רונן טוב: "קופות הגמל להשקעה ינגסו מיליארדים מפוליסות החסכון"

משנה למנכ"ל מיטב דש מאמין שקופות הגמל להשקעה יהפכו לשוק גדול, ומתעלם מהעובדה שסוכני הביטוח לא ממהרים לשווק אותן. ראיון

|
(19)
רונן טוב, צילום: יחצ
"קופות גמל להשקעה יינגסו מיליארדי שקלים מפיקדונות הבנקים ופוליסות החיסכון. מיטב דש תוביל את המהפכה", כך אומר רונן טוב, משנה למנכ"ל מיטב דש ויו"ר מיטב דש גמל ופנסיה.
שוק קופות הגמל להשקעה נמצא עדיין בחיתולים – 3.5 מיליארד שקל מנוהלים. קופת הגמל להשקעה מאפשרת השקעה במוצר נזיל (להבדיל מהקופות המסורתיות), גמיש (אפשרות מעבר בין מסלולים שונים) עם יתרון של דחיית מס. עדיין, הציבור לא זורם בהמוניו, כנראה מדובר בחוסר מודעות, אחרי הכל, קופת הגמל להשקעה היא מוצר חדש, בסך הכל בן שנה וחודשיים (למדריך קופת גמל להשקעה).
במיטב דש סבורים שהמוצר הזה יהפוך למוצר של עשרות מיליארדים בזכות ההטבות הגלומות בו: "בהתאם למגמות בשוק והעלייה ההדרגתית במודעות ציבור החוסכים, צפויה הכפלה של שוק קופות הגמל להשקעה בכל שנה, במהלך 3 השנים הקרובות, כך שבסוף 2020 ינהל הענף יותר מ-25 מיליארד שקלים", אומר טוב. 
"עד שנת 2008 קופות הגמל היו מוצר פנסיוני משלים, שהיה כמעט בכל בית בישראל, אבל אז חל שינוי רגולטורי משמעותי שהפך את המוצר ללא רלוונטי". בתגובה, מיליארדים רבים ברחו מדי שנה מקופות הגמל, וטוב מסביר שזה זרם לפיקדונות, ניירות ערך ודירות מגורים – "אולי זה מסביר חלק מעליית מחירי הדירות" הוא מוסיף, ועובר לספר על היתרונות של המוצר: "האפשרויות שעמדו בפני חוסכים בשנים האחרונות היו בעיקר פיקדונות בבנקים, שם הבטיחו להם תשואה של הרבה מאוד אפסים אחרי הנקודה, כלומר: כמעט כלום".
"באוצר, דרך קופת הגמל להשקעה סיפקו מוצר חיסכון חדש ואטרקטיבי שמתחרה בפיקדונות. קופת גמל להשקעה, להבדיל מהפיקדונות וחסכונות בבנקים, נהנית מכל העולמות: מצד אחד, יש לה כל היתרונות של קופת גמל, שתיכף נמנה, ומצד שני היא נזילה".
 
היתרונות העיקריים של קופת גמל להשקעה 
לדברי טוב: "מעבר לנזילות מידית, מדובר בניהול השקעות מקצועי עם מטרה - השאת תשואה מקסימלית בהתאמה לצרכים ולאופק ההשקה, וזאת להבדיל, למשל, מהפיקדונות בבנקים. ניהול השקעות עולה לנו בדמי ניהול, אלא שמדובר כאן על עלויות ניהול נמוכות יחסית: דמי הניהול בקופות הגמל להשקעה עומדים כיום על 0.6%-0.7% בממוצע - נמוך יותר משמעותית מדמי הניהול הנהוגים בקרנות נאמנות או בניהול תיקים".   
 
"יתרון נוסף הוא הגמישות וגיוון ההשקעות. אפשרות להצטרף למגוון רחב של מסלולי השקעה ומעבר במהירות וללא אירוע מס, בין מסלול למסלול ובין קופה לקופה. וגם, בקופת גמל להשקעה יש יכולת השקעה בנכסים לא סחירים. זאת בניגוד למצב בניהול תיקים, קרנות נאמנות או חסכונות בבנק, בהם חל איסור רגולטורי על השקעה לא סחירה. נכסים לא סחירים מייצרים בשנים האחרונות תשואה טובה יותר מנכסים סחירים".
 
"מיטב דש גדלה מאוד באפיק הלא סחיר" מעדכן טוב, "אם זה בנדל"ן, במתן אשראי ובפרויקטים של תשתיות. קופות הגמל הן כל כך גדולות, ויכולות תמיד להנזיל חלק מהנכסים שלהן בכל נקודת זמן וגם להשאיר חלקים לא סחירים, שיכולים לתת להן תשואה עודפת, בטח בסביבת הריבית הנוכחית".
 
דחיית מס או שתחכו לפנסיה
נראה שהיתרון הגדול הוא הטבות מס. יתרון המיסוי הראשון הוא דחיית מס. כל אפיק השקעה לטווח קצר חייב במס רווחי הון של 25% על הרווח הריאלי. בקופת הגמל, לעומת זאת, כל חיסכון במסגרת הקופה אינו מלווה במס, אלא רק במעמד משיכת הכסף.
יתרון מיסוי שני מיועד לחוסכים מעבר לגיל 60 - מי שממשיך לחסוך ומושך את הכסף לאחר גיל 60 (גיל הפרישה) וכקצבה חודשית, מקבל פטור מלא ממס. כמו כן, קופת גמל להשקעה מאפשרת גם לקחת הלוואה/ מימון בריבית נמוכה (בפריים ואפילו מינוס 0.5%, לעומת פריים פלוס 2% עד 3% בבנקים).
 
האם קיימת הגבלה על ההשקעה?
"יש הגבלה של 70 אלף שקל לאדם בשנה, אבל אין מגבלה על תא משפחתי. מה שאומר שמשפחה בת חמש נפשות, שני הורים ושלושה ילדים, יכולה להשקיע עד 350 אלף שקל בכל שנה.
"מעבר לכך, הכיוון מבחינת משרד האוצר הוא העלאת התקרה ל-150 אלף שקל לאדם בשנה, אולי עוד ב-2018. האוצר רוצה לדחוף את קופות הגמל להשקעה כדי להגדיל את החיסכון, אבל מוצא עצמו במאבק מול גופים כמו רשות ניירות ערך והפיקוח על הבנקים, שמייצגים צדדים שייפגעו ממהלך כזה – הבנקים, קרנות נאמנות, מנהלי תיקים".
 
ועדיין, יש את פוליסות החיסכון שבהן אין תקרת השקעה, ויש בהן יתרונות דומים לקופות גמל להשקעה.
"פוליסות החיסכון נהנות מכל היתרונות של קופות הגמל ואין בהן תקרת הפקדה. עם זאת, בפוליסות החיסכון אין משיכה כקצבה ללא מס בגיל הפרישה ודמי הניהול שלהן נעים בין 0.8% ל-1.5%, כלומר הניהול יקר יותר מבקופות הגמל להשקעה", מסביר טוב.
 
אתה מדבר על כך שמדובר בחיסכון. רוב האנשים רוצים לחסוך למטרות ייעודיות לטווח זמן מסוים – טיול עוד שלוש שנים, בר מצווה עוד שנתיים וכו'. איך בעצם חוסכים נכון לתקופה מוגדרת מראש? 
"כל אחד יכול להתאים את החיסכון בקופה למטרותיו, הלקוח קובע את אופק הזמן. מיטב דש מתכוונת להתאים מח"מים (משך זמן ממוצע)  לצמתים בחיים של לקוחותיה. אני יכול, למשל, להציע לך לעשות קופת גמל להשכלה גבוהה עבור הילד או הנכד. אפשר גם לקבוע כצומת חגיגת בר מצווה, או רכישת דירה. נבנה לאנשים מסלולים, כך שיוכלו גם לראות כמה יצטבר להם עד מועד המשיכה.
"בכלל, בכל נקודת זמן אנשים ידעו ברגע כמה כסף יש בחיסכון, יוכלו להפקיד בקלות דרך האתר וגם למשוך כספים מהחיסכון. השאיפה שלנו היא שהנזלת  הכסף תהיה דיגיטלית ומהירה אפילו יותר מאשר בבנק".
 
"יש כאן, בוודאות, עשרות מיליארדי שקלים שיושבים בפוליסות ובבנקים ומועמדים לעבור לקופות גמל להשקעה. בהשוואה לתכניות החיסכון בבנקים, לקופות הגמל להשקעה יש יתרון מובהק. בנוגע לפוליסות החיסכון, נכון שאין בהן תקרת השקעה, אבל צריך לזכור שהן פעלו עד לאחרונה בחלל הריק, ללא מתחרה בכלל. במובן הזה החגיגה הזו כנראה נגמרה מבחינתן".
תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  שמיטב דש ילמדו לתת שירות ללקוחותיהם קודם
  BJ 12/03/2018 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קנו את תיק הפנסיה של איילון ודפקו את המבוטחים, אפילו אני השירות במיטב דש אין להם מושג בפנסיה, איפוא הזמנים שמר סטפק האב והבן היו בעניינים??????
  סגור
 • 15.
  בהיעדר תקנות נאלצים
  אני 02/03/2018 13:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להישאר באותה הקופה ולא ניתן לעבור או לנייד לחברה אחרת. חוצמזה כדי לקבל פטור יש לחכות עד גיל 60 ולהעביר לקופה משלמת ואז המקדם יהיה גבוה משמעותית. לא בטוח שיתאפשר לנייד לפנסיה קיימת.
  סגור
 • 14.
  הגבלת ניוד
  יעקב 01/03/2018 18:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  נכון לעכשיו לא ניתן לנייד את הכסף מקופת גמל להשקעה לקופה/חברת השקעות אחרת. זה חסרון גדול לא מבוטל.
  סגור
 • 13.
  תואיל לדווח על מקדם ההמרה.מבקשים שקיפות!
  מגיבים 26/02/2018 01:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מבקשים שקיפות לגבי מקדם ההמרה לקיצבה. כדי להגיע ל2000 שח בחודש כמה חסכון צריך לצבור בקופת גמל להשקעה.
  סגור
 • 12.
  חברה גרועה ללקוחות !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ישראל 25/02/2018 13:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קודם תטפלו בלקוחות הקיימים !! לא עונים, אין התייחסות, תשובה למייל אחרי חודשיים
  סגור
 • 11.
  מכשיר השקעה גרוע ביותר
  מקדם קצבה שערורייתי 22/02/2018 08:13
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מספרים לציבור שאפשר לקחת קיצבה פטורה ממס,מה שלא מספרים שצריך 230 אלף שקל לכל אלף קיצבה.מה שהופך את כל התכנית ללא כדאית
  סגור
 • אין לך מושג
  דוד 09/03/2018 15:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשלא מבינים בשוק ההון עדיף לא להגיב תגובות כמו שלך במיוחד שהם מטעות את הציבור...להפך קופות גמל להשקעה כיום הוא המוצר הטוב ביותר לרוב סוגי החסכון. פשוט אין לך מושג על מה אתה מדבר.
  סגור
 • לא נכון. זה מוצר הכי טוב שיש
  דניאל 24/02/2018 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  יתרון במיסוי, גמישות בין מסלולים, הטבות לטווח ארוך. זה מוצר מצויין
  סגור
 • 10.
  פרו גמל (ל"ת)
  גאון 20/02/2018 20:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  לא הבנתי איך מיטב חברה הפסדית
  מנהלים מיליארדים 20/02/2018 19:55
  הגב לתגובה זו
  1 1
  נלחמים בשימור,חצי מהלקוחות בדמי ניהול 0
  סגור
 • 8.
  כמו חול ו...
  דיבורים 20/02/2018 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקדם ההמרה שמאפשר למשוך קיצבה ללא מס מביא למצב שהקיצבה זעומה ביותר ואת זה לא מספרים לכם [מציע שתבדקו לעומק בעצמכם] ..מי שמתעשר פה זה חב' הביטוח שחולבות מאיתנו דמי ניהול גבוהים והאינטרס שלהם שתמשיכו להזרים לשם כסף כמה שיותר = דמי יהול שוחטים ...
  סגור
 • 7.
  קופת גמל להשקעה
  יפה 20/02/2018 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן חיסכון מעולה חבל שיש הגבלה אני מקווה שאכן יעלו תקרת ההפקדה לשנה
  סגור
 • 6.
  גוף כושל שרק פודה כסף
  סוכן ביטוח 20/02/2018 10:21
  הגב לתגובה זו
  5 1
  בינתיים הקופות של מיטב מממנות את סוכני הביטוח בזכות ניידים קלים.גם אם נשווק קופות להשקעה זה יהיה כנראה בהראל ובאלטשולר.אז תמשיך לפטפט ואנחנו נמשיך לנייד
  סגור
 • 5.
  לא מבין את מי ששם כסף בבנקים
  ירמיהו 20/02/2018 09:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם זה לא לטווח קצר או שאתה רוצה להיות סולידי ביותר, אז למה להיתקע עם הכסף בפק"מ? הרי הכסף לא זז היום
  סגור
 • 4.
  מה התשואה שהן עשו ב2017? (ל"ת)
  איציק 20/02/2018 08:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  יופי של פרסומת
  עמית 20/02/2018 07:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מוכן לפתוח קופות לכול דורש ! מי אמר שסוכנים לא משווקים את המוצר. ?
  סגור
 • 2.
  ברור שקופות גמל להשקעה הן הדבר הבא
  רוני 20/02/2018 06:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הטבת המס הייחודית הזו הולכת לשנות את השוק. ברגע שגם יגדילו את התקרה זה יתחיל לרוץ וגם לסוכני הביטוח לא תהיה ברירה אלא לשווק את המוצר העדיף
  סגור
 • מקדם ההמרה מראה שההטבה זניחה ביותר
  מדבר שטויות 20/02/2018 18:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא משתלם בכלל המדינה מסנדלת הכל
  סגור
 • 1.
  קופת גמל להשקעה המוצר הכי טוב שיש
  דניאל 19/02/2018 21:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קופת גמל להשקעה עדיפה על פוליסות חיסכון, זה בהחלט המוצר הכי טוב שיש.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות