בתחרות צפופה בשוק התקשורת, אקוסטאר ממשיכה לצמוח

החברות הקטנות בארה"ב: והיום סיפורה של חברת הלווינים שמצליחה לצמוח באמריקה הלטינית. החסרון: מכפיל גבוה

|
(1)

חברת הלוויין אקוסטאר (Echostar Corporation, סימול: sats) הינה ספקית גלובלית של מערכות תקשורת באמצעות לוויינים לארגונים וחברות, לגופים ממשלתיים וללקוחות קצה פרטיים. החברה הוקמה ב-1981 ומעסיקה כיום 2,100 עובדים. המטה הניהולי של החברה נמצא במדינת קולורדו, ארה"ב. שווי השוק של החברה עומד נכון להיום על כ-5.2 מיליארד דולר.

אקוסטאר פועלת באמצעות שתי חברות בנות: Hughes networks systems ו-Echostar satellite services (ר"ת ESS). לקוחות החברה באים ממגוון תחומים וראש ובראשונה חברות מדיה ושידור, חברות כבלים, חברות פרטיות גופים ממשלתיים וצבאיים.

Hughes מספקת שירותי העברת נתונים ותקשורת בפס רחב ושירותי לוויינים בעיקר ללקוחות פרטיים ועסקים קטנים וכן עבור ארגונים גדולים יותר, עבור יישומים כגון העברת נתונים מהירה, עסקאות תשלום והעברות כספים, שירותי VOIP, שירותי תקשורת בעת טיסות וגישה לענן הם בין השירותים שהחברה מספקת.

כמו כן, החברה בונה ומתקינה ציוד קצה המשמש רשתות לוויין אחרות וכן מספקת ציוד ותמיכה עבור מערכות טלפון בתקשורת לוויינית של מפעילים אחרים. Hughes נרכשה ב-2011 על ידי אקוסטאר וכיום יש לה כ-1.2 מנויים לאינטרנט בפס רחב.

חברת ESS הוקמה ב-2007 ומספקת שירותי תקשורת לוויינית והעברת נתונים ווידאו בעיקר לגופים גדולים, ספקי שירותים ויחידות של ממשלת ארה"ב. הלקוח העיקרי של ESS הוא חברת אחות של אקוסטאר: Dish Networks, הנמצאת בבעלות המייסד ובעל השליטה ב-Echosta, צ'רלי ארגן, המכהן גם כמנכ"ל Dish - ספקית של שידורי טלוויזיה באמצעות לוויין למנויים ושירותי אינטרנט בפס רחב (ב-2016 היו לחברה 13.7 מיליון מנויי טלוויזיה וכ-580 אלף מנויים לשירותי הפס הרחב).

ההכנסות מהמכירות ל-Dish תופסות מעל 80% מסך ההכנסות של חברת הבת ESS. נקודה שעשויה להוות חיסרון עבור החברה, למרות שמדובר בשתי חברות אחיות ובין החברות שוררים הסכמים ארוכי טווח עם מחירים קבועים המתאימים גם לאינטרסים של Dish.


כיום מפעילה אקוסטאר צי של 24 לווייני תקשורת, חלקם בבעלותה המלאה, חלקם חכורים ולחלקם היא מעניקה שירותי תפעול ובקרה. במהלך 2018 מתעדת החברה לשגר לוויין נוסף שיתמוך בשירותי הפס הרחב שהיא מעניקה בברזיל, צ'ילה, קולומביה, אקוודור, ופרו.

במהלך 2017 מכרה אקוסטאר את חלקה בחברת Sling TV לחברת Dish. העסקה לא כללה תמורה כספית ישירה ולוותה בהחלפת נכסים הדדית .Sling Tv עוסקת בפיתוח ייצור ומכירה של תוכנה וציוד קצה לשידורי טלוויזיה בלוויין למנויים.

בעסקה קיבלה Dish את חלקה של אקוסטאר ב-Sling Tv וכן את מחלקות הפיתוח התכנון והייצור של Sling TV ובתמורה קיבלה החברה מ-Dish נכסים המשקפים 80 אחוז מהשווי הכלכלי של פעילות  Hughes. ב​אקוסטאר אמרו כי העסקה תאפשר להם להתמקד עסקי הליבה של החברה ופיתוח תחומי העברת מידע בפס רחב. העסקה הושלמה במרץ 2017.

בונים על צמיחה
את שנת 2017 סיימה אקוסטאר עם מכירות בסך 1.886 מיליארד דולר לעומת מכירות של 3.057 מיליארד דולר ו-3.144 מיליארד דולר בשנים 2016 ו-2015 בהתאמה. הירידה בהכנסות נבעה בעיקרה מהשינויים האסטרטגיים שביצעה החברה ובהם הבחירה להתמקד בעסקי הליבה של החברה. עם זאת, שיעורי ה-EBITDA עלו. בשנים 2015 ו-2016 שיעור ה-EBITDA עמד על 28.1% מסך המכירות ואילו בשנת 2017 שיעור זה עמד על 42.15%.

חשוב לציין שבשנת 2017 רשמה החברה בדוחותיה הטבת מס חד פעמית בסך 303.5 מיליון דולר בשל הורדת מס החברות במסגרת רפורמת המס של טראמפ. הדבר השפיע כמובן על סעיף הרווח הנקי והרווח למניה.

עם זאת שיפור בשיעור הרווח הנקי חל גם בשנים 2015 ו-2016, כאשר שיעור הרווח הנקי עמד על 5.22% ו-5.95% (רווח נקי של 164 מיליון דולר ו-182 מיליון דולר) בהתאמה בשנים הללו. בשנת 2017 שיעור הרווח הנקי עמד על 20.89% ובמספרים מוחלטים הרווח הנקי עמד בשנת 2017 על 394 מיליון דולר.

כאשר אנו בוחנים את תחזיות החברה קדימה אנו רואים כי קצב המכירות צפוי לצמוח ב-14% לרמה של 2.141 מיליארד דולר וקצב גידול דומה גם בשנת  2019 לסך של 2.382 מיליארד דולר.

נראה כי החברה תמשיך לצמוח גם בסעיף ה-EBITDA עם 881 מיליון דולר אשר מהווה שיעור של 41.15% מסך המכירות בדומה לשנת 2017, ו-1.016 מיליארד דולר בשנת 2019 אשר מהווה גידול של 16% בין השנים ושיעור צמיחה מדהים בסעיף זה של 42.65%. לעומת זאת בסעיף הרווח הנקי החזוי לסוף 2019 החברה אמורה להציג רווח נקי של 178 מיליון דולר לעומת 95 מיליון דולר בלבד בשנת 2018 מדובר בשיעור צמיחה מרשים של 88%.

מכפיל הרווח הנוכחי של החברה עומד כיום על 63.94, יקר מהמכפיל הענפי שעומד כיום על 45.4, עם זאת, המכפיל החזוי לשנת 2019 צפוי לעמוד על 47.7. צריך לציין ש-92% מכמות המניות המופקות של אקוסטאר נמצאות בידי הגופים המוסדיים ואילו שאר 8% הנותרים בידי הציבור.

במהלך 2017 ביצעה, כאמור, אקוסטאר מהלך של התמקדות בעסקי הליבה שלה וסיימה שנה עתירת פעילות: החברה השיקה רשת אינטרנט מהירה בצפון אמריקה וכן השיקה  2 לוויינים חדשים האחד המאפשר אינטרנט מהיר בקולומביה והשני לוויין לשידורי טלוויזיה בברזיל, הרחיבו את שירותי רשת מובייל באיחוד האירופי, הרחיבה את הכיסוי שהיא מעניקה למפרץ מקסיקו והקאריביים.

כמו כן, החברה התחילה לעבוד על פיתוחו של לוויין מהדור החדש Ultra high density satellite. שאמור לסייע לה להרחיב את הקיבולת של הרשת שמספקת Hughes בכל יבשת אמריקה ולתת מענה לצרכים של ארגונים ולחברות תעופה, אשר השקתו מתוכננת ל-2021. השנה החברה מתעתדת להשיק לוויין נוסף שיתמוך בשירותי הפס הרחב בברזיל, צ'ילה קולומביה אקוודור ופרו.

מנועי הצמיחה של החברה בשנים הקרובות מתבססים על הגידול בשימוש ובביקוש לרשת האינטרנט בארה"ב ובעולם במגזר העסקי והפרטי תוך ניצול הפרישה של הלוויינים שלה והרחבת נתח השוק ומגוון השירותים שהחברה מספקת באירופה ובדרום אמריקה.

התחרות בשוק התקשורת הלוויינית אינה פשוטה והיא צפופה למדי. התחרות באה מצד מפעילות מסורתיות של שירותי טלפוניה ותקשורת, ספקיות אחרות של אינטרנט באמצעות לוויין מפעילות DSL וספקיות קלאסיות של שירותי אינטרנט. נציין כי גילת לוויינים נחשבת לאחת מהמתחרות של החברה בתחום "תחנות לוויין זעירות" (VSAT). החברה מעוניינת להדגיש את איכות השירותים שהיא מספקת, הטכנולוגיות ולהשיק בשנים הקרובות לוויינים נוספים כדי לסייע לה לעמוד ביעדיה.
 
בהנחה כי החברה תצליח לשמור על נתוני הצמיחה גם על בסיס התחזיות השמרניות שהיא מספקת, אנו מעריכים כי מדובר בחברה בעלת פוטנציאל משמעותי במיוחד לאור הצורך ההולך וגובר היום בעולם להעביר יותר מידע במהירות גבוהה יותר.

 ** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל 
 
הכותבים הם מנכ"לים משותפים באביב-שגב בוטיק השקעות

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  גילת לוויינים
  שלומי 22/04/2018 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראה כי מדובר בחברה הדומה לגילת הישראלית ?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות