שטייניץ ל-Bizportal: "המצב בבורסה בת"א מדאיג, נבדוק את הקשר בין ירידת נפח המסחר להעלאת מס רווחי ההון"

מסכם 3 שנים בתפקיד: "סוד ההצלחה - מדיניות אנטי משברית שמנעה עוד 500-600 אלף מובטלים". וגם - לאיזו משרה הוא הכי מתגעגע?
 |  (146)
שר האוצר יובל שטייניץ
ד"ר יובל שטייניץ, שר האוצר של ישראל, מסכם בראיון ביניים מיוחד ל-bizportal את 3 השנים ושלושת החודשים שלו בתפקיד, שנים שהיו ועדיין מהמורכבות ביותר מאז קום המדינה. שטייניץ גורס שהמדינות אותה הוביל הצילה את ישראל ואזרחיה מגורל דומה לזה של אירופה וארה"ב, מבקש מהעם להסתכל על התמונה הרחבה, חושב שעיוותים צריך לתקן וגם מודה שהוא מודאג מהמצב בבורסה. כל זאת תוך שהוא מפגין סיפוק עצום מהשגיו בתפקיד, על אף הביקורת הנוקבת שמוטחת בו לא אחת.

שר האוצר הנוכחי סוגר למעשה סדרת ראיונות שערך Bizportal עם שרי אוצר מ-30 השנים האחרונות. המטרה - ניסיון לחשוף את האופן בו רואים אלו שכיהנו בתפקיד החשוב כ"כ את מצבה הכלכלי הנוכחי של ישראל, כמו גם והעתידי.

הקישורים ל-8 הראיונות הקודמים עם שרי אוצר לשעבר, בר-און, שלום, מרידור, שטרית, שוחט, נסים, כהן אורגד וארידור נמצאים בסוף הכתבה. שרי האוצר שפעלו בתקופה זו ולא התראיינו לסדרה, רה"מ נתניהו, הנשיא פרס, אולמרט, הירשזון, ומודעי ז"ל.

ד"ר שטייניץ נכנס לתפקיד שר האוצר בסוף מארס 2009, כאשר המשבר הכלכלי הגלובלי השתולל בשיא עוצמתו, היום הוא מדגיש כבר בתחילץ השיחה שלנו כי "אנשים נוטים לשכוח שהיינו אז בדיוק באותה דינמיקה שלילית של צמיחה שלילית ואבטלה גבוהה, כמו שהייתה באירופה ובארה"ב ושעד היום מאפיינות אותן. בתחילת אפריל 2009 האבטלה בישראל התקרבה ל-10% והתחזיות בבנק ישראל היו שהאבטלה תגיע כבר ב-2010 לרמה של 12%. הרבעון הראשון של 2009 הסתיים עם צמיחה שלילית בשיעור של 3.5% והייתה גם ירידה בהשקעות וביצוא." בכך הוא מזכיר את נקודת המוצא שבה קיבל לידיו את תפקיד שר האוצר.

"המשימה הראשונה והעיקרית שלי כשר האוצר הייתה להתמודד עם המשבר ולהחזיר את המשק למצב של צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה. זו המשימה העיקרית שלי ב-3 השנים האחרונות והיא גם נשארת כזו. הבעיה היא שאנחנו אולי התאוששנו מאז, אבל העולם שכח להתאושש ובאירופה המצב אפילו מחריף והאיום החיצוני על מדינת ישראל עדיין קיים וצריך להתמודד איתו."

"למרות ההתחלה המאוד דומה בין המצב שהיה אז בישראל לבין העולם, הרבה דברים קרו פה מאז, בשנים 2010-2011 ישראל חזרה לצמוח בשיעור של כ-5% והייתה לכלכלה הצומחת ביותר מבין מדינות המערב. כתוצאה מכך מהר מאוד נבלם פה הגידול באבטלה, שללא קשר לשיטת המדידה היא נמוכה כיום ממה שהייתה ערב המשבר, ושיעור ההשתתפות במעגל העבודה גדל בצורה משמעותית כשמאות אלפי אנשים הצטרפו למעגל העבודה בישראל.

"אנחנו שחינו נגד הזרם. בניגוד למגמה העולמית, לא רק שלא הפחתנו את מספר מקומות עבודה, כמו שקרה ברוב העולם, אלא יצרנו 200% יותר מקומות עבודה מעל לנורמה הנדרשת על מנת לשמור על נקודת האיזון. יצרנו תוך שלוש שנים ושלושה חודשים כ-330 אלף מקומות עבודה חדשים במשק במקום 160 אלף שנחשבים לנורמה ב-3 שנים".מדיניות אנטי משברית שונה

לדברי שטייניץ הסיבה העיקרית להצלחה היא המדיניות האנטי משברית השונה שבה נקטה ממשלת ישראל. להבדיל מהמדיניות שהמטרה שלה היתה להיחלץ מהמשבר על ידי ניפוח מלאכותי של הפעילות הכלכלית והפעלת מדיניות מרחיבה. לדבריו, ישראל הצליחה להיחלץ מהמשבר על ידי עידוד השקעות ארוכות טווח ובניית המשק לטווח הארוך.

"אלו שתי אסטרטגיות מנוגדות ולא ניתן לעשות את שני הדברים יחד. אתה לא יכול גם לעודד את הכלכלה לטווח הקצר בשיטות כאלה כמו שנקטו בהן באירופה ובארה"ב, וגם לעודד השקעות לטווח הארוך – יש ניגוד בין זה לזה. אנחנו בחרנו לנקוט במדיניות שהיא א-מחזורית, מדיניות של היחלצות מהמשבר על ידי האצת הפיתוח וההשקעות במשק. קיווינו אז לחזור לרמת ההשקעות שהייתה פה לפני המשבר אבל הצלחנו יותר, והתוצאה היא שאנחנו כיום ברמה הגבוהה ב-40% מרמת ההשקעות הריאלית בישראל שהייתה לפני המשבר. סוד ההצלחה שלנו הוא שהנהגנו מדיניות א-מחזורית תוך מעבר לתקציב דו שנתי".

מה הייתה ההחלטה הכי נועזת שלך כשר אוצר? "ההחלטה הכי נועזת שקיבלתי בחיי הייתה ההחלטה הראשונה שלי בתפקיד שר האוצר – להפוך את מדינת ישראל למדינה הראשונה בעולם שעוברת לשיטת תיקצוב דו שנתית. קרן המטבע הבינלאומית מעריכה את הצעד הנועז הזה כאחת הסיבות המרכזיות לזה שישראל הצליחה לבלום את המשבר ולהתאושש ממנו טוב יותר מיתר מדינות המערב."

אתה מודע לכך שרבים משרי האוצר לשעבר מבקרים בחריפות את הנהגת התקציב הדו שנתי? "אני מבין שכל צעד חדשני, טבעי שמותחים עליו ביקורת - מי שרוצה מוזמן למתוח ביקורת, אבל עם הצלחה קשה להתווכח. עובדה שהעברנו לאחרונה את חוק התקציב הדו שנתי – סימן שיש לכך יותר תומכים ממתנגדים".

יש הבדל בין החלטה על מדיניות לבין יישומה, איך עשיתם את זה בפועל? "על מנת ליישם את מדיניות עידוד ההשקעות בישראל, גם בפריפריה וגם במרכז, באנו אל משקיעים בכל העולם וסיפרנו להם סיפור פשוט: נכון שאנחנו יושבים באמצע המזרח התיכון ולפעמים פחות בטוח פה מאשר במקומות כמו אירלנד, אבל מבחינה מאקרו כלכלית אנחנו יותר בטוחים – אנחנו מציגים את התוצאות המאקרו כלכליות הכי טובות במערב בזמן המשבר. אנחנו צומחים. אנחנו ממשיכים להוריד את יחס החוב תוצר, שירד מרמה של 80% ל-74%. אנחנו המדינה היחידה מכל מדינות המערב ש-S&P העלו לה את הדירוג."

"גם התקציב הדו שנתי הכניס המון יציבות וביטחון ותחושה שהממשלה לא פועלת בשליפות לטווח קצר, אין פאניקה. יש ממשלה שאוחזת בשתי ידיים את ההגה ופועלת לטווח של שנתיים ולא חושבת רק איך לגמור את הרבעון. כל המהלכים האלה הובילו לבום של השקעות אדירות בישראל, השקעות בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים שנוספו למשק וזה מה שגרם ליצירת מקומות העבודה ולירידה באבטלה, בניגוד למגמה בעולם."

"מעבר לזה, במסגרת קרב המגן הכלכלי על מדינת ישראל בעיצומו של משבר כלכלי עולמי אדיר, קבעתי עוד מספר יעדי משנה: דגל ראשון היה התקבלותה של ישראל לארגון ה-OECD, משהו שבמשך 15 שנה לא הצלחנו. דגל שני היה תיקון העיוותים שהיו קיימים ביחס לחלקה של המדינה ואזרחיה במאגרי הנפט הגז ושאר אוצרות הטבע, דבר בו טיפלנו במסגרת ועדת ששינסקי. דגל השלישי היה נורמליזציה בתקציב הביטחון, שכלל גם העלאת גיל הפנסיה וגם שקיפות ובקרה בתקציב הביטחון. והדגל הרביעי היה הטיפול בריכוזיות ובמבנה המשק בישראל. אלו 4 דגלים חשובים כשלעצמם שנוספו על הדגל המרכזי שהוא צמיחה ותעסוקה".

מצב האזרח הקטן

למרות זאת, רבים בעם מרגישים נפגעים מהמדיניות שלך. מה דעתך על מצבו האזרח הקטן? "מצב האזרח הקטן תמיד יכול להיות יותר טוב, אבל אני חושב שהאזרח הישראלי יכול להסתכל היום לא רק על ארה"ב וספרד, אלא גם על אנגליה וצרפת ואפילו על קנדה ולהגיד לעצמו - 'טוב שאני פה. אם הייתי שם היה סיכוי גבוה מאוד שאני או מישהו מבני משפחתי הינו מובטלים עכשיו'. זה לא קרה כאן. בארה"ב ההכנסה הממוצעת למשק בית ירדה בשנתיים האחרונות בכ-12%, לעומת זאת בארץ השכר הממוצע לא ירד, הוא אפילו עלה טיפה. נוספו למעגל התעסוקה בכל רחבי הארץ מאות אלפי אנשים שקודם לא עבדו או לא הייתה להם תעסוקה באזור מגוריהם. היה מעבר משמעותי ממשרות חלקיות למשרות מלאות ובנוסף לכך היו המון מהלכים של חיזוק האזרח. לא אמרתי שקל פה ועדיין לא הגענו לרמת חיים של צפון אירופה או קנדה. ייקח לנו עוד כמה שנים להגיע לזה, אם נמשיך לצמוח בקצב כזה ולא נעשה טעויות".

אז איך זה שהצמיחה הזו לא מגיעה אליי? איך המדיניות שלך רלוונטית למצבי כאישה בוגרת ומשכילה שכל חייה עובדת ובכל זאת, בקושי גומרת את החודש? "נכון שיש מספר ענפים שנפגעו מאז המשבר, כמו ענף התקשורת וענף הפרסום, ומאז שפרצה המחאה נפגעו עוד ענפים במשק. אבל עצם זה שהצלחנו למנוע את זה שיהיו פה עוד 500-600 אלף מובטלים זה לא רלוונטי לאזרחים? פעם שלי יחימוביץ אמרה לי באחת הוועדות 'טוב, זה נתונים נורא יפים שאין פה אבטלת המונים, אבל זה לא קשור לאזרח', אז עניתי לה, 'מה זה לא קשור לאזרח, לכי לספרד ליוון ואפילו לארה"ב ובריטניה ותשאלי אותם אם אבטלת המונים לא קשורה לאזרח. וזה לא נגמר בזה מאחר שאבטלת המונים שנמשכת חצי שנה גורמת גם לשכר של אלה שעדיין עובדים לרדת. כך שאזרחי ישראל ניצלו והם לא סובלים את הסבל הנורא שסובלים אזרחים במדינות המערב בשנים האחרונות".

האזרח הקטן חושב שהגזירות הכלכליות עליו הוכבדו בצורה משמעותית בתקופתך, גם אתה חושב שזה מה שקרה? "תני לי לתקן אותך, לא הייתה עליית מסים משמעותית בשנים האחרונות, מס ההכנסה ירד טיפה, ודווקא במדרגות המס הנמוכות יותר היה ריווח כך שמס ההכנסה בעיקר בהן ירד במקצת. המע"מ עלה ב-0.5% זה לא כל כך הרה גורל. המס על הדלק עלה ב-20-30 אגורות, אבל לעומת זה אוכלוסיות חלשות מקבלות כיום במס הכנסה שלילי. ממש עוד חודש מתחילים לחלק את זה. זוג אנשים שהם הורים לילדים שמרוויחים משכורות של עד 6,400 שקל יכולים לקבל תוספת שנתית שעוברת את ה-10,000 שקל, זו תוספת מאוד משמעותית. 15 שנה מדברים על מס הכנסה שלילי ואני עשיתי את זה. עד עכשיו עשו רק איזה פיילוט של איזה 20 אלף מקרים אבל עכשיו זה פרוס על פני כל המדינה."

"אנחנו המדינה המערבית היחידה לדעתי שהעלתה את שכר המינימום בשלוש השנים האחרונות שהן שנים של משבר. אנחנו עכשיו עושים חינוך חינם לילדים בני 3-4, זה יחסוך המון כסף למשפחות עם ילדים קטנים. ודאי שזה יקרה. יש עוד לא מעט דברים שעשינו כדוגאת טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 12. כפי שאת רואה נעשו פה צעדים משמעותיים של הקלה על האזרחים בעיקר מהשכבות הנמוכות וממעמד הביניים. זה דבר שאני מאוד גאה בו."

"אבל יש עוד דבר, לראשונה מזה שנים רבות העוני בישראל נמצא במגמת ירידה. גם ב-2010 וגם ב-2011 העוני ירד, וגם הפערים בין השכבות השונות באוכלוסיה היו טיפה במגמת ירידה. זה עוד לא מספיק, אבל אם המגמה הזו תימשך עוד כמה שנים נראה צמצום יותר משמעותי בפערים. זה תהליך שלוקח זמן. גם על הרפורמות האדירות שנעשו בחינוך צריך לברך וגם את התוצאות שלהן נראה רק עוד כמה שנים. הילדים מגיל הגן ועד לאוניברסיטה יקבלו חינוך טוב יותר בו השקענו מיליארדים. גם מה שאנחנו עושים בתחום התשתיות כגון התשתיות בתחבורה בנגב ובגליל אלו השקעות אזרחיות מובהקות".

מה הם הדברים שלדעתך עדיין דורשים תיקון? "אני חושב שיש עוד בעיות שצריך לתקן. יש פה יוקר מחייה גבוה וגם בו אנחנו מנסים לטפל אבל זה לוקח זמן. יש פה יוקר דיור שאמנם הצלחנו להוריד אבל זה לא מספיק. אבל צריך להסתכל גם על חצי הכוס המלאה, לא רק שאנחנו הצלחנו להגן על האזרחים והכלכלה מאבטלת ההמונים אנחנו הצלחנו בשיא המשבר להקטין את מימדי העוני בישראל ולשפר את תשתיות החינוך והתחבורה במדינה. העובדה שהצלחתי להקצות כל כך הרבה כספים לפיתוח נושאים אלה זה רק בזכות הצמיחה, אחרת לא הינו יכולים להשקיע".

המצב בבורסה בהחלט מדאיג

כאשר אנחנו יושבים פה והשעה היא שעת צהריים מאוחרת, המחזור בבורסה בת"א עדיין לא חצה את ה-300 מיליון שקלים - האם זה מדאיג אותך? "המצב בבורסה בהחלט מדאיג אותנו. בורסה זה כלי חשוב לגיוס הון והשקעות, וכרגע בהחלט ירד נפח הפעילות שלה."

מה הסיכוי שהמס על הבורסה ירד? "צריך לבדוק את הירידה בנפח הפעילות בבורסה ויכול להיות שזה גם קשור להעלאת המס. הקורלציה הזו בין העלאת המס לירידה בפעילות היא מעניינת ואת זה נבדוק. העלאת המס על רווחי הון הייתה אחת מהמלצות ועדת טרכטנברג מתוך רצון להגדיל את השוויון בנטל, וזה הוביל לירידה בפעילות בבורסה ולירידה בהכנסות המדינה. דרך אגב, יש בארה"ב מחקרים מאוד מובהקים שבכל פעם שהעלו את המס על הבורסה הייתה ירידה בהכנסות המדינה מהבורסה. זה בהחלט דבר ששווה בדיקה. אנחנו פועלים בכמה אפיקים כדי לעודד השקעות, גם דרך הבורסה.

"אבל אני מוכרח להגיד לך שלצד זה הדבר הכי חשוב הוא ההשקעות בכלכלה הריאלית, זה מה שמפתח את הכלכלה ובזה דווקא מהתחלת השנה יש עלייה. אנחנו רואים המשך השקעות של חברות גלובליות בארץ , כמו חברות מתחום ההיי-טק והטכנולוגיה, כגון אפל שפותחת פה עכשיו את מרכז הפיתוח הראשון שלה מחוץ לארצות הברית. של אינטל שעדיין משלימה השקעה ענקית של כ-3 מיליארד דולר, או בנקים בינלאומיים שמקימים פה מרכזי פיתוח, או חברות תרופות כמו מרק הגרמנית. חוק עידוד השקעות הון הוא אחד החוקים החשובים ביותר שחוקקתי כי בזכותו במידה רבה נוצרו עוד עשרות אלפי מקומות עבודה, שחלקם מאוד איכותיים וחלק גדול בפריפריה".

נראה שהפוקס שלך נתון לכיוון ההשקעות הריאליות. מה זה אומר ביחס לחשיבות שאתה מייחס לתפקידו של שוק ההון? "אני לא מזלזל בכלל בבורסה. יש נסיבות שונות למה שקורה בבורסה, לאחר שנתיים שהבורסה פה הייתה די פעילה, נכון שבחצי השנה האחרונה הייתה ירידה בנפח הפעילות וצריך לבדוק את זה. יכול להיות שלעניין המס יש השפעה."

"הסבר אחר לירידה בנפח הפעילות בבורסה שאנחנו שומעים לאחרונה מהרבה אנשי עסקים ומי שמנהלים את הגופים המוסדיים זה שבעקבות המחאה, אם הם משקיעים בארץ אז ישר מבקרים אותם 'למה השקעת ב-א'/ב'/ג'. זה נראה לי בעייתי מאוד שיש פה אווירה של שנאה כלפי אנשי עסקים ודיברתי על זה לא מעט פעמים - אסור שיהיה פה עליהום על המגזר העסקי ועל אנשי העסקים. המילה רווח ואפילו רווח יפה או גדול היא לא מילת גנאי.

"משקיעים מכל העולם באים להשקיע פה ולא במקום אחר, בשורה התחתונה, בגלל שהם מקווים לקצור רווחים. בשביל זה הם באים לארץ ומייצרים מקומות עבודה ומוכנים לשלם שכר, לעיתים גבוה, בגלל ההנחה שלהם שגם הרווחים יהיו גבוהים. רווח לא צריכה להיות מילה גסה וגם לא יזמות ולא השקעות".

מה דעתך על ההרעה במצבם הפיננסי של רבים מהטייקונים והאם משרד האוצר יעמוד לצידם במקרה הצורך? "אני לא רוצה להתייחס למצבו של אף אחד באופן אישי, אבל רבים מהם פעלו והפסידו בהשקעות שנעשו בחו"ל בעיקר בעסקי נדל"ן, זה חלק מתופעת המשבר העולמי. יחד עם זאת המשק הישראלי עד היום עמד בזה בכבוד וגם היום המשק יודע להתמודד עם זה וגם מפה והלאה. היו כבר מקרים של חדלות פירעון ופשיטות רגל גם של חברות משמעותיות. בספטמבר 2009 הייתה בעיה גדולה עם צים ועם אפריקה ישראל ועם עוד חברות. אני חושב ונראה לי שהמערכת הבנקאית מספיק יציבה על מנת לעמוד בזעזועים של חברות ספציפיות. מקסימום חברות מחליפות ידיים. אני לא חושב שהבעיות של גוף כזה או אחר הן ברמה כזו שמאיימת על מצבה של מדינת ישראל. אני כמובן לא רוצה לראות אף גוף נופל. אני מעדיף שירוויחו ושישלמו הרבה מסים".

חולשה של התאגידים פוגעת בהכנסות ממסים, איך האוצר מתמודד עם זה? "יש ירידה מסויימת, משמעותית, בפעילות בבורסה, אבל בואי לא נשכח שגם בחצי השנה האחרונה שמדברים על האטה, אז יש ירידה קלה בגביית המסים, 3 מיליארד שקל בחצי שנה זו ירידה קלה. ביוני גביית המסים הייתה לפי התחזית ואף קצת מעבר לזה. מצד שני, המשק ייצר מתחילת השנה בערך 60 אלף מקומות עבודה חדשים שזה שווה לכמות השנתית הממוצעת כולה, כלומר המשק בעצם מייצר מקומות עבודה עדיין בקצב של 200% מעל לנורמה, שזה מעיד על משק עם עוצמה. אז נכון שיש בעיות, אבל יש גם הרבה צדדים חיוביים".

בעקבות הרפורמה שהוביל משרד התקשורת מניות התקשורת איבדו כמחצית מערכן מתחילת השנה והרווחים צפויים להתכווץ, זה מדאיג אותך? "אני חושב שצריך לתקן עיוותים ואם חברות מרוויחות רווח עודף כתוצאה מעיוותים – צריך לתקן את זה, גם אם יש פגיעה מסוימת באותן החברות. תוך שיתוף פעולה פורה עם השר כחלון הורדנו מחירים בשוק הסלולר וזה היה נכון כי היו שם עיוותים במשך שנים. אני אף פעם לא שמח לפגוע בחברות כי זה פוגע בהכנסות ממסים, אבל עקרונית – אם יש עיוותים צריך לתקן אותם ואני חושב שתיקנו עיוותים בהמון גזרות".

קשרי הון שלטון לא משחקים תפקיד

עד כמה משפיעים כיום קשרי ההון שלטון על מצב החברות? "אני חושב שלא הייתה ממשלה בתולדות ישראל ולא היה משרד אוצר בתולדות ישראל כמו בתקופה האחרונה – שהקשר הון שלטון לא שיחק תפקיד".

זו אמירה מאוד נחרצת, במיוחד כשמדובר בממשלה כל כך קפיטליסטית, תוכל להסביר ולנמק אותה? "למשל, בתחום הנפט והגז היה במשך שנה מאבק קשה מאוד מול קבוצות הון שונות על מאות מיליארדי שקלים, שאני ניהלתו אותו דרך ועדת ששינסקי. המאבק הזה הסתיים בהצלחה וכתוצאה מההצלחה הזו אזרחי ישראל יקבלו כ-300 מיליארד שקל ב-30 השנה הבאות מהנפט-גז. גם בים המלח תיקנו עיוותים ואנו גובים היום בערך מיליארד שקל יותר כל שנה לטובת המדינה ביחס למה שקיבלנו קודם. אנחנו עושים כיום מאמץ בתחום הריכוזיות כדי לשפר את מבנה המשק".

לוקח החלטות גם בניגוד לדעת פישר ופקידות האוצר

נגיד וצמרת הפקידות במשרדך מעבירים ביקורת קשה בעניין העלאת יעד הגרעון בתקציב, מה תגובתך? "מותר שיהיו דעות שונות גם של פקידי האוצר וגם של הנגיד, סטנלי פישר, אני מכבד מאוד את דעתם, אבל בסופו של דבר זו האחריות שלי ולפעמים אני לוקח החלטות גם בניגוד לדעתם. גם להקמת ועדת ששינסקי ולתקציב הדו שנתי כמעט כל הפקידות באוצר התנגדה, הם חשבו שאני הולך עם הראש בקיר. אך לבסוף כפיתי את דעתי, עם כל הכבוד להם ובטח לנגיד בנק ישראל".

איך הגעת למסקנה שיעד גירעון של 3% הוא היעד הנכון? "קודם כל, אני לא מבין מה ההבדל הגדול בין 2.5% ל-3%, בשביל רצועת ביטחון. אני החלטתי להעלות את יעד הגירעון ל-3% לאחר שהתייעצתי עם לא מעט אנשים ובהם גם אנחל גוריה. צריך היה למצוא את האיזון בין הרצון שלנו מצד אחד לא להטיל יותר מדי מסים על הכלכלה, לא כל כך על האזרחים כמו שעל הכלכלה. ומצד שני לא להיכנס לטווח המסוכן ולפגוע בתדמית של ישראל שעלולה להצטייר כמי שנקלעת לקשיים כמו אלא שמאפיינים את אירופה. כל תוספת מס, ותהיה תוספת מס, זו הכבדה על הצמיחה ולא רצינו לפגוע בצמיחה. אז למה 3%? התשובה מאוד ברורה כי ב-3% היחס חוב תוצר שעומד על כ-74% ימשיך לרדת גם בשנה הבאה, ואנחנו נוריד אותו גם ל-60%.

מה היה קורה אם יחס החוב תוצר היה עולה קצת במקום המסים העקיפים? "אם יחס החוב תוצר היה עולה זה היה פוגע בנו מכיוון הריביות וכל מה שהייתי חוסך היה הולך לתשלומי ריביות, ואז מה הועילו חכמים בתקנתם. נורא חשוב לשמור על יחס החוב תוצר ולהמשיך להוריד אותו. השיקול היה מאוד רציונאלי ואני קיבלתי את ההחלטה בלי שהיה בה גרם אחד של פופוליזם או שיקולי בחירות. גם אם הבחירות היו מתקיימות עוד 10 שנים הייתי מקבל את ההחלטה להעלות את יעד הגירעון ל-3%.

היו כותרות בתקשורת שהמסים לא יעלו בעקבות הכפלת יעד הגירעון, אני מבינה שאלו היו דיווחים מוטעים? "היו כאלה שקפצו למסקנות נמהרות, לכן היה לי חשוב להבהיר למחרת הפרסום על הכפלת יעד הגירעון ל-3%, שתהיה העלאת מסים מסוימת, מתונה, אבל תהיה.

אף פעם לא שמעתי את הנגיד פישר בנאום כל כך ביקורתי על מדיניות האוצר, איך אתה מתמודד עם הביקורת? "אני מאוד שמח שיש ביקורת, זה עוזר לי. הביקורת של סטנלי היא ביקורת בונה והוא רוצה ללכת על יותר בטוח וזה טבעי. אני חושב שהטרויקה הנוכחית של ראש הממשלה, שר האוצר והנגיד תשרוד גם את הויכוח הזה על חצי אחוז שהוא לא כל כך קריטי. בסוף האחראיות היא עלי וזה שהפקידות מעדיפה להיות קצת יותר שמרנית זה טוב. אני לא רואה בזה שום רע ומכבד ומעריך את זה. מטרת ההחלטה הזו היא לשמור על כך שגם ב-2013 תהיה פה צמיחה גבוהה ככל האפשר ואבטלה נמוכה ככל האפשר – כי זו הייתה ונשארה המשימה העיקרית אצלנו ובכל העולם".

החשש התמידי - שנגרר חזרה לביצה הטובענית ממנה נחלצנו

האם אנחנו ערוכים להתמודד עם המשבר המתמשך בחו"ל?"אם חשבתי לפני 3 שנים שאם נעבור את המשבר הוא ישאר מאחורינו, אז הנה עברנו את המשבר טוב יותר מכל המדינות, אבל המשבר נמשך בעולם כולו. כיוון שאירופה עמוק בתוך המשבר וגם ארה"ב הן מאיימות לגרור אותנו חזרה לתוך הביצה הטובענית שכבר הצלחנו להיחלץ ממנה בעזרת הגידול העצום בהשקעות."

"לפחות כיום מבחינת יחס חוב תוצר אנחנו כיום במצב יותר טוב. מבחינת היצוא, הצלחנו במאמצים אדירים לחתום על הסכמים ולהגדיל מאוד את היצוא שלנו לסין, להודו ולמדינות נוספות, כלומר הסטנו את היצוא שלנו מהתלות באירופה וארה"ב וגיוונו את יעדיו".

האם לדעתך המדיניות שלך מוכיחה את עצמה למרות המחאה החברתית שמכוונת כנגדך? "המדיניות שלנו הוכיחה את עצמה בכך שהצליחה להגן על הכלכלה ועל האזרחים מפגיעה נוראה דומה לזו שנפגעו הכלכלה והאזרחים באירופה וארה"ב. אני חושב שיש עוד דברים שצריך לתקן, כמו יוקר המחייה, אך לצד זה צריך לראות את התמונה הכללית של מצבה של מדינת ישראל ב-3 השנים האחרונות – בסה"כ יש משק אחד שהמשיך לצמוח ולהתפתח – וזה אנחנו".

עם מי משרי האוצר הקודמים אתה הכי מזדהה? "כשר אוצר אני תמיד מזדהה מאוד עם יצחק מודעי, שגם קיבל משק במצב מאוד מאוד קשה בשנות ה-80' וגם הוא בעזרת תוכנית מקורית ונועזת שרבים היו סקפטים לגביה, הצליח לחלץ את המשק ולייצב אותו. אמנם המשבר אז היה שונה כי הוא היה לוקאלי, אבל שני המשברים, זה שאני התמודדתי איתו וזה שהוא התמודד איתו, איימו על אושיות הכלכלה הישראלית".

למה אתה הכי מתגעגע מהתקופה לפני שנבחרת לשר אוצר? "עד לפני 13 שנה הייתי מרצה באוניברסיטה וזה היה כיף בלתי רגיל. כתבתי ספרי פילוסופיה, הדרכתי מאסטרנטים, לימדתי סטודנטים והרצתי באוניברסיטאות מובילות בכל העולם על פילוסופיה. לפעמים אני מתגעגע לחיים באקדמיה".

מה אתה הכי אוהב בתפקידך כשר אצר? "להיות שר אוצר זה תפקיד לא קל. זה מאוד כיף להיות מועמד לתפקיד שר אוצר ורבים רואים את עצמם מתאימים לתפקיד הזה, אבל לעשות את התפקיד זה לא קל כי כולם רוצים יותר ולכולם דרישות צודקות ואתה לא יכול להענות לכולם, גם אם הדרישות נראות גם לך צודקות. אתה חייב לשמור על משמעת תקציבית, במיוחד בתקופת משבר."

"מצד שני, יש לי סיפוק עצום מהתפקיד. אני מכהן בתקופה הכי מעניינת והכי קשה בכלכלה הגלובלית. בתקופה שבה המשימה היא לנהל קרב מגן על כלכלת ישראל ואזרחי ישראל. אלו לא ימים כתיקונם שאתה רק צריך לשמור על המערכת שתעבוד, אלו ימים שמסביב יהום הסער. לנהל קרב מגן כזה זו זכות גדולה ויש לי סיפוק גדול מכך שאנחנו מצליחים לנהל אותו בהצלחה בשלוש השנים האחרונות."

"אני מאוד גאה גם על ההישג שהשגתי בוועדת ששינסקי שהיה תיקון של עוול היסטורי עצום לטובתם של אזרחי ישראל, ועל צעדים נוספים שישפיעו עלינו בעתיד".

ולסיום, מה יהיה לדעתך מצבנו בשנה הבאה? "אם נצליח לשמור על צמיחה סבירה ואבטלה סבירה גם בשנה הבאה – זה יהיה הישג גדול כי האתגר הוא גדול".

לראיון עם ח"כ רוני בר-און
לראיון עם השר סילבן שלום
לראיון עם השר דן מרידור
לראיון עם ח"כ מאיר שטרית
לראיון עם בייגה שוחט
לראיון עם עו"ד משה נסים
לראיון עם יגאל כהן-אורגד
לראיון עם עו"ד יורם ארידור
תגובות לכתבה(146):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 122.
  מ160 ל330 זה קצת יותר מ100% ולא 200%
  עבודה זמנית 16/06/2013 18:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה מוטיב אצל שטייניץ לא לתת למספרים למנוע ממנו לטפוח לעצמו על השכם.
  סגור
 • 121.
  לך הבייתה לפני שלא יישארו לנו חסכונות ופנסיה
  לימון סחוט 15/07/2012 23:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא מספיק מס הבורסה תמורת הקטנת מס הכנסה ומע"מ, בסוף כולם עלו. בטלטת חסכונות בבנק וזרקת אותנו לטייקונים וחברות פרטיות והכסף שלנו נשחק כשהם חגגו והמרו עליו. עכשיו גם רוצה להגדיל הגרעון ולהעלות גיל הפנסיה בעוד צבירה נשחקת והקופות מפסידות!!!! לעשות מהרבה כסף מעט ולבזבז אותו כל אחד יודע בעצמו, לא צריך דוקטור שר אוצר.
  סגור
 • 120.
  אל יתהלל חוגר כמפתח
  ש"י 15/07/2012 23:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מאד אוהב את הפוליטיקאים האלה, כאשר יש הצלחה אז היא שלו ושלו בלבד. כאשר יש כשלון אז יש את ועדת טרכטנברג. אני מציע שהציבור יקבע את יום הכיפורים כיום השתנה על קברי הפוליטיקאים על מנת להסביר לפלג הזה כמה שהציבור בוחל בהם. ש"י
  סגור
 • 119.
  איבוד אמון,חוסר אונים ופחד
  אתי 15/07/2012 21:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמשקיעה לשעבר במשך עשרות שנים,ההפסד בהסדרי חוב של עשרות אחוזים מהקרן חוסר האונים שלך ביכולת להשפיע על ההסדר,הגנת החוק על בעלי השליטה הבריחה אותי לתמיד מהבורסה.
  סגור
 • 118.
  נו בדקת? ככל שתתעכב כך יחמיר המצב, ראה דוגמה היום ולך
  אנונימי 15/07/2012 20:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תדע עוד אלו הפתעות ממתינות בהמשך.
  סגור
 • 117.
  שטיניץ הגזלן
  גקי 15/07/2012 16:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שטיניץ תיסגור את הבורסה אנשים עושים מיליונים איך אתה מרשה לאנשים ליסחור ולעשות כסף.
  סגור
 • 116.
  גם שבוע שעבר אמרת ולא עשית כלום (ל"ת)
  גל 15/07/2012 07:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 115.
  שטייניץ לא מתאים לתפקידו
  דליוש 14/07/2012 18:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה עצוב - היו פעם שרי אוצר. זה הרס את סקטור הגז - הרס את הרצון להשקיע בבורסה. אין מוטיבציה. אנא מיצאו לו תפקיד הולם - בתחום אחר.
  סגור
 • 114.
  מר שטייניץ האשם בך ברגולטורים שלך ובבורסה עצמה
  מנדלבאום 10/07/2012 08:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כל זמן שהבורסה של תל אביב תהיה נוכלת ותחייב את קוני המניות הציבוריות שנופקו בבורסה זו ל"שמור" אותם בכפיה ובאופן וירטואלי אך ורק אצל חבר בורסה (קרי הבנקים) תמורת עמלות גבוהות ועושקות (ולא אצל הקונים כמו שנהוג היה עד כה ונהוג בכל הבורסות בעולם שאינם מושחתות) על ידי התקנת עידכונים למסלקת הבורסה ב2010 בשיתוף פעולה הדוק עם הרגולטורים הבלתי ראויים והמושחתים באמת . אגב חובת השמירה הוירטואלית והדימיונית של המניות אך ורק אצל חברי בורסה גרפה לבנקים ממשקי הבית כמיליארד ש"ח בשנה שעברה כדמי ניהול. כל בר דעת ואדם ישר מתרחק מנוכלים ומושחתים וזו הסיבה שפרט כמעט למוסדיים שמחזיקים בכספי החוסכים לפנסיה בכפיה מושחתת של בכירי האוצר ובחוסר נאמנות מעטים חפצים לסחור עם ובבוסה נוכלת. אגב שום תעמולה שיקרית בבלומברג לא תעזור
  סגור
 • 113.
  יובל תוריד בבקשה את המס לטובת כלכלת ישראל (ל"ת)
  ולא לשכוח קיצוץ בתקצ 10/07/2012 01:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 112.
  לאחר שהוא הפיל את הבורסה במס נוסף הוא התעורר!!!
  אבי קול 09/07/2012 14:57
  הגב לתגובה זו
  5 0
  5% מס על ה-20% שהיו לפני הבזיון...מהוים תוספת של 25% על המס שהיה קיים, ממשלה ושר אוצר מופחדים מצדק חברתי ומיד לאור וועדה כושלת קבלו את המלצתה מבלי לבדוק מי הם המשקיעים...בעצם ירו במעמד הבניים שהוא משקיע...ופגעו בבורסה עכשיו הפיליסוף מתעורר לאחר שגרם נזק של מילירדים. וצמצם את הכנסות המדינה...אז מה עושים מגידילים גרעון...וחושבים...תפסיקו לחשוב...תפתחו את השכל לפני כן.
  סגור
 • 111.
  חבורת טיפשים שמנהלת את המדינה קודם עושים נזקים ואז בודק (ל"ת)
  תום 09/07/2012 10:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 110.
  מעולם לא רצו כל כך הרבה אנשים בפיטוריו של שר האוצר
  קרית שמונה 09/07/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  6 0
  כל כך הרבה שנים הצבעתי ליכוד.ולא הבנתי שהליכוד בעצם דופק את השכבות החלשות
  סגור
 • 109.
  מאוהב בהחלטות של עצמו ... (ל"ת)
  נרקסיסט 09/07/2012 09:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 108.
  לא הבנתי מה הקשר ספרד יוון איטליה.
  משה 09/07/2012 09:02
  הגב לתגובה זו
  4 0
  האזרח הקטן חי גרוע יחסית לאזרח ביוון בספרד ובאיטליה. האוצר שדד את האזרח הקטן במסים עקיפים,במסים ישירים,בקצבאות, לכן הכלכלה החזיקה מעמד. האבטלה האמתית היא 20%...האינפלציה צריכה להיות 12%, כל הנתונים מעוותים בכדי להראות הצלחה. העלאת מס הבורסה בלי מחשבה תחילה, אם היו בודקים מה קרה בארה"ב עקב העלאת מסים בבורסה לא היו נכנסים לפרסה הזאת.
  סגור
 • 107.
  כמו הרפגון הקמצן שקיצץ וקיצץ כדי להרויח ובסוף הסוס מת! (ל"ת)
  אסנת 09/07/2012 04:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 106.
  מתי נשאל את השאלה איך הובלנו למלחמת לבנון השניה
  אוי לעיינים ולאוזנים 08/07/2012 23:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התושבה בגוף הכתבה, זה הפרופיל של אותם אלה שלא יודעים לשאול רק יודעים להעיר. הם יצלחו את הסלוקי באור יום. הם ינועו בשדרת מסע, מול אל חיאם. הם לא יתנו תקציבים לכיבוי האש, אבל ימצאו תקציב להאוניברסיטה של מדינת ישראל....... הם. ... הגיע הזמן לקיים את המלצת המבקר, ולשלוח את כל ההם האלה לקיבינימאט. חבורת הזוים, איך אנחנו בוחרים בהם איך?!!
  סגור
 • 105.
  הורדת המס ל 20% לא תהיה בעלת השפעה גדולה
  משה 08/07/2012 23:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רק ירידה חדה יותר תזרים כסף טרי להשקעות
  סגור
 • 104.
  זו התוצאה כאשר ממנים שר אוצר שלא ניהל אף פעם אפילו
  אורן 08/07/2012 23:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  את חשבון הבנק שלו
  סגור
 • 103.
  מס בורסה החכם עיניו בראשו , מה פה גאוני (ל"ת)
  בורסקאי 08/07/2012 23:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 102.
  חבל שהמתראיין לא נשאר במוסד אקדמי לרווחת הציבור בישראל
  בוריס בוזגלו 08/07/2012 22:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כשהאוצר ובכיריו מעבירים את חסכונות הציבור לפנסיה לידי חברות ביטוח שהתנהלותם נוכלית שעושים כל שביכולתם לנהוג בשיטות רמיה להאדיר את רווחיהם ונוהגים בחוסר יושרה וחוסר נאמנות לעמיתיהם אין שחיתות נוראה מזו. הבורסה מזמן לא משמשת בישראל כמקור לפיתוח התעשיה או המשק וחלק ניכר מחסכונות הפנסיה של הציבור נגזלות ממנו בעמלות תועבה, בהשקעות בנדלן במזרח אירופה ובלוס ואגס ובתי מידות בניו יורק ועוברות לכיסי הטיקונים שגונבים אותו ולכיסי בעלי המוסדיים וגם למשכורות לרגולטורים כשוחד לאחר פרישתם. יחסי הון גדול ושילטון מושחת קימים גם קימים בישראל למרות דברי המתראין ומשחיתים כל חלקה טובה. כספי הפנסיה של הציבור לא הועברו למוסדיים להמרצת שוק ההון אלא בכדי שנוכלים יגנבו את מרביתו ממש ושכספי הציבור יתחלקו בי הנוכלים והמושחתים ו"לתפארת" מדינת ישראל. מושחתים נמאסתם
  סגור
 • 101.
  שטייניץ וטרכטנברג לא ניהלו בחיים מכלות (ל"ת)
  פריד היהודי 08/07/2012 21:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 100.
  טירון בכלכלה ממש כמו עמיר פרץ בביטחון. (ל"ת)
  שי.ע 08/07/2012 21:31
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 99.
  הרסתם את הפנסיה, קופ"ג והשתלמות, יותר מס ופחות שירות
  לימון סחוט 08/07/2012 21:30
  הגב לתגובה זו
  10 0
  יותר מס בריאות ושירות נחות יותר יותר מס על הבורסה העלתם חזרה ואף יותר את המעמ מס על מס על מס על הדלק ביטוח לאומי כבר אינו ביטוח אלא מנגנון גבייה נוסף העלתם את גיל הפנסיה, אבל אין תעסוקה בגיל 50 - מה יעשו עד הפנסיה
  סגור
 • 98.
  כאשר בכל מדינות העולם עומלים קשה למשוך משקיעים
  א 08/07/2012 21:30
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אצלנו הפוך מבריחים משקיעים לא יאומן כי יסופר
  סגור
 • 97.
  אין לי ספק שטייניץ צודק ,מס גבוה טוב למדינה !!
  זכרוני 08/07/2012 21:21
  הגב לתגובה זו
  4 3
  הרי כל תלמיד מתחיל בכיתה א' מבין שככל שהמס יהיה גבוה יותר כך ייכנס כסף רב יותר לקופת המדינה ומשקיעים זרים יחזרו בהמוניהם להשקעות בשוק ההון . לדוגמא ואני מפרש במקרה זה את כוונת שר האוצר : על כל מיליון ש"ח רווחים בבורסה נניח ויעלו את המס ל-30% ייכנס לקופת המדינה סכום של 300,000 ש"ח ולא 250,000 ש"ח במידה והמס יישאר כפי שהוא היום 25%. מכאן עולה המסקנה היחידה והיא שבאמת שר האוצר שלנו צודק ,ככל שיעלו יותר ויותר את המס כך ייטיב יותר להכנסות המדינה . ההמלצה אם כך בעינה עומדת להמשיך ולהעלות את המס יותר ויותר ,שר האוצר אדם חכם ונבון ....
  סגור
 • האם הכונה היא להצחיק (ל"ת)
  רון 08/07/2012 23:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • עכשיו הבנתי את מחשבותיו!
  אחד שכועס! 08/07/2012 22:46
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הוא בטח חושב כך: נעלה מס ל 100% אנשים פיתאום יגלו שלא מרוויחים כלום ואז ינסו להשקיע יותר ויותר בשביל לראות רווחים, 100% מס יהיה בהמשך אבל בינתיים נטיל 25% כי גם פה רווחים לא יהיו משהו! תודה לדפני ליפה וחברייה מסוממים על ההפגנות וטרטנברג על המלצות!
  סגור
 • 96.
  לא עושים כלום
  רועי 08/07/2012 20:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  תאריכו את שעות המסחר, תילחמו להצטרף למדדים בעולם. לא רואים את הבורסה והאוצר נלחמים על המשק.
  סגור
 • 95.
  כול עובד בשרות הציבורי המרויח מעל 12 א' יקוזז ב10 א'ש"ח
  פיתרון 08/07/2012 19:57
  הגב לתגובה זו
  7 0
  כמובן באפון מדורג נימאס לממן אוכלי חינם.
  סגור
 • 94.
  מס בורסה-החלטה טפשית בהשראת פקידים טפשים באוצר
  30 שנה בשוק 08/07/2012 19:53
  הגב לתגובה זו
  8 0
  הבורסה כבר היתה בתהליך גסיסה עם 15% .היו חייבים להעלות את המס ל 25%... אני אישית ביצעתי מכירה רעיונית בסוף 2011 של כמה מניות רווחיות שקוזזו עם הפסדים באותה שנה.מדינת ישראל לא ראתה ממני אגורה שחוקה אחת במשך שנתיים וכנראה לא תראה ממני כסף עוד זמן רב.רוב התיק צבוע אדום חזק. אילו הוחלט על מס מחזור של 1% מדינת ישראל היתה מרוויחה הרבה יותר ,אבל,כפי שאמרתי בהתחלה-באוצר יושבים טפשים
  סגור
 • 93.
  ד"ר לקשקושים
  חכם לוי 08/07/2012 19:34
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הכל אחיזת עיניים. 50% מהשכירים משתכרים שכר מינימום. מחירי הדיור והמזון בשמים. והכל בזכות....הליכוד ושטייניץ שלא משתינים לכיוון של האזרח הנורמטיבי, ההגון והחרוץ. שטייניץ - תפסיק להתהדר בכתרים לא לך. בבחירות הקרובות העם יראה לך מה הוא חושב עליך ועל הליכוד. מ ה פ ך בקרוב!!!!
  סגור
 • 92.
  שתחקור למה המחזורים הם אפס, למה הזרים ברחו,
  להקים וועדת חקירה 08/07/2012 19:31
  הגב לתגובה זו
  8 0
  למה הבורסה מתה, למה אין לציבור עניין בבורסה, למה אין לציבור אמון בשר האוצר, למה החברות לא יכולות לגייס כסף, למה החסכונות והפנסיה שלנו נשחקים מיום ליום, למה הגענו ממצב של גאות לשפל, למה גרמה הרגולציה המוגזמת, למה לא מכבדים הסכמים, למה מטילים מיסים רטרואקטיבית. הכתובת מובילה אליך שטייניץ היהיר והשחצן.
  סגור
 • 91.
  9 מיליארד מהמס
  המדינה הפסידה 08/07/2012 19:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ותזכרו זו תהיה כותרת סוף שנת 2012 כעת
  סגור
 • 90.
  שטייניץ נבלה,תשכח מ-400 מליארד ש"ח הכנסות מגז (ל"ת)
  אנונימי 08/07/2012 18:33
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 89.
  כמה זמן לוקח להבין שצריך להוריד את המס?
  דניאל 08/07/2012 18:31
  הגב לתגובה זו
  9 0
  כמה זמן לוקח לקרוא מחקר?כמה זמן לוקח לראות שהמחזורים בבורסה נמוכים לאורך זמן?כמה זמן צריך בשביל לראות שהגביה מהמס נמוכה ואפילו שלילית?כמה זמן לוקח לראות שההכנסות ממיסוי חברות פיננסיות קטנות?כמה זמן צריך בשביל לראות את ההשפעה השלילית של המס הגבוה על הצריכה הפרטית(אפקט העוני).
  סגור
 • 88.
  אולי תתן לנו להחליט מה זה הצלחה ומה זה כשלון,שחצן שכמוך (ל"ת)
  סוד ההצלחה ? 08/07/2012 18:28
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 87.
  זה שאתה עדיין שר אוצר זה הכי מדאיג את כווווווווולם (ל"ת)
  פילוסוף שהרס הבורסה 08/07/2012 18:21
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • כתבה הזויה
  איציק 08/07/2012 18:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יעל ... לא הבנתי מה ניסית לעשות/לקבל בשאלות שלך נראה שמישהו הוביל אותך לכיוונו והצליח בגדול מדוע לא סתמת לו את הפה ששאלת "האזרח הקטן חושב שהגזירות הכלכליות עליו הוכבדו בצורה משמעותית בתקופתך, גם אתה חושב שזה מה שקרה? " מה הוא ענה ???? לא העלנו מיסים פחחחחחחחחחחח
  סגור
 • 86.
  סוד אי ההצלחה של שטייניץ עשיה שגרמה לפגיעה במשק בגלל
  ברטל 08/07/2012 18:15
  הגב לתגובה זו
  4 0
  האגו החזירי שלו.
  סגור
 • 85.
  עיוות במיסוי
  מיכאל 08/07/2012 17:58
  הגב לתגובה זו
  6 0
  למה להשקיע בבורסה ולשלם מס 25%.עדיף להשקיע בדירת מגורים והתשואה פטורה ממס.עקב כך מחירי הדירות לא ירדו כי יש ביקוש לתשואה פטורה ממס
  סגור
 • 84.
  בשוק ההון כאשר המס עולה בסיס המס קטן ההכנסות ממס קטנות (ל"ת)
  מה יש לבדוק זה ברור 08/07/2012 17:53
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 83.
  אני המשקיע הקטן ומושקע
  חיים7 08/07/2012 17:47
  הגב לתגובה זו
  12 0
  אני רוצה לומר לך ,אני המשקיע הקטן ומושקע רק במניות הנפט והגז ויש הרבה תזוזה במניות האלה ,אבל דע לך במשך שנתיים שאני מושקע בסכום של 750000שח אני מופסד כ 400000 שח השקעתי בקידוח שרית וחיקיתי שנה ולא מצאו נפט כול הכסף הלך לפח ,תיראה כמה ירדו המניות וגם בגבעות עולם קניתי בשער של 12.5 והשער ירד ל 3.8 ,ושנים של בירוקרטיה שלא נותנים להם לקדוח ואחרי מסקנות של וועדת ששנסקי אנשים הפסידו המון:. 90% מהכספים לחיפושי הנפט זה משקיעים הפרטים רוב האנשים לא נמצאים במניות מהתחלה. יש כניסות ויציאות יש אנשים שחושבים עם מניה עלתה 500% אז כולם מורווחים ,, זה בכלל לא כך אני מוכן להראות לך את החשבון האישי שלי בכדי שתיראה במו עינך ועוד עשרות ומאות אנשים כמוני ..אני שרתי 15 שנים בחיל האוויר זה כספים שחסכתי בשביל הילדים שלי לחתונות שלהם, שלי יחמוביץ מכנה אותי מהמר בקזינו ,עם זה באמת כזינו כדבריה איך ממשלת ישראל נותנת יד שבבורסה יהיה קזינו והיא רוצה את הרווחים של הקזינו ללא ההשקעה של הציבור לא הייתה חיפושי , מה שאתה כבוד שר האוצר עושה ,מוריד את האמון בבורסה בארץ ואנשים פשוט ישקיעו את כספם בניירות בחול למרות ש
  סגור
 • גם לי קרה משהו דומה, שלח מייל
  aharonav10 09/07/2012 07:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  opas2000@walla.co.il
  סגור
 • החלק שאתה מקצה למניות בכלל ולמניות גז גדול מדי.
  תשקיע יתר בסולידי 09/07/2012 03:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם אתה רוצה חברות עם פוטנציאל רווח גבוה, תבדוק השקעות בתחום הביומד. לשם כך, תמכור קצת נפטיות ואל תגדיל את אחוז המניות בתיק שלך.תלך על חברות שהן בשלב מתקדם כמו, מזור רובוטיקה, קמהדע. סכום קטן תשקיע באיי.טי.גי.איי. וגם בביוקנסל. האחרונה לא מוכרת, אבל ניסויים ראשונים שלה בתחום ריפוי סרטן הראו תוצאות טובות. לסיכום תקטין את אחוז המניות בתיק שלך ותמצא יועץ רציני.
  סגור
 • 82.
  גמרת על סקטור הגז/נפט עם ששינסקי
  zur5 08/07/2012 17:11
  הגב לתגובה זו
  9 0
  ועוד לא מתבייש להציג את זה כהצלחה שר האוצר הכי גזלן שהיה מאז קום המדינה
  סגור
 • 81.
  הכל אצלך ספין אבו ספין מה עם המסתננים !שישינסקי (ל"ת)
  פריד היהודי 08/07/2012 16:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 80.
  קודם תבדוק את הקשר בינך לבין כלכלה
  חיים כהן 08/07/2012 16:45
  הגב לתגובה זו
  9 0
  תמצא שאין. טיפש
  סגור
 • 79.
  יותר לא מצביע ליכוד. הרסתם את שוק ההון בישראל! (ל"ת)
  האזרח הקטן 08/07/2012 16:43
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 78.
  חי בסרט שטייניץ - בזכותכם מחיר חשמל עולה ועולה
  GOE 08/07/2012 16:31
  הגב לתגובה זו
  8 0
  תקעתם את כל המקלות האפשריים בפני חברות הגז , ולכן לא הגיע הגז בזמן . ההפסד הוא של כולם החברות המשקיעים האזרחים המפעלים ולזה את קורא הצלחה !! אתה חי בסרט משלך .
  סגור
 • 77.
  הפכתם את הבורסה לסניף של מפעל הפיס (ל"ת)
  קוקטריס 08/07/2012 16:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • כמה שזה נכון (ל"ת)
  כמה נכון זה 08/07/2012 16:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 76.
  לא נשכח לא נסלח על שישינסקי גזל המשקיע הקטן (ל"ת)
  פריד היהודי 08/07/2012 16:21
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 75.
  דוגמא טובה איך להקטין את הכנסות המדינה ע"ח פופוליזים
  בנקאי בכיר 08/07/2012 16:03
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כל הכלכלנים ובראשם פרופ פישר מדברים על הקטנת הגרעון . זה בריא למשק להקטין את הגרעון . הביצוע צריך להיות ע"י הרחבת בסיס המס - ביטול פטורים חיוב כל העסקאות . והקטנת שיעור המס . בתחום ההוצאה צריך להקטין הוצאות העברה ולהגדיל הוצאות למנועי צמיחה - סיבסוד משכתאות , סיבסוד הקמה של מפעלים וכו . והקטנת הפערים ע"י קיצוץ שכר למגזר הציבורי העליון
  סגור
 • 74.
  "יש בארה"ב מחקרים מאוד מובהקים שבכל פעם שהעלו את המס על
  kimkim 08/07/2012 15:55
  הגב לתגובה זו
  7 0
  נו,ועכשיו לפני התפרקות הגואליציה,נזכרת ? מדוע לא קראת את המחקרים ,לפני שהרסת עם ביביהו,ופקידי האוצר את הבורסה .
  סגור
 • 73.
  ביבי שטיניץ דיכאו את הבורסה ועוד בתקופה משברית
  צמד חמד של כסילים 08/07/2012 15:49
  הגב לתגובה זו
  8 0
  במקום למשוך את המשקיעים גרמו לבריחתם
  סגור
 • 72.
  ביבי שטיניץ דיכאו את הבורסה ועוד בתקופה משברית
  צמד חמד של כסילים 08/07/2012 15:38
  הגב לתגובה זו
  7 0
  במקום למשוך את המשקיעים גרמו לבריחתם
  סגור
 • 71.
  רצית 25% מס קיבלת מחזורים נמוכים והרסת את שוק ההון
  samsung 08/07/2012 15:38
  הגב לתגובה זו
  15 0
  אני ממליץ דחוף לבטל מס על הבורסה ולעודד משקיעים מחול לבוא ולא להבריח קל להרוס קשה לבנות
  סגור
 • 70.
  שר בושה לממשלה בושה (ל"ת)
  מחכה לבחירות 08/07/2012 15:16
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 69.
  שטייניץ מת להיות מטאור...
  ייאי 08/07/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ,אך עם מערכת "הצתה מאוחרת" הוא רק מקל-חובלים.
  סגור
 • 68.
  הכרמל חיפה
  כרמל 08/07/2012 14:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לשר האוצר ולפקדי האוצר חייבים להוריד את המס על רווחי הון ל-15 אחוז אחרת הכל ירד ולא תהיה פעילות אני עוקב אחרי המחזוריות יש קורלציה ברורה בין העלאת שיעור המס והמחזורים בבורסה.. חייבים לבדוק זה ולבצע לא הלך אז לעלות שוב
  סגור
 • 67.
  מה זה משנה גובה המס אם אין מחזורים ואין רווחים???
  אילן 08/07/2012 14:45
  הגב לתגובה זו
  5 1
  חכמי חלם לא מבינים שזה לא עניין גובה המס אלא רגולציה הזויה שחיסלה את השוק! ברשות ניירות ערך יושבים אנשים אינטליגנטים ,מלומדים ,בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות אבל הם מעולם לא הרוויחו אגורה שחוקה מלקוח ,הם מעולם לא סחרו בבורסה ומעולם לא עמדו מול לקוח כלומר אין להם מושג בפרקטיקה של הביזנס הזה
  סגור
 • 66.
  הברחת משקיעים מהבורסה ! ! !חכמה להגיד טעיתי ונשנה ! ! ! (ל"ת)
  בושה 08/07/2012 14:35
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 65.
  שטייניץ
  משה 08/07/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זה כבר לא משנה מה תעשה, מבחינתנו משקיעי הבורסה ביבי יבין בבחירות את הטעויות שאתה עשית
  סגור
 • 64.
  תתבגרו כבר!! כי אנחנו נחנקים!!
  רוי 08/07/2012 13:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מר שטייניץ היקר הגיע הזמן שאתה והפקידים שלך יפסיקו לירות מהמותן ויתחילו לחשוב על העתיד שלנו ושל ילדינו. ההחלטות שלכם כולל הרגולציה הדבילית!! גמרה ותמשיך לגמור את שוק ההון!! ללא שוק הון גם אם יהיה מס של 50% זה יהיה מסכום 0. ושוק הון בריא,סחיר, והגיוני מאפשר פיתוח המשק ומושך משקיעים. היום כמעט כל המשק נמצא על המדף אבל אף אחד לא בא לקנות כי לא סומכים על אף אחד! אז תתעוררו, תפסיקו לרדוף אחרי "הטייקונים" (שהם המעסיק הגדול במדינה) ותבצעו צעדי בונה אמון!!
  סגור
 • 63.
  יובל ,שלא תתבלבל,אתה עובד אצלנו!!ולא הליכוד משלם לך שכר
  טלטל 08/07/2012 13:24
  הגב לתגובה זו
  5 1
  וגם לא החרדים!!!אתה מסוגל לשרת את העם?אם לא,,, תתאדה! בכל מיקרה השילטון הזה גמר!
  סגור
 • 62.
  מרכז
  רון 08/07/2012 13:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני ואחרים אזרחי המדנה מחכים לכספי הגז שהבטחת . שטניץ אתה דאג רק לעשרים ,מהם אתה מפחד . הרי בעוד שנה שנתיים אתה תהיה אחד המנכלים בחברות הללו.
  סגור
 • 61.
  רגולטור שמבצע שינוי רטרואקטיבי מבריח משקיעים לתמיד... (ל"ת)
  שטיינץ =הרס 08/07/2012 13:05
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • 60.
  שטיינץ האבטלה בישראל יותר גדולה מספרד..רק שבישראל
  סלוקי 08/07/2012 13:04
  הגב לתגובה זו
  8 0
  מועסקים...כן..אבל ללא כח קנייה זה יותר גרוע מאבטלה. שכן זו אבטלה סמוייה
  סגור
 • 59.
  יאללה יובל- תתפטר יהיה טוב יותר (ל"ת)
  לכולםםםםםםםםםםםםםםםם 08/07/2012 12:50
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • 58.
  אלכימאי
  הינשוף 08/07/2012 12:44
  הגב לתגובה זו
  6 1
  שר האוצר שלנו הוא "אלכימאי" הופך זהב לזבל ישר כוח
  סגור
 • טוב, הוא מבולבל, ושניהם מתחילים בז' שאנו מקבלים מהם.. (ל"ת)
  צביקה 08/07/2012 15:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 57.
  לך הביתה ותעשה לכולנו רק טוב .......
  יוני 08/07/2012 12:44
  הגב לתגובה זו
  10 1
  שר אוצר חלש. לא רציני . ולא מעורב בכלום . פשוט מחמם את הכסא ועושה דברו של ....
  סגור
 • 56.
  איך יכול להיות שאיש שלום עכשיו מבצע את מדיניות המתנחלים
  יוסי גלברט 08/07/2012 12:40
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אז כל התיחסות מקצועית - אליו זו טעות לוגית
  סגור
 • 55.
  מילה טובה
  אבי 08/07/2012 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קל מאוד לבקר ולהתלונן וליילל אבל כשמסתכלים אובייקטיבית על המצב הכלכלי בעולם בכלל ובאירופה בפרט מותר גם להגיד מילה טובה למי שדואג למדינה (ולא לעצמו...)
  סגור
 • 54.
  אכן היו לו הישגים אבל בתחום הדיור נכשל כשלון חרוץ
  רק בני עשירים יכולים 08/07/2012 12:31
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לא מתקבל על הדעת שזוג באמצע שנות השלושים , עם שני ילדים, שמרוויח יחד 4 משכורות ממוצעות במשק לא מסוגל לרכוש דירה במרכז הארץ (ולא בתל אביב-גבעתיים), כי המחירים בשמיים, ואין הורים שיתנו חצי מיליון שקל כהון עצמי התחלתי. הגיע הזמן שהאוצר יוותר על המע"מ ברכישת דירה לזוג שזו דירתו הראשונה בחייו. רק כך נתקרב לדירה.
  סגור
 • 53.
  בגלל מחירי הנדל"ן שטייניץ וביבי הולכים הביתה
  אנונימי 08/07/2012 12:28
  הגב לתגובה זו
  7 2
  הליכוד יתרסק בגלל אי קיום הבטחות
  סגור
 • 52.
  יובל המבולבל
  נותן בראש 08/07/2012 12:25
  הגב לתגובה זו
  8 1
  יש לנו שר אוצר קשקשן.....את אותה גברת הוןא ימכור באלף חליפות תלוי מיהקהל השומע...הוא מבין בכלכלה כמו שאני הולך להיוןת נשיא ארה"ב בנובמבר....נתנו לו תרנגולת שמטילה בצים ובחמדנות שלו הוא לא רק שבר כמה בצים בדרך אלא הולך לשחוט אותה...הוא לא מביןם שהמשק זקוק למשקיחעים זרים שיבואו ויישארו ולא כאלה שבורחים ועם מיל הקסם שלמד "מיסים" הוא מבריח גם את המקומיים לחו"ל....פתאום הוא מתעורר ומכה על חטא שאולי מישהו באוצר הלך רחוק מדי......פתאום הוא למד שיום אחד הוא יתעורר ולא יהי ה מי שיקבל את החבטות שלו כי כולם ברחו...על זה נאמר מה שטיפש אחד יעולל אלף חכמים לא יפתרו
  סגור
 • 51.
  למה הם לא בדקו לפני שהעלו את המס? (ל"ת)
  מושיקו 08/07/2012 12:03
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • 50.
  "סוד ההצלחה"?? על איזה הצלחה הוא מדבר ??? -חי בסרט (ל"ת)
  שלומי 08/07/2012 12:01
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 49.
  לטפשים האחראים - הרגתם את הבורסה עם השנורריות שלכם (ל"ת)
  גליה 08/07/2012 11:59
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 48.
  יעל גרונטמן-את לא גומרת החודש בגלל
  zion1 08/07/2012 11:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שיש אנשים ממעמד הביניים האמיתי שמקבלים משכורת זהה לזה שאת מקבלת,אבל וזה ההבדל יש להם חשבון הוצאות פתוח שלך אין ואסביר עובדי חברות ממשלתיותוציבוריות המסונפות לממשלה עובדי מונופולים עובדי בנקים וכו'להם יש הטבות בשווה כסף שנעים בחישובים כספיים כמעט מכפיל את השכר ואפילו יותר,זה הבדל משמעותי ומסביר מדוע הם לא משתתפים במחאה ואת זה יובל שטייניץ לא יגיד לך מפני שהוא סגר איתם דילים
  סגור
 • 47.
  זה הכל בגלל הכלכלה טמבל
  אבי 08/07/2012 11:50
  הגב לתגובה זו
  10 1
  ככה אומרים באמריקה
  סגור
 • 46.
  להוריד מס על בורסה
  אסי 08/07/2012 11:45
  הגב לתגובה זו
  20 1
  25% מס על בורסה יותר מידיי ו זה לא היגוני ובכל עולם מס קטן מאוד. מה קרה בישראל? לא יקנו בבורסה ו לא יהיה רווח ו לא יבוא הכנסה ממסים ו הפך מההפסדים מחזירים כסף ממס הכנסה. עם אתה רוצה שיהיה הכנסות יגדלו במס הכנסה אז להוריד מס על בורסה לפחות עד 15% . תחשוב 10 פעמיים עם אני לא צודק בשביל זה לא צריך להיות כלכלן עם תואר שלישי זה מה שרוצה להגיד לך אבל יש לך רואש רכוב וכל יום שני וחמישי מוצא מס אחר אז כל משכורות שלנו תקח כמס יום טוב
  סגור
 • 45.
  יובל הרסתם את המדינה עים משכורות כאלה מי צריך לשלם אותם
  דוד 08/07/2012 11:44
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אתם מעלים משכורות מי צריך לשלם אותם זה הציבור צריך להוריד אחד 0 מהמשכורות שהצינור ישלם פחות שהיהה במה לחיות גם עצמאים כבר לא כדי לעבוד כול מה שאתה מרבייח 50 5חוז זה להוצאות העים כדי לעבוד אני חושב שלו כדי לעבוד בשביל המדינה שלו נשאר לכה מזה כסף לחיות
  סגור
 • 44.
  תעלה את המס ל 50 אחוז זה כבר לא משנה (ל"ת)
  חיים 08/07/2012 11:44
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • 43.
  האצר ושריו-גועל נפש,אוכלי חינם (ל"ת)
  ראובן 08/07/2012 11:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 42.
  תפסיק לזלזל באינטיליגנציה של העם אתה לא תמים כל כך (ל"ת)
  גל 08/07/2012 11:35
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 41.
  האזרחים מימנו את המדניות של האוצר
  רן 08/07/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  8 1
  המדיניות הצליחה לא בזכות המדיניות אלא בזכות האזרחים שהפכו פראיירים בעל כורחם.האזרחים מכניסים כספם לבנקים ושם הם מקבלים שברי אחוזים שלא מכסים אפילו את האינפלציה. הבנקים מלווים את כספי האזרחים לתעשיינים . הבנקים גוזרים קופונים שמנים והתעשיינים עושים כסף מכספי האזרחים . ומה מקבלים האזרחים?"קדחת" עם שברי אחוזים! לפחות אם מורידים את הריבים שהבנקים יתחלקו עם חלק מרווחיהם עם האזרחים שהפקידו אצלם את הכסף.
  סגור
 • 40.
  שטטיניץ
  פירוש רשי 08/07/2012 11:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  המצב בבורסה הוא תולדה של היתנהגות ממשלה שמרמה את המשקיעים שלה ומשנ ה חוקים רטוראקטיבית ומיתחבת תחת ועדה עד כדי כך שאף אחד לא בונה על הבגץ של משקיעי ישראמקו וגבעות אותם ריתם ובכך הורדתם את אמון העם בכם לאפס הברחתם ת הזרים לחול ולמעשה הרסתם את אמון הציבור שישנסקי חיסל את המאגרים הקטנים הוריד את ערכם של מאגרים שהוכחו וגרם נזק למשקיעים חבל שזה לא נעשה בצורה של העלאת מס חברות או מס על תמלוגי העל של היזם שבכל מיקרה של הצלחה וכישלון מרוויח על חשבון המשקיעים
  סגור
 • 39.
  הבדיקה הכי טובה להוריד את המס ל5 אחוז למשך שנה דחוף (ל"ת)
  בנטוב 08/07/2012 11:30
  הגב לתגובה זו
  15 0
  סגור
 • 38.
  הוא חזוי עם ביבי הרס הכלכלה שנרגיש
  חי 08/07/2012 11:27
  הגב לתגובה זו
  7 0
  עבדו על הציבור עם נתונים חיוביים כביכול.. בינתיים כשל אנרגיה ..בורסה.. דיור .אנשים מתים במערכת הבריאות. המדינה מפסידה עשרות מיליארדים בשנתיים בטיפולם בגז כדי שיוכלו לקחת מס מדלק מזהם..בושה..
  סגור
 • 37.
  עם 5500 ברוטו אי אפשר ככ לחסוך
  אלון 08/07/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מתחילת השנה אני יוצא בהדרגה מהבורסה כוון שאי אפשר להרוויח כבר. הדלק עולה השכירות עולה והמזון לא נשאר מאחור. אז ד"ר יש אנשים שמשתכרים מעט כוון שמנהלי חשבונות יש הרבה מאוד אז השכר יורד או נשאר תקועה כבר שנים. נ.ב.אל תעבוד אליי בבקשה
  סגור
 • 36.
  בורסה - חבל על הכסף.רק הפסדים. (ל"ת)
  אבנר 08/07/2012 11:22
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 35.
  יותר מידי מס ישיר (חברות/הכנסה/הון/דיב)! עודף רגולציה!
  lepxii 08/07/2012 11:16
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מדרגות המס הנמוכות - לא משלמים מס. אבסורד! השוק נחנק תחת עול המיסוי והרגולציה. עסקים בורחים מהארץ שמתנהלת כמו רפובליקת בננות עם שינויי החוקים והתקנות התכופים.
  סגור
 • 34.
  הם מעודדים השקעה לטווח ארוך? הרסתם את קופות הגמל
  אנונימי 08/07/2012 11:15
  הגב לתגובה זו
  7 0
  בעבר היה חיסכון לילדים ההורים והסבים השקיעו להם בקופות גמל כמה שיכלו ומתי שיכלו למה עכשיו אסור? נבלות
  סגור
 • 33.
  הם מעודדים השקעה לטווח ארוך? הרסתם את קופות הגמל
  אנונימי 08/07/2012 11:15
  הגב לתגובה זו
  9 1
  בעבר היה חיסכון לילדים ההורים והסבים השקיעו להם בקופות גמל כמה שיכלו ומתי שיכלו למה עכשיו אסור? נבלות
  סגור
 • 32.
  שטיינמים וטרכטנבר עם תוארים של דר ופרופסור והם הוכחה
  אנונימי 08/07/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  7 0
  שתואר לא מקנה שכל. הם טיפשים וסוחרים בשוק הכרמל שמים אותם בכיס הקטן. שלא לדבר על כל הפרימיטיבים חבל שהוא לא יודע איך כל אדיוט עם משכרת נמוכה קנה דירה באם המושבות שהיה שם זול לקח משכנתא קטנה והשכירות מכסה לו את המשכנתא ונשאר לו עודף . אנשים פשוטים הבינו שהבורסה זה לא מקום לחיסכון וקנו דירות. תבדוק
  סגור
 • 31.
  שטייניץ שר אוצר זה כמו פרץ שר בטחון (ל"ת)
  רואים הפוך 08/07/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  16 1
  סגור
 • הגזמת
  בידי 09/07/2012 10:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פרץ הבין הרבה יותר, מה עוד שפרץ מבין בכלכלה ושטייניץ לא מבין גם בבטחון.
  סגור
 • גדול נקרעתי מצחוק (ל"ת)
  אנונימי 08/07/2012 15:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 30.
  בעוד באירופה מנסים להציל את שוק ההון
  הנביא חבקוק 08/07/2012 11:12
  הגב לתגובה זו
  18 0
  מה אתה עשית? ששישנסקי רטוראקטיבי צמח רטוראקטיבי העלאת מס על הבורסה רגולציה שלא ניגמרת ועיכוב פרויקטים בקיצור הבאתם שואה על שוק ההון הישראלי שברתם מיתוס של לשקר וליגנוב מכיסו של הציבור בדמות וועדה שתוצאותיה ידועות מראש אולי תמתנו את שוק הנדלן אבל הרסתם את המדינה
  סגור
 • 29.
  טיפש מי שקונה בבורסה הזאת מצידי שהמס יעלה ל32% (ל"ת)
  בני 08/07/2012 11:11
  הגב לתגובה זו
  18 0
  סגור
 • 28.
  לשטייניץ לא צריך להיות דר כדי להיות חכם
  אנונימי 08/07/2012 11:09
  הגב לתגובה זו
  8 0
  עשיתם הרבה שגיאות שכל סוחר פשוט מבין. לא תפקדתם כבר שנים כשאנשים עמדו בתור 20 איש כדי לשכר דירה. ורבו בינהם על דירות. המחירים של הדירות הזויים ולמה? כי הטלתם מס על הבורסה העם הפשוט ברח לכם ובצדק תורידו את המס ל פחות מ 20% ותראו איך כולם מוכרים את הדירות וחוזרים לבורסה לא צריך להיות גאון בשביל זה.
  סגור
 • 27.
  עם 25% מס זה לא משתלם.מה נשאר?הסיכון עלי-הרווח למדינה!! (ל"ת)
  כבר לא משקיע בישראל 08/07/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  18 0
  סגור
 • 26.
  הבעיה לא המס אלא רגולציה שאינה מיושמת,משקיעים בורחים כמ
  GG 08/07/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  6 0
  כמו מאש ממקום חסר רגולציה עם שיניים אנשים היום מחפשים חוף מבטחים לכסף שלהם בעקבות כל פרשיות ההונאה והמחדלים של בתי ההשקעות שחוגגים על כספי המשקיעים במצב זה רמת החסכון יורדת כי אין תמריץ להפקיד את החסכונות בידי גופים שלכאורה עובדים ללא פיקוח הפיקוח הוא למראית עיין בלבד ולכן איו יותר אמון במערכת. המערכת אינה יורדת לחיי בעלי החברות ומאפשרת להם לבצע מניפולציות כל דור והמניפולציות שלו כיום זה כבר לא הרצת מניות אלא זה הנפקות מפוברקות שמושכות משקיעים להשקעה מניפולטיבית שאין לה כל סיכוי ואני מתכוון לתמרוץ הנפקות האמצעות אופציות מפוברקות שכל תכליתן הוא להימחק בסוף התקופה, הרשות שאישרה את זה לא ראתה את הנולד משקיעים תמימים הפסידו כל כספם כי בעקבות התמריץ של האופציות המנפיקים זכו למחירים גבוהים על מניות שלא היו שוות את זה בסופו של דבר המניות התכנסו למחירים הריאליים שלהם כלומר הפסידו וגם מובן מאליו שהאופציות נמחקו. מי הרוויח? בעלי החברות והרשות לני"ע (בונוסים תמריצים וכו), מי הפסיד? ועכשיו למה שימשיכו לשים את הכסף איפה שהרגולטור שותף למעשה הבצע? אז הולכים לחול זה הטרנד החדש שם רגולציה חזקה יותר
  סגור
 • 25.
  שר האוצר - החזר ל-20% דחוףףףףףףףף (ל"ת)
  בקשה לשר האוצר 08/07/2012 10:59
  הגב לתגובה זו
  16 1
  סגור
 • 24.
  הדבר המדאיג זה שטיניץ ביבי וכלכלת השמאל שלהם
  GOOF 08/07/2012 10:57
  הגב לתגובה זו
  9 0
  המעמסה הכי גדולה על הכלכלה זה ההתנהלות הקלוקלת שלהם
  סגור
 • 23.
  טפל בנדל"ן במקום לברבר
  אנונימי 08/07/2012 10:57
  הגב לתגובה זו
  13 1
  בתקופתך מחירי הדירות הכפילו את עצמם. זוגות צעירים משתעבדים במשכנתאות ל-30 שנה ומשלמים מעל לשליש ממשכורתם לדיור. זה פוגע בחיסכון, בצריכה ובהשקעות וזה רע להם ורע מאוד למשק.
  סגור
 • 22.
  העלאת מס על הבורסה בתקופת אי ודאות עולמית- חבל (ל"ת)
  יוסי 08/07/2012 10:57
  הגב לתגובה זו
  19 0
  סגור
 • 21.
  על שכזה נאמר "אני ואפסי עוד"....."
  אנונימי 08/07/2012 10:54
  הגב לתגובה זו
  15 0
  כל שאני עשיתי נ-פ-ל-א, נ-ה-ד-ר, מ-ו-צ-ל-ח , אלא מאי העולם ואנשי הכלכלה במדינות השונות ממש לא מבינים "את היתרונות" של תקציב דו שנתי, רגולציה לוחצת, שר כלכלה שהוא הפודל של המזגזג השורד, אלוהים עד מתי רשעים יטלוזו ?
  סגור
 • עד הבחירות , ולא תעזור לו ולביבי כלכלת בחירות שקופה (ל"ת)
  דוד מ 08/07/2012 14:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 20.
  תעלה את מס השפתיים...
  נשמה טועה 08/07/2012 10:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ותעשה לי ילד....
  סגור
 • 19.
  אולי יש קשר פרופסורים . (ל"ת)
  בא 08/07/2012 10:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 18.
  האיש הוזה- הסיבה לחוסר קריסה נעוץ בדמוגרפיה-
  אייל 08/07/2012 10:45
  הגב לתגובה זו
  22 0
  אם לא היו הורסים את המשק הוא וביבי הרי שהצמיחה היתה פה 5 אחוז. כמו כן הוא הרס ומוטט את הבורסה.
  סגור
 • 17.
  תמשיך לישון ותוכל להגיד בגלל אירופה לא ניתן לתפקד
  אזרח מודאג 08/07/2012 10:42
  הגב לתגובה זו
  16 0
  תמיד כשיש את מי להאשים לא חייבים להשתדל ולהביא תוצאות.לכן לא ברורה התנהגות נתניהו ושטייניץ.עוד הם יוצאים לחופשה ארוכה ואף אחד לא ירגיש בחסרונם
  סגור
 • 16.
  מהבדיקה לא יצא כלום, והדאגה רק לפרוטוקול (ל"ת)
  דיעה על פוליטקאים 08/07/2012 10:42
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 15.
  אל תוריד את המס הכי טוב ככה הבורסה צריכה למות כדי ...
  אנונימי 08/07/2012 10:41
  הגב לתגובה זו
  37 1
  שניפרד ממך ומהבוס שלך הזגזגן בכול תכום.
  סגור
 • 14.
  עדיף פה מאשר קנדה ??????????
  איתי סיון 08/07/2012 10:40
  הגב לתגובה זו
  27 1
  זה או טיפשות גמורה או שקר גס או שניהם , פה לא יותר טוב לא מקנדה לא מארה"ה ולא משום מדינה שאתה שר האוצר הזכרת , אני קונה את הבעיות שלהם עכשיו ומיד , כולל תלג לנפש יוקר מחיה , כמות המשכורות להגיע לדירה , לרכב וכל בעיה כלכלית הלוואי עלינו מה שנקרא , אבל ששר אוצר לא מבין את זה עדיין בטח לא ניתן לפתור בעיות , וכשהתרבות היא נשקר לכולם , אין שום סיכוי להתחיל ולהגיע למשהו טוב יותר , שבו במזגנים סיגרו חלונות ותנאמו את השקרים העלובים שלכם שעגבניות פה הכי זול בעולם , ולנו יש את העגבניה הכי טעימה
  סגור
 • מסכים איתך על הרוב מלבד דבר אחד - העגבניה באמת טעימה פה
  טורבו 08/07/2012 23:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל מחוץ לזה - רמת החיים כאן ירדה קצת או עלתה קצת - היא עדיין על הפנים בהשוואה לארה"ב. :)
  סגור
 • שטייניץ לא מדבר לשפויים אלה לליכודניקים שאומרים אמן !!! (ל"ת)
  דוד מ 08/07/2012 14:25
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • הוא חי בסרט ישראלים חיים מעולה בארהב
  אנונימי 08/07/2012 11:12
  הגב לתגובה זו
  10 0
  בגן הילדים. חצי מהילדים לבושים חולצות עם כתוביות בעברית חחחח. רע להם שם? רובם גרים בבתים פרטיים במחיר זול מפה. מי בכלל רוצה לחזור לפה?
  סגור
 • שטויות
  אי 08/07/2012 11:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בטח עדיף פה מקנדה כי לדבר שטויות ולצחוק על הבוחר אפשר רק בישראל וזה במסגרת בדיחות שטייניץ שמשוויץ שהצמיחה פה גבוהה מאירופה וארהב כאילו לא קיבל מיליארדים של תמיכה מארהב וגרמניה איזה חוצפן
  סגור
 • הוא חי בסרט ישראלים חיים מעולה בארהב
  אנונימי 08/07/2012 11:12
  הגב לתגובה זו
  21 1
  בגן הילדים. חצי מהילדים לבושים חולצות עם כתוביות בעברית חחחח. רע להם שם? רובם גרים בבתים פרטיים במחיר זול מפה. מי בכלל רוצה לחזור לפה?
  סגור
 • 13.
  הוא למד טוב את העבודה
  סוחר מנוף 08/07/2012 10:40
  הגב לתגובה זו
  21 0
  להחמיא "להישגים" שלו, מבית מדרשו של ביבי.
  סגור
 • 12.
  הכרזה על מס של 10% מתחילת השנה למשקעים לתווך ארוך
  אבי 08/07/2012 10:39
  הגב לתגובה זו
  34 0
  יש לצאת מייד בהכרזה על התחיבות הממשלה להורדת מס ריוחי הון ל 10%בתאריך 1.1.2013 - כך יבואו משקעים חדשים המחזורים יעלו - הכנסות המדינה יעלו - הנפקות וגיוסים יהיו ! ופחות כסף יברח לחו"ל .
  סגור
 • טעות הדפסה או כתיב
  דליוש 14/07/2012 18:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טווח ארוך
  סגור
 • שטייניץ יוריד מס?
  קובי 09/07/2012 13:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  פרט לפאראזיטים אין טובות, הקלות והנחות לאף גורם במשק!
  סגור
 • למה 2013? (ל"ת)
  גל 08/07/2012 10:56
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • 11.
  המשקיעים בורחים מהבורסה מס25% לא ניתן להרוויח כסף בבורס (ל"ת)
  הכבשים קונים 08/07/2012 10:35
  הגב לתגובה זו
  32 2
  סגור
 • 10.
  שטייניץ יש תעשיות שלמות ווחשובות מאוד לעתיד המדינה
  אזרח מודאג 08/07/2012 10:33
  הגב לתגובה זו
  24 0
  התלויות לגמרי בשוק ההון. מס הבורסה ממוטט את התעשיות האלה. הבורסה שלנו מתחרה בכל בורסות העולם. אי אפשר להעלות מחירים כשהביקוש בעולם למניות בירידה חזקה. צריך לפתות משקיעים ולא לחבוט בהם.
  סגור
 • 9.
  הרג את המדינה
  אנטי חרדי 08/07/2012 10:32
  הגב לתגובה זו
  36 1
  הוא וביבי 2 אפסים
  סגור
 • שא אוצר הזוי, בלי אגנדה ,וחי בסרט (ל"ת)
  דוד מ 08/07/2012 14:22
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 8.
  להוריד את
  ראם 08/07/2012 10:31
  הגב לתגובה זו
  37 0
  להוריד את המס ל 15% והכל יהיה טוב
  סגור
 • מס מחזור 1% בעת המכירה
  הכי פשוט,הכי צודק 08/07/2012 20:01
  הגב לתגובה זו
  6 4
  אם הרווחת יעלה לך קצת יותר,אם הפסדת יעלה לך קצת פחות.אך בכל מצב לא יכאב לך ותר מדי בכיס. ושטייניץ יגלה פתאום שמחזורי הבורסה עולים פלאים. מה שיש היום-25% מס רווח פשוט הרג את השוק
  סגור
 • מס מחזור יחסל את סוחרי היום
  משה 08/07/2012 23:36
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ויקטין לחלוטין את המסחר התוך יומי
  סגור
 • 7.
  שטייניץ אתה ביבי ופישר הרסת את הבורסה והכלכלה בישראל
  אריק 08/07/2012 10:31
  הגב לתגובה זו
  47 2
  אתם בממשלה עושים הכל בכדי להראות נתוני צמיחה טובים ומצב הכלכלה בישראל מעולה כל זה על חשבון מעמד הבניים , אבל בפועל הכל רקוב בישראל מתחת לפני השטח . יוקר המחיה מיסים רביות לבנקים ועמלות מס הבורסה עליות מחירי הדלק , כל זה גורם ליבוש מדינת ישראל בכלכלה ולא רק הבורסה נמצאת בייבוש . בכדי להראות את הנתונים הטובים שלכם אתם לא סמים לב שיש הברה דברים רקובים במדינת ישראל בחיי הכלכלה .
  סגור
 • 6.
  מתי תפנימו את העובדה שהרגולציה גמרה את השוק!!!!!!!!!!!!
  אילן 08/07/2012 10:30
  הגב לתגובה זו
  56 0
  מה זה משנה עם 20 או 25 ???? הרגולציה ההזויה והמטורפת שהיא שהביאה למצב העגום של הבורסה!!! תבדוק אדון שטיינמיץ כמה חברות עשו השנה הצעות רכש כדי לצאת מהרגולציה ההזויה ומההוצאות שכרוכות בה!
  סגור
 • 5.
  סוף סוף
  שגיא טובי 08/07/2012 10:29
  הגב לתגובה זו
  46 0
  סוף סוף גם השר הנכבד הבין שיש איזושהי קורולציה בין המס על הבורסה לפעילות בבורסה,לקח לו די הרבה זמן להבין זאת.המחקרים של מכון אדם סמית נשלחו אליו על ידינו.כמובן שהמאבק נמשך עד הסוף ב"קבוצה לארגון הסוחרים הקטנים בבורסה הישראלית".נקווה שיתפכחו שם למעלה שכן הגבייה בחודש האחרון הייתה 19 מיליון ש"ח בלבד לעומת צפי של 150 מיליון ש"ח בחודש רע.
  סגור
 • אל תשמח אצל ביבי אין היגיון.
  לשגיא טובי. 09/07/2012 09:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ביבי עשה שהעניים יהיו יותר עניים, נכים שחק להם את הקצבאות ב-20%..מסים עקיפים כפול מכל מדינה במערב..צעירים עוזבים את המדינה מהסיבה שלא יכולים לקנות דירה הדבר הבסיסי ביותר. לא עשה כלום בקשר למחירים של מוצרים {הוא לטובת הטייקונים}. הוא לא הלך לבחירות מפני שידע שהוא יאבד 10 מנדתים {עשה סקרים פנימיים}. אל תסמוך על ביבי שמס הבורסה ירד..הוא איש עקשן,{כביכול הוא לא טעה}.
  סגור
 • 4.
  יריתם לעצמכם כדור ברגל מס25% בריחת משקיעים (ל"ת)
  רן 08/07/2012 10:29
  הגב לתגובה זו
  50 0
  סגור
 • 3.
  אני ברחתי מהבורסה מיזמן מס25% לפראיירים (ל"ת)
  ניב 08/07/2012 10:28
  הגב לתגובה זו
  48 1
  סגור
 • שטייניץ מעלה המס על הבורסה ל-25%. יהיר. משפיל. מתנשא.
  ה.י.ד 09/07/2012 16:02
  הגב לתגובה זו
  10 0
  מוזר הרי יש מחקרים בארה"ב שהראו שהעלעת המס תקטין את המחזורים בשוק ההון ובכל זאת העלת, מר שטייניץ את המס, מדוע? אתה לא מאמין במחקרים? אתה אמון עליהם כאיש אקדמיה. מדוע? אולי כי טרכטנברג המליץ? אבל אתה שר האוצר ולא טרכטנברג. משקיעים בורחים בגלל הרגולציה. בגלל אכזבתם ממך, מר שטייניץ. אתה אמרת כי יש אנשים שמרוויחים פי אלף מבני תמותה רגילים כמוך והתכוונת ליצחק תשובה. איך שר אוצר יכול לדבר בשפה כזאת? עליך מוטלת האחריות לפרגן ולעודד משקיעים שמייצרים עבודה ומייצרים הכנסות. דיברת כמו קומוניסט ולא כמו האיש שמייצג את הכלכלה החופשית. לסיום: חתן פרס נובל לכלכלה השנה, פרופ' תומס סרג'נט אמר כי "יש יחס הפוך בין שוויון לבין יעילות". הוא גם אמר: "כשממשלה מבזבזת, האזרחים משלמים". הוא גם אמר: "כל אדם רוצה לקבל תמריצים". אשמח אם תחזור לאדמיה שאותה אתה כל כך אוהב. לי אתה גורם כאב לב. גם ועדת ששינסקי פגעה בי כי הפרת הבטחה, כי הכנסת את ידך לכיסי אבל אינך מפצה אותי על הפסדי בהשקעות נפט ישנות נושנות. אתה מר שטייניץ מאוד מתנשא. יהיר. משפיל. חבל.
  סגור
 • 2.
  כזה שר מנותק בושה לישראל
  רוצים משכורת ראויה 08/07/2012 10:27
  הגב לתגובה זו
  51 2
  גם זוטרים צריכים להתקיים
  סגור
 • האיש חי בעולם דמיוני (ל"ת)
  יעל 10/07/2012 11:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  הוא חי בסרט רווקים לא מקבלים שום מס שלילי (ל"ת)
  משכורת 4K 08/07/2012 10:27
  הגב לתגובה זו
  22 1
  סגור