ה'לוויתן' המצרי: מיכאל שראל על השלכות המאקרו - והדבר הנכון לעשות כעת

ביום שאחרי ההודעה על התגלית במצרים, Bizportal שוחח עם הכלכלן הראשי לשעבר במשרד האוצר. ראיון
|
(38)
מיכאל שראל, צילום: Bizportal

מחשבים מסלול מחדש. אין ספק כי מציאת מאגר הגז הענקי מול חופי מצרים, טרפה את הקלפים בכל הקשור למתווה הגז. סיבה מרכזית לניסיון של נתניהו לאשר את המתווה במהירות האפשרית הייתה המישור הגיאופוליטי, כלומר הרצון לסגור עסקאות מול מצרים וירדן. אבל ביום שאחרי תגלית הענק לחופי המדינה המצרית, הכל משתנה.  

Bizportal שוחח עם ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר והיום ראש פורום קהלת לכלכלה, ושמע את דעתו  על האופציות שעומדות כעת מול קובעי המדיניות בנושא. "אני לא הסתרתי, גם כשהייתי באוצר, ובניגוד למה שהוצג במתווה הגז ולהמלצות ועדת צמח והחלטות הממשלה ב-2013, שאני לא חושב שצריך לייצא כ"כ הרבה גז. כשעושים את החישוב בצורה נכונה מגיעים למסקנה כי ניתן לא לייצא, או לייצא כמות קטנה יותר של גז לחו"ל, ועדיין יהיה כדאי לפתח את 'לוויתן' - כך הרווח למשק יהיה מקסימלי".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

לדבריו של שראל, "מבחינת כמות הגז שישנה כרגע, מתוך מאגר לוויתן ואחרים - היא תספיק ל-X שנים למשק, מספר השנים הוא לא מאוד גדול, וצריך לחשב מה יקרה בהמשך, כשהמאגרים יתרוקנו. כמעט בכל תרחיש יוצא שהדבר הכלכלי הנכון יהיה לייבא גז, כך שאם נייצא אותו עכשיו, ניאלץ לייבא גז בהמשך, ומדובר בפעילות יקרה מאוד. לכן, אם חושבים שאפשר יהיה להשתמש בגז בעתיד, לצרכים מקומיים, וזו סבירות גבוהה, צריך לחשב על העלות הנוספת כתוצאה מיבוא וייצוא גז, מול ההיוון של השימוש בגז עכשיו לעומת אחר"כ: התשובה היא לא חד משמעית – לא בטוח שכדאי לייצא את הגז".
 
מה לגבי האפשרות שהגז יהיה לא רלוונטי בעתיד? אולי נתעורר עוד 30-40 שנה ונגלה שמצאו תחליפים וסתם בזבזנו את האפשרות להכנסות של סכומי עתק. 

"צריך לעשות מבחני רגישות, ואז רואים שכמעט בכל תרחיש אפשרי כדאי יהיה להשתמש בגז. מצד שני, צריך להוון את הנתונים,  לא בנפנופי ידיים - אפשר לעשות זאת בצורה מדוייקת. החישובים שאני עשיתי הראו שרוב הסיכויים שלא צריך לייצא את הגז, או לפחות לא בצורה משמעותית. עכשיו נשאלת השאלה, אם לא מייצאים את הגז, האם יש כדאיות לפתח את המאגר, והתשובה היא חיובית. 'תמר' לא יספיק לצרכים של המשק בעוד כמה שנים, וזה ברור שיהיה כדאי מתישהו לפתח את 'לוויתן', אולי רק בעוד כמה שנים, אבל לא בהכרח זה הופך את זה למשהו שלא יפותח".

חברות הגז ירצו לפתח רק בשביל ישראל?
"בוודאי, למה להן להשאיר את זה מתחת לאדמה? הן מוכרות את זה".

מה לגבי שיקולים אסטרטגיים? בממשלה ראו במכירת גז למצרים יתרון למדינה.
"אני לא מבין בזה, אבל אלו דברים שצריך ואפשר לתמחר – כמה תועלת כזו שווה למשק, כמה מפסידים כתוצאה מזה, וכמה השיקול הפוליטי מפצה על זה".

אז יכול להיות שהתגלית האיטלקית היא דווקא התפתחות חיובית למשק?
"לא נגעתי בנושא הזה בשנה האחרונה, מחיר הייצוא דווקא ירד, וזה מקטין את כדאיות היצוא, מצד שני גם עלויות הפיתוח ירדו – יש לחשב את הכל מחדש, אבל נראה שאף אחד לא עושה את זה.  היום החליטו בתור סיסמא שחייבים לייצא עכשיו, אחרת לוויתן לא יפותח. לא ראיתי אף חישוב או עבודה שמצביעים על זה".

 היה כאן פספוס? המדינה זכתה בלוטו, והצלחנו למסמס את זה?
"אני חושב שכן, זה פספוס. לאו דווקא הייצוא של הגז, אלא השימוש בו לתעשייה (שימוש עתידי שווה פחות משימוש בהווה)  אם כל השימוש לתעשייה היה קורה כמה שנים קודם, המשק היה מרוויח מזה, והרגולציה היא שמנעה את הזרמת הגז. מבחינת הייצוא, באותה נשימה אומרים שהיה צריך לפתח את לוויתן ולייצא כמה שיותר מהר, ועם זה אני פחות מסכים, אני לא רואה בהכרח אסון  גדול אם לא ייצאו את הגז".

בפועל לא עשינו לא זה ולא זה
"זה לא מדויק, מאז חודש מארס 2013 רוב החשמל בישראל מיוצר באמצעות גז. אולי לפני כן יכולנו להקדים את השימוש. אמנם התעשיה כולה לא עברה לזה, אבל מהבחינה הזו יש שימוש לא רע - לא מלא ולא מושלם - אבל לפחות הגז לא מחכה. מחיר החשמל שאנחנו משלמים היום נמוך משמעותית מאשר אם לא היינו משתמשים בגז".
 
לדעתך היו כאן פוליטיקאים או עיתואנים שנהגו בחוסר אחריות בנושא? 
"הויכוח כאן נשען הרבה על אמוציות ולא על נתונים. לא ראיתי הרבה ניתוחים ונתונים שמסבירים למה כן או לא כדאי לייצא את הגז, כנ"ל לגבי נושא המחיר. יש הרבה רגשות שמעורבים בזה, ולא ניתוחים. גם את הנושא הגיאו-פוליטי צריך לתמחר, כמה הוא שווה לנו. אי אפשר להשען רק עליו, אלא לנתח אותו מספרית, ולהציג כמה הוא שווה".

אז מה הצעד הנכון במצב הנוכחי?
"צריך להסדיר את כל היחסים מול החברות, את הבעלות, מבנה השוק – כל מה שניסו לעשות במתווה, הרעיון הוא נכון - צריכה להתקיים ודאות שתאפשר זאת, צריך לאפשר לחברות להוציא את הגז, לחבר את הגז לחוף ע"י צינור נוסף – המטרות במתווה נכונות. לגבי הכמויות , פיקוח מחירים וכו, אני לא מבין מספיק".

השארת הגז למדינה תעלה שוב את הוויכוח 'למה על המדינה לקנות מוצר ששייך לה'.
"אנחנו במשטר שמכבד זכויות קניין, יש חופש פרט. אנחנו לא רוצים להגיע לרוסיה הבולשביקית של שנות ה-20.

אז מה צריכה להיות, לדעתך, פעולת הממשלה החל מהיום?
"
יש פה מצב לא פשוט, מצד אחד יש כח מונופוליסטי של בעלי המאגרים, ומצד שני כח מונופסוניסטי של רוכשי הגז - חברת החשמל.  זה מצב מורכב, זה לא שיש מונופול שמנצל את כל הלקוחות הקטנים, אלא לקוח אחד ענק. גם אם כל הגז יימכר לישראל, אין פה שוק תחרותי, לא רק מצד המוכרים אלא גם מצד הקונים. זה מצב מורכב שדורש הרבה ויכוח והרבה מחשבה. אם המתווה נעשה רק בשביל לאפשר יצוא, זו בעיה. אין מה להזדרז.  אבל אני חושב שהמתווה עושה הרבה דברים אחרים – היחסים בין החברות, המחיר, ועוד. היצוא הוא רק אחת התוצאות. צריך שיהיה איזשהו מתווה, להסדיר את המחלוקות – ולאפשר את הפיתוח המהיר והחלק של המאגר, את החיבור לחוף. צריך לעשות את כל הדברים היפים האלה. מהבחינה הזאת, הרעיון של המתווה הוא לא רע".
 

תגובות לכתבה(38):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 32.
  הכל הפוך לדבריו
  Economy 16/09/2015 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראו דברע מנכל eni
  סגור
 • 31.
  חברת חשמל היא לקוח גדול אבל לא "מונופסנוסטי"
  נפיח 06/09/2015 06:11
  הגב לתגובה זו
  0 2
  התעשייה בארץ משוועת לגז והביקוש עולה על ההיצע(ההיצע הוא הכמות שהצינור האחד יכל להעביר)אם כל המפעלים שרוצים להתחבר יתחברו (ומי לא רוצה?)צריכתם תאזן את הכמויות שחברת חשמל תצרוך גם בתנאים של מעבר ליצור מלא בגז.בכל מקרה מונופס...וכ'ו יכל להתקיים רק אם קיים מקור אספקה חלופי.זה לא קיים.מה חברת חשמל תגיד?אם תורידו מחיר אני קונה גז מצרי?
  סגור
 • 30.
  במדינה מטומטמת שהרגולציה מנעה הפיתוח והזרמת הגז מלוויתן
  אבי קול 02/09/2015 23:53
  הגב לתגובה זו
  0 2
  במדינה מטומטמת שהרגולציה מנעה את הפיתוח והזרמת הגז, אנחנו לא רוצים להגיע לרוסיה הבולשביקית של שנות ה-20 - לידיעת חיימוביץ וכל הקומוניסטים במפלגת העבודה!, חובה על דרעי המזגזג לחתום ולסיים את הסאגה הזאת נמאס שהוא מחזיק את המדינה את התעשייה ואת הממשלה כבני ערובה לאגו המנופח שלו ולאפשר את הפיתוח המהיר של לוויתן, וחיבורו לחוף ישראל, דרעי מספיק משוגע אחד מחיזבאללה שיפגע בפעולת טרור ב-תמר וישראל תהיה באפילה הדיוט תחתום!!!
  סגור
 • 29.
  לכבוש שוב את סיני.
  מיקי 01/09/2015 18:07
  הגב לתגובה זו
  3 2
  גם ככה השלום עם המצרים לא הכי יציב, הפתרון הוא לכבוש שוב ולהשתלט על שדה הגז.כמה גועלי אני יכול להיות כשאני מפסיד כסף....
  סגור
 • 28.
  עוד מעט איראן בעלת 1100 TCF חוזרת לשווקים. גז שלנו?
  פול 01/09/2015 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא רלוונטי. מתי סוף עידן ההדרוקרבונים? לא בזמן כל כך ארוך כמו שחושבים. בעשור הבא, אם לא יותר מוקדם. זיהום הסביבה, התחממות הפלנטה ומימון טרור על ידי בעלי רזרבות גדולות מתחברים כדי לזרז פיתוח טכנולוגיות אנרגיה מתחדשת בקצב הולך וגובר. כבר היום מעל לעשרה אחוזה מהחשמל מיוצר גלובלי מאנרגיה מתחדשת. צוואר הבקבוק הוא אגירת אנרגיה. עוד פריצה בטכנולוגיה הסוללות ואנו בעידן חדש
  סגור
 • טען עוד
 • 27.
  למה מחיר החשמל לצרכן בישראל לא ירד בכ- 50%
  מעולה 01/09/2015 17:40
  הגב לתגובה זו
  4 0
  חברת חשמל משתמשת בגז הזול בכ- 50% ממחיר המזוט ... שרשות השמל תוזיל בכ- 50% את מחירי החשמל בישראל
  סגור
 • 26.
  גילוי מאגר הגז המצרי יעשה רק טוב למשק ישראלי
  מעולה 01/09/2015 17:38
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רצו למכור לישראל את הגז במחיר של 6 $ כאשר בארה"ב הוא נמכר בפחות ב- 2.80 $ ... עכשיו אין למי ליצא את הגז הישראלי ולכן במחיר ירד ל- 3 $ ... מעולה ... התעשיה בישראל תהנה מגז זול שיוריד את עלויות היצרנים הישראלים, יעזור ליצואנים ויוריד את יוקר המחיה בישראל
  סגור
 • 25.
  לקנות פוטים . (ל"ת)
  בא 01/09/2015 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 24.
  מפחד להאשים את העיתונאים ופוליטיקאים אנרכיסטים
  אורן 01/09/2015 15:31
  הגב לתגובה זו
  2 2
  יש להגיד ישירות שהעיתונאים והפולטיקאים ובראשם גילה( התנהל כפוליטיקאי) יחמוביץ ודומיהם עשו למדינה תספורת של מאות מיליארדים , אין לך מה לפחד את האמת יש להגיד למרות מה שיגידו עליך בעקבות זאת בתקשורת
  סגור
 • 23.
  אין ספק בלבישתשובה ונובל אנרג'י ...
  עופר 01/09/2015 13:57
  הגב לתגובה זו
  4 4
  ידעו מראש על התגלית הממשמשת ובאה ולכן דחפו לממש מהר את מתווה הגז, אני תוהה אם גם נתניהו ידע משהו... האובססיביות שלו לאשר את המתווה מהר תוך כדי עקיפת ממוה על ההגבלי העסקיים מחשידה, לשון המעטה
  סגור
 • 22.
  תשובה וחבריו ה"משקיעים" ייאלצו למכור קצת קצת במדינה
  אמפסיז 01/09/2015 13:37
  הגב לתגובה זו
  2 3
  הקטנה שלנו ולפתח כאן מערכת שיודעת לעבוד על גז טבעי, למשל: תחבורה ציבורית, תחבורה פרטית,מפעלי תעשייה ועוד. נכון, לא תקבלו את כל הכסף בוואת אחת (יא חתיכת שמנים) אבל תתעשרו, ובנוסף, המדינה תהנה מאנרגיה נקייה וזולה. *זולה לא בזכות ההצעה הנדיבה שלכם אלה בזכות התחרות שה' הנחית עליכם מלמעלה.
  סגור
 • 21.
  שראל אולי ד"ר לבילבולי ביצים ונבואות.מנותק מהמציאות הטכ
  טלטל 01/09/2015 13:36
  הגב לתגובה זו
  3 3
  הטכנולוגית.הטמבל הזה עוד לא שמע שחברות המכוניות בעולם כבר כמה שנים נוסעות על תאי דלק שזו האנרגיה העתידית.גם היום מחיר הפחם נמוך ביחס למחיר הגז ואין שום זיהום מהפחם אם מתקינים קולטני חלקיקים בארובות.וזה נעשה כבר שנים בכל העולם ורק בארץ מפמפמים שהפחם מזהם.אז אם הוא מזהם צריך לקטוע את ידם של מקבלי ההחלטות לשימוש בפחם בישראל כאשר היום 60% מהתצרוכת האנרגטית ליצור חשמל בא מהפחם!!!!ושלא יספרו לכם סיפורי פוגי.העולם עובר לשימוש באנרגית רוח\שמש\גלי הים\שפל וגאות\הידרו אלקטריק.ואנרגיה גאוטרמית וגרעינית שהן כולן אנרגיות נקיות לגמרי!!!!את הגז יש ליצא מהר וכל מה שאפשר ולהשאיר גז ל-10 שנים ולא יום אחד יותר!מעבר לזה יש פחם מזוט וגז מיובא.מה עוד שבים התיכון יש עוד הרבה פוטנציאל למציאת גז רק בתנאי הרגולציה והמיסוי בישראל הפסיקו לחפש ומנציחים את המונופול!!!
  סגור
 • 20.
  נראה לכם שישאירו את הגז באדמה.. לצנים
  אנונימי 01/09/2015 13:23
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יעשו שמניות באוויר להוציא אותו .. זה שמצאו במצריים לא משנה כלום מחיר הגז לא יקבע עלפי זה והעולם צורך ויצרוך גז לעוד עשרות שנים.
  סגור
 • 19.
  שיו כמה מגיבים שעניינם טובתם האישית בלבד.
  אמפסיז 01/09/2015 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אלווו אומרים לכם שמדינת ישראל זקוקה לגז הזה, תנוחו.
  סגור
 • 18.
  זה כלכלן או ליצן?
  רועי 01/09/2015 12:31
  הגב לתגובה זו
  4 1
  קשקשן, כנראה מנסה להשיג כותרות איזה בדיוק מבחן רגישות לא מראה רגישות לזה שלא יצטרכו את הגז??? אני רוצה את חשבון הבנק של מר שראל כשמבחן הרגישות הוא האם הוא לא יצטרך אותו עוד 30 שנה
  סגור
 • 17.
  כלכלת ישראל בולשביקית שר אוצר פופוליסט המשק בדרך לריסוק (ל"ת)
  באו נבין משהו 01/09/2015 12:09
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 16.
  זה מה קורה שמחליט החלטות כלכלן\עו"ד (גילה) טכנלוגי(גז)
  ארקדי 01/09/2015 12:00
  הגב לתגובה זו
  8 1
  כולם יודעים שהתפקיד של הממונה על ההגבלים העסקיים זה תפקיד של שלטון המלוכה לסגור עסקים שהשלטון לא חפץ בקיומם(לא משלמים בקשיש)
  סגור
 • 15.
  פייגלין כבר הוכיח שלי החוק -הגז שייך למשקיעים
  777חיים 01/09/2015 11:43
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ראו בערוץ7
  סגור
 • ביבי יודע שהגז לא בטרטוריה ישראל
  Hhk 01/09/2015 12:02
  הגב לתגובה זו
  3 3
  בעצם כולם יודעים ולכן הפשרה רק הכלכלן לא מבין בחוק
  סגור
 • 14.
  אין לכם בושה נבלות
  י 01/09/2015 11:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גם אם אפסיד את כל כספי אהיה אדם יותר טוב ויותר שמח מכם,אהיה תמיד מאושר יותר מהאדם העשיר ביותר בעולם.לא תוכלו לנצח אותי לעולם
  סגור
 • 13.
  אין לו הבנה בסיכונים וביטוח בתחום הגז ופיתוח ואסדות
  כסוסי 01/09/2015 11:30
  הגב לתגובה זו
  6 2
  בקיצור כל ממזר נידחף להתפרסם...כלכלנים של נובל שמים אותו בכיס הקטן
  סגור
 • לכלכלני נובל יש פרס נובל בעושק עמים חלשים על ידי סיפורי
  שמטוב 01/09/2015 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 4
  מעשיות. הם משתמשים איתנו כמו הקולוניאליסטים שחילקו לעמים הפרימיטיבים צעצועים תמורת האוצרות. כל הסיפורים על א עושר הצפוי לנו הם בלופים, עובדה שום בנק עולמי לא מוכן להלוות כסף לתשובה ושותפיו למרות סיפורי המעשיות שלהם על כדאיות הפרוייקטים שלהם. מכיוון שתשובה לא מסוגל להשיג מימון נורמלי לפרוייקטים שלו הוא רוצה שאזרחי ישראל יתנו לו מימון במתנה.
  סגור
 • הם לפחות מפתחים משהו...מה אתה עשית בחיים העלובים שלך ? (ל"ת)
  יעקב 01/09/2015 14:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 12.
  הרי לכם חומר למחשבה בעקבות הכתבה
  007 01/09/2015 11:24
  הגב לתגובה זו
  11 3
  שאלת חלם - מה עדיף על מה: - באופן מעשי מצאנו גז ואנחנו משתמשים בגז באופן תיאורטי לעומת: - באופן תיאורטי בעתיד אולי יהיו מקורות אנרגיה נוספים אבל כיום באופן מעשי אנחנו לא משתמשים בגז שמצאנו
  סגור
 • 11.
  עוד ראיון טוב שלך
  מנשה 01/09/2015 11:22
  הגב לתגובה זו
  2 3
  לכתב גיא ארז - הפעם היית קצת מתון איתו לדעתי, אבל סך הכל ייפה מאוד. אני אוהב שאתה מתעמת יותר
  סגור
 • 10.
  fu*cking communist destroy Israel
  Ross 01/09/2015 11:14
  הגב לתגובה זו
  8 1
  Israel could have been earning billions in the last year
  סגור
 • 9.
  למה שיפתחו את השדה אם לא יוכלו לייצא?
  noamro 01/09/2015 11:14
  הגב לתגובה זו
  9 2
  חברות פרטיות לא ירצו להשקיע אם לא יקבלו החזר על ההשקעה. ולמה שעלויות הפיתוח ירדו? בקיצור הקומוניסטים הישראלים הצליחו להטביע את האפשרות שהמשק הישראלי ירוויח מהתמלוגים והמיסים ומהגידול במועסקים הישראלים בתחום האנרגיה שעד עכשיו לא היה קיים במדינה.
  סגור
 • 8.
  כל ממזר מלך...נידחף לתחשיבי נובל? הם ברמה פי 9 ממנו (ל"ת)
  צדקיהו 01/09/2015 11:13
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • 7.
  כלכלן שנידחף לתוך הגז ללא הבנה משפטית ולא מקצועית
  לפיד צדק 01/09/2015 11:12
  הגב לתגובה זו
  11 4
  זה מראה שלפיד צדק...
  סגור
 • 6.
  אין איש צדיק שחושב על האזרחים
  עוסי 01/09/2015 11:11
  הגב לתגובה זו
  10 1
  מאות אלפי אזרחים השקיעו [הימרו ] בכספם לא שמעתי איש צדיק מציג את זכותם על השקעתם [לקבל דווידנדים מוקדם ככל האפשר יש והם בני 70 ]
  סגור
 • רק תשובה מקבל דיבידנדים !שילכו לעזאזל שאר המשקיעים (ל"ת)
  ששון 01/09/2015 17:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • חוץ מפייגלין (ל"ת)
  חיי009 01/09/2015 11:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  שגיגרות ישראל במצרים הייתה האתר הראשון שנתקף באביב הערב (ל"ת)
  מינימום חיכוך 01/09/2015 11:10
  הגב לתגובה זו
  9 1
  סגור
 • 4.
  הגז ע"פ חוק שייך רק לנובל והמשקיעים...גם לפי חוק הבי"ל (ל"ת)
  גיא 01/09/2015 11:08
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • 3.
  מרוב דמוקרטיה יש אנרכיה (ל"ת)
  אר 01/09/2015 11:05
  הגב לתגובה זו
  14 1
  סגור
 • 2.
  עוד חוכמולוג שמתיימר להבין בגז? ומה עם BG (ל"ת)
  טל 01/09/2015 11:01
  הגב לתגובה זו
  12 1
  סגור
 • 1.
  כלכלן גרוע שהפך עצמו מבין גם בגז.?! מצחיק
  איציק8 01/09/2015 10:59
  הגב לתגובה זו
  22 3
  עדיף שילך ללמוד מה זה גז ומה עם טורקיה ומה עם ירדן ומה עם 5 שנות הכנה לפיתוח במיצרים...סתם קשקשן בגרוש
  סגור
 • אם העבריין דרעי מבין אז
  רועי 01/09/2015 15:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על אחת כמה וכמה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות