זבז'ינסקי: "יילן תנסה לא לזעזע, אבל יש פוטנציאל לאירוע נפיץ"

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש אמר ל-Bizportal שההחלטה הראשונה של יו"ר הפד' החדשה "היא צומת דרכים"
|
(2)
ג'נט יילן
עיני המשקיעים בעולם נשואות היום לוושינגטון, שם תכריז (בשעה 20:00 שעון ישראל) יו"ר הבנק המרכזי הטריה, ג'נט יילן, את המדיניות המוניטרית לחודש הקרוב. ההחלטה הזו חשובה במיוחד לאור העובדה ששיעור האבטלה, מה שהיה הקו המנחה של המשקיעים למדיניות הפד' בשנה האחרונה, מתקרב ליעד.

שוחחנו עם הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, אלכס זבז'ינסקי, ושאלנו אותו מה הוא מצפה לשמוע מיילן בהודעה הערב.

"אני מצפה שהדברים שיאמרו יהיו המשך של דברים שאמר בן ברננקי (יו"ר הפד' הקודם)", אומר זבז'ינסקי. "לא נראה הפתעות בהערכות, בתחזיות, או מבחינת הגישה. אני חושב שהמעבר יהיה יחסית חלק".

"דבר שני, אני חושב שיילן צריכה לעשות איזה עדכון או שינוי, כי עד היום הפד' מדבר על כך שברגע שהאבטלה תרד ל-6.5% הם ישקלו שינויים במדיניות הריבית, וזה היה הנוסך המנחה די הרבה זמן. היום האבטלה קרובה מאוד לרמה הזו. הפד' צריך להבהיר מה קורה עכשיו. האם באמת הולכים על העלאת , שאני חושב שזה לא יקרה, ואיזה הנחיות יהיו מעכשיו, שהשוק יבין לאן הדברים הולכים".

הכלכלן מעריך בנוסף ש"הקו המנחה יהיה למתן ציפיות שוק להעלאת הריבית, כלומר למרות שהגענו ליעד האבטלה של 6.5%, שלא יהיה רושם שהבנק המרכזי באמת בוחן אפשרות של העלאת ריבית כי לפי דעתה הכלכלה האמריקנית עדיין זקוקה לריבית אפסית, המצב במשק עדיין רחוק מלהיות נורמלי. יכול להיות שנקבל סט של אינדיקטורים. אני מניח שהם יגידו 'אין לנו מספר חדש (של שיעור אבטלה רצוי)', ובמקום זה יבחנו סט של אינדיקטורים שונים שקשורים לשוק העבודה. הם כנראה יציינו שיש עדיין בעיות שונות בשוק העבודה, ורק כשהבעיות האלה יפתרו הם יתחילו להעריך מחדש".

מתי אתה מעריך שנראה עלייה בריבית בארה"ב?
"אני חושב שהריבית תעלה מוקדם ממה שמדברים כיום בשוק. אם הקונצנזוס מדבר על המחצית השניה של 2015 (כתאריך אפשרי להעלאת ריבית) אני חושב שיש סיכוי שווה להעלאת ריבית ראשונה כבר במחצית הראשונה של 2015. אנחנו עכשיו אחרי תקופה של נתונים לא כל כך טובים, בעיקר באשמת מזג האויר. כלומר, זה משהו שהוא זמני וחולף. במחצית השניה של 2013 הכלכלה האמריקנית היתה די חזקה. אני רואה דיווחים אופטימים של חברות, ולכן אני מעריך שאנחנו נתחיל לראות נתונים טובים יותר כפיצוי על הנתונים הגרועים מהחודשים האחרונים. כלומר נתונים נקיים באמת, בלי השפעות של מזג האויר, נתחיל לראות רק עוד חודשיים".

אנליסטים בעולם קוראים להודעה הזו "ההחלטה החשובה של השנה", מה אתה חושב?
"זה נכון, יש פה צומת", מציין הכלכלן. "זו פעם ראשונה שיילן מקבלת את ההחלטה הזו, ויכול להיות שאנחנו נופתע, אז יש פה באמת אלמנט אפשרי של הפתעה. בנוסף, הטריגר של רמת 6.5% שהופך להיות לא רלוונטי, והשאלה היא איך הבנק המרכזי ינחה את השוק".

"למשקיעים יש עדיין טראומה מיוני 2013, אז ברננקי רק התחיל לדבר על האפשרות שהפד' יתחיל לצמצם את היקף הרכישות, מה שגרם לרעידות במניות ולזינוק בתשואות האג"ח. מהבחינה הזו, אם הם (הפד') לא ינהגו כמו שצריך יש פוטנציאל נפיץ. אני מניח שהם למדו את הלקח ויעשו מה שצריך כדי להרגיע את השווקים ולא לעורר חששות".

לאיזה תגובה אתה מצפה משוק האג"ח?
"אני מצפה לראות עליית תשואות באופן כללי. אני לא יודע אם זה יקרה היום אחרי ההודעה או בעתיד, אבל אני מסתכל על התשואות היום ועל התחזיות שלי ואיך זה אמור להשפיע על שוק האג"ח, ונראה שהתשואות בכיוון של עלייה. אני מניח שיילן תנסה לא לזעזע את השוק אז לא נראה ליש נראה שינוי כיון חד. באופן כללי, במבט לחודשים הקרובים אני רואה עליות".

מה הסיכוי שנראה האטה בצמצום בהיקף הרכישות? יש סיכוי שהפד' לא יצמצם את הרכישות ב-10 מיליארד דולר כמו בפעמיים האחרונות?
"אני לא חושב. הסיכוי לכך הוא נמוך, כי כל שינוי בקצב מ-10 מיליארד דולר, ולא משנה אפילו לאיזה כיוון – ל-5 מיליארד או 20 מיליארד דולר בחודש, זו תהיה הודעה מזעזעת לשווקים. זה יצור המון אי וודאות, זה שקול להחלטה של להתחיל או להפסיק לגמרי את ה-QE. לכן אני לא חושב שהבנק המרכזי יעשה צעד כזה, אלא אם כן הנסיבות יחייבו, וכרגע הם לא מחייבות".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ראו הוזהרתם
  המבין 19/03/2014 17:32
  הגב לתגובה זו
  3 3
  השוק מיצה את עצמו ולא משקף את המציאות ורק מחפש סיבה ולו קטנה לצניחה חופשית לתהום ..... :(
  סגור
 • 1.
  עד 20.30בערב עדיין יש לכם אפשרות להגנות חברים תתעוררו (ל"ת)
  משקיע קטן 19/03/2014 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות