דו"ח התעסוקה: פספוס בתוספת המשרות, אבל תראו את האיתות שמספק כעת הדולר

שימו לב לסעיף שהוא הדבר הגדול בדו"ח היום - "מספק עדות נוספת, אולי החתיכה האחרונה בפאזל"
 | 
נשר אמריקני, צילום: Getty images Israel
דו"ח התעסוקה בארה"ב שהתפרסם היום הציג תמונה כביכול מעורבת. בשורה התחתונה נרשמה תוספת של 156 אלף משרות בלבד למשק האמריקני בחודש דצמבר, זאת לעומת צפי השוק שעמד על תוספת של 178 אלף משרות ואחרי שבחודש נובמבר נרשמה תוספת של 204 אלף משרות.

עם זאת, שיעור האבטלה עלה מ-4.6% ל-4.7% כאשר הסיבה לכך היא גידול שנרשם בכוח העבודה, כלומר העלייה בשיעור האבטלה היא מסיבות טובות. ובתוך כך, השכר השעתי הפתיע כאשר עלה 0.4% לעומת צפי לעלייה של 0.3% וזה כנראה הסיפור הגדול של הדו"ח הנוכחי. לפי רבים, האינדיקטור המרכזי לצמיחה בריאה היא גידול בשכר, ובשנת 2016 הגידול בשכר הסתכם ב-2.9%, הגידול החד מאז 2009.

"זה מספק עדות נוספת, אולי החתיכה האחרונה בפאזל - כדי שהפד' יכיר בכך ששוק התעסוקה התאושש במלא מלא, כלומר שהמטרה הושגה, והדבר נותן אור ירוק להאיץ את תהליך העלאת הריבית", כך אמר למרקטווץ אסטרטג בכיר ב-Brown Brothers Harriman.

הדולר מגיב בהתחזקות של מעל 0.55% מול האירו, והדבר ככל הנראה מאותת על כך שהסוחרים רואים את הדו"ח כחיובי (כנראה בדגש על העלייה המשמעותית בשכר השעתי, נתון מאוד חשוב לפד' כאינדיקטור לעניין האינפלציה). בבורסות אירופה הירידות נמחקו לאחר פרסום הדו"ח וברקע להיחלשות האירו וכעת עברו לעליות קלות. החוזים בוול סטריט נסחרים ביציבות עם נטייה לעליות.

בסה"כ נוספו למשק האמריקני 2.2 מיליון משרות בשנת 2016, זאת לעומת תוספת של 2.7 מיליון משרות שנוספו בשנת 2015. מדובר בשנה שישית ברציפות שבה נרשמה תוספת של מעל 2 מיליון משרות, הרצף החזק ביותר מאז 1999. נראה כי המשק האמריקני הולך ומתקרב לתעסוקה מלאה.

בארבעה מתוך חמשת החודשים האחרונים (דו"חות אוגוסט עד דצמבר), דו"ח התעסוקה כשל מלעמוד בצפי השוק. בתוך כך ניתן לטעון כי המומנטום של קצב המשרות החדשות החל לרדת, עם ההתקרבות לכדי שיעור האבטלה ההיסטורי האמריקני (4.5%). תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה