גרים אצל ההורים או אצל הסבא וסבתא והדודה אם צריך, אבל לא קונים. זה מחייב תיאום קבוצתי ענקי. 3) מתפקדים למפלגה כלשהי (גם אם לא מתכוונים להצביע אליה, אבל אסור לומר זאת בשאלון, וגם אסור להתפקד למפלגה נוספת) ומצביעים נגד מי שלא פעל מספיק בנושא, ובאופן מוחצן וקבוצתי. 4) מצביעים למפלגות שמעוניינות לנצח את האויב במקום להיכנע לו, ואתם תראו ירידת מחירים מפוארת.
  סגור
 • 25.
  כתבה מעולה. משקיע נדלן==ספספר (ל"ת)
  יואב 21/06/2018 12:11
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 24.
  הרבה בלה בלה של שטויות. אל תקנה. תמשיך לטקבק (ל"ת)
  יש רא לי 21/06/2018 12:04
  הגב לתגובה זו
  1 5
  סגור
 • 23.
  מחירי הנדל"ן ירדו ב-30% ריאלי בשנים 1998-2008
  למען התזכורת 21/06/2018 11:36
  הגב לתגובה זו
  3 5
  בקדנציה הראשונה שלו BB הכניס את המשק למיתון ("ריסון תקציבי") מה שהפך לממונטום בגלל האינתיפאדה השניה ששיתקה את המסחר וחיי הפנאי. היציאה מהמשבר והקיפאון לא היתה פשוטה (=העזרה של האמריקאים והרפורמה של 2003). ואז הגיע משבר המניות של 2008, שהביא אנשים רבים לשוק הנדל"ן שנתפס כסולידי וכמקומי.
  סגור
 • 22.
  כתבה מעולה - האמת נחשפת!!
  שוקה 21/06/2018 11:34
  הגב לתגובה זו
  11 2
  כל הכבוד עופר!
  סגור
 • 21.
  הפתרון היחיד
  יוני 21/06/2018 11:32
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מס ירושה כמו באמריקה על דירות להשקעה,שלשים וחמש אחוז מס. במקביל כמובן להמשך בניה מסיבית. ושוב,זהו הפתרון היחיד!!!
  סגור
 • 20.
  כתבה ברמת כחלון, ברור שכולם כאן רוצים דירה בחינם - אין! (ל"ת)
  חפשו מי שינע 21/06/2018 10:56
  הגב לתגובה זו
  6 9
  סגור
 • טענת נגד מוחצת - מומלץ! (ל"ת)
  יהוקמץ 21/06/2018 11:32
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 19.
  גם אני מחכה לירידות
  מחכה לירידות מ במחיר 21/06/2018 10:54
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אחלה כתבה. מרגיז איך שהשילטון פה מכוון נגד העם ובעד כיסיו שלו עצמו. הפיתרון הוא חרם צרכני.
  סגור
 • הירידות כבר כאן (ל"ת)
  טוליפ 21/06/2018 11:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 18.
  כתבה מעולה!!!
  סגל גל שלום 21/06/2018 10:49
  הגב לתגובה זו
  11 1
  תודה רבה על העשרת הידע, כל העניין הזה מריח מרקיבות מוסרית, כמה הון ושלטון לנצח ילכו יחד על גבם של עבדים. לא קונים דירה!!! שיקרסו
  סגור
 • 17.
  אין ולא היה חוסר
  עולם הפוך ראיתי 21/06/2018 10:49
  הגב לתגובה זו
  12 0
  כל הכבוד לכותב האמיץ.
  סגור
 • 16.
  הבעיה זה שחברי הכנסת מחזיקים באינספור דירות
  רועי 21/06/2018 10:47
  הגב לתגובה זו
  6 4
  והם אלה שקובעים את החוקים טיפש מי שמתגייס לצבא היום
  סגור
 • 15.
  סוף סוף האמת נחשפת
  אורן 21/06/2018 10:45
  הגב לתגובה זו
  13 2
  כל הכבוד יישר כוח
  סגור
 • 14.
  כתבה מעולה !!!
  מורפיוס 21/06/2018 10:44
  הגב לתגובה זו
  9 1
  הסבר חכם ונכון על כל סיפור הנדלן בישראל..כתבה ממש טובה..הלוואי ועוד נראה בקרוב את המחירים יורדים לפחות ל100 משכורות..שייסתיים העיוות הזה במחירים
  סגור
 • 13.
  לא קונים דירה במחיר בועה
  אני 21/06/2018 10:34
  הגב לתגובה זו
  10 0
  נקודה
  סגור
 • 12.
  נכון במקום שהצעירים שהיו בצבא יקנו זה הולך לסוחרים ומשת (ל"ת)
  דודי 21/06/2018 10:29
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 11.
  שאפו ביזפורטל על פרסום תוכן שהוא לאו דווקא "מקובל"
  התאחדות קוני הארץ 21/06/2018 10:29
  הגב לתגובה זו
  7 0
  חפשו את התאחדות קוני הארץ בפייסבוק, להמשך קריאה של פוסטים מאוד מעניינים בתחום הנדל"ן
  סגור
 • 10.
  האמת בפרצוף - כתבה מעניינת
  המאבטח 21/06/2018 10:28
  הגב לתגובה זו
  7 0
  כתבה במקום עם עובדות מעניינות. תודה וכל הכבוד.
  סגור
 • 9.
  3 הערות קצרות
  תל-אביבית 21/06/2018 10:21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  1.אזרחים בישראל חוששים חשש עמוק מלהפקיד כספם בשווקים פיננסיים. ודאי לאחר משבר 2008. הנדל"ן מהווה בעבורם תחליף. אולי שגוי אך חוסר האמון בהנהגה כלכלית בישראל מותיר אותם בסקטור זה. 2. להון השחור, בבית ובחוץ (חו"ל) יש נציגות נכבדה. 3. כאשר יתלווה פיתוח כלכלי בפריפריה אשר יקדים בצעד אחד את הנדל"ן באותם אזורים תהיה הנגישות לקניית דירה קלה יותר, נכונה יותר. רק לשמוע את הבטחות השרים והאוטופיה למול המציאות המדכאת. כל זה במדינה שהמרחק בה הוא שעה נסיעה ממרכז הארץ. צפון ,דרום.
  סגור
 • 8.
  לא קונים דירה במחיר בועה וגם לא במחיר למסתכן (ל"ת)
  משה 21/06/2018 10:20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 7.
  כל הכבוד עופר! אנחנו איתך
  יגאל 21/06/2018 10:13
  הגב לתגובה זו
  17 3
  לא קונים דירה במחיר בועה!
  סגור
 • 6.
  כתבה מעולה
  אביעד 21/06/2018 10:10
  הגב לתגובה זו
  20 2
  אחת הכתבות הטובות שקראתי בנושא ב10 שנים האחרונות
  סגור
 • 5.
  למה אתם נותנים במה לכל מפגר (ל"ת)
  יוסי 21/06/2018 10:06
  הגב לתגובה זו
  3 13
  סגור
 • צרפתי
  Zaf 21/06/2018 22:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עופר רק עליה קטנה של הרבית. הבנקים והנדלן נופלים
  סגור
 • אתה מתכוון לעצמך או...? (ל"ת)
  יהוקמץ 21/06/2018 11:34
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • ולגופו של עניין? או סתם מוציא קיטור... (ל"ת)
  אנניטו 21/06/2018 10:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 4.
  אם היית יודע כמה חכים הינם מרובי דירות....
  מני 21/06/2018 09:59
  הגב לתגובה זו
  12 3
  האליטה משתמשת בכל התותחים להשאיר את המחירים גבוהים
  סגור
 • אם היית יודע כמה חברי קונגרס/סנאט הינם מרובי דירות... (ל"ת)
  יהוקמץ 21/06/2018 11:36
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  כתבה מדוייקת!
  הילה 21/06/2018 09:56
  הגב לתגובה זו
  21 1
  כל הכבוד!
  סגור
 • אחת הסיבות שאני קורא קבוע בהתאחדות קוני הארץ בפייסבוק
  כתבה נהדרת ומעמיקה 21/06/2018 12:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תודה לעופר
  סגור
 • באמת ובתמים אז למה המחירים לא נחתכים בחצי (ל"ת)
  תמיר 25/06/2018 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד
  אני 21/06/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  18 1
  תותח עופר. סוף סוף מישהו מצביע על עיוות המס המטורף הזה
  סגור
 • 1.
  סוף סוף קוראים לילד בשמו!
  יהודה 21/06/2018 09:52
  הגב לתגובה זו
  19 1
  התאחדות קוני הארץ... דף מדהים!
  סגור