תגובות על ההכרעה באידיבי: "החלטה תקדימית - נושים יכולים לכפות הסדר"

"על סמך ההבטחות של אלשטיין ובן משה לא למשוך דיבידנדים בשנתיים הקרובות ולשפר את מבנה ההון - אין ספק שזה מצב עדיף"
 | 
(9)
אדוארדו אלשטיין, צילום: דרור עינב
היום נפל דבר בישראל כאשר בית המשפט החליט להעביר את השליטה בקונצרן IDB, התאגיד הגדול בישראל, מידיו של נוחי דנקנר ששלט בו במשך עשור לידי קבוצת אלשטיין אקסטרא, ובכך לכבד את החלטת נושי החברה. התגובות להכרעה כבר החלו לזרום. בית המשפט הכריע: נוחי דנקנר מאבד את השליטה ב-IDB

תגובת בית ההשקעות אקסלנס להחלטת ביהמ"ש בעניין חברת אי.די.בי: "ביהמ"ש אימץ את עמדת הגופים המוסדיים ובהם אקסלנס וקיבל החלטה תקדימית שמשמעותה היא שהנושים יכולים לכפות הסדר בחברה שלא עומדת בחובותיה. אנו מאמינים כי טובת החברה ונושיה מחייבת להשלים במהרה את קבל ההבהרות לגבי נכסי בן משה, כפי שקבע בית המשפט, ובטוחים שכך יעשה במסגרת אילוצי הזמן. חשוב להדגיש שהעברת הבעלות היא רק תחילת הדרך. בכוונתנו להמשיך לעקוב מקרוב אחר החברה והתנהלותה תחת הבעלות החדשה, לטובת לקוחותינו".

בית ההשקעות פסגות : "תקדים אי.די.בי מגדיר מחדש את כללי המשחק בין גופים מוסדיים לבעלי שליטה, שלא עומדים בהתחייבויותיהם כלפי ציבור החוסכים. אנו מברכים על החלטתו של בית המשפט לאשר את הצעת הסדר החוב בקונצרן אי.די.בי שקיבלה תמיכה מוחלטת של רוב העולה על 75% מנושי החברה. בהחלטה זו בית המשפט שם סוף להמשך משיכת הזמן לטובת בעל השליטה הנוכחי ולרעת ציבור החוסכים".

"אנו מקווים שמעתה ואילך כל הגורמים הרלוונטיים ישתפו פעולה לצורך הוצאתו לפועל של ההסדר לטובת בעלי אגרות החוב, שאינם מקבלים תשלומים מזה שנה וחצי. ראוי, הוגן וצודק יהיה שקבוצת גרונובסקי- דנקנר תאפשר לנושים לממש את רצונם החד משמעי, תחדל מניסיונותיה לשנות את המציאות ותשים סוף לכל ההליכים המשפטיים המיותרים שתוצאתם הברורה היא שוב פגיעה בנושי החברה".

"גם לאחר אישור ההסדר מלאכתנו לא תמה. אנו נעקוב מקרוב על התקדמות ויישום ההסדר לטובת ציבור החוסכים. כגופים מוסדיים המנהלים כספי ציבור נפעל לכך שתקדים אי די בי לא יהיה חד פעמי אלא תחילתה של דרך חדשה שבה בעלי שליטה יידרשו לנהל את החברות הציבוריות שבשליטתם ביושר, הוגנות, שקיפות ובשיתוף פעולה עם הציבור".

"כמו כן, עלינו, הגופים המוסדיים, הרגולטורים, הנושים ובעלי השליטה – להפיק לקחים בכל הנוגע לייעול הטיפול בהסדרי החוב. איך להפוך את התהליך לקצר יותר, יעיל יותר ויקר פחות. אנו מקווים שבאמצעות הועדה המיוחדת שהוקמה בעניין הטיפול בהסדרי חוב, בתמיכת יתר הנוגעים בדבר, נצליח להוביל לשינוי אמיתי בעניין זה".

תגובת התנועה לאיכות השלטון : "עוד לא חלף שבוע מיום פרסום חוק הריכוזיות וכבר אנו עדים להתהוותה של פירמידה חדשה בת אחת עשרה קומות המעידה על הפרצה העצומה בחוק המסרסת את תכליתו. השופט אורנשטיין קבע כי אסור היה לחברה להציג את הצעת דנקנר כהצעת החברה אלא כהצעתו של דנקנר בעצמו ושל שותפיו. מכאן, עולה כי דנקנר והדירקטוריון הפרו את חובת הנאמנות שהם חייבים לחברה ועליהם להשיב באופן מידי את עשרות מיליוני השקלים ששמשו לקדם את הצעתו של דנקנר ולא את טובת החברה"

יוטב קוסטיקה, הכלכלן הראשי של מור קרנות נאמנות : "סיפור קריסתו של נוחי דנקנר, האיש שנחשב לחזק במשק בעשור האחרון. שונה מרוב הטייקונים שהגיעו להסדרי חוב מול המשקיעים - בניגוד ללבייב (אפריקה ישראל), מוטי זיסר (אלביט הדמיה) ותשובה (דלק נדל״ן) שנכשלו בקריאת שוק הנדל״ן ב-2007-2008, נוחי הגיע מוכן למשבר".

"עם זאת, דנקנר סבר ב-2010 שהמשבר הפיננסי חלף ונכנס להשקעה מהותית בקרדיט סוויס – וספג את הריקושטים הכואבים ממשבר החוב הריבוני באירופה. השקעה זו, יחד עם המחאה החברתית שפגעה בשופרסל, הרגולציה בסלולר (סלקום), ההימור המגלומני על קרקע בלאס-וגאס וההשקעה הכושלת וחסרת ההיגיון במעריב דרדרה את החברות בראש הפירמידה להסדר חוב. בנוסף, דנקנר הגיע להסדר ללא יכולות להביא "כסף מהבית" שעשוי היה לשמר את שליטתו".

"לאחר שאורנשטיין החליט להעביר את השליטה לקבוצת בן משה-אלשטיין, סביר להניח ששוק ההון יבחן החלטותיהם העסקיות מהרגע הראשון. אם נסתמך על הבטחותיהם לא למשוך דיבידנדים בשנתיים הקרובות ולשפר את מבנה ההון של הקבוצה, אין ספק שמדובר במצב עדיף על פני בעל שליטה שתחתיו חובות של מאות מיליוני שקלים בחברותיו הפרטיות ושזקוק לתזרים דיבידנד מהותי ע"מ לעמוד בהתחייבויותיו לבנקים".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון : "אני מכבדת את החלטת בית המשפט, ומברכת על הפקעת השליטה באי.די.בי מידיו של נוחי דנקנר, שניצל לרעה את המבנה הפירמידלי של אי.די.בי, והימר בכספי הציבור. יחד עם זאת, בית המשפט פספס הזדמנות היסטורית לאמץ את רוח חוק הריכוזיות שנחקק בשבוע שעבר בכנסת, לפיו פירמידות שליטה הן תופעה שמסכנת את המשק ואת חסכונות הציבור."

"במקום להעביר את פירמידת אי.די.בי מידיו של טייקון ממונף אחד לידיהם של טייקונים ממונפים אחרים, טוב היה לו בית המשפט היה מורה על פירוק הפירמידה, ושולח מסר ברור למשפחות-ההון בישראל, לפיו תם עידן הפירמידות וחליבת החברות."

הרב יאשיהו פינטו , מקורבו של אדוארדו אלשטיין: "אין ספק שההצטרפות של אלשטיין לכלכלה בארץ הקודש תהיה לעזר בפרנסתם של רבבות משפחות ישראליות".

במפגש סגור שהתקיים אמש בברוקלין שיבח הרב פינטו את אלשטיין ואמר ל-250 האורחים: "כל יהודי צריך ללמוד ולהסיק מסקנות מההצלחה העסקית של אלשטיין בישראל. זהו תמרור לכל יהודי שרואה קשיים והתמודדויות ולא מפחד להתמודד מולם. מי שמאמין באלוקים ומקפיד להתנהל ביושרה ובהגינות אינו מתפעל מן הקשיים שבדרך. הפסוק מספר ישעיהו 'בשובה ונחת תיוושעון--בהשקט ובבטחה, תהיה גבורתכם' הוא זה שמשקף את אלשטיין, יהודי מאמין ואוהב ישראל, שפועל בהגינות כלפי שמיים ובין אדם לחברו".

הרב פינטו אמר לאורחים כי כניסתו של אלשטיין לכלכלה הישראלית תגרום להמשך צמיחתה והתפתחותה "אין ספק שההצטרפות של אלשטיין לכלכלה בארץ הקודש תהיה לעזר בפרנסתם של רבבות משפחות ישראליות".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  אסור שופט בהיפזון יחתוך מהר וקצר
  דוד י"ם 18/12/2013 01:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1.לא מתכיון כמה עובדים בחברות אלה-\אך לצערי הרבה מאוד תמימים\בישיר עקיפ-חברות אלו אחריות אפילו בנקים שפחו הון 2.כן לצערי תצהירים מופוברכים שקריים לא חסר-עורכין דין עושים וכותבים\הכל וכל דבר בעיקר להרשים להשפיע לשופט ---- מאיפה אני יודע נוכחתי איך עורכת דין שיקרי בדיון שלי בעזות מצח-בצורה ברורה ביותר ----- לכן חובה לשופט-למנות חוקרים שיחקרו לפי מה נדרש כי זה אחריות שופט\שלא יגיד לא ידעתי התבססתי בתצהירים זה הרטה בדוק\כאילו זה שלך{או כספי ילדיך מונח שם }
  סגור
 • 4.
  שנים נוחי האכיל חצץ את המשקיעים. הגיע זמן
  רומי 17/12/2013 19:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שמי שהוא יאכיל את נוחי קצת מהחצץ שלו
  סגור
 • 3.
  שתי הדתייםתהאלה ידפקו אתכם עדיף פירוק
  יופיטר שוקי הון 17/12/2013 17:04
  הגב לתגובה זו
  0 2
  בפירוק תקבלו כסף מלא מבטיח!!!!!
  סגור
 • אם אתה מבטיח אז אני מאוד רגוע
  חחחחחחחחחחחחחחחחח 17/12/2013 19:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבטיח עאלק. אני מבטיח לגדל עץ דובדבנים על מאדים. מבטיח
  סגור
 • 2.
  רק פירוק לאידיבי
  יופיטר שוקי הון 17/12/2013 16:57
  הגב לתגובה זו
  2 3
  שתי המוקיונים בבית המשפט בתא לא יעמדו בהתחייביות שלהם לפרק את אידיבי הכי טובבבבבבבב
  סגור
 • 1.
  לח"כ גלאון-מה עם המשקיעים המוסדיים והפרטיים ?
  א 17/12/2013 16:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  למה לפרק אם ניתן להגיע להסדר חוב ?! צריך לחשוב גם על המשקיעים המוסדיים והפרטיים שהשקיעו באגח !
  סגור
 • בפירוק יקבלו בעלי אגח את כספם ...........גם בעלי מניות
  יופיטר שוקי הון 17/12/2013 17:02
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מתאריך מסוים שיקבע יקבלו כספם ועוד ישאר עודף!!! אידיבי יש לה נכסים טובים מאוד ששווים המון כסף!!! רק שופרסל שווה 10מיליארד שח ויש סלקום עוד שבע מיליארד שח נשר שווה שבע מיליארד שח עדיף פירוק עכשיו קונים חברות במחיר גבוהה המניות עולות אדלשטיין יעשה תספורת חזקה עדיף פירוק
  סגור
 • נראה לך שהיא חושבת על זה? העיקר להפציץ בכותרת (ל"ת)
  lokko 17/12/2013 16:34
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • היא לא יודעת על מה אתה מדבר :)
  דוד 17/12/2013 16:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שמים בועדת הכספים אנשים שלא מכירים מושגים בסיסים בכלכלה..אל תצפה ממנה באמת להבין מה קורה,היא למדה מיועצי התקשורת שלה להגיד "פרמידה זה לא טוב פרמידה צריך לפרק!"
  סגור