החוק לשכירות הוגנת: מתכון להעלאת מחירים והקשחת תנאים

יריב פז, מנכ"ל ובעלים Paz Group ומנהל פורום נדל"ן בתפוז, על החוק לשכירות הוגנת שבפועל עשוי לפגוע בכולם
|
(7)
חברי הכנסת והיועצים המשפטיים מתווכחים ודנים כבר שנתיים במהות חוק השכירות ההוגנת. כעת מנסה שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד, לאשר חוק שכירות חדש שינסה לתמרץ בעלי דירות להשכיר את דירתם לטווח ארוך. החוק החדש בעיקר מטיל חובות על המשכיר ואוסר עליו לחייב את השוכר לבטח את הדירה על חשבונו, וכן מגביל את הערבות שמשכיר יכול לגבות מראש מהשוכר.
הטלת מגבלות על בעלי הדירות מבלי שהמדינה מעניקה להם תמריץ בדמות הקלה משמעותית בתשלום מס שבח, מיסוי הכנסות משכר דירה או הקלה בתשלום מס רכישה, היא פתרון קל. הטעות היא שחברי הכנסת רואים שלא באופן מוצהר בבעלי הדירות כאנשים הרעים והעשירים ובשוכרי הדירות כטובים והמסכנים. הגישה הזו יוצרת עימה חוק חדש שלא באמת פותר את הבעיה ולא מסייע לאף אחד, מלבד למציאת פרצות להקשחת התנאים לשוכרי הדירות.
אם חברי הכנסת רוצים לתרום לשוק השכירות ולהביא להפחתת מחירים ויצירת דירות טובות וראויות, הם מחויבים להציע הטבה כלכלית לבעלי הדירות באופן כזה שיווצר אצלם תמריץ אמיתי לקבל אותה. אחרת, כל חוק שהם יזמו יתגלגל בסופו של דבר להעלאת מחירים בשוק בהיעדר כל פיקוח או מרשם שכירויות.
הטענה הרווחת היא שמרשם שכירויות יביא לעליות מחירים בשוק. אם הטענה הזו נכונה, אז תחדל מידית רשות המסים לפרסם את עסקאות האמת למכירת דירות המדווחות לה. הרי אותם דיווחים אמורים על פי גישת משרד המשפטים להביא לעליית מחירי הדירות, כפי ששקיפות של מרשם שכירות אמורה להביא לעלייה במחירי השכירות. כל שוק זקוק לשקיפות מחירים וחוזים, כשיש כזו מי שאינו נוהג על פי הנורמות ורוצה לחרוג מהן, בולט לרעה וזוכה ליחס שלילי וחוסר מענה של קונים.
 
חברי הכנסת חוששים להטיל פיקוח על בעלי הדירות אבל גם לא סבורים שהטלת מגבלות חדשות עליהם לא תביא עימה הרעה בשוק מבלי להסדיר אותו באמת. התוצאה עלולה להיות מצב שבו החוק החדש פוגע בכולם - בבעלי הדירות ובשוכרים, ומרע את מערכת האמון במקום לייצר סביבה של שכירות הוגנת. אחרי הכל, בעלי הדירות רוצים שהשוכרים יהיו מרוצים.
חוק שכירות הוגנת בישראל צריך לדאוג לאינטרסים של השוכרים ובעלי הדירות יחד, ולהגדיר מהן הזכויות של כל אחד מהצדדים. במצב שיש כיום, הענף פרוץ ואיש הישר בעיניו יעשה. המצב הזה מוביל בעלי דירות לדרוש ערבויות מוגזמות מהשוכר, ומאידך גיסא האיבה שלפעמים קיימת בהיעדר הסדרה גורמת לעתים לשוכרים לזלזל בציוד בדירה ולגרום לבלאי מהיר שלו.
בניגוד לחוקים שיש בצידם עלות גבוהה לשוק הפרטי, חוק שכירות הדדי יגדיל את האמון ומה מצופה משוכרים ומשכירים ובכך לא רק שלא יביא לעליות מחירים, אלא לשכירות ארוכת טווח, שביעות רצון של שני הצדדים ותשואה גבוהה יותר עבור בעל הדירה, בהיעדר תחלופה גבוהה של שוכרים כפי שקיימת כיום. הטענה כי בעלי הדירות מרוויחים כל הזמן על חשבון השוכרים היא ריקה מתוכן, כשהשוכר לא מרוצה גם בעל הדירה מפסיד, בין אם במציאת שוכר אחר או בקריאות חוזרות ונשנות לתיקונים ובעיות קטנות.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  צודק ב 100 אחוז!! (ל"ת)
  בני 29/06/2016 06:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  מדינת הקנאים
  פועל פשוט 20/06/2016 07:31
  הגב לתגובה זו
  3 3
  כל האנשים אם העניים הצרות על מי שיש לו. לעולם לא יגיעו למשהו. ולא אני לא עשיר ומאוד רחוק מזה. אבל תלמדו לפרגן
  סגור
 • מפרגנים למי שמגיע, לא לכל אחד שמשחק
  וווו 20/06/2016 12:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אותה
  סגור
 • 2.
  ברור לכולם שסתיו ש. עשתה גו'ב על חשבון המפגינים (ל"ת)
  ח"כ סתיו היא ביזיון 19/06/2016 18:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  שום הטבה ושום נעלים, אל תאיים ואל תסחט את
  ' 19/06/2016 15:42
  הגב לתגובה זו
  2 1
  המדינה , אתה רוצה להעלות מחיר תעלה ...כאילו שעד עכשיו היית פייה טובה ולא העלת מחירים כי ריחמת על אנשים...אם היית יכול להעלות היית מעלה...תור הזהב שלכם עומד להיגמר , מי שחכם יוצא מהשוק ומהר..ראה מכירת שלמה אליהו. לא מגיעה לכם שום הטבה , מספיק חלבתם אנשים , אני לא אמור לחפות על העובדה שקנית דירה במחיר מופקע..זו בעיה שלך. תתבייש לך.
  סגור
 • כמה מרמור בבנאדם אחד
  שאול 19/06/2016 19:17
  הגב לתגובה זו
  0 5
  מקווה שאתה לא צועק ככה על בית הקפה שאתה יושב בו, כי הוא מרוויח עליך כשאתה קונה קפה. רק בארץ שונאים אנשים מרוויחים
  סגור
 • אם אתה משווה את זה לבית קפה או
  קרולי 20/06/2016 12:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאתה לא משהו בכלכלה ואקטואליה או שאתה אינטרסנט....או שניהם......הקוזאק הנגזל....
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות