מריל לינץ': איטליה ואירלנד עשויות לעזוב את גוש האירו עוד לפני יוון

על ידי שימוש באנליזה של עלות-תועלת ותורת המשחקים, שני אסטרטגים בבנק מאמינים כי מדינת המגף היא הראשונה שתעזוב את האירו
|
(1)
מספקים תחזית
לפי מחקר שנעשה על ידי בנק אוף אמריקה מריל לינץ', לאיטליה ואירלנד יש יותר תמריצים לעזוב את האירו מאשר יוון בזמן שלגרמניה יש מרחב תימרון מוגבל על מנת למנוע את עזיבתן מהאיחוד.

תוך שימוש באנליזה על בסיס עלות-תועלת ותורת המשחקים, האסטרטגים למטבעות חוץ במריל לינץ', דוויד ואוו ואנטוניוס וומואקידס, כללו בסיקרתם האחרונה כי המשקיעים מתמחרים בחסר את העזיבה מרצון של מדינה אחת או יותר".

"האנליזה שלנו סיפקה לא מעט הפתעות שאפילו הקוראים שלא הסכימו עם המסקנות עשויים למצוא אותה מעניינת", כתבו השניים. איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה באירופה, תהנה מסיכוי גובה יותר של יציאה מסודרת מאשר מדינות אחרות ועשויה להרוויח משיפור בתחרותיות, צמיחה כלכלית ומאזנים טובים יותר.

גרמניה, לעומת זאת, היא המדינה אשר נחרץ גורלה להישאר בגוש היות והיא בעלת התמריצים המעטים ביותר למהלך שכזה. זאת בעקבות העובדה שהיא תאלץ להתמודד עם צמיחה חלשה יותר, פגיעה שלילית על המאזן המסחר ואף יתכן עלויות מימון גבוהות יותר. לפי המחקר שנעשה, אירלנד ואיטליה קיבלו ציון של 3.5, יוון ב-5.3 וגרמניה ב-8.5. ככול שהציון נמוך יותר כך המדינה עשויה להרוויח יותר מיציאתה מגוש האירו.

התאוריה שבה השתמשו השניים באמצעות תורת המשחקים, אותה פיתח ג'ון נאש זוכה פרס הנובל, היא שאומנם גרמניה יכולה "לשחד" את איטליה להישאר תחת האירו אך יכולתה לכך היא מוגבלת ביותר. זאת בגלל שלאיטליה יש יותר סיבות לעזוב מאשר ליוון כך שהתמריצים הנחוצים להישארותה עשויים להיות יקרים מדי עבור גרמניה והאיטלקים יתנגדו אף יותר מהיוונים לכל תנאי להישארות.

"אם התחזיות שלנו יתסברו כנכונות, הדבר עלול להשפיע על השווקים בצורה שלילית ביותר בחודשים הקרובים" אמרו צמד האסטרטגים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חרטא במיץ - הם מהמרים כמו כולם
  007 13/07/2012 19:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר התחזית לא תתממש הם ימציאו הסבר "סביר" שהיה פרמטר "עלום" שלא יכלו לקחת בחשבון ולכן הניתוח בסה"כ היה בסדר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות