מהלך קטן שצפוי להעניק רוח גבית לשוק הנדל"ן האמריקני השנה

ביוטרייד סבורים כי תקנות חדשות בארה"ב יחסרו לרוכשי נכס ראשון כ-900 דולר בשנה, תשלום שהיו חייבים עד היום לשלם במזומן
|
בתים בארה"ב, צילום: Bizportal

נתון נוסף צפוי לתת רוח גבית לשוק הנדל"ן והמניות האמריקני ב-2015 - הממשל האמריקני הודיע לאחרונה כי יפעל להוזלה משמעותית בביטוח המשכנתא שלוקחים רוכשים של נכסים ראשונים בארה"ב. הוזלת הביטוח על המשכנתא צפויה לחסוך ליותר מ-2 מיליון רוכשים בארה"ב כ-900 דולר בשנה.

ההערכות של הממשל האמריקני הן כי במהלך 2015, הוזלת הביטוח על המשכנתא תוביל לביקוש נוסף של 250 אלף רוכשים נוספים שיהיו מסוגלים לרכוש את ביתם הראשון במהלך שלוש השנים הקרובות. במחלקת המחקר של בית ההשקעות יוטרייד מעריכים כי מדובר בחדשות טובות נוספות למשק האמריקני שבו מתפנה לצרכן האמריקני יותר כסף לרכוש מוצרים להשקיע ולחסוך.

משמעותי לזוגות הצעירים
חיסכון של מאות דולרים הוא סכום משמעותי במיוחד לזוגות צעירים אמריקנים שצריכים להגיע לבנק עם ראשוני. בארה"ב תשלום הביטוחים על המשכנתא נעשה במזומן ולכן מגדיל למעשה את דרישות ההון העצמי המצופות מרוכשים של נכס בארה"ב.

לפני משבר האשראי ב-2008-2009 שיעור דמי הביטוח על המשכנתא היו כ-0.55% ממחיר העסקה, לאחר הקריסה, שיעור דמי הביטוח הנוכחי עומד היום לפני הכרזת הממשל על שיעור גבוה של 1.35%, הכרזת הממשל צפויה להוזיל את דמי הביטוח לשיעור של 0.85%, הוזלה משמעותית של 0.5% על המשכנתא.

על פי מדד קייס שילר, המדד המוביל למחירי הדיור בארה"ב, בשנה שבין אוגוסט 2013 לאוגוסט 2014 עלו מחירי הבתים בשיעור של כ-4.7%. זאת לעומת עלייה שנתית של 11% במחירי הדיור במהלך שנת 2013. מאז השפל בפברואר 2012, התחזק המדד ב-24.5%. המדד משקף את ההתאוששות הכללית של משק הנדל"ן האמריקני שרמת המחירים הכללית בו עדיין נמוכה ב-10% מהשיא שנקבע ב-2008 ערב המפולת.

ביוטרייד מסבירים כי רוח גבית לשוק הנדל"ן האמריקני היא סמן חיובי לפתיחת שנת 2015 לכלכלה האמריקנית בכלל ולשוק המניות בפרט. "הדבר יצור ביקושים חדשים שיעודדו את קצב הבניה והצמיחה בארה"ב. בכלל, לצרכן האמריקני יש כעת יותר כסף לקנות מוצרים שונים לאחר הוזלה מהותית מאוד בנפט וכעת גם הוזלה של ביטוח המשכנתא, להערכתנו מדובר בסמן חיובי נוסף למשק האמריקני שהבורסות שלו צפויות להוביל את בתשואות באופן בולט לעומת בורסות אחרות בעולם שמתמודדות עם האטה כלכלית ובעיות כלכליות אחרות".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות