נציג הפד' מזהיר את השוק:" זה מסוכן לדחות את העלאת הריבית"

|
(1)
ירידות, צילום: Getty images Israel

מתחילת השנה הבנק המרכזי האמריקני נמנע מלעלות את הריבית במדינה ברקע לירידה בתחזית הצמיחה העולמית, התנודתיות בשווקים והסימנים המעידים על התמתנות השיפור הכלכלי בארה"ב. אם כי בחודש האחרון, לאור כמה אינדיקאטורים כלכליים המעידים על חוזקה של הכלכלה האמריקנית, הקריאה להעלאת ריבית נוספת הופכות תקיפות יותר.

הקריאה האחרונה שייכת לנציג מועצת הפד' אריק רוזנגרן שטען היום שזה לא פחות ממסוכן להמשיך ולהשהות את ההחלטה להעלות את הריבית. רוזנגרן מודע להשלכות השליליות שיש להעלאת ריבית כמו התחזקות הדולר וזרימת הון לארה"ב על חשבון שאר העולם, אם כי לדבריו, החסרונות נגד והיתרונות בעד כרגע מאוזנים והכלכלה האמריקנית חסינה מספיק בכדי לספוג את אותה העלאה מדוברת. 

רוזנגרן נאם והשוק בהחלט הקשיב. לאחר דבריו, החוזים על המדדים העיקריים בוול סטריט שברו מטה ובתוך כך המדדים נסחרים בירידות שערים. 

רוזנגרן נחשב דווקא כנציג "יוני" במועצת הפד' - כלומר ככזה אשר מביע התחשבות בשוק ההון כאשר הוא לוקח החלטות. אם כי ככל שנקפו החודשים בשנה הנוכחית, לדבריו הוא השתכנע כי הכלכלה האמריקנית מוכנה לצעד. 

אמנם רוזנגרן לא הצביע על תאריכים מדויקים בהם הוא מאמין שיש להעלות את הריבית והאם לטענתו הצעד חייב להילקח עוד השנה. כך או כך, דבריו מתיישבים עם דבריה של ראש הבנק המרכזי האמריקני, ג'נט יילן, שטענה בנאומה האחרון בניו יורק כי ההחלטה האם להעלות את הריבית במדינה קיבלה חיזוקים חיובים בחודש האחרון.

נציגי הפד' יפגשו בתאריכים ה-22/23 החודש בכדי לקבוע את הריבית החודשית. על פי בורסת החוזים של שיקאגו, נכון להיום 73% מאמינים כי הריבית תישאר על כנה החודש. מדובר בירידה של 9% אל מול אותה שאלה אתמול. 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הריבית בארהייב
  ברקאי 10/09/2016 00:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הנתוני מאקרו מראים . תהיה העלאת ריבית בארהייב .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות