עוד מכה: מדדי מנהלי הרכש בגוש האירופי צנח במאי לשפל של 35 חודשים

מדד ה-PMI בגוש האירו נפל במאי ל-45.9 נק' לעומת צפי ל-46.5 נק'. הסקטור היצרני בצרפת ובגרמניה התכווץ בחודש אפריל יותר מתחזיות הכלכלנים. מדד הדאקס שפתח את הבוקר בעלייה של 0.8% יורד 0.2%
|
(צילום: Getty images Israel)
השווקים ברחבי העולם הפתוחים למסחר הבוקר (ה') הגיבו בירידה חדה לפרסום מדדי מנהלי הרכש ברחבי אירופה לאחר שהעידו על המשך התכווצות הסקטור היצרני במדינות המובילות ביבשת.

מדד מנהלי הרכש למגזר הפרטי בגוש האירו נפל במאי לרמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע שנת 2009. על פי הנתונים המקדימים שפירסמה מרקיט, מדד ה-PMI בגוש האירו נפל במאי לרמה של 45.9 נקודות לעומת 46.7 נקודות באפריל, שפל של 35 חודשים. הנתון שפורסם היה גרוע ביחס לציפיות המוקדמות שהיו לירידה מתונה בהרבה לרמה של 46.5 נקודות. נזכיר כי נפילה מתחת לרמה של 50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות הכלכלית.

"סקר זה נחשב לבעל מתאם גבוה ביחס לנתוני התמ"ג, שנראה שנפלו ביותר מ-0.5% ברחבי גוש האירו ברבעון השני. זאת, על רקע ההאטה החדה בפעילות במדינות הפריפריה, האטה שמשפיעה גם על הכלכלות של גרמניה וצרפת", כך אמר הכלכלן הראשי של מרקיט עם פירסום סקר ה-PMI.

מוקדם יותר דווח כי הפעילות בסקטור הפרטי בצרפת ירדה בקצב מהיר מהציפיות בחודש מאי, כך עולה מנפילת מדד מנהלי הרכש (PMI) לרמה של 44.4 נקודות מ-46.9 באפריל. הכלכלנים ציפו בממוצע שהמדד יישאר סביב רמתו הקודמת. המדד לתפוקת הייצור ירד ל-43.6 נקודות מ-47.5 בחודש הקודם. נזכיר, כי רמה הנמוכה מ-50 נקודות מצביע על התכווצות.

במקביל, בגרמניה יצא הנתון הראשוני למדד מנהלי הרכש בגרמניה לחודש מאי שהצביע על המשך התכווצות הסקטור היצרני בכלכלה הגדולה באירופה. מדד ה-PMI ירד לרמה של 45 הנקודות מ-46.2 נקודות באפריל והיה נמוך מקונצנזוס השוק לרמה של 47 הנקודות. מדד השירותים נותר יציב על 52.2 נקודות.

אם לא די בנתוני ה-PMI הקשים, גם מדד ה-IFO הגרמני המעיד על הסנטימנט העסקי במדינה המובילה באירופה, צנח במפתיע במאי ל-106.9 נקודות במאי לעומת 109.9 נקודות באפריל והעיד על החששות הגוברים בקהילה העסקית על רקע השפעת משבר החובות המתגבר באירופה. בכך נקטע רצף של שישה חודשים של עלייה במדד זה. הכלכלנים בשוק ציפו שהמדד ירד במידה מתונה בהרבה ל-109.5 נקודות. המדד מורכב מסקר שנערך בקרב כ-7,000 מנהלים מהמגזר היצרני, ממגזר הנדל"ן, וכן ממגזרי הקמעונאות והסיטונאות בגרמניה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות