לא רק בישראל: HSBC מסמנים בועת נדל"ן - שתמשיך להתנפח ב-2015

לא רק בישראל הריבית הנמוכה מזרימה את כספי המשקיעים לטייח ולבנים - ומחירי הבתים במדינה משגשגת זאת רק ממשיכים לעלות
|
(2)
כשהריבית אפסית
החרדה מפני בועת נכסים באוסטרליה הולכת וגדלה מאז שהבנק המרכזי במדינה חתך בשבוע שעבר את הריבית לשפל הסטורי של 2.25%, מחירי הבתים במדינה עלו בשנה החולפת ב-7.9%, ב-23% בשנתיים וחצי האחרונות, והם צפויים לעלות ב-8% נוספים ב-2015, כך לפי בנק ה-HSBC והסיבה לכך היא המשכנתאות המאוד זולות.

הריבית הנמוכה אינה הסיבה היחידה להתנפחות המחירים במדינה שהפכה להיות מצבור אוצרות הטבע של סין. ב-HSBC מאמינים שזרם רכישת נכסי מגורים מצד משקיעים סיניים יקפיץ את המחירים בשנה הקרובה. אוסטרליה מהווה את מוקד ההשקעה השני במספר השקעות הנדל"ן, אחרי ארצות הברית, עבור הסינים והצפי הוא שב-2015 יגדל היקף ההשקעות ב-20%.

הסיבות לכך הן בין היתר היחלשותו של הדולר האוסטרלי מול היואן הסיני ותוכנית חדשה של הממשל האוסטרלי המאפשרת לקבל ויזת משקיעים ברמת פרימיום המאפשרת תושבות קבע תמורת השקעה של כ-45 מיליון שקל.

"החשש הוא שעליית המחירים תגדיל את הסיכון לניפוח יתר של שוק הנדל"ן", מזהירים ב-HSBC. "קצב עליית המחירים ימשיך לעת עתה לגבור על קצב עליית הכנסות משקי הבית, וככל שמגמה זו תמשך יותר זמן כך גדל הסיכון שהבועה תתפוצץ בעוצמה".

עיקר הביקושים מתמקדים בסידני, מרכז הכלכלה של המדינה עם מחיר חציוני של כ-3 מיליון שקל. לשם השוואה, לפי Zillow, המחיר החציוני בניו יורק עומד על כ-2.1 מיליון שקל. קרן המטבע העולמית הכתירה את אוסטרליה כשוק הבתים ביחס מחיר-הכנסה הגדול ביותר אחרי בלגיה. התשואה הממוצעת לשכירות במדינה עומדת על 3.2% בלבד.

אולם לא כולם מוטרדים, בבנק Westpac האוסטרלי טוענים שהמשקיעים הזרים הם אלו שנוטלים הלוואות במינוף גבוה ולא משקי הבית האוסטרליים, ולכן שוק הנדל"ן אינו צפוי להשפיע לרעה על הכלכלה בטווח הרחוק. "ברור שישנם שווקים שרשמו עליית מחירים מוגזמת, אולם צריך לקחת בחשבון שמשקי הבית הגדילו משמעותית במהלך תקופת עליית המחירים את הפרשותיהם לחסכון, דבר המקטין את הסיכוי לבועה פוטנציאלית.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  למה לעצור את המשקיעים הם המנוע של
  רועי 11/02/2015 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הצמיחה במשק. מה שצריך זה פחות בירוקרטיה בנדלן יותר בנייה ולהפשיר יותר מהר קרקעות. אין פתרונות אחרים יהיה הצפה של דירות ורק אז המחירים ירדו.
  סגור
 • 1.
  כל הפוליטיקאים שלנו מסרבים לעצור משקיעים ע"יע"י מיסוי
  רמי 10/02/2015 16:43
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ולכן גם אצלנו הבועה תמשיך להתנפח. הגדלת היצע? זה יקח מעל חמש שנים כדי ליצור השפעה מספקת על השוק ובנתיים ממילא הבועה תתפוצץ
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות