התחדשות עירונית במרכז תסבסד אלפי דירות בפריפריה: "אנחנו צריכים לדאוג לאלה שאין להם וקצת איזון לא יזיק"

משרד הבינוי והשיכון השיק תוכנית שבמסגרתה פרויקטים של התחדשות עירונית במרכז  יסבסדו אלפי דירות בפריפריה
 | 
(3)
יואב גלנט, צילום: ששון תירם; לילך צור

משרד הבינוי והשיכון והחברה הממשלתית, עמידר חתמו על הסכם לקידום פרויקטים במסגרת התחדשות עירונית. ההסכם יאפשר לעמידר להפוך לחברה יזמית בכל הקשור בפרויקטים מסוג תמ"א 38 והתחדשות עירונית. ההסכם כולל תקציב של כ-2.5 מיליארד שקל לעשר השנים הבאות לקידום וניהול הפרויקטים ולבניית כ-5,500 דירות. 

לפי תכנית העבודה החדשה, עד שנת 2029 יחוזקו או ייבנו מחדש כ-3,500 יח"ד קיימות, מתוכן כשני שליש יחידות דיור של הדיור הציבורי וייבנו עוד 2,000 דירות שיימכרו בשוק החופשי, כאשר 83% מכלל יחידות הדיור (כ-3,000 דירות) יבנו בפריפריה.
במסגרת התכנית, עמידר תבצע פרויקטים להתחדשות עירונית בנכסי הדיור הציבורי, בבניינים שבהם ישנו אחוז גבוה של דירות דיור ציבורי באזורי הביקוש, היכן שישנה כדאיות כלכלית גבוהה לכך כמו בערים תל אביב, הוד השרון, רמת גן, רעננה וכדומה, כאשר הרווחים ממכירת הדירות שתתווספנה במסגרת הפרויקט, עתידים לסבסד פרויקטי התחדשות עירונית בפריפריה, שעד כה היעדר היתכנות כלכלית מנע את ביצועם.
שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "כשנכנסתי לעיר לוד, חלפתי דרך האתר אותו אנו נחדש, נזכרתי בהוריי שהגיעו לארץ ואחרי שהם גרו שנים ביפו, פינו אותם בלי לתת יותר מידי והכניסו אותם לדירות עמידר בבת ים. עברתי שם לא מזמן הבניינים עומדים ונראים בדיוק כמו הבניינים שאנו רוצים לשפץ כאן. לשמחתנו המצב של שנות ה-40 וה-60 השתנה וההכנסה לנפש בישראל היא 33 אלף דולר בשנה כשליש מארה"ב".  
"המינימום הוא לא רק מזון ולבוש אלא הוא גם קורת גג. אני זוכר בהיותי תת אלוף, חוזר ממבצע בעזה ובשישי אחר הצהריים יש חיילים שנשארים בבסיסי ושאתה מדבר איתם הם אומרים שאין להם לאן ללכת אז הם נשארים בבסיס. זו מציאות שמדינת ישראל לא יכולה להסכים איתה, אולי ב-48' שלאף אחד לא היה. היום יש לנו מספיק. אנחנו צריכים לדאוג לאלה שאין להם וקצת איזון לא יזיק".  
מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אשל ארמוני: "זה לא סוד שהשר והסגן מובילים אג'נדה חברתית ומכלול פרויקטים חדשים שנוצרו בשנה וחצי האחרונות עוסקים בכך. המהות היא יצירת צדק חברתי - מצד אחד יזכו ביכולת התחדשות עירונית ולעומת זאת, פרויקטים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית יוכלו לבצע פרויקטי התחדשות עירונית. הרעיון הוא להעביר מאלה שיש להם לאלה שאין. סוף סוף זה קורה, השר אמר לי תפסיקו לדבר ותביאו תוצאות". 
סגן שר הבינוי והשיכון, ג'קי לוי: "האתגר בפרויקט ענק לעמידר, שלא רק מטיב עם החברה, הוא מטיב עם הדיירים והחוסן של הדיור הציבורי". לוי הוסיף כי בשנה הבאה תכנית שיקום שכונות תגיע גם ללוד ואמר "בכוונתו להכניס את התכנית לכל הערים וגם לכאן בלוד. זוהי עיר מורכבת שחשוב מאוד לחזק אותה ולייצר עתיד טוב יותר לילדים". 
ראש עיריית לוד, עו"ד יאיר רביבו, אמר "היום הופכים את חזון ההתחדשות העירונית למציאות, במטרה לחזק את הפריפריה החברתית כמו כאן בעיר לוד. נכפיל את העיר עם 17 אלף יח"ד בתוך העיר ובמושבים הסמוכים. יחד נבנה פה אלפי יחידות באיכות גבוהה ואטרקטיבית שתמשוך אוכלוסייה נוספת לעיר לוד. בעיות כמו קרקע משלימה ותושבים סרבנים נפתרות במסגרת התכנית ועל כן הוא ישים מאוד". 
יו"ר עמידר, יצחק לקס: "הדירקטריון הנוכחי שהחל עבודתו לפני שנתיים פועל לקדם פרויקטי התחדשות עירונית [...] לא תהיה דירת עמידר אחת שלא נגיע אליה ונחדש אותה ונשפץ אותה. הדיור הציבורי אינו רק ארבע קירות אלא יש גם לזכור כי יש אנשים בתוכו ועל כן יש גם פעילויות קהילה ומרכזים פעילים". 

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  נכה 100% עם קצבה 2500ש מקבל סיוע 700ש בשכר דירה
  צדק חברתי?? 15/09/2016 17:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רובם לא מסוגלים לעבוד או שאין עבודה. מצב חירום. כחלון נותן הנחות ב500 אלף שקל לכל דירה בהרצלייה בתוכנית קרקס שלו. מר גלנט, ומה בשביל הכי חלשים??
  סגור
 • 2.
  מסתבר שמפלגת כולנו זה שמאל קיצוני (קומוניזם) (ל"ת)
  רוני 15/09/2016 16:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  השלב הבא להלאים חסכונות ולתת למי שאין לו
  סטלין 15/09/2016 15:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה עם התמלוגים מהגז ומכיל לא אמרתם שזה לטובת הצבור ויגיע לצבור? איפה הכסף מהתמלוגים מכיל והגז? למה המרכז צריך לסבסד לכם את הפריפריה ועוד אחרי שלקחתם הטבות מהפריפריה כדי לתת מתנחלים. ממשלה מופרעת לעם מפגר
  סגור