אחרי הנתון מיום שישי, "איתות למדיניות מרסנת יותר, מספר ההעלאות הריבית עשוי להיות גדול יותר"

 | 
דו"ח התעסוקה
ביום שישי פורסם דו"ח התעסוקה בארה"ב שאמנם פספס בשורת תוספת המשרות אבל מנגד הצביע על שיעור חד מהצפוי בסעיף השכר. רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי, אומר הבוקר כך: "אנו מזהים בדברים שנשאו בכירי Fed עם ולאחר פרסום דוח התעסוקה איתותי הכנה לקראת אימוץ מדיניות מרסנת יותר מכפי שעלה מהתחזית הרבעונית שפורסמה בחודש שעבר". כלומר לדברי מנחם, ייתכן מאוד שנראה תהליך מואץ יותר של העלאות ריבית במהלך השנה הנוכחית.
"להערכתנו, הדוח יעביר את תשומת הלב לנתוני השכר במקום לנתוני התעסוקה, שהתוספת החודשית שלהם מתיישבת כבר חודשים רבים עם הקצב הנחוץ לצורך המשך שמירה על תעסוקה כמעט-מלאה; הדבר מתבטא בכך ששיעור הבלתי מועסקים נמוך בעקביות מ-5%, שהוגדרה בעבר על ידי ה-Fed האמריקאי בתור יעד תעסוקתי שהשגתו תוליך למעבר למדיניות מוניטארית מרחיבה הרבה-פחות. מולם, נתוני השכר, עם עלייה של 3% ב-12 החודשים האחרונים, אחד הנתונים הגבוהים של השנים האחרונות, מצביעים על כך שהשכר הריאלי (בניכוי קצב עליית מדד המחירים של ההוצאה לצריכה פרטית) עלה 1.5% בתקופה זו. יחד עם נתוני התוצר ומדד המחירים לצרכן (בניכוי מחירי המזון והאנרגיה), זה נתון שהופך, כנראה, תרחיש של 3 העלאות ריבית השנה בארצות הברית להיות תרחיש הרצפה", כך אומר הבוקר מנחם.
לעניין שוק המט"ח, אומר מנחם כי "שער הדולר אמנם עשוי להמשיך עם התיסוף כנגד האירו, מה שיקשה על חברות הייצוא, אך הקלות המס המתוכננות להן (ולמגזר העסקי בכלל) והמדיניות התקציבית המרחיבה שהנשיא הנבחר טראמפ הכריז עליה, יפצו על כך. כמו כן, הנתונים האחרונים מאירופה די הפתיעו לטובה ויכול להיות שבגללם פיחות האירו לא יהיה כה מהיר כנגד הדולר בדיעבד".
נזכיר כי בעדכון הריבית האחרון בארה"ב (14 בדצמבר) הציג הפד' צפי ל-3 העלאות ריבית במהלך 2017, זאת מול תחזית קודמת מצד הפד' ל-2 העלאות בלבד.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות