מנכ"ל משרד הבינוי פותח את הפה על נערי האוצר: "הורסים את שוק הנדל"ן"

שלמה בן אליהו: "אגף התקציבים אינו מודע לצעדי מיסוי הנדל"ן ואינו מוסמך לקבוע מדיניות בשוק הדיור"
 |  (21)
שלמה בן אליהו, צילום: ששון תירם
"פקידי האוצר ממשיכים להלך אימים בכדי להטיל מיסים חדשים שיפגעו בשוק הנדל"ן", כך אמר היום מנכ"ל משרד הבינוי שלמה בן אליהו, המתריע מפני ניסיון נוסף של פקידי האוצר לדחוף הצעות חדשות ורעות בתחום מיסוי המקרקעין, שעלולות לדבריו לזעזע את שוק הנדל"ן בישראל. זאת, בתגובה לסקירה השבועית של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר שפורסמה השבוע.
בן אליהו הסביר כי בכותרות הסקירה שפורסמה ביום שני יצא קצפו של האוצר על כך שהורים רכשו ככל הנראה לילדיהם "דירות להשקעה" בכרמי גת, כאשר רבע מדירות המגורים שנרכשו באזור באר שבע נרכשו על ידי בעלי הכנסה של כ-3,000 שקל בחודש וכרבע מהדירות במחירים דומים על ידי בעלי הכנסה חודשית של 26,000 שקל. לפי האוצר, מדובר במשקיעים והמדינה מפסידה 45 אלף שקל בשל הפער במיסוי בין אלה "שלכאורה" הינם רוכשי דירה יחידה אולם הינם משקיעים ואין בכוונתם להתגורר בדירה ובין רוכשי דירה נוספת. המסקנה המתבקשת לפי אנשי האוצר היא שינוי במיסוי כדי ללכוד את כולם ברשת המס.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בן אליהו אמר: "אין פלא שסקירה שבועית של אנשים באוצר בוחרת "לגלות" דווקא בעת המו"מ הקואליציוני את ההורים שעוזרים לילדיהם שנישאו לרכוש את דירתם הראשונה ולקרוא להם "משקיעים" או לקרוא להם "מלביני הון" ולפרסם חידושים לכאורה, תוך עיוות של ההגדרות המקובלות בשוק הנדל"ן. מאז ומתמיד רכשו הורים דירות לילדיהם והעמידו חלק ניכר מההון העצמי הנדרש לרכישת הדירה. האם אנשי האוצר חושבים כי לזוגות צעירים במגזר החרדי או לזוגות צעירים במגזר הכללי וסטודנטים יש הון עצמי של 300 או 400 אלף שקל? האם בשל העובדה שמשכורתם נמוכה (או לא קיימת לעתים אם מדובר בסטודנטים או באברכים) מדובר במשקיעים?"
לדבריו, מדובר בפרקטיקה מוכרת של עשרות שנים שבה הורי הזוג משלמים את התשלום הראשוני הנדרש לקניית הדירה והזוגות הצעירים ומשלמים את המשכנתא במשך השנים – "בכל עשרות השנים שעברו רשות המיסים ראתה בדירה כזו כדירתם של בני הזוג הצעיר ולא ראתה בזה הלבנת הון, לא תרגיל מס ולא דירות של משקיעים. ברבעון האחרון עם ישראל לא שינה את הדי.אנ.איי. שלו ולא התאגדו כל ההורים של הזוגות שהתחתנו ברבעון האחרון והפכו את עצמם למשקיעים ומלביני הון באזור הדרום. מדובר בניסיון נוסף להלך אימים על המועמד להיות שר האוצר, וזאת באמצעות כלי התקשורת. מהלך זה גורם נזק לשוק הנדל"ן".
בן אליהו הוסיף כי "בשבועות האחרונים הופתענו לגלות מקריאה בתקשורת כי בכוונת אגף התקציבים להציע לשר האוצר הנכנס תיקוני מסים בשוק המקרקעין שלא תואמו עמנו ולא נבחנו על ידי הגורמים המקצועיים בממשלה האמונים על שוק הדיור. ניסיון העבר בתחום מלמד כי שינויי מיסים תכופים בתחום הנדל"ן יוצרים חוסר יציבת בשוק, מקשים על גיבוש מדיניות ממשלתית עקבית ופוגעים ביכולת השוק לאזן את עצמו. טרם חלפה שנה וחצי מיום שאושרה הרפורמה הגדולה האחרונה בשוק המיסוי, ובמצב זה לא ניתן לבצע שינויים מושכלים במיסוי הנדל"ן ללא פגיעה משמעותית ומיידית בפעילות השוק".
"כעת", מוסיף היום בן אליהו, "מנסים באוצר לעשות שימוש בנתונים תוך פרשנויות מוטעות ולא מקצועיות, בניסיון נוסף להטיל מיסים נוספים ומיותרים, גם על זוגות צעירים".
במכתב ששלח בן אליהו למנהל רשות המיסים, משה אשר, לפני כשבועיים כתב בן אליהו כי ״אגף התקציבים אינו גורם מקצועי בתחום הדיור ואינו מוסמך לקבוע מדיניות בשוק הדיור. הפרסומים האחרונים מלמדים כי האגף אינו מודע למלוא המשמעות של הצעדים בהם הוא מציע לנקוט. משרד הבינוי מתנגד בתוקף לשינויי המיסוי המוצעים. עצם פרסומם בתקשורת, גם אם לא ייושמו בסופו של דבר, גורם לנזק״.
תגובות לכתבה(21):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  לצערי נזק גדול גרם לפיד עם הרעיון האוילי של מע"מ 0
  מצביע לפיד 17/04/2015 10:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הצבעתי פעמיים לפיד, כי אין ברירה אם רוצים להחזיר את ישראל למדינת עבודה, שאינה פרזיטית, מושחתת, המעודדת גנבים וחמסנים, וכמובן גיזענים. יהדות התורה היא מפלגת גיזענים אשכנזים, וש"ס וזה האסון הגדול היא מפלגת מזרחים גיזעניים. ואת כולם מעודד ביבי שמוכר את ערכי הציבור הרחב בנזיד עדשים ופותח רגליים רק כדי להיות במשרה הנחשקת מבחינתו של ראש ממשלה (כושל כמובן ומסבך את ישראל עם העולם והופך אותנו למדינה דו לאומית בו לא רק 300 ערביי "מזרח ירושלים" ידרסו כל שני וחמישי ישראלים בכל מקום אלא בעתיד יהיו מיליונים כאלו). לגופו של עניים ככלכלן ראיתי את הנזקים שעשה לפיד עם הרעיון המטופש של מע"מ 0, בנסיון להמציא את הגלגל. במקום לבנות ולבנות להביא עשרות אלפי פועלי בניה סינים תקע לפיד את הבנייה ואת הזוגות הצעירים והמחירים רק האמירו, חבל לי, אבל זו האמת, והכי מצער שגם בבחירות במקום לקבור את התוכנית ולומר "טעיתי, יש לי תוכנית טובה יותר" הוא נדבק לתוכנית הטיפשית ולכן נפל מ- 19 מנדטים ל- 11.
  סגור
 • 13.
  רוצים לעזור לצעירים לקנות דירה? בטלו את הטבות המס לדירה
  דודו 17/04/2015 01:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  צריך לבטל את כל הטבות המס על דירה, כולל פטור ממס שבח ופטור ממס על שכר דירה. אין סיבה שהעניים ששמים כסף בפיקדון בבנק ישלמו 15% מס, בעוד העשירים שיש להם כסף לדירה יקבלו פטורים ממס. אם כבר תנו פטורים למשקיעים שיעבירו את הכסף לשוק ההון ויוציאו את הכסף משוק הנדל"ן.
  סגור
 • 12.
  אגף התקציבים - חבורה מנופחת ויהירה
  אזרח כועס 16/04/2015 12:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יושבים חכמי הדור - שרק סיימו תואר ראשון בקלקלה( לא טעיתי) וממציאים גזרות . חבורה חסרת רגישות שדואגת אחד לשני במשכורות עתק בשוק הפרטי לאחר פרישתם
  סגור
 • 11.
  אל תראו אותו ככה ,הוא בנה מאות אלפי דירות במחשב .וגם
  בא 15/04/2015 15:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שתה המון כוסות תה עם נענע . עבודה טובה .
  סגור
 • 10.
  צודק. עזרה לילדים לגיטימית (ל"ת)
  אנ 15/04/2015 15:23
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 9.
  האם לזוג צעיר מגיעה עזרה ממשלתית ברכישת נכס להשקעה?
  השאלה פה עקרונית 15/04/2015 14:11
  הגב לתגובה זו
  6 2
  זוהי שאלה עקרונית. אם אין חובת דיווח על חוזה שכירות, אפילו בלי מס, לא ניתן לדעת כמה צעירים רכשו למטרת השקעה ולא למטרת מגורים. אם זו השקעה זה כבר לא "קדוש" לעזור להם במיסוי והטבות. ואם המדינה חושבת שצריך לעזור לצעירים לרכוש נכס מניב ללא מס, אז למה לא לתת אותה הטבה לזוג צעיר שרוכש תיק השקעות גדול של מניות ואגרות חוב?
  סגור
 • מדויק!! (ל"ת)
  אלי 15/04/2015 17:46
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • מדויק!! (ל"ת)
  אלי 15/04/2015 17:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מדויק!! (ל"ת)
  אלי 15/04/2015 17:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אובססייבי וגם ממש לא חכם (ל"ת)
  משועשע 18/04/2015 09:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  דיור
  אלי 15/04/2015 13:48
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כנראה אתה כמו נתניהו לא רוצים להוריד את מחירי הדיור .מי שמחזיק כמה דירות כמוך וכמו ראש הממשלה ברור למה יעשו הכל שהמחירים ימשיכו לעלות. בבנק מקבלים ריבית 0 ומנכים מס במקור ובדירות מקבלים אלפי שקלים שכ"ד ואף אחד לא מצהיר . איפה הצדק גנבים
  סגור
 • 7.
  שוק הנדלן ,זה שוק עבדים ,שם מוכרים את הזוגותהצעירים
  בא 15/04/2015 12:59
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לקבלנים לאוצר ולבנקים ,כול גוף מקבל חלק מכספם ועתידם ,באמת . כשמחיר אמיתי של דירה צריך להיות רבע , כחלון אל תוותר לביבי שהוא נרקומן של מיסים והאויב של עצמו .
  סגור
 • 6.
  לפחות תשוו מס כרפורמה!!!!
  Z 15/04/2015 12:59
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כלומר הנדלן ושוק ההון יפגשו נניח ב 16% - 17% ולא להעלות ל 25% כי אז פשוט דופקים את כולם ומעלים מיסים!
  סגור
 • תשחק אתה ברולטת ההימורים שלך לבד..... (ל"ת)
  משועשע 18/04/2015 09:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  הטלת מס תיצור ירידת מחיר מיידית וכחלון יצא מלך
  יזהר שרון 15/04/2015 12:36
  הגב לתגובה זו
  8 5
  לכל פעילות של הגדלת בניה יקח 3-4 שנים להשפיע על השוק. אבל מיסוי יגרום להגדלה מיידית של היצע הדירות למכירה (חלק מהמשקיעים לא ירצו להחזיק בדירה בגלל המס). המיסוי גם יקטין את מספר המעוניינים לרכוש דירה להשקעה ולכן יפחית ביקוש, ובבת אחת ההיצע הקיים כבר יעלה על הביקוש ותתחיל מגמת ירידת מחירים. החוכמה לדאוג שהקבלנים לא יקטינו התחלות בניה, כפי שעשו כשראו ירידה בביקוש באפיזודות קודמות (מעמ אפס, מחאה חברתית). יש לשווק קרקע עם מקל וגזר ולהבטיח שיבנו ותוך זמן קצוב. ברגע שיסתבר שהמחירים אכן יורדים, כבר בסוף 2015 נניח, כחלון ייצא מלך והשכבות החלשות יעריצו את המוכנות שלו לפגוע באינטרסים של החזקים. מגמת הירידות תיצור אמון רב ביכולתו להמשיך להוריד את המחירים ולהגדיל את הבניה כפי שהבטיח לעם. האמון שיש תקווה ירגיע את השוק הרותח. יש להעלות מס רכישה ל 15% כדי לחסום הרמטית רכישות של משקיעים חדשים, ולהטיל מס 30% על השכרה רק למי שיש לו 2 דירות להשכרה. אדם כזה כנראה יבחר למכור, ובכל מקרה לא יוכל להעלות שכ"ד כי שאר השוק לא ממוסה.
  סגור
 • 4.
  הממשלה כשלה בשימוש בכלי המיסוי כדי לכוון את השוק
  אסנת רום 15/04/2015 12:34
  הגב לתגובה זו
  5 4
  טוענים שהמס רכישה על רכישת דירה להשקעה כבר עלה ואין צורך להעלות אותו שוב. אבל מה זה אומר "אין צורך" ? הצורך נקבע לפי המצב בשטח. כלי המיסוי יכול להיטיב עם קבוצה של אנשים מבוססים (משקיעים) או של רוכשים צעירים שרק רוצים לרכוש בית. הממשלה כיום מסרבת באופן מובהק להטות את הכף לטובת הצעירים. גובה המס צריך להיות כזה שרכישת המשקיעים יורדת עד כדי הפסקת עליות המחירים בשוק. אם המדרגה האחרונה לא עשתה את העבודה (גם בגלל שהריבית ירדה עוד יותר ואנחנו במצב חדש) אז יש לבצע שינוי נוסף ולהעלות עוד יותר את המס. אני לא יודע לנקוב במספר, המס צריך להיות דינמי! כרגע אין מספיק בניה חדשה כדי ליצור מגמת ירידת מחירים? חובה לתת עדיפות לצעירים (לדעתי) על פני משקיעים על ידי כלי המיסוי. עד שההיצע הגדול שכחלון מתכנן יגיע לכדי הבשלה.
  סגור
 • טען עוד
 • 3.
  איש מקצועי שלא חושש להגיד את האמת.
  היי טק 15/04/2015 12:32
  הגב לתגובה זו
  3 3
  לדברי בן אליהו, לפיד "היה שר עם ראש פתוח, יש לו אג׳נדה מאוד מוגדרת, הוא חתר אליה במלוא המרץ, כופף את כל אנשי משרדו ללכת לכיוון שרצה ללכת, ואני אומר את זה ברמה המקצועית. ראית איך ישיבות קבינט הדיור מתנהלות ברמה גבוהה עם סדר יום מובנה, עם שיתוף פעולה". בן אליהו הוסיף חוות דעת על אישיותו של לפיד: "מעבר לזה, הוא גם 'מענטש' (בן אדם. ר"ז). כל פעם שהיתה בעיה שהיה צריך לפתור הוא היה מזמין אליו הביתה, מכין קפה בעצמו והיינו פותרים את הבעיות. לא היו בעיות שלא הגענו בהן להבנה, נכון שהיו חילוקי דעות אבל אני מסיר את הכובע. אני לא מתכוון להמשיך בשירות הציבורי ככה שאני לא מחפש טובות הנאה", אמר כדי להסביר את הרקע לדברים. בן אליהו היה אחד הגורמים המקצועיים היחידים מתחום הבינוי שנתנו ללפיד רוח גבית בנוגע לתכנית מע"מ אפס ותמך בה, יחד עם מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן. בן אליהו נהג להיפגש עם לפיד פעמים רבות באופן אישי ולסייע לו בקבלת החלטות בתחום וכן לסייע לו בלימוד החומר.
  סגור
 • 2.
  בושה וחרפה שתומכים במשקיעים שמעלים את מחיר הדיור והצעיר
  דניאל 15/04/2015 12:17
  הגב לתגובה זו
  5 7
  והצעירים שלנו לא יכולים לבנות משפחה...סוף סוף אנשי האוצר מנסים ...אבל ברור שלא יתנו להם להוריד את שווי הנכסים של העשירים
  סגור
 • כחלון יעשה את השינוי ,או שימחק בבחירות הבאות כמו לפיד
  בא 15/04/2015 13:01
  הגב לתגובה זו
  2 4
  הסתום .
  סגור
 • 1.
  עוד אינטרסנט
  עדי 15/04/2015 12:10
  הגב לתגובה זו
  5 3
  תבדקו כמה דירות יש לו ואם משלם מס?
  סגור
 • בדיוק ,ואל תשכח גם לבדוק מי שלח אותו לדבר .ולמה ,וכמה . (ל"ת)
  בא 15/04/2015 13:02
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור