יצא מהקפאה: היצוא הישראלי לטורקיה זינק ב-Q1 ב-44% ל-560 מ' ד'

מדובר ברבעון הראשון מאז הרבעון האחרון של שנת 2011 בו נרשמת עלייה בייצוא מישראל לטורקיה. טורקיה קפצה מהמקום השישי למקום הרביעי מבין יעדי היצוא של ישראל
|
(קרדיט: Getty images Israel)

המנהיגים אמנם נשארו אותם המנהיגים, נתניהו וארדואן, אך פרשת המרמרה, שהביאה לקיפאון ביחסי שתי המדינות בשנים האחרונות, הגיעה לסיומה לקראת סיום הרבעון הראשון של השנה (ב-22 במארס) עם פרסום ההתנצלות של ישראל בפני טורקיה, והעירה מחדש את הפעילות הכלכלית בין המדינות.

מנתונים שפרסם היום מכון היצוא הישראלי עולה כי ההפשרה ביחסים באה לידי ביטוי בזינוק של 44% ביצוא מישראל לטורקיה ברבעון הראשון, וניתן להניח שלא כל הזינוק שנרשם והסתכם בסך של 560 מיליון דולר, התרחש רק בשבוע האחרון של הרבעון.

על פי נתוני מכון היצוא, עיקר הגידול ביצוא נבע מיצוא של כימיקלים וזיקוקי נפט שהיוו ברבעון הראשון כ 75% מסך הייצוא לטורקיה לאחר שזינקו ב-67% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב-420 מיליון דולר.

במכון היצוא מציינים כי גם בשאר הענפים (ללא כימיקלים ומתכות, שבהן נרשמה ירידה חדה של כ-35% לכ-30 מ' ד') חלה עלייה, לדוגמא עלה יצוא המכונות והציוד ב-30%, יצוא המנועים והציוד החשמלי זינק ב-158% לכ-19 מ' ד' ויצוא המינרלים זינק ב-90% ל-17 מ' ד'.

כלכלני מכון היצוא מציינים כי מדובר ברבעון הראשון מאז הרבעון האחרון של שנת 2011 בו נרשמת עלייה בייצוא מישראל לטורקיה. על רקע הזינוק, כיום טורקיה מדורגת במקום הרביעי מבין יעדי היצוא לעומת מקום שישי בתקופה מקבילה אשתקד.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות