מטה הדיור יתמוך בהארכת תמ"א 38; בענף הנדל"ן מרוצים

בניגוד להמלצת מינהל התכנון, הודיע זאב בילסקי על כוונתו לבחון את המשך התכנית תוך ביצוע שיפורים; גורמים בענף כבר מיהרו לברך: "ההחלטה תוציא את שוק הדיור מתרדמת עמוקה"

|
(2)
פרויקט תמא, צילום: מורן ישעיהו
יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה וראש מטה הדיור, זאב בילסקי, הודיע שיתמוך בהארכת תכנית תמ"א 38 בניגוד להמלצת מינהל התכנון, ובענף הנדל"ן כבר נשמעים קולות מרוצים. "ביטול תמ"א 38 היה יוצר ואקום בשוק, מוריד את היצע הדירות בישראל ומשאיר בניינים במצב מסוכן לדיירים שלהם", אמרה איילת רוסק, מנכ"ל ובעלים של חברת מכלול התחדשות עירונית.
בדיון שהתקיים במטה הדיור במשרד האוצר השבוע על עתידה של התכנית אמר בילסקי כי בשלב זה לא ניתן לבטל את התכנית ועידכן על כוונתו לבחון את הארכתה תוך הקמת צוות לבחינת שיפורים בהליכי ההתחדשות העירונית בישראל. בהקשר זה אמרה רוסק כי "כאשר בוחנים כעת את השיפורים שיש לעשות בתמ"א 38, יש לבחון את זה ברמה של מתן פתרון לתשתיות באזור הפרויקטים, צריך לבצע תכנון ברמת הבניין, אבל גם חשוב להסתכל על התמונה הכוללת בכל מקום".
לדבריה, "המימון של אותם פרויקטים אינו מהווה חסם. כאשר יזם מוכיח את הכדאיות הכלכלית שלו הוא לא מתקשה לקבל את המימון הנדרש. ניתן אף לומר שבפרויקטים בסדר גודל קטן ובינוני הליך המימון הוא מהיר יותר ומאפשר לממש את הליך ההתחדשות מהר יותר מפרויקטים של פינוי ובינוי".
"החלטה שתוציא את שוק הדיור מתרדמת עמוקה"
רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים החדשה, מיהר להכריז על ההחלטה כמהפך. "בהחלטה היסטורית אמיצה הפך בילסקי על פניה את הטעות הקשה שעשתה דלית זילבר, מנכ"לית מנהל התכנון, שעצרה לפני כחודשיים את תמ"א 38 וגרמה לשיתוק כמעט מוחלט של בענף הבנייה. כשהממשלה החליטה במאי 2005 על תמ"א 38 היא הטילה את האחריות לפתחן של הרשויות המקומיות וזו היתה ללא ספק שגיאה שגרמה לכל עיר ולכל רשות מקומית לנקוט במדיניות שונה, מה שבלבל את היזמים. כעת הגיע הזמן לנצל את ההחלטה ההיסטורית של בילסקי ולעשות סדר. רק היא תוציא את שוק הדיור מהתרדמת העמוקה".
עוד התייחס להחלטה עו"ד שי אליאב, שותף במשרד עוה"ד גינדי כספי וחבר בפורום המקרקעין של לשכת עורכי הדין, ואמר כי "עם כל המגבלות הקיימות בתוכנית לא נכון לבטלה. אנו ערים לביקורת נגד התוכנית ובעיקר שהיא יכולה לחשק פרויקטים מתאימים יותר של פינוי בינוי, ונכון שהיכן שניתן לייצר מתחמי פינוי בינוי זה עדיף אבל היכן שלא, ובנסיבות המתאימות חשוב שבארסנל הכלים יהיה לנו את תמ"א 38. יש לקחת את הניסיון המצטבר מהשנים האחרונות, ללמוד אותו והדיון לא צריך להיות כן או לא תמ"א 38 אלא איך ומתי".
  
עו"ד ענת בירן הוסיפה על הדברים באומרה כי מדובר בהחלטה נכונה. "תמ"א 38 היא לא תוכנית מושלמת אולם היא כלי חשוב ויעיל המהווה חלק בלתי נפרד מההתחדשות העירונית בישראל. להרוס מתחמים שלמים ולבנות מגדלים במקומם, זה לא בהכרח מה שהציבור רוצה וזה לא מה שמתאים לכל אזור. יש מקומות שרוצים לשמור על האופי שלהם, ומעדיפים תכנון מרקמי שמוסיף 2 קומות, שהן פרופורציונלית לקיים, על פני מגדלים".
לאחרונה הודיע מינהל התכנון על היערכות מצדו לסיום תכנית תמ"א 38 במאי 2020 ועל בחינת אפשרויות שונות בעניין זה תוך העדפה של התחדשות עירונית באופן מתחמי על פני מתן היתר נקודתי במגרש או לבניין בודד. זאת ברקע לטענות מצד ראשי ערים לחוסר כדאיות בפרויקטים של תמ"א בשל מחסור בתקציבים, מבני ציבור ותשתיות נלוות. כעת, משהביע בילסקי את עמדתו בנושא נותר רק לחכות להכרעה סופית של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לגבי המשך התכנית.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שימו לב ל תשואת אג"ח ישראל 10 שנים ,*כרגע 1.278%
  שימו לב ל 30/07/2019 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שימו לב ל תשואת אג"ח ישראל 10 שנים ,*כרגע 1.278%
  סגור
 • 1.
  החליטו שלא להחליט . ממשלת קיפאון
  שוב 30/07/2019 10:11
  הגב לתגובה זו
  5 1
  תמא 38 תוכנית לא טובה מיותרת ומסוכנת. לא פותרת בעיות למקומות לא ריווחיים שוב הזניחו את המסכנים. מה שהיה הוא שיהיה אין חדש תחת השמש. אנשים קטנים בשלטון
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות