כתב אישום הוגש נגד יזם הנדל"ן אורן קובי, יד ימינו ואימו

במסגרת תכנית מרמה ועל סמך מצגי שווא, הוציאו קובי, יד ימינו וחברות בבעלותו של קובי 26.5 מיליון שקל במרמה ממשקיעים; אימו של קובי שימשה "אשת קש"; כך פעלה השיטה
|
(8)
אורן קובי, צילום: ענת דניאלי

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד אורן קובי, ניר ישראלי, סימה דן ו-3 חברות בבעלותו של קובי, בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, איסור הלבנת הון, מסירת מידע כוזב במטרה למנוע דיווח ועבירות מס.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין איתי פרוסט ואלעד ברק מפרקליטות מחוז תל אביב, אורן קובי הינו בעלים ומנכ"ל בשלוש החברות המואשמות בכתב האישום - חברת א.ר. לוגיסטיקה נדל"ן, המכונה חברת אדמה, חברת צ.א.י לוגיסטיקה נדל"ן, המכונה חברת טרה וחברת אב.צ.

ניר ישראלי כיהן כסמנכ"ל מכירות בחברות אדמה וטרה ושימש כיד ימינו של קובי. סימה דן היא אמו של קובי.

כך פעלה השיטה
על פי כתב האישום, בין השנים 2013-2016 פעל קובי למימוש תכנית מרמה, יחד עם ישראלי ודן, אשר במסגרתה ניצל את שאיפתם ותקוותם של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה להשקעת כספם בעסקת מקרקעין נושאת פוטנציאל לרווח גדול, במטרה ליצור עבורו תזרים מזומנים גדול ככל הניתן אשר נגנב בידיו למימון הוצאותיו והוצאות חברת אדמה וטרה וכן לשם תשלום חובותיו, סגנון חייו הראוותני ולשם צבירת נכסים אישיים.

בשנים 2012-2014, בכוונה לאפשר לגייס הון להקמת והפעלת חברת אדמה, הסתיר קובי את כישלונותיו העסקיים וחובותיו בין היתר ברישום כוזב של סימה דן וניסים צדוק כבעלים ודירקטורים בחברת אדמה, אף שלא היה להם כל חלק בבעלות בה או בניהולה. על סמך מצג זה קיבלו קובי וחברת אדמה, את הזכות לפתוח חשבונות בנק וקיבלו במרמה אשראי בנקאי והלוואות.

קובי, ישראלי וחברות אדמה וטרה, פיתו את המתלוננים להפקיד בידם כספים תוך הצגה כוזבת של העסקאות כאפיק השקעה אשר הנו בעל רווחיות גבוהה. זאת בדרך של מצגי שווא בדבר מהות העסקה, ערך הקרקע כשלעצמו, פוטנציאל עליית ערך הקרקע ובמצגי שווא בדבר היתכנות גבוהה של הפשרת הקרקע ואפשרות בניית דירות מגורים - ומאידך בהיות העסקאות חסרות סיכון, ושכספי המתלוננים יישמרו בנאמנות.

שימוש בשמם של משרדי עורכי דין ואדריכלים מפורסמים
במסגרת תכנית המרמה, ועל מנת ליצור מצג שווא של ביטחון, חוסן כלכלי ואמינות לקובי, לחברות ולרווחיות העסקאות, שכר ושיפץ קובי משרדים יוקרתיים עבור חברות אדמה וטרה בעלויות גבוהות ויצר מצג שקרי לפיו העסקאות והליך הפשרת הקרקע מקודמים ומלווים על ידי משרדי עורכי דין ואדריכלים מפורסמים.

במסגרת תכנית המרמה, ובכוונה להגדיל ככל הניתן את מספר הקורבנות הפוטנציאלי אשר יגדיל את תזרים המזומנים שיעמוד לרשותו של קובי, ועל בסיס מצגי השווא, הפעילו קובי, ישראלי והחברות מערך פרסום, איתור ומשיכת קורבנות נרחב ואגרסיבי ושכרו עובדים בעלי ניסיון בתחום המכירות אשר הונחו להפעיל במעמד המפגש "מכבש לחצים", בתואנות שונות ותוך הצגת מצגים כוזבים בדבר מהות העסקה, ערכה ופוטנציאל הרווח הגבוה, לשם החתמת המתלוננים.

במסגרת תכנית המרמה, במטרה להחתים ולקבל את הכספים, הובטח למתלוננים כי הכספים שיעבירו בטוחים בייעודם למימוש העסקה בהפקדתם בחשבון נאמנות, כי ישמשו למטרות העסקה בלבד וכי יש באפשרותם לקבל כספם חזרה במידה וישנו דעתם או כי העסקה לא תצא לפועל.

הצליחו להוציא במרמה 26.5 מיליון שקל
במסגרת תכנית המרמה, ועל סמך מצגי השווא, קיבלו קובי, ישראלי וחברות אדמה וטרה מהמתלוננים 26.5 מיליון שקל במרמה. לאחר שהופקדו הכספים בחשבונות הבנק של החברות, קובי השתמש בהם למימון הוצאותיו והוצאות החברות, לתשלום חובותיו, למימון סגנון חייו הראוותני ולשם צבירת נכסים אישיים.

במטרה למקסם את רווחיו מהגניבה, דיווח קובי בכזב לרשויות המס על הוצאותיו הפרטיות בהיקף של כ-4.75 מיליון שקל, כאילו היו אלו הוצאותיה של חברת אדמה במסגרת ולשם פעילותה העסקית, ובכך פעל להקטין במרמה את חבותו וחבות חברת אדמה וא.ב.צ לתשלום מס הכנסה.

חלקם של ישראלי ודן
ישראלי פעל לביצוע קבלת דבר במרמה עם קובי בכך שעזר ליישם בפועל את תכנית המרמה של קובי. סימה דן שימשה "אשת קש" וביצעה עם קובי קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומניעת דיווח לפי חוק איסור הלבנת הון בכך שנרשמה ודווחה במקום קובי בכזב כבעלים ומנהלת יחידה של חברת אדמה והצהירה בכזב כי היא נהנית יחידה בחשבונות הבנק של חברת אדמה.

התיק נחקר על ידי מפלג הונאה תל אביב במשטרת ישראל בשיתוף פעולה עם פקיד שומה חקירות חיפה והצפון ברשות המסים.

עוה"ד גלעד ברון, ציון אמיר ושוקי למברג, המייצגים את אורן קובי, מסרו בתגובה, שלטעמם "כתב האישום משקף מצב דברים שגוי בכל הנוגע להתנהלותו של אורן קובי והחברות, חברות אשר פעלו במשך שנים רבות וסיפקו קרקעות בהצלחה למאות רוכשים. מצב הדברים הינו תוצר של קריסה כלכלית שעם כל הצער שבדבר אינה שונה בתכליתה מכל קריסה כלכלית אחרת. אורן קובי שיתף פעולה במהלך החקירה וגם הגיע להסדר נושים מרחיק לכת, במסגרתו ומתוקפו כבר הועברו לקופת הנושים סכומים של מיליוני שקלים. חבל שהפרקליטות לא מצאה לנכון לבוא בדברים בענין זה בטרם הגשת כתב אישום ואין אלא לקוות שלא יהיה בכך בכדי לפגוע בהסדר הנושים".

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  בפעם הבאה שמישהו יגיד לך "תבוא תתרשם מהמשרדים" לפני
  יובל 17/01/2020 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביצוע עסקה (פרט לעסקת רכישת המשרדים), זכור את אורן קובי, ענבל אור ורמאים אחרים שתמיד יש להם משרדים מפוארים ועורכי דין מפורסמים
  סגור
 • 6.
  אורן קובי או יגאל עמיר
  חי 16/01/2020 05:26
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תכלס, אם ביהמ״ש ירשיע את אורן קובי אז יגאל עמיר ילד טוב לידו.
  סגור
 • 5.
  אורן קובי יהיה גרון עמוק בכלא
  קובי זה קקה 15/01/2020 22:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בחור עדין ולכן יש לשכן אותו בתא כלא עם גרוזיני ענק. ממילא הוא נושך כריות וכך לפחות יהיה לו מי שישמור עליו בתמורה להרחבת רקטום יומית. אינשאללה בקרוב גם רון קובי עוכר ישראל יגיע לכלא.
  סגור
 • אמן! (ל"ת)
  אודי 19/01/2020 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  נוכל עם תעודה לכלאאא (ל"ת)
  עו"ד 15/01/2020 17:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  נוכל מקצועי גר בפנטאוז עלחשבון כל מי שעקץ אלוהים ישלם
  בני 15/01/2020 15:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לחרא הקטן הזה
  סגור
 • 2.
  אני שמח כי:
  דיין 15/01/2020 15:11
  הגב לתגובה זו
  3 1
  1) על הקונה להשמר! 2) מצד שני האיש הוא רמאי גדול והגיע הזמן שלא יוותרו לאנשים מסוג זה.. כולל בר וציפי רפאלי וגם אלו מהבית ברחוב בלפור :(
  סגור
 • 1.
  היזהרו ממוכרי אשליות!!! (ל"ת)
  ספייד 15/01/2020 14:49
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות