רשות ני"ע ממליצה להעמיד לדין את בכירי בזק - "קיימת תשתית ראייתית"

התיק בעניינם של שאול אלוביץ, סטלה הנדלר, שלמה פילבר ובכירים נוספים עובר לפרקליטות - הנה פירוט העבירות המיוחסות
 |  (10)
שאול אלוביץ, צילום: בוצ'צ'ו
יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, הורה היום על העברת תיק החקירה בעניינה של חברת בזק 0% בזק 266 0% בזק בסיס:266 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), לאחר סיום החקירה ברשות ניירות ערך. מניית בזק יורדת 1.5% עם פתיחת המסחר. 
החקירה הגלויה בתיק זה החלה במהלך חודש יוני 2017 לאחר חקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר. במהלך החקירה נבדק חשד לביצוע עבירות פליליות ובכלל זה עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות שיבוש מהלכי משפט.
במסגרת חקירה סבוכה, מסועפת ומרובת פרשיות זו, הגיעה מחלקת חקירות של רשות ניירות ערך למסקנה כי קיימת תשתית ראייתית, לכאורה, המבססת את מעורבות החשודים המרכזיים בתיק בעבירות המפורטות לעיל. במסגרת תיק חקירה זה נחקרו מספר פרשיות הנוגעות להתנהלות חשודה של גורמים בכירים בחברות בזק, יס וחלל וכן של מספר עובדי מדינה הקשורים מתוקף תפקידם בממשקי עבודה מול חברת בזק כמפורט להלן:
 
קבלת כספים במרמה – במסגרת פרשיה זו נמצאה תשתית ראייתית, לכאורה, לביצוע עבירות פליליות של נושאי משרה בחברות YES ובזק, אשר היו אמורים לזכות שלא כדין את בעל השליטה בחברת בזק בסך של כ-170 מיליון שקל. זכאותו לכאורה של בעל השליטה לסכומים אלה נגזרה מהוראות הסכם עסקת בזק – YES אשר התנה תשלומים אלה בעמידת חברת YES ביעדים פיננסיים שנקבעו. מממצאי החקירה עולה כי דיווחי החברה בדבר עמידה ביעדים אלה הושגו לאחר שורה ארוכה ושיטתית של פעולות מלאכותיות במערך התשלומים, הרכישות וההשקעות של החברה אשר כל תכליתן, על פי החשד, הייתה להעשיר את קופת בעל השליטה. 
הדלפת חומרי הוועדה הבלתי תלויה לבעל השליטה בחברה ומקורביו – במסגרת פרשיה זו נמצאה תשתית ראייתית, לכאורה, לביצוע עבירות פליליות של נושאי משרה בחברת בזק. תשתית ראייתית הנוגעת להדלפות מתמשכות ושיטתיות של דיוני הוועדות הבלתי תלויות של חברת בזק אשר נדרשו לבחינת עסקאות בזק – YES ובזק - חלל. המדובר הוא בעסקאות עם בעל שליטה אשר במסגרתן התחייבה בזק לשלם לבעל השליטה בה סך מצטבר של כ-2 מיליארד ש"ח. במסגרת פרשיה זו נמצאה תשתית ראייתית להעברת מידע מהותי וחסוי מתוך דיוני הוועדה אשר היה בו כדי לחשוף בפני בעל השליטה ומקורביו את עמדות הוועדה ביחס לשלבי המו"מ השונים. עוד עולה מהחקירה כי לעיתים הנחו בעל השליטה ומקורביו את הגורמים המדליפים מתוך דיוני הוועדה לפעול בקרב חברי הועדה על מנת לקדם או לסכל עניינים בהתאם לאינטרסים שלהם בעסקה. 
קידום אינטרסים של בזק במשרד התקשורת תוך ביצוע עבירות על חוק העונשין וחוק ניירות ערך – במסגרת פרשה זו נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לביצוע פעילות מרמתית, מתמשכת ומכוונת מצד מנכ"ל משרד התקשורת וכן נושאי משרה ועובדים נוספים בחברת בזק, אשר פעלו בצורה שיטתית לקידום האינטרסים של חברת בזק כאשר פעילות זו מתבצעת לא פעם תוך הסתרתה מהגורמים המקצועיים ובכלל זה המשפטיים במשרד התקשורת ומגורמים רלבנטיים במשרדי ממשלה אחרים. פעילות זו כללה, בין היתר, העברה שיטתית של מסמכים מסווגים, ניירות עמדה פנימיים, תכתובת ומסמכים מדיונים בין-משרדיים, לרבות כאלה אשר טרם נדונו בפורומים המוסמכים. במסגרת זו נהגו גורמים בחברת בזק לעבור על המסמכים המודלפים, לתת את הערותיהם עליהם, לנסחם ולעיתים אף לכתוב אותם בכללותם והכל בהתאם לצרכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים. 
מדובר בתיק מורכב הכולל חומר ראיות רב. החקירה המאומצת נוהלה ע"י מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך ובמהלכה בוצעו חיפושים רבים ונגבו עדויות ממאות מעורבים ועדים. החקירה לוותה על ידי מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).
יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "אני מודה לחוקרי הרשות על העבודה המקצועית והמאומצת שנעשתה לילות כימים על מנת להשלים את החקירה ולהעביר את התיק לפרקליטות בהקדם האפשרי. מדובר בחקירה מהמורכבות והמסועפות שהתקיימו ברשות, שכללה פעולות חקירה רבות ושימוש בטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. החקירה התקיימה במישור הסמוי ולאחר מכן במישור הגלוי בניהולו של מנהל המחלקה, עו"ד אלי לוי, באופן מוקפד, בלתי מתפשר וללא משוא פנים".
תגובת באי כוחו של מר שאול אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן: "עכשיו משהועבר התיק לפרקליטות נכון יהיה להתאזר בסבלנות ולהמתין שהאמת תצא לאור. אין לנו צל צילו של ספק שלא בוצעה כל עבירה ושכך יקבע."
 
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  רשות נע חבורה של כלומניקים
  מאיר פ 06/11/2017 18:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשתית יה חה עוד מעט תחפשו חור להתחבא ... בושה לקחת אנשי עסקים הגונים ולרדוף אותם בלי סיבהבישראל מותר לרדוף להאשים להרוס בלי סיבה כי אתם חבורה של כלומניקים מוגנים עי השופטים עי אי אגדת כתב אישום אישי
  סגור
 • 6.
  חברים של ביבי
  דניאל 06/11/2017 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עוד כמה לכלא... בטח חברים של ביבי...מדינה מושחתת.
  סגור
 • 5.
  בטח חברים של ביבי (ל"ת)
  דניאל 06/11/2017 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 4.
  מה הקשר בין טבע לבזק?
  רונית ליאיר 06/11/2017 12:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בזק חברה במצב יציב עם דיוודינדים שבמחיר 500-550 היא אטרקטיבית לטווח הארוך לבעלי סבלנות.לגבי מעלה הפרמידה-אינטרנט זהב המצב יותר מורכב.טבע אם תתייצב ותצליח לעבור את הגל העכור תהיה שוב במחיר של 30-33 דולר אך אם לא תתייצב יכולה מאוד להדרדר והסיכון הרבה יותר גבוה. טבע חייבת להיפטר מוועדי העובדים שדחפו את ההנהלה לבצע עסקאות מטורפות וכמובן אין ספק שלויודמן יש חלק עצום במצב.הפחד של ועדי העובדים מרכישה ע"י פייזר וכו' גרם להיות לאבד את העשתונות.
  סגור
 • 3.
  סומך חייקין? רן צוריאל והחברים? (ל"ת)
  ורואי החשבון איפה? 06/11/2017 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ליאיר-הערכה:תוך זמן קצר תישנה את שמך/הכינוי שלך-מה דעתך
  אדם 06/11/2017 10:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתה טועה ומטעה כמו רוב המגיבים באם האתר היה מחייב רישום שם או כינוי לפי מס תז תגובה כזו לא היתה נכתבת .
  סגור
 • 1.
  טבע היום בסביבות 15.48 תחושה רצינית שתטוס למעלה מ- 15% (ל"ת)
  יאיר 06/11/2017 10:02
  הגב לתגובה זו
  5 5
  סגור
 • חלום
  דארתייי 06/11/2017 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בוקרה פיל משמש
  סגור
 • מצחיק שבכתבה של המלצה לדין ע"י רשות לני"ע
  האירוניה 06/11/2017 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתה עובר עבירת תרמית בניירות ערך...
  סגור
 • הוא סתם מבולבל ומבלבל את המוח (ל"ת)
  שמטוב 06/11/2017 11:50
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור