"תמ"א 38 במתכונת הנוכחית מסיימת את דרכה"

דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון: "תמ"א 38 היא נקודתית ועושה נזק, חלק מראשי הערים לא מעוניינים לקדם פרויקטים". כרמל שאמה: "זה כמו התאבדות בהילוך איטי"

|
(12)
דלית זילבר מנכלית מנהל התכנון, צילום: ניב קנטור
"תמ"א 38 במתכונת הנוכחית מסיימת את דרכה", כך אמרה דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון, בוועידת הנדלן של דה מרקר. "אנחנו עושים ומיישמים היום תכנית מלאה ומקיפה להתחדשות עירונית במטרופולין ת"א, ומנסים לשנות את הגישה של הצפיפות. התכניות להתחדשות הן לא רק מכפילים של יחידות דיור אלא מה שמאפשר לנו לתת עיר נכונה ומבחינתי תמ"א לא נותן את הפתרון כי הוא נקודתי". 
"בקשר לתמ"א 38, חשוב להבין - חלק מראשי הערים לא מעוניינים לקדם פרויקטים. זו לבסוף תכנית מתאר ארצית. כשהתחלנו אותה היא היתה מוגבלת בלוח הזמנים שלה ויש ספק שהמטרה שלשמה נועדה אכן הושגה. מבחינתנו זה תכנון נקודתי שרק עושה נזק. היום יצאנו עם מכרז גדול לתוכניות כוללניות. תמ"א 38 בקונסטלציה הנוכחית מסיימת את הדרך", אמרה זילבר.
על הדברים האלו אמר ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה, שכבר הצהיר בעבר על כוונתו לסגור את הברז לתוכניות תמ"א 38 כי "גם האבא והאמא של התמ"א – אומרים שהילד בעייתי. ובאמת, יישום של תמא כמו שנעשה ברמת גן זה כמו להסתכל על התאבדות בהילוך איטי. כשאתה שופך על עיר זכויות בניה בלי הכרה וההתחדשות הופכת להיות בניינית קניינית בלבד, אין שום התחדשות תכנונית בתמא 38".
"אנחנו נילחם עד הסוף", אמר שאמה והוסיף: "אם בטעות תיפול שגגה בבית המשפט המחוזי נלך לעליון, ואם צריך לכנסת, לממשלה ולשינוי חקיקה – התמ"א לא תחזור, אנחנו רוצים שהאסימון הזה ייפול לתושבי העיר, המתכננים והיזמים - לכו למתחמים ולפינוי בינוי".
מחיר למשתכן הביאה לשינוי בשיטת המכרז
עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל אמר בוועידה כי "מחסני התכנון מלאים. נגמרה בעיית ההיצע בישראל. רמ"י היא יזמית התכנון הגדולה בישראל ובשנה שעברה הבאנו תכניות לתוקף של 100 אלף יחידות בקרקעות המדינה".
לגבי מחיר למשתכן מחיר למשתכן ציין שמרון שינוי משמעותי שהכניסה התכנית הקשור בשינוי שיטת המכרז. לדבריו, "בשיח הציבור נותנים יותר דגש להנחות וקצב הבניה אבל יש כאן משמעות לשינוי בשיטה. אמנם, היא לא מעלה באופן מלאכותי את ערך הקרקע אלא זה משהו שקורה באופן הדרגתי. מה שנעשה בממשלה הקודמת היה בעיקר בהיקף ואין להתעלם מהדבר הזה. צריך להמשיך איתה, אסור לחזור לשיטת המכרז שנותנת לקרקע ערך הרבה יותר גבוה מהערך הכלכלי שלה". עוד טען שמרון כי צריך לצמצם את כמות יחידות הדיור כך שתתאים לסגמנט של הזוגות הצעירים.
מנכ"ל משרד הפנים: "מבנה המס הקיים מעוות"
בפאנל שעסק בחלקם של ראשי הערים במשבר הדיור אמר מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים" כי "הסיבה המרכזית לכך שראשי רשויות מתנגדים לקלוט תושבים היא מבנה המס המעוות. הוא מגלם כאוס מוחלט – אין בינו ובין התכלית שלו שום קשר. אין שיטה אחידה, ברור שקיימת העדפה למשרדים ולא למגורים". 
"הארנונה לתושב היא גרעונית – לא משנה לאיזו רשות. כל עוד הנתון הזה לא משתנה לא נוכל לגייס את ראשי העיריות למהלך. יש פה הזדמנות אדירה לצמצם פערים, להגביר את הצדק החלוקתי ואז ראשי הערים יירתמו למאבק", אמר כהן והוסיף כי "ההבדלים הגדולים בין ראשי הרשויות הוא ביכולות הניהול, הממשלה אינה מעניקה להם מספיק סיוע - אינה מאפשרת להם להגדיל את כוח האדם האיכותי ולהפריש את המנהלים השחוקים".
לפי כהן, "דבר נוסף שלא נוצל הוא מעבר לשיטה אחרת. כיום יש 257 רשויות - אין מקום לכולן, זה טירוף הדעת. רשות של 3,000-4,000 תושבים מטרטרת מנגנונים שלמים מבוקר עד ערב והממשלה צריכה לייצר אין סוף אנרגיה למבנה המעוות שקיים. יכולנו לחשוב על מעבר לאזוריות – ישראל מפגרת בשניים שלושה עשורים מאחורי מדינות בעולם. למה שהמדינה לא תתנהל מול 20- 30 גופים אזוריים?".
"חלק מהסיבה שאנחנו צוברים עוד שטחי מסחר ותעסוקה היא כדי ליצור אצל ראשי הערים רושם שקרי שאין סיכוי לממש את התכנון. צריך לעצור את הקניבליזים בקרב ראשי הרשויות", סיכם.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  בת ים היתה עיר מושיחתת עם מלא קומבינות (ל"ת)
  המלאך 08/07/2019 13:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  יש קצת מודעות של דירות יד שנייה בקרבה לת"א..
  יש קצת 28/06/2019 00:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש קצת מודעות של דירות יד שנייה בקרבה לת"א..
  סגור
 • 10.
  עוד שחיתות בלי לחשוב על האזרחים
  יעל 25/06/2019 17:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  פינוי בינוי בלי תכנון כבישים וכו זה טוב? זה טוב ליזמים ולעיריות שרק חושבים על כסף. פקידה אחת היא שתחליט על החיים שלנו?
  סגור
 • 9.
  בטח שרשויות בגירעון , מי צריך בכלל 77 עיריות במדינה
  לרינה 25/06/2019 16:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  במדינה שהיא למעשה עיר אחד לפי כמות התושבים ? התשובה היא פשוטה - כי צריך מקום עבודה לכל פקיד ופקח וסגן ראש העיר ראש המחלקה וסגן ראש המחלקה וכו' . התושבים מקבלים שירות טוב יותר ? חחחחחח הם שם בשביל לא לתת שרות אלא לבכות שכל תושב מגדיל להם גרעון .
  סגור
 • 8.
  תמא 38.פעם הבטחה גדולה היום כשלון
  ישראל ישראלי 25/06/2019 04:55
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מה לא הובטח בתוכניות תמא מחירי הדירות ירדו.הכול עלה? הערים יפקחו בתמא.התשתיות הורגות? יבנו גני ילדים.ומרכזי קניות.לא נבנו. היום ללא שיתוף והתיישבות בתושבים שום דבר לא יעבוד.רק היזמים מרוויחים לא משקיעים שקל ומרוויחים על הדיירים מיליוני שקלים.חבל
  סגור
 • 7.
  תמ"א 38 תכנית הוגנת !מעולה !שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים
  יהל 24/06/2019 21:47
  הגב לתגובה זו
  6 3
  תמ"א 38 תכנית הוגנת !מעולה !שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים ישנים בארץ ללא עלות !!! למדינה ....תכנית WIN WIN , !!!! שר האוצר , שר השיכון , שר הפנים !!! תמנעו עצירת תכנית תמא 38 שעוזרת מאוד לבטיחותם של מאות אלפי משפחות רובן חלשות יותר בעם ישראל תמא 38 גורמת הורדת מחירי הדירות בארץ וזה חשוב מאוד....קניתי דירה 4 חדרים מהישנות בפרויקט תמ"א 38/1 , עם מרפסת שמש ומעלית ושילמתי כעשרים אחוז פחות ממחיר דירה מקבילה בפרויקטים חדשים , דרך אגב הדייר שמכר לנו את הדירה , עבר לקומה מעלינו , לדירות החדשות בתמא שהיזם מכר
  סגור
 • 6.
  מחיר למשתכן תכנית זוועה. בוז לכחלון. ההסבר:
  יש ר אלי 24/06/2019 19:14
  הגב לתגובה זו
  2 2
  דוגמא: בשוהם פנטהאוז 160 מ"ר + 160 מ"ר מרפסת שמחירו בשוק 4 מיליון ש"ח נמכר במסגרת מחיר למשתכן ב 3 מיליון ש"ח. מיליון ש"ח הנחה לאחד מעשירי ישראל. ככה זה במחיר למשתכן באזורי הביקוש בדירות יוקרה. כחלון נותן מתנות לעשירים. עכשיו מגלים את תמונת הגירעון המפלצתי שכחלון הסתיר מעינינו עד לבחירות והיה רוצה להסתיר עד הבחירות הבאות אלא שזה יצא החוצה. בינתיים קיצוץ רוחבי תנוע ואחרי הבחירות הבאות נחטוף את הבומבה בגלל פזרנותו של שר אוצר פופוליסט חסר אחריות. בוז כחלון כשלון.
  סגור
 • 5.
  ומוסיף לכאורה (ל"ת)
  אחד 24/06/2019 18:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  מושחתת כמו ראש העיר המתנגד (ל"ת)
  אחד 24/06/2019 18:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  חשיבה מעוותת להעלות ארנונה כדי
  ארנונה 24/06/2019 16:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שראשי הערים יסכימו. עדיף להעיף ראשי ערים שמפריעים לתמא.
  סגור
 • 2.
  תמ"א 38 לא מביאה רווח ענק לקבלנים כלומר לא מביאה שוחד
  נאור 24/06/2019 15:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  יש רווח טוב לדיירים ולכן המושחתים פועלים לבטל את התוכנית ולעשות רק פינוי בינוי שזה אומר לגרש זקנים וחולים מבתיהם ושהקבלנים ירוויחו מיליונים
  סגור
 • 1.
  רק בבת- ים
  ראובן 24/06/2019 15:06
  הגב לתגובה זו
  4 0
  רק בבת-ים הפכה ההנהלה הרעה והכושלת של העיר את תוכנית התמ'א לתוכנית הדגל שלה תוך בנייה צפופה ופראית בל תוספת תשתיות בלי כלום .הנהלה מגעילה , שאין לה זכות קיום.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות