שוק המט"ח סוער: הדולר היציג איבד 0.95% וברציף השער נופל ל-3.96 שקל

דחיית העלאת המס מטלטת את שוק המט"ח. היציג סגר מתחת ל-4 שקלים. האיאו איבד גובה אף הוא וסגר ברמה של 4.90 שקלים
|
(1)
(צילום: Getty images Israel)
שוק המט"ח סוער היום ברקע לדחיית העלאת המע"מ בחודש. עם פירסום דבר הדחייה, בלחץ יו"ר ועדת הכספים, החלו האירו והדולר לאבד גובה בשיעור חד מול השקל. בשלב מסוים הגיע הירידה בדולר למינוס 1.4% אך לקראת קביעת היציג נרשמה התמתנות והיציג נקבע בירידה של 0.94% לרמה של 3.997 שקלים. לאחר קביעת היציג, הדולר נחלש עוד 0.27%. בסיכום חודשי התחזק השטר הירוק ב-1.89% כנגד השקל.

העלאת המע"מ היתה צפויה להשפיע על האינפלציה. בשוק הגיבו במהירות להערכות כי דחיית העלאת המע"מ לא תעודד את הנגיד פישר להוריד כבר באוגוסט את הריבית במשק, מה שמחזק את ערכו של השקל ביחס למטבעות הזרים.

יו"ר ועדת הכספים, גפני סירב לדון בהעלאת המע"מ כבר מחר בלילה, מהלך אותו אישרה אתמול הממשלה במסגרת חבילת העלאות המסים וקיצוצי התקציבים. המע"מ היה צפוי לעלות כבר מחר ב-1% ל-17%, אך סירובו של גפני לדון בעניין לחץ את שר האוצר אל הקיר והכריח אותו להודיע על החלטה לדחות את העלאת המע"מ לספטמבר. מקורב לגפני אמר היום: "אין שום הצדקה שוועדת הכספים תהיה חותמת גומי של משרד האוצר".

נציין כי ההיחלשות הדרמטית של המטבעות המרכזיים כנגד השקל נמשכת זה היום השני ברציפות, לאחר שאתמול עם קביעת השערים היציגים על ידי רשם הדולר ירידה חדה של 1.2% ונקבע ב-4.035 שקלים. האירו היציג צלל אתמול ב-1.3% ונקבע ב-4.951 שקלים.

בשוק המט"ח העולמי נרשמת היום רגיעה יחסית, כאשר הסוחרים מתכוננים למהלכים ממשיים של שני הנגידים החשובים בעולם, ברננקי ודראגי מחר ומחרתיים. האירו מתזק ב-0.15% ונסחר ברמה של 1.2275 דולר.

לדברי יוסי פרימן, מנכ"ל קבוצת פריקו "דחיית העלאת המע"מ מאפשרת לזרים ולמשקיעים באפיק השיקלי להמשיך ולהנות עוד חודש שלם מפער הריביות החיובי של השקל כנגד המטבעות הזרים ולהנות ומהעדר הלחצים האינפלציונים. הדחייה למעשה ממתנת את הלחץ על המחירים בשוק המקומי. למשל מחירי המזון שצפויים לעלות כתוצאה מעליית מחירי הסחורות החקלאיות בעולם ומחיר הדלק שצפוי לעלות כתוצאה מעליית צחיר הנפט הגולמי בעולם. עליית המע"מ בעיתוי אומלל שכזה היתה עלולה להכביד יתר על המידה על הצרכנים הישראליים. למעשה האוצר בעצם הדחייה מפזר את ההשפעה על פני תקופה יותר ממושכת - מה שיעזור למשק לא לספוג זבנג חזק מדי ברגע נתון אחד".


צפו בגרף התוך יומי של הדולר/ שקל:תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הירוק יטפס מעלה במטח הראשון
  דביר \סימן טוב 31/07/2012 16:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מט"ח = מטח טילים טילים נעים = ירוקים עולים טילים שובתים= ירוקים יציבים במבט קדימה ירידה נוספת תביא לגל קונים רציני של הירוקים השקל לא מגלם חוזק בשטח מה גם שאין כבר רווח בשקלים כולם עוברים לדולרים!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות